Рішення № 116181146, 09.01.2024, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.01.2024
Номер справи
380/28388/23
Номер документу
116181146
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 січня 2024 рокусправа № 380/28388/23

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Карп`як Оксана Орестівна, розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Пустомитівської міської ради про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в :

До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; надалі - Позивач) до Пустомитівської міської ради (вул. Грушевського Михайла, буд. 46, м. Пустомити, 81100; код ЄДРПОУ - 04372187; надалі Відповідач) з вимогами:

«Відкрити провадження по справі

Визнати порушення Пустомитівською міською радою мого права на інформацію про стан довкілля щодо незаконного сміттєзвалища виявленого мною раніше, а саме:

- ненадання інформації та обгрунтованої відповіді на питання №2 та №3 запиту від 17.10.2023 року;

- неправомірна відмова надання інформації на питання №2 та №3 запиту від 17.10.2023 року;

- не направлення запиту (в частині питання №3) до належного розпорядника інформації - Пустомитівського міського житлово-комунального підприємства (невиконання зобов`язння передбаченого ч.3 ст. 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації").

Невиконання законного зобов`язання згідно ст. 12 Закону України "Про відходи" та невиконання вимог пункту 6 Порядку виявлення та обліку безхазяйних відходів затвердженого Постановою КМ України №1217 від 3 серпня 1998 року під час засідання Комісії з питань поводження з безхазяйними відходами яка засідала 22.08.2022 року щодо виявленого мною несанкціонованого сміттєзвалища відходів (по геопросторових даних 49.714486,23.920174 / 49.714176,23.924102 / 49.714564,23.924198 / 49.713644,23.922202), що як наслідок має не створення. Відповідачем інформації про стан довкілля, хоча вона має бути створена.

Зобов`язати Відповідача повторно розглянути питання №2 та №3 запиту від 17.10.2023 року та надати повну інформацію і обгрунтовану відповідь.

Зобов`язати Відповідача виконати вимоги пункту 6 Порядку виявлення та обліку безхазяйних відходів затвердженого Постановою КМ України №1217 від 3 серпня 1998 року, створити інформацію про стан довкілля ( кількість, склад, властивості, вартість відходів, ступінь небезпеки для навколишнього природного середовища і здоров`я людини відходів) щодо виявленого мною несанкціонованого сміттєзвалища відходів (по геопросторових даних 49.714486,23.920174 / 49.714176,23.924102 / 49.714564,23.924198 / 49.713644,23.922202) про яке я повідомляв у зверненні від 30.08.2021 року.

В порядку вимог ч.5 ст.242 КАС України прошу Суд урахувати наведені вище висновки з Постанов від 18.04.2018 року у справі №815/2232/16, від 25 липня 2019 року у справі № 826/13000/18 та Постанові від 19 серпня 2021 року у справі №464/7343/17, а також наведені висновки ЄСПЛ.».

В обґрунтування позовних вимог вказує, що звернувся до відповідача із запитом на отримання публічної інформації. Позивач вказує, що відповідач листом № 02-12/1743 від 24.10.2023 надала неповну інформацію щодо питань № 2 та № 3. Наведене зумовило звернення до суду з цим позовом.

Суд відкрив провадження в адміністративній справі за цим позовом та вирішив розглянути таку справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами.

Відповідач відзиву на позовну заяву не подала, про причини неподання відзиву суд не повідомляла.

Суд, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.

ОСОБА_1 скерував на адресу Пустомитівської міської ради запит на інформацію відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 17.10.2023 року (а.с.8) такого змісту:

«Доброго дня. 30.08.2021 року я звернувся до Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України і повідомив, що біля м. Пустомити за орієнтовими геопросторовими даними 49.714486,23.920174/49.714176,23.924102 / 49.714564,23.924198 /49.713644,23.922202 мною було виявлено несанкціоновані сміттєзвалища. За результатами розгляду мого звернення ДЕІ у Львівській області скерувала лист №03-5231 від 15.09.2021 року (додаток №1 до запиту) де просила вжити заходи реагування, провести засідання комісії, забезпечити ліквідацію звалища тощо. Згідно документу №02-12/1339 від 02.08.2022 року (додаток №2) Ви повідомили, що Комісія з питань поводження з безхазяйними відходами з приводу сміттєзвалища біля м. Пустомити за орієнтовими геопросторовими даними 49.714486,23.920174 / 49.714176,23.924102 / 49.714564,23.924198 149.713644,23.922202 (про що я заявляв у зверненні від 30.08.2021 року) - не засідала, а саме сміттєзвалище ще не ліквідоване. Відповідно, Прошу надати актуальну інформацію про стан довкілля згідно поставлених питань, а саме:

ПИТАННЯ №1 Повідомте чи вже (станом на момент подання цього запиту), проведено засідання Комісії з питань поводження з безхазяйними відходами Пустомитівської міської ради (або іншої комісії Пустомитівської міської ради яка має подібні повноваження) з приводу інформації скерованої до Вашої адреси листом №03-5231 від 15.09.2021 року стосовно виявленого мною несанкціонованого сміттєзвалища по геопросторових даних (49.714486,23.920174/49.714176,23.924102/49.714564,23.924198/49.713644,23.922202), прошу долучити копію акту створеного комісією за результатами діяльності. Зазначте дату такого засідання.

ПИТАННЯ №2. Прошу вказати кількість, склад, властивості, вартість відходів, ступінь небезпеки для навколишнього природного середовища і здоров`я людини, відходів розміщених по орієнтовних геопросторових даних (49.714486,23.920174 І 49.714176,23.924102 / 49.714564,23.924198 / 49.713644,23.922202) про яке вас було повідомлено листом №03-5231 від 15.09.2021 року.

ПИТАННЯ №3. Повідомте чи вже (станом на момент подання цього запиту), забезпечено ліквідацію зазначеного сміттєзвалища? Повідомте точну дату ліквідації (прибирання) звалища, а також вкажіть який саме орган, підрозділ, підприємство чи організація проводили ліквідацію несанкціонованого сміттєзвалища по геопросторових даних 49.714486,23.920174/49.714176,23.924102/49.714564,23.924198/49.713644,23.922202 про яке вас було повідомлено листом №03-5231 від 15.09.2021 року згідно мого звернення.

Відповідь прошу надіслати до електронної адреси: 27eco.denio@gmail.com

Листом від 24 жовтня 2023 року за № 02-12/1743 (а.с.16) Пустомитівська міська рада надала інформацію на запит, який надійшов у Пустомитівську міську раду за вхідним № 22 Пі від 18.10.2023 такого змісту:

1.Повідомте чи вже (станом на момент подання цього запиту), проведено засідання Комісії з питань поводження з безхазяйними відходами Пустомитівської міської ради (або іншої комісії Пустомитівської м іської ради яка має подібні повноваження) з приводу інформації скерованої до Вашої адреси листом №03-5231 від 15.09.2021 року стосовно виявленого мною несанкціонованого сміттєзвалища по геопросторових даних (49.714486.23.920174/49.714176.23.924102 /49.714564.23.924198/ 49.713644,23.922202) прошу долучити копію акту створеного комісією за результатами діяльності. Зазначте дату такого засідання.

Інформуємо, що рішенням виконавчого комітету Пустомитівської міської ради від 19.08.2023 № 02-03/139 внесено зміни у склад комісії питань поводження з безхазяйними відходами на території Пустомитівської міської ради (копію рішення додаємо). Комісія з питань поводження з безхазяйними відходами на території Пустомитівської міської ради засідала 22.08.2022 про що склала відповідний протокол (копію протоколу додаємо).

2 Прошу вказати кількість, склад, властивості, вартість відходів, ступінь небезпеки для навколишнього природного середовища і здоров`я людини, відходів розміщених по орієнтованих геопросторових даних (49.714486.23.920174/49.714176,23.924102/ 49.714564.23.924198 / 49.713644,23.922202) про яке вас було повідомлено листом №03-5213 від 15.09.2021 року.

Інформацією щодо кількості, складу, властивостей, вартості та ступеня небезпеки для. навколишнього природного середовища володіє державна екологічна інспекція у Львівській області. Пустомитівська міська рада не володіє, даною інформацією.

3 Повідомте чи вже (станом на момент подання цього запиту), забезпечено ліквідацію зазначеного сміттєзвалища? Повідомте точну дату ліквідації (прибирання) звалища, а також вкажіть який саме орган, підрозділ, підприємство чи організація проводили ліквідацію несанкціонованого сміттєзвалища по геопросторових даних. (49.714486,23.92017449.714176.23.924 J 02 / 49.714564.23.924198 / 49.713644.23.922202) яке Вас було повідомлено листом № 03-5213 від 15.09.2021 згідно мого звернення. Пустомитівська міська рада не володіє інформаціє про те чи станом 23.10.2023 ліквідоване сміттєзвалище та не володіє інформацією про точи дату ліквідації.

Інформуємо, що Пустомитівським міським житлово - комунальним підприємством укладено договори від 01.09.2022 № 2090, від 21.09.2022 №21/09/1 та від 17.05.2023 №17/05 із ТзОВ «Санком-Львів» про вивезенні негабаритних відходів з території Пустомитівської ТГ (копію першої сторінки договорів надаємо). Окрім того надаємо фото забору негабариту на вказаній Вами локації.

Не погодившись із такою відповіддю, позивач звернувся до суду.

Надаючи оцінку позиціям сторін у цій справі, суд застосовує наступні правові норми.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відповідно до статті 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Згідно зі статтею 5 Закону України «Про інформацію» кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.

Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.

Відповідно до частин першої, другої статті 7 Закону України «Про інформацію» право на інформацію охороняється законом. Держава гарантує всім суб`єктам інформаційних відносин рівні права і можливості доступу до інформації.

Ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом.

Суб`єкт інформаційних відносин може вимагати усунення будь-яких порушень його права на інформацію.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, що становить суспільний інтерес визначає Закон України від 13 січня 2011 року № 2939-VI «Про доступ до публічної інформації».

Відповідно до статті 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

За змістом пунктів 1, 6 частини 1 статті 3 Закону України «Про доступ до публічної інформації» право на доступ до публічної інформації гарантується: 1) обов`язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; 6) юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.

Відповідно до пунктів 1, 2 статті 4 Закону України «Про доступ до публічної інформації» доступ до публічної інформації відповідно до цього Закону здійснюється на принципах: прозорості та відкритості діяльності суб`єктів владних повноважень; вільного отримання, поширення та будь-якого іншого використання інформації, що була надана або оприлюднена відповідно до цього Закону, крім обмежень, встановлених законом.

Статтею 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що доступ до інформації забезпечується шляхом, зокрема, надання інформації за запитами на інформацію.

Відповідно до статті 12 Закону України «Про доступ до публічної інформації» суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень; розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у статті 13 цього Закону; структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.

Статтею 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначений перелік розпорядників інформації.

Так, відповідно до пункту першого частини першої статті 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання.

Згідно із статтею 14 Закону України «Про доступ до публічної інформації», якою визначені обов`язки розпорядників інформації, розпорядники інформації зобов`язані: оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами; систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні; вести облік запитів на інформацію; визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо; мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації та оприлюднення інформації; надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об`єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.

Частинами першою, другою статті 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

Згідно із частинами першою, четвертою статті 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.

У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.

Частиною третьою статті 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено, що розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов`язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником.

Статтею 23 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.

Запитувач має право оскаржити: відмову в задоволенні запиту на інформацію; відстрочку задоволення запиту на інформацію; ненадання відповіді на запит на інформацію; надання недостовірної або неповної інформації; несвоєчасне надання інформації; невиконання розпорядниками обов`язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.

Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.

Аналіз вищенаведених норм дає підстави для висновку, що орган, до якого направлено запит громадянина на отримання публічної інформації, зобов`язаний об`єктивно і вчасно його розглянути, перевірити викладені в ньому факти, та надати відповідь на запит на інформацію у встановлені законом строки, а саме не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту, якщо такий запит не стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних. Розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов`язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. Разом з тим виходячи з положень статті 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» таке направлення та повідомлення запитувача інформації повинні бути вчинені у строк, передбачений для надання відповіді на запит на інформацію, тобто, не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту. Таким чином, право особи на доступ до публічної інформації включає в себе не тільки право на отримання відповідної інформації, а й право на своєчасність її отримання.

Щодо порушених позивачем у зверненні питань, суд зазначає наступне.

Позивач стверджує, що Пустомитівська міська рада надала необґрунтовану відповідь на питання № 2 та № 3 інформаційного запиту та не направила запит (в частині питання № 3) до належного розпорядника інформації - Пустомитівського міського житлово комунального підприємства.

Листом Пустомитівська міська рада за № 02-12/1743 від 24.10.2023 року надала наступну інформацію:

З текстуального змісту наведеного вище листа вбачається, що відповідачем повідомлено позивача на його запит стосовно питання № 2, що інформацією щодо кількості, складу, властивостей, вартості та ступеня небезпеки для навколишнього природного середовища володіє державна екологічна інспекція у Львівській області. Пустомитівська міська рада не володіє, даною інформацією.

Стосовно питання 3 у відповіді на запит відповідач вказав: «Пустомитівська міська рада не володіє інформацією про те, чи станом на 23.10.2023 року ліквідоване сміттєзвалище та не володіє інформацією про точну дату ліквідації. Інформуємо, що Пустомитівським міським житлово - комунальним підприємством укладено договори від 01.09.2022 № 2090, від 21.09.2022 №21/09/1 та від 17.05.2023 №17/05 із ТзОВ «Санком-Львів» про вивезенні негабаритних відходів з території Пустомитівської ТГ (копію першої сторінки договорів надаємо). Окрім того надаємо фото забору негабариту на вказаній Вами локації.».

Згідно з частинами 1 - 3 статті 22 Закону №2939-VI розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов`язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п`ятою статті 19 цього Закону.

Суд враховує, що пункт 5 частини першої статті 24 Закону №2939-VI встановлює, що відповідальність за порушення законодавства про доступ до публічної інформації несуть особи, винні у вчиненні таких порушень: надання або оприлюднення недостовірної, неточної або неповної інформації.

Недостовірною вважається інформація, яка не відповідає дійсності або викладена неправдиво, тобто містить відомості про події та явища, яких не існувало взагалі або які існували, але відомості про них не відповідають дійсності, тобто неповні або перекручені.

Неповною є інформація, яка задовольняє лише частину запиту, без належно оформленої відмови у задоволенні решти запиту.

Водночас, визначальною ознакою публічної інформації є те, що вона має бути заздалегідь готовим, зафіксованим продуктом, отриманим або створеним лише суб`єктом владних повноважень у процесі виконання своїх обов`язків та не бути знищеною після закінчення строків зберігання.

Розпорядник повинен забезпечити особі, яка звертається із запитом на інформацію, доступ саме до тієї інформації чи документів, які він просить надати, а у випадку, якщо він не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції володіти інформацією, щодо якої зроблено запит, - відмовити у її наданні, не виходячи за межі чітко поставленого питання, щодо якого зроблено запит.

Розпорядник публічної інформації може (і має своїм обов`язком) надати тільки ту публічну інформацію, яку він, з огляду на свій правовий статус, створив та яка певним чином задокументована/відображена на матеріальних носіях інформації і якою він володіє.

Водночас, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.06.2019 у справі №9901/925/18 викладено правову позицію, згідно з якою розпорядник може надати ту інформацію, яка вже існує і заздалегідь зафіксована на будь-яких носіях. Вжиття заходів для того, щоб створити інформацію, якої у володінні розпорядника немає, але щодо якої подано інформаційний запит, не охоплюється поняттям доступу до публічної інформації, а тому не покладає на розпорядника (додаткових) зобов`язань та/або відповідальності за надання/ненадання запитувачу такої інформації.

Таким чином, розпорядник публічної інформації може (і має своїм обов`язком) надати тільки ту публічну інформацію, яку він, з огляду на свій правовий статус, створив, яка певним чином задокументована/відображена на матеріальних носіях інформації і якою він (розпорядник) володіє.

Висновки аналогічного змісту викладені у постановах Верховного Суду від 18.01.2021 у справі №9901/381/20, від 02.04.2020 у справі №9901/22/20.

Відповідач належним чином проінформував позивача, стосовно питання 2 запиту, що не володіє запитуваною інформацією.

Стосовно питання 3 викладеного у запиті відповідач фактично дав відповідь на питання № 3 запиту позивача, «Повідомити чи вже (станом на момент подання цього запиту), забезпечено ліквідацію зазначеного сміттєзвалища? Повідомте точну дату ліквідації (прибирання) звалища, а також вкажіть який саме орган, підрозділ, підприємство чи організація проводили ліквідацію несанкціонованого сміттєзвалища по геопросторових даних. (49.714486,23.920174/49.714176.23.924102/49.714564.23.924198 / 49.713644.23.922202) яке Вас було повідомлено листом № 03-5213 від 15.09.2021 згідно мого звернення.».

Стосовно питання 3 у відповіді на запит відповідач вказав: «Пустомитівська міська рада не володіє інформацією про те, чи станом на 23.10.2023 року ліквідоване сміттєзвалище та не володіє інформацією про точну дату ліквідації. Інформуємо, що Пустомитівським міським житлово - комунальним підприємством укладено договори від 01.09.2022 № 2090, від 21.09.2022 №21/09/1 та від 17.05.2023 №17/05 із ТзОВ «Санком-Львів» про вивезенні негабаритних відходів з території Пустомитівської ТГ (копію першої сторінки договорів надаємо). Окрім того надаємо фото забору негабариту на вказаній Вами локації.».

Окрім того, до відповіді відповідачем долучено рішення від 19.08.2022 №02-03/139 про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 21.05.2021 №02-03/98 щодо складу комісії з питань поводження з безхазяйними відходами на території Пустомитівської територіальної громади; копію протоколу №1 засідання комісії від 22.08.2022 року;копії договорів із ТзОВ "Санком - Львів" про вивезення відходів; 3 фото забору негабариту на вказаній у запиті локації.

Відтак, відповіач належним чином проінформував позивача стосовно питання 3 запиту.

Щодо позовних вимог в частині невиконання законного зобов`язання згідно ст. 12 Закону України "Про відходи" та невиконання вимог пункту 6 Порядку виявлення та обліку безхазяйних відходів затвердженого Постановою КМ України №1217 від 3 серпня 1998 року під час засідання Комісії з питань поводження з безхазяйними відходами яка засідала 22.08.2022 року щодо виявленого позивачем несанкціонованого сміттєзвалища відходів (по геопросторових даних 49.714486,23.920174 / 49.714176,23.924102 / 49.714564,23.924198 / 49.713644,23.922202), що як наслідок має не створення відповідачем інформації про стан довкілля, хоча вона має бути створена та зобов"язання вчинити дії.

Відповідно до ст.12 Закону України "Про відходи", відходи, щодо яких не встановлено власника або власник яких невідомий, вважаються безхазяйними. З метою запобігання або зменшення обсягів утворення відходів виявлені безхазяйні відходи беруться на облік. Порядок виявлення та обліку безхазяйних відходів визначається Кабінетом Міністрів України. Відходи, щодо яких встановлено власника, беруться на облік відповідно до вимог цього Закону. Відходи, повернуті юридичній особі, обліковуються за встановленою вартістю з одночасним збільшенням додаткового капіталу такої юридичної особи. Власники або користувачі земельних ділянок, на яких виявлено безхазяйні відходи, зобов`язані у п`ятиденний строк повідомити про них місцеві органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування. Підставами для визначення відходів безхазяйними та їх обліку можуть бути: повідомлення власників або користувачів земельних ділянок, на яких виявлено безхазяйні відходи; звернення (повідомлення) громадян, підприємств, установ та організацій, медіа; результати інспекційних перевірок центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, державної санітарно-епідеміологічної служби, органів місцевого самоврядування. У разі отримання звернення (повідомлення) Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, а також органи місцевого самоврядування зобов`язані визначити кількість, склад, властивості, вартість відходів, рівень їх небезпеки для навколишнього природного середовища і здоров`я людини та вжити заходів для визначення власника відходів. У разі потреби для визначення власника безхазяйних відходів та їх оцінки можуть залучатися правоохоронні органи, відповідні спеціалісти і експерти.

Відповідно до ст.12 Закону України "Про управління відходами", власник або користувач земельної ділянки, на якій виявлено відходи, власник яких не встановлений, невідкладно, але не пізніше 24 годин з моменту виявлення таких відходів, інформує про це орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади. Орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади із залученням територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, територіального органу Національної поліції України встановлює утворювача або власника виявлених відходів на основі: 1) інформації, наданої власником або користувачем земельної ділянки, на якій виявлено відходи; 2) інформації, наданої громадянами, підприємствами, установами та організаціями, медіа; 3) аудіо- та відеозаписів, наданих громадянами, підприємствами, установами, організаціями; 4) інших джерел, визначених законом. Якщо власник відходів встановлений, він зобов`язаний відшкодувати всі витрати на його пошук, а також витрати на збирання, перевезення та оброблення відходів суб`єктом господарювання у сфері управління відходами, компенсувати інші збитки та шкоду, заподіяну забрудненням та іншим негативним впливом відходів на здоров`я людини та навколишнє природне середовище. Витрати, збитки та шкода, заподіяна забрудненням або іншим негативним впливом відходів на навколишнє природне середовище, відшкодовуються в судовому порядку за позовом органу місцевого самоврядування або місцевого органу виконавчої влади. Якщо власник відходів не встановлений, передача відходів до суб`єкта господарювання у сфері управління відходами та усунення негативних наслідків, спричинених відходами, здійснюється за рахунок державного або місцевого бюджету. Збирання, перевезення та/або оброблення відходів, власник яких не встановлений організовують: 1) виявлених за межами населених пунктів - Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації; 2) виявлених у межах населених пунктів - органи місцевого самоврядування. Збирання, перевезення та/або оброблення таких відходів здійснюють суб`єкти господарювання у сфері управління відходами. Порядок виявлення та обліку відходів, власник яких не встановлений, визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповдіно до пункту 6 Порядку виявлення та обліку безхазяйних відходів затвердженого Постановою КМ України №1217 від 3 серпня 1998 року, Комісія визначає кількість, склад, властивості, вартість відходів, ступінь їх небезпеки для навколишнього природного середовища і здоров`я людини та вживає заходів до визначення власника відходів. У разі необхідності для визначення власника відходів та їх оцінки можуть залучатися правоохоронні органи, відповідні спеціалісти та експерти.

До відповіді на запит відповідачем надано позивачу рішення від 19.08.2022 №02-03/139 про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 21.05.2021 №02-03/98 щодо складу комісії з питань поводження з безхазяйними відходами на території Пустомитівської територіальної громади; копію протоколу №1 засідання комісії від 22.08.2022 року;копії договорів із ТзОВ "Санком - Львів" про вивезення відходів; 3 фото забору негабариту на вказаній у запиті локації.

Відповдіно до протоколу №1 від 22.08.2022 засідання постійно діючої комісії з питань поводження з безхазяйними відходами на території Пустомитівської територіальної громади, за результатами розгляду листа ДЕІ у Львівській області від 18.07.2022 №03-2331, комісією було проведено обстеження несанкціонованого сміттєзвалища за адресою м. Пустомити в кінці вулиці Радоцинська та зафіксовано об"єм наявних відходів 960 м№ (орієнтовано); відходи мають ознаки довготривалого накопичення та визначені як безхазяйні; запропоновано прибрати Пустомитівському МЖКП.

Також між Пустомитівським МЖКП та ТзОВ "Санком - Львів" укладено договори про надання послуг зі збору та вивезення негабаритних відходів 21.09.2022 №21/09/1, договір №2090 від 01.09.2022, №17/05 від 17.05.2022.

Відтак, вказані позовні вимоги є необгрнутованими та безпідставними.

Таким чином, відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначені чинним законодавством України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно із ч. 1 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Наведене свідчить про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.

Згідно зі статтею 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк. Якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

За правилами статті 139 КАС України понесені позивачем витрати у виді судового збору за подання даного позову покладаються на позивача та відшкодуванню не підлягають.

При зверненні до суду з адміністративним позовом судовий збір позивачем сплачено не було.

Як свідчать матеріали справи, ухвалою суду від 13.12.2023 року про відкриття провадження у справі, відстрочено сплату судового збору за подання до суду даної позовної заяви до ухвалення рішення у справі.

Нормами ч. 2 ст. 133 КАС України встановлено, якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

З огляду на те, що у задоволенні позову відмовлено, судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 858, 88 грн., належить стягнути з позивача на користь Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,-

в и р і ш и в :

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Пустомитівської міської ради (вул. Грушевського Михайла, буд. 46, м. Пустомити, 81100; код ЄДРПОУ - 04372187) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, - відмовити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державного бюджету України судовий збір у сумі 858,88 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

СуддяКарп`як Оксана Орестівна