Рішення № 116180544, 08.01.2024, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.01.2024
Номер справи
320/16362/23
Номер документу
116180544
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 січня 2024 року Київ № 320/16362/23

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Шевченко А.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області про зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 (далі - позивачка) звернулася до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області про зобов`язання вчинити певні дії (далі - відповідач), у якому просила суд:

- визнати причини пропуску строку звернення до Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області із заявою про призначення і виплату державних допомог по вагітності та пологам, поважними.

- зобов`язати Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області призначити та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) державну допомогу по вагітності та пологам при народженні дитини ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позову позивачка зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Херсон у неї з чоловіком народився син у м. Херсон. Із початку повномасштабного вторгнення на територію України країни-агресора, позивачка з сином перебувала в окупації. Після звільнення Херсону позивачка з сином переїхали жити в м. Бровари, стали на облік як внутрішньо переміщені особи. У лютому 2023 року позивачка звернулася по відповідача із заявою про призначення допомоги у зв`язку з вагітністю та пологами як непрацюючій особі. Відповідач, розглянувши заяву позивачки та повідомив про відмову в призначенні допомоги у зв`язку з вагітністю та пологами як непрацюючій особі, оскільки минуло понад шість місяців з дня закінчення відпустки у зв`язку з вагітністю та пологами.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суд від 19.06.2023 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позов не визнає та просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити. На обґрунтування своїх заперечень представник зазначив, що до відповідача не находила не пізніше ніж через шість місяців з дня закінчення відпустки у зв`язку з вагітністю та пологами заява позивачки з додатками, чи то шляхом надсилання поштою, чи засобами електронного зв`язку, чи за допомогою програмних засобів Єдиного державного веб-порталу електронних послуг. Крім того, позивачкою не надано жодних доказів того, що вона перебувала на окупованій території та до якого терміну.

Розглянувши подані документи та матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 , є громадянкою України, що підтверджується паспортом громадянина України № НОМЕР_2 , виданий 13.10.2021.

Відповідно до довідки про внесення відомостей до Єдиного державного демографічного реєстру №1268950-2022 від 22.12.2022 місце проживання позивачки вказано АДРЕСА_1 , дата реєстрації зазначена з 07.12.2011.

Судом установлено, що позивачка перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_3 .

ІНФОРМАЦІЯ_1 у позивачки народився син - ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_4 .

Позивачка є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою від 23.12.2022 № 3250-5002445997/25655 про взяття на облік ВПО.

16.02.2023 позивачка звернулася до відповідача із заявою про призначення допомоги у зв`язку з вагітністю та пологами як непрацюючій особі.

Листом від 21.02.2023 №719/5.01-13 відповідач повідомив, що позивачка перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області як одержувач допомоги при народженні дитини на сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Допомога у зв`язку з вагітністю та пологами не призначалась та не виплачувалась. Відповідач повідомив, що відмовлено в призначенні допомоги, зазначеної у зверненні, оскільки минуло понад шість місяців з дня закінчення відпустки по вагітності та пологах.

Не погоджуючись із діями відповідача щодо не призначення допомоги у зв`язку з вагітністю та пологами, позивачка звернулася з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами у справі, суд виходив із такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 13 Закону України «Про охорону дитинства», з метою створення належних матеріальних умов для виховання дітей у сім`ях держава надає батькам або особам, які їх замінюють, соціальну допомогу, передбачену Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та іншими законами України.

Закон України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» від 21.11.1992 № 2811-XII (далі - Закон № 2811-XII) встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім`ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім`ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Відповідно до частини першої статті 3 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», відповідно до цього Закону призначаються такі види державної допомоги сім`ям з дітьми:

1) допомога у зв`язку з вагітністю та пологами;

2) допомога при народженні дитини, одноразова натуральна допомога "пакунок малюка";

2-1) допомога при усиновленні дитини;

4) допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування;

5) допомога на дітей одиноким матерям;

5-1) допомога на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, на дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», право на державну допомогу у зв`язку з вагітністю та пологами мають за цим Законом всі жінки (у тому числі неповнолітні), які не застраховані в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Статтею 8 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» визначено, що підставою для призначення жінкам допомоги у зв`язку з вагітністю та пологами є видана в установленому порядку довідка лікувального закладу встановленого зразка та довідка: з основного місця роботи (служби, навчання); ліквідаційної комісії для жінок, звільнених з роботи у зв`язку з ліквідацією підприємства, установи, організації; державної служби зайнятості для жінок, зареєстрованих у державній службі зайнятості як безробітні;

Особам, які усиновили або взяли під опіку дитину протягом двох місяців з дня її народження, допомога у зв`язку з вагітністю та пологами надається на підставі рішення про усиновлення або встановлення опіки за період з дня усиновлення чи встановлення опіки і до закінчення строку післяпологової відпустки.

Допомога у зв`язку з вагітністю та пологами призначається, якщо звернення за нею надійшло не пізніше шести місяців з дня закінчення відпустки у зв`язку з вагітністю та пологами, і виплачується жінкам за весь період відпустки, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей - 70) календарних днів після пологів. Жінкам, віднесеним до 1-4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога по вагітності та пологах виплачується за 180 календарних днів зазначеної відпустки (90 - до пологів та 90 - після пологів). Зазначена допомога обчислюється сумарно та надається жінкам у повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів.

За період відпустки у зв`язку з вагітністю та пологами, що збігається з відпусткою по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомога по вагітності та пологах виплачується незалежно від допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Підставою для відмови у нарахуванні та виплаті позивачці допомоги по вагітності та пологах, як убачається з листа відповідача від 21.02.2023 №719/5.01-13 та відзиву на позовну заяву слугувало те, що до відповідача не находила не пізніше ніж через шість місяців з дня закінчення відпустки у зв`язку з вагітністю та пологами заява позивачки з додатками, чи то шляхом надсилання поштою, чи засобами електронного зв`язку, чи за допомогою програмних засобів Єдиного державного веб-порталу електронних послуг. Позивачці визначено період надання державної допомоги на термін з 20.12.2021 по 24.04.2022 (126 днів) та з 25.04.2022 по 08.05.2022 (додатково на 14 днів), що підтверджується довідками №683 від 20.12.2021 та №107 від 18.03.2022, які видані КНП «Херсонська міська клінічна лікарня імені Афанасія і Ольги Тропіних» Херсонської міської ради.

Таким чином, заява позивачки від 16.02.2023 про призначення допомоги у зв`язку з вагітністю та пологами подана після спливу шести календарних місяців з дати закінчення періоду надання державної допомоги (08.05.2022), визначеного КНП «Херсонська міська клінічна лікарня імені Афанасія і Ольги Тропіних» Херсонської міської ради.

Щодо позовної вимоги про визнання причин пропуску строку звернення до Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області із заявою про призначення і виплату державних допомог по вагітності та пологам поважними, суд зазначає таке.

Так, 24.02.2022 розпочалась збройна агресія проти України. Указом Президента України № 64/2022 введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. Строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався та триває і на сьогодні.

У результаті повномасштабного військового вторгнення в Україну місто Херсон та Херсонська міська територіальна громада були окуповані російськими військами з 01.03.2022, що є загальновідомим фактом.

Факт окупації також підтверджується наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», згідно з яким період окупації м. Херсона зазначений з 01.03.2022 до 11.11.2022.

Зазначені обставини свідчать про неможливість реалізації позивачкою свого права на подачу заяви про призначення допомоги у зв`язку з вагітністю та пологами у строки встановлені Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 (далі - Порядок №1751).

Відповідно до пункту 5 Порядку №1751, допомога у зв`язку з вагітністю та пологами призначається якщо звернення за нею надійшло не пізніше шести місяців з дня закінчення відпустки у зв`язку з вагітністю та пологами, виплачується жінкам за весь період відпустки, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей - 70 календарних днів) після пологів.

Жінкам, віднесеним до 1-4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога виплачується за 180 календарних днів зазначеної відпустки (90 - до пологів та 90 - після пологів).

Особам, які усиновили або взяли під опіку дитину протягом двох місяців з дня її народження, допомога призначається за період з дня усиновлення чи встановлення опіки і до закінчення строку післяпологової відпустки.

Допомога обчислюється сумарно та надається жінкам у повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів.

За період відпустки у зв`язку з вагітністю та пологами, що збігається з відпусткою по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомога по вагітності та пологах виплачується незалежно від допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Судом встановлено, що після деокупації м. Херсон позивачка разом із сином змінили місце проживання та стали на облік як внутрішньо переміщені особи в м. Бровари, що підтверджується довідками про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 23.12.2022.

Суд зазначає, що кожна вагітна жінка має право на отримання допомоги по вагітності та пологах. Порядок отримання і розмір цієї допомоги залежить від статусу жінки. Зокрема, є особливості надання цієї допомоги: для працюючих (застрахованих) жінок, жінок-підприємців і незастрахованих жінок.

Право застрахованої особи на отримання допомоги по вагітності та пологах передбачено Законом № 2811-XII, а положення Порядку № 1751, який є підзаконним нормативно-правовим актом, обмежує можливість реалізації такого права, що суперечить принципу верховенства права.

Верховний Суд дійшов висновку, що право застрахованої особи на отримання допомоги по вагітності та пологах передбачено законом, а положення підзаконного нормативно-правового акта, яким передбачено строки, в межах яких може бути надано таку допомогу застрахованим особам, обмежує можливість реалізації такого права, що суперечить принципу верховенства права (постанова Верховного Суду від 07.02.2019 у справі № 754/216/17).

Отже суд уважає за необхідне визнати поважними причини пропуску строку звернення до Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області із заявою про призначення і виплату державної допомоги по вагітності та пологам.

Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Таким чином, суд наділений правом вийти за межі позовних вимог під час ухвалення рішення у справі та з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

З метою ефективного захисту прав позивачки суд уважає за необхідне визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області щодо відмови призначити та виплатити ОСОБА_1 державну допомогу по вагітності та пологам при народженні дитини ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідача призначити та виплатити державну допомогу по вагітності та пологам при народженні дитини, суд зазначає таке.

Згідно з Рекомендацією № R (80) 2 комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятою Комітетом Міністрів Ради Європи 11.05.1980 на 316-й нараді заступників міністрів, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Згідно з пунктом 1.6 Методології проведення антикорупційної експертизи, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 24.04.2017 № 1395/5, дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов`язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта.

Таким чином, дискреція - це елемент управлінської діяльності. Вона пов`язана з владними повноваженнями і їх носіями органами державної влади та місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами. Дискрецію не можна ототожнювати тільки з формалізованими повноваженнями вона характеризується відсутністю однозначного нормативного регулювання дій суб`єкта. Він не може ухилятися від реалізації своєї компетенції, але і не має права виходити за її межі.

Тобто дискреційні повноваження це законодавчо встановлена компетенція владних суб`єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають в застосуванні суб`єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень.

Отже, у разі відсутності у суб`єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення, та встановлення у судовому порядку факту протиправної поведінки відповідача, зобов`язання судом суб`єкта владних повноважень прийняти рішення конкретного змісту не можна вважати втручанням у дискреційні повноваження, адже саме такий спосіб захисту порушеного права є найбільш ефективним та направлений на недопущення свавілля в органах влади.

Таким чином у випадку, коли закон встановлює повноваження суб`єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, то суд зобов`язує відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію. У випадку, коли ж суб`єкт наділений дискреційними повноваженнями, то суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення), з урахуванням встановлених судом обставин.

З урахуванням тієї обставини, що рішення (дії, бездіяльність) відповідача у розглядуваній ситуації не ґрунтуються на дискреційних повноваженнях відповідача як суб`єкта владних повноважень, оскільки алгоритм їх дій чітко регламентований законодавством, у цьому випадку задоволення позову шляхом зобов`язання суб`єкта владних повноважень вчинити певні дії не є втручанням у дискреційні повноваження відповідача.

Отже є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, позовні вимоги в частині зобов`язання відповідача призначити та виплатити ОСОБА_1 державну допомогу по вагітності та пологам при народженні дитини ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1

З урахуванням викладеного суд доходить висновку про задоволення позовних вимог.

Суд, керуючись статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України, беручи до уваги результат вирішення спору щодо задоволення позовних вимог, присуджує позивачці 1073,60 грн. понесених витрат з оплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 159, 162, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області щодо відмови призначити та виплатити ОСОБА_1 державну допомогу по вагітності та пологам при народженні дитини ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Зобов`язати Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області призначити та виплатити ОСОБА_1 державну допомогу по вагітності та пологам при народженні дитини ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ; місце проживання: АДРЕСА_2 ) судовий збір у розмірі 1073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні 60 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області (код ЄДРПОУ: 03193637; місцезнаходження: 07400, Київська обл., м. Бровари, вул. Героїв України, буд. 18).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Шевченко А.В.