Рішення № 116181061, 09.01.2024, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.01.2024
Номер справи
380/21976/23
Номер документу
116181061
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/21976/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 січня 2024 рокумісто Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Мричко Н.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,-

встановив:

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 (далі позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10 (далі відповідач), в якій позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років згідно із п. а ст. 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та виплати заборгованості з 17.08.2023 року;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити та перерахувати з 17.08.2023 року ОСОБА_1 пенсію за вислугу років згідно із п. а ст. 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та виплатити заборгованість з 17.08.2023 року.

Ухвалою від 25.09.2023 суддя прийняла позовну заяву до розгляду й відкрила провадження у справі.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що пільгова вислуга має враховуватися при призначенні пенсій згідно статті 12 Закону України Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб. Відтак відповідач протиправно відмовив у призначенні пенсії за вислугу років.

Відповідач правом на подання відзиву не скористався, належним чином повідомлений про розгляд справи.

У частині шостій статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) встановлено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Частиною п`ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З клопотаннями про розгляд справи у судовому засіданні сторони у справі не звертались.

Дослідивши матеріали справи на підтвердження й спростування заявлених вимог в їх сукупності, надавши їм юридичну оцінку, суд встановив таке.

Наказом Головного управління Державної Служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (по особовому складу) №367 від 13.08.2022 позивача звільнено зі служби у запас Збройних Сил України, з 13.08.2022 виключено з кадрів ДСНС України. У цьому наказі зазначено, що вислуга років позивача на службі станом на день звільнення становить: календарна - 20 років 09 місяців 16 днів (з них - 07 років 00 місяців 28 днів служба в МНС та ДСНС України), пільгова - не має.

04.10.2022 позивач звернувся до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області із заявою про направлення матеріалів для призначення пенсії.

Листом за вих. №5801-7254/5803 від 12.10.2022 Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області повідомило позивача про те, що оскільки на день звільнення його вислуга років у календарному обчисленні становила лише 20 років 09 місяців 16 днів, то немає правових підстав для оформлення та подання документів для призначення пенсії відповідно до пункту а статті 12 Закону України №2262-ХІІ.

Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся з відповідним позовом до Львівського окружного адміністративного суду.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 28.02.2023 у справі №380/16626/22, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.02.2023, позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії задоволено повністю. Визнано протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області щодо нездійснення оформлення необхідних документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до п. а ч. 1 ст. 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб. Зобов`язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області оформити та направити необхідні документи до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для розгляду питання щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до п. а ч. 1 ст. 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

На виконання вказаного рішення суду Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області оформило та направило необхідні документи до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для розгляду питання щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до п. а ч. 1 ст. 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

За результатами розгляду матеріалів для призначення пенсії відповідач прийняв рішення від 17.08.2023 №143 про відмову у призначенні пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб. Таке рішення мотивовано відсутністю у позивача 25 років вислуги в календарному обчисленні на день звільнення (вислуга років позивача станом на 13.08.2022 у календарному обчислення складає 20 років 09 місяців 16 днів).

Вважаючи дії відповідача щодо відмови у призначенні за вислугу років протиправними, позивач звернувся з цим позовом до суду.

При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.

Відповідно до частини першої статті 101 Кодексу цивільного захисту України служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період.

Загальні умови і порядок пенсійного забезпечення осіб, які перебували на службі, зокрема, в органах і підрозділах цивільного захисту, визначені Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі Закон України № 2262-ХІІ).

Пунктом а частини першої статті 12 Закону України № 2262-XII передбачено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах б - д, ж статті 1 - 2 вказаного Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 зазначеного Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

Частиною другою статті 17 Закону України № 2262-XII визначено, що Особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "з" статті 1-2 вказаного Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховується, серед іншого, військова служба.

За змістом частини третьої статті 8 Закону України Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки вислуга років і трудовий стаж громадян України за час виконання обов`язків у складі національного контингенту і національного персоналу обчислюються з розрахунку один місяць за три місяці.

У статті 1 вказаного Закону визначено, що національний контингент - військові підрозділи, оснащені відповідним озброєнням і військовою технікою, засобами підтримки і зв`язку, що направляються Україною для участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки, у тому числі у складі багатонаціональних військових формувань високої готовності військові підрозділи Збройних Сил України, інших військових формувань, котрі входять до складу об`єднаних військових підрозділів, що створюються спільно з іншими державами для участі у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки (спільні батальйони тощо).

Згідно зі статтею 17-1 Закону України № 2262-XII порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

На виконання вказаної статті Кабінет Міністрів України прийняв постанову Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей від 17.07.1992 № 393 (далі Порядок № 393).

Верховний Суд у складі суддів об`єднаної палати Касаційного адміністративного суду у постанові від 03.03.2021 у справі 805/3923/18-а відступив від правових висновків, викладених, зокрема, у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19.09.2018 у справі №725/1959/17, від 27.03.2018 у справі №295/6301/17 і з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону України № 2262-XII у частині призначення пенсії за вислугу років, зробив висновок про те, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон України №2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов`язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

Вказана позиція була також підтримана у постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14.04.2021 у справі №480/4241/18.

Суд встановив, що згідно з довідкою військової частини НОМЕР_2 позивач з 07.08.2001 по 01.08.2002 проходив службу в військовій частині НОМЕР_2 (національний контингент) в АДРЕСА_2 .

Згідно з довідкою військової частини НОМЕР_3 від 26.02.2004 №148 позивач з 26.03.2003 по 14.02.2004 проходив військову службу в військовій частині НОМЕР_3 Держава Кувейт та Республіка Ірак.

Згідно з витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_4 (по стройовій частині) від 29.12.2005 №346 позивач з 29.04.2005 по 29.12.2005 проходив військову службу у складі військової частини НОМЕР_4 (Українського миротворчого контингенту багатонаціональних сил в республіці Ірак).

Таким чином, з урахуванням припису частини третьої статті 8 Закону України Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки, вищезазначені періоди проходження позивачем військової служби в міжнародних операціях підлягають зарахуванню до вислуги років на пільгових умовах із розрахунку один місяць за три місяці.

Зважаючи на викладене, календарна вислуга років позивача станом на день звільнення у пільговому обчисленні становить понад 25 років, що вказує на наявність у нього права на призначення пенсії за вислугу років згідно з пунктом а статті 12 Закону України Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб.

Поряд з цим, суд зазначає, що відповідач за результатами розгляду відповідних матеріалів прийняв рішення від 17.08.2023 №143 про відмову у призначенні пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, яке і порушує право позивача. Тому позов в частині визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у призначенні пенсії за вислугу років не підлягає до задоволення.

З огляду на це, керуючись частиною другою статті 9 КАС України, з метою ефективного захисту прав позивача від порушень з боку суб`єкта владних повноважень суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним і скасувати рішення відповідача від 17.08.2023 №143 про відмову у призначенні пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

У відповідності до пункту 11 Постанови Правління ПФУ № 3-1 від 30.01.2007 Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі Постанова №3-1), днем звернення за призначенням пенсії є день подання до органу, що призначає пенсію, заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення уповноваженим органом (структурним підрозділом).

В оскарженому рішенні зазначено, що пакет документів для призначення позивачу пенсії скерований Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області від 08.08.2023 №2907/5.

Таким чином, з урахуванням положення пункту 11 Постанови №3-1, позивач має право на призначення пенсії з 08.08.2023, а не як помилково вказано у змісті позовних вимог з 17.08.2023.

Беручи до уваги викладені висновки, суд з метою ефективного захисту прав позивача вважає за необхідне зобов`язати відповідача призначити позивачу пенсію за вислугу років згідно з пунктом а статті 12 Закону України Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб з 08.08.2023.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідача виплатити заборгованість, то суд зазначає, що відповідач ще не ухвалював рішення щодо призначення позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині після такого призначення будуть порушені.

Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог необхідно відмовити, як передчасних.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини другої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.

Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати між сторонами не розподіляються.

Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-76, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 17.08.2023 №143 про відмову у призначенні пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул.Митрополита Андрея, 10) призначити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) пенсію за вислугу років згідно з пунктом а статті 12 Закону України Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб з 08.08.2023.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Судові витрати між сторонами не розподіляються.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Суддя Мричко Н.І.