Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
08 січня 2024 року о/об 15 год. 20 хв.Справа № 280/4391/23 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Шевченко С.О., за участю представника позивача Москаленко Д.Ф., представника відповідача Воєводіної С.В., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю ЗАПОРОЖСПЕЦСПЛАВ (вул.Мінська, буд.5, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69015; код ЄДРПОУ 32068473)
до Головного управління ДПС у Запорізькій області (проспект Соборний, буд.166, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69107; код ЄДРПОУ ВП 44118663)
про визнання протиправним та скасування наказу,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАПОРОЖСПЕЦСПЛАВ» (надалі позивач, ТОВ «ЗАПОРОЖСПЕЦСПЛАВ») до Головного управління ДПС у Запорізькій області (надалі відповідач, ГУ ДПС у Запорізькій області), в якому позивач просить суд: визнати протиправним та скасувати Наказ від 15.06.2023 за №1039-п, виданий Головним управлінням ДПС у Запорізькій області «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «ЗАПОРОЖСПЕЦСПЛАВ».
У позовній заяві зазначено наступне: «… 20.06.2023 ТОВ «ЗАПОРОЖСПЕЦСПЛАВ» отримало примірник наказу від 15.06.2023 №1039-п стосовно проведення позапланової перевірки підприємства. Після вивчення даного наказу на предмет підстав для проведення перевірки, було з`ясовано, що зазначені у наказі на перевірку підстави для її перевірки не відповідають нормам чинного законодавства, а відтак немає законних та обґрунтованих підстав для проведення перевірки. В день винесення наказу 20.06.2023 працівники Головного управління ДПС у Запорізької області прибули до ТОВ «ЗАПОРОЖСПЕЦСПЛАВ» для проведення перевірки на підставі вищезазначеного наказу. Беззаперечно ми були змушені відмовити їм у допуску до проведення перевірки, про що працівниками Головного управління ДПС у Запорізькій області було складено акт №622/08-01-07-04/32068473 про відмову в допуску до проведення перевірки/відмову в проведення документальної позапланової перевірки нашого підприємства, де представник підприємства також зазначив причини недопуску (у скороченому вигляді також були зроблені такі ж відмітки на самому наказі та направленнях на перевірку). Крім іншого, по суті як основне, нами було наголошено, що відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а особи, що мали намір проводити перевірку, не дотримуються цього основоположного принципу. В наказі про проведення перевірки як на підставу для проведення перевірки податківці посилаються зокрема на п.п.78.1.7 п.78.1 ст.78 ПКУ, зазначений пункт зокрема передбачає: «78.1.7. розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків » - нами відразу зазначалось, що на нашому підприємстві не відбувається процедура реорганізації (навіть надавались для ознайомлення певні документи зокрема протокол №1/24 від 27.03.2023) відтак наказ є безпідставним та протиправним. …».
Представник позивача підтримав позовну заяву.
Відповідачем подано до суду відзиви на позовну заяву (вх.№29904 від 13.07.2023, вх.№35554 від 16.08.2023), в яких зазначено наступне: «… Головним управлінням ДПС у Запорізькій області 29.03.2023 року з Єдиного державного реєстру отримано відомості типу «122 - про внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ним органу щодо виділу» ТОВ "ЗАПОРОЖСПЕЦСПЛАВ" (код за ЄДРПОУ 32068473). Відомості типу «122 - про внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ним органу щодо виділу» ТОВ "ЗАПОРОЖСПЕЦСПЛАВ" містяться в ІС «Податковий блок». Отримання вищезазначених відомостей підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Згідно з п.1 ст.59 Господарського кодексу України суб`єкт господарювання господарська організація, яка може бути утворена за рішенням власника майна або уповноваженого ним органу, а у випадках, спеціально передбачених законодавством, також за рішенням інших органів, організацій і фізичних осіб шляхом заснування нової господарської організації, злиття, приєднання, виділу, поділу, перетворення діючої господарської організації з додержанням вимог законодавства. Відповідно до п.4 ст.4 Закону України від 15.05.2003 №755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» у разі виділу юридичних осіб здійснюється державна реєстрація юридичних осіб, утворених у результаті виділу, та державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, про юридичну особу, з якої здійснено виділ, щодо юридичної особи правонаступника. Виділ вважається завершеним з дати державної реєстрації змін до відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі, про юридичну особу, з якої здійснено виділ, щодо юридичної особи правонаступника. У зв`язку з тим, що стан платників, якими згідно з даними ЄДР подано відомості про реорганізацію шляхом виділу, поділу, не змінюється, Державною податковою службою України листом від 14.06.2023 року №13587/7/99-00-07-02-03-07 наголошено на необхідності організації проведення контрольно-перевірочних заходів платників ПДВ, які прийняли рішення про реорганізацію шляхом виділу, поділу. Головним управлінням ДПС у Запорізькій області, на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.75.1.2 п.75.1 ст.75, пп.78.1.7 п.78.1 ст.78, п.52-2, п.69.2 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення ПКУ, п.2 ч.1 ст.13 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року №2464-VI (із змінами), винесено наказ №1039-п від 13.06.2023 року, в якому наказано провести документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Запорожспецсплав» з 20.06.2023 року, тривалістю 5 робочих днів. В наказі №1039-п від 13.06.2023 року зазначається про проведення перевірки за період діяльності з 01.01.2017 року по 26.06.2023 року з метою дотримання вимог податкового, валютного, іншого законодавства та з 01.10.2016 року по 26.06.2023 року з питань єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Наказ №1039-п від 13.06.2023 року підписано заступником начальника Децик А. та скріплено печаткою ГУ ДПС у Запорізькій області. … З метою вручення копії наказу від 15.06.2023 №1039-п та ознайомлення з направленнями на проведення перевірки від 20.06.2023 року №1461, №1462 та №1463, 20.06.2023 було здійснено вихід на податкову адресу ТОВ "ЗАПОРОЖСПЕЦСПЛАВ": 69041, м.Запоріжжя, вул.Мінська, буд.5. Під час виходу було встановлено наявність ТОВ "ЗАПОРОЖСПЕЦСПЛАВ" за вказаною адресою. Відповідно до вимог вищезазначених норм законодавства, Головним управлінням ДПС у Запорізькій області було вручено копію наказу №1039-п від 13.06.2023 року адвокату Москаленку Д. Ф. (ордер на надання правничої правової допомоги ТОВ "ЗАПОРОЖСПЕЦСПЛАВ" від 15.06.2023 року, серія АР №1107838). Уповноваженим представником ТОВ "ЗАПОРОЖСПЕЦСПЛАВ", адвокатом Москаленком Д. Ф. у допуску посадових осіб контролюючого органу до проведення перевірки відмовлено. … Головним управлінням ДПС у Запорізькій області складено Акт №622/08-01-07-04/32068473 від 20.06.2023 року «Про відмову в допуску до проведення/відмови від проведення документальної планової/позапланової виїзної перевірки, фактичної перевірки». Вказаний акт підписано представниками ГУ ДПС у Запорізькій області та ОСОБА_1 … ГУ ДПС в Запорізькій області зазначає наступне. Позивач до позовної заяви надав копію протоколу №1/24 від 27.03.2023 року Загальних зборів учасників ТОВ «Запорожспецсплав», відповідно до якого розглядалося питання про виділ майна Товариством для створення нової юридичної особи та призначення Голови комісії з виділу (реорганізації). Згідно із п.3 вищезазначеного протоколу, виступив ОСОБА_2 про призначення Голови комісії з виділу (реорганізації). Згідно із копією протоколу 1/24 від 27.03.2023 року, учасники ухвалили провести реєстрацію рішення про виділ. Таким чином, відповідно до копії протоколу №1/24 від 27.03.2023 року Загальних зборів учасників ТОВ «Запорожспецсплав», ТОВ «Запорожспецсплав» саме зазначає, що виділ це реорганізація. … Тобто, передача частини майна платника податків, до статутних фондів інших платників податків, підпадає під визначення поняття реорганізація. … Отже, контролюючим органом не порушувались вимоги Податкового кодексу України щодо призначення документальної позапланової виїзної перевірки та винесення наказу ГУ ДПС у Запорізькій області №1039-п від 13.06.2023 року. …».
Представник відповідача заперечував проти позовної заяви.
Судом вивчено письмові пояснення відповідача (вх.№54228 від 06.12.2023, вх.№54322 від 06.12.2023, вх.№56380 від 19.12.2023) щодо судової практики.
Також, судом вивчено письмові пояснення позивача, в яких, окрім висвітлення судової практики, зазначено наступне: «… 4.Окремо звернемо увагу суду на той факт, що станом на сьогодні позивачем фактично було скасовано процедуру виділу вона не не була проведена як така. Таким чином фактично рішення про виділ не реалізовувалось (не було проведено нічого, крім подання первинного протоколу про намір проведення процедури виділу). Це також беззаперечно свідчить про безпідставне намагання податківців провести перевірку у зв`язку з процедурою виділу процедура фактично не провадилась, а на сьогодні скасована (відмінена). …».
Ухвалою судді від 26.06.2023 в адміністративній справі відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
Ухвалою суду від 31.07.2023 вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання на 28.08.2023.
Ухвалою суду від 28.08.2023 відкладено розгляд справи на 25.09.2023.
Ухвалою суду від 25.09.2023 продовжено підготовче провадження на тридцять днів та відкладено розгляд справи на 23.10.2023.
Ухвалою суду від 23.10.2023 зупинено провадження у справі до 11.12.2023.
Ухвалою суду від 11.12.2023 закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті на 08.01.2024.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.
У Наказі ГУ ДПС у Запорізькій області від 15.06.2023 за №1039-п «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «ЗАПОРОЖСПЕЦСПЛАВ»» зазначено: «… На підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75, п.п.78.1.7 п.78.1 ст.78, пункту 52-2, пункту 69.2 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ (зі змінами), п.2 ч.1 ст.13 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VІ (зі змінами) НАКАЗУЮ: 1.Провести документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «ЗАПОРОЖСПЕЦСПЛАВ» (код за ЄДРПОУ 32068473) з 20 червня 2-023 року тривалістю 5 робочих днів. Перевірку провести за період діяльності з 01.01.2017 по 26.06.2023 з метою дотримання вимог податкового, валютного, іншого законодавства та з 01.10.2016 по 26.06.2023 з питань єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. …».
У Протоколі від 27.03.2023 за №1/24 загальних зборів учасників ТОВ «ЗАПОРОЖСПЕЦСПЛАВ» зазначено: «… ІІрисутній(і) учасник(и) Товариства: 1. ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 - 20 часток у статутному капіталі Товариства; 2.ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ВИРОБНИЧО-КОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО «ТАКО», ідентифікаційний код 13417240, в особі Генерального директора ОСОБА_4 80 часток у статутному капіталі Товариства. Таким чином на Зборах присутній(і) учасник(и), якій(і) володіє(ють) 100 частками, що складає 100% голосів у Статутному капіталі Товариства. Збори правомочні приймати рішення по всіх питаннях Порядку денного. Порядок денний: 1.Про обрання Голови Загальних зборів учасників Товариства. 2.Про виділ майна Товариством для створення нової юридичної особи. 3.Про призначення Голови комісії з виділу (реорганізації). 4.Про проведення державної реєстрації рішення про виділ. … 2.Виступив(-ла): ОСОБА_5 про виділ майна Товариством для створення нової юридичної особи. Ухвалив(-ла, -ли): Товариству здійснити виділ майна для створення нової юридичної особи. Результати голосування: "ЗА" - 100% голосів від присутніх. "ПРОТИ" - 0% голосів. Рішення прийнято. 3.Виступив(-ла): ОСОБА_5 про призначення Голови комісії з виділу (реорганізації). Ухвалив(-ла, -ли): Призначити Головою комісії з виділу (реорганізації) ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 . 4.Виступив(-ла): ДАНИЛОВ С.В. про проведення державної реєстрації рішення про виділ. Ухвалив(-ла, -ли): Провести державну реєстрацію рішення про виділ. Директору Товариства особисто провести всі необхідні дії, або залучити третіх осіб та видати відповідну довіреність (нотаріально посвідчену) з наступними повноваженнями: Представляти інтереси Товариства у відділі реєстрації управління державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради, у органах юстиції, у Центрі надання адміністративних послуг, у органах нотаріату, або іншому органі (суб`єкта) державної реєстрації, для проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, у Головному управлінні статистики Запорізької області для отримання інформації, у державній податковій службі. Для чого представнику(ам) надається право подавати, отримувати та підписувати заяви, реєстраційні заяви для проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, описи, листи, установчі документи, інші документи, зокрема для взяття на облік як платника ПДВ, обрання спрощеної системи оподаткування; подання податкових декларацій та інших видів податкової звітності; одержувати документи, в тому числі виписки та витяги з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, витяг з реєстру платників ПДВ, витяги з реєстру платників єдиного податку або інші документи з органів державної податкової служби, Пенсійного та інших фондів, дублікати, тощо; вносити плату за послуги відповідних органів, державне мито, реєстраційний збір, та інші належні платежі, розписуватися на документах та в їх отриманні; також подавати інші документи, виконувати інші дії, пов`язані з реєстрацією, внесенням та реєстрацією змін до установчих документів або до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Результати голосування: "ЗА" - 100% голосів від присутніх. "ПРОТИ" - 0% голосів. Рішення прийнято. …».
У Протоколі від 20.12.2023 за №1/20 загальних зборів учасників ТОВ «ЗАПОРОЖСПЕЦСПЛАВ» зазначено: «… Присутній(і) учасник(и) Товариства: 1. ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 - 20 часток у статутному капіталі Товариства. 2.ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ВИРОБНИЧО-КОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО «ТАКО», ідентифікаційний код 13417240, в особі Генерального директора ОСОБА_4 - 80 часток у статутному капіталі Товариства. Таким чином на Зборах присутній(і) учасник(и), якій(і) володіє(ють) 100 частками, що складає 100% голосів у Статутному капіталі Товариства. Збори правомочні приймати рішення по всіх питаннях Порядку денного. Порядок денний: 1.Про обрання Голови Загальних зборів учасників Товариства. 2.Про відміну рішення Загальних зборів учасників (Протокол №1/24 від 27.03.2023р.) Товариства, про виділ майна для створення нової юридичної особи. 3.Про проведення державної реєстрації відміни виділу. 1.Виступив(ла): ОСОБА_7 про обрання Голови Загальних зборів учасників Товариства. Ухвалив(ла, ли): Обрати Головою Загальних зборів учасників Товариства ОСОБА_6 . Результати голосування: "ЗА" - 100% голосів від присутніх. "ПРОТИ" - 0% голосів. Рішення прийнято. 2.Виступив(ла): ОСОБА_5 про відміну рішення Загальних зборів учасників (Протокол №1/24 від 27.03.2023р.) Товариства, про виділ майна для створення нової юридичної особи. Ухвалив(ла, ли): Відмінити рішення Загальних зборів учасників (Протокол №1/24 від 27.03.2023р.) Товариства, про виділ майна для створення нової юридичної особи. Результати голосування: "ЗА" - 100% голосів від присутніх. "ПРОТИ" - 0% голосів. Рішення прийнято. 3.Виступив(ла): ОСОБА_5 про проведення державної реєстрації відміни виділу. Ухвалив(ла, ли): Провести державну реєстрацію відміни виділу. Директору Товариства особисто провести всі необхідні дії, або залучити третіх осіб та видати відповідну довіреність (нотаріально посвідчену). Результати голосування: "ЗА" - 100% голосів від присутніх. "ПРОТИ" - 0% голосів. Рішення прийнято. …».
Судом досліджено: Протокол від 14.02.2023 за №1/02/23 загальних зборів учасників ТОВ «ВИРОБНИЧО-КОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО «ТАКО»; Методичні рекомендації Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області «Особливості державної реорганізації виділу юридичних осіб»; Акт про відмову в допуску до проведення/відмови від проведення документальної планової/позапланової виїзної перевірки, фактичної перевірки від 20.06.2023 за №622/08-01-07-04/ НОМЕР_2 ; Статут ТОВ «ЗАПОРОЖСПЕЦСПЛАВ» (нова редакція); Лист Управління податкових сервісів ГУ ДПС у Запорізькій області від 10.07.2023 за №1032/08-01-12-01-03 на адресу Управління правового забезпечення ГУ ДПС у Запорізькій області; Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань по ТОВ «ЗАПОРОЖСПЕЦСПЛАВ», сформований на 10.07.2023; Протокол від 07.12.2023 за №1/5 загальних зборів учасників ТОВ «ВИРОБНИЧО-КОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО «ТАКО»; Витяг з ЄДР від 04.01.2024 по ТОВ «ЗАПОРОЖСПЕЦСПЛАВ»; Лист Державної податкової служби України від 14.06.2023 за №13587/7/99-00-07-02-03-07 на адресу головних управлінь ДПС в областях, м.Києві, Міжрегіональних управлінь ДПС по роботі з ВПП з Додатком; Доповідну записку від 15.06.2023; Направлення на перевірку від 20.06.2023 за №1461, №1462, №1463; Фінансову звітність малого підприємства; Податкову декларацію з податку на прибуток підприємства; Відповідь №395502 від 05.01.2024 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань по ТОВ «ЗАПОРОЖСПЕЦСПЛАВ»; інші документи наявні у матеріалах даної адміністративної справи.
При вирішенні спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.
Згідно з пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи, визначеніпідпунктом 41.1.1пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право: проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Відповідно до пп.75.1.2 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок. Під час здійснення планових перевірок платників податків, які є фінансовими агентами, предметом перевірки також є дотримання фінансовими агентами вимогстатті 39-3цього Кодексу. Не може бути предметом планової документальної перевірки питання дотримання платником податків принципу "витягнутої руки", крім випадків перевірки дотримання платником податків вимогпідпунктів 140.5.4,140.5.5-1,140.5.6пункту 140.5 статті 140 цього Кодексу. Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом. Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об`єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка. Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу. Документальною невиїзною позаплановою електронною перевіркою за заявою платника податків (далі - електронна перевірка) вважається перевірка, що проводиться на підставі заяви, поданої платником податків з незначним ступенем ризику, визначеним відповідно допункту 77.2статті 77 цього Кодексу, до контролюючого органу, в якому він перебуває на податковому обліку. Заява подається за 10 календарних днів до очікуваного початку проведення електронної перевірки, але не раніше офіційного повідомлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, про запровадження проведення такої перевірки для відповідних платників податків: які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності; суб`єктів господарювання мікро-, малого; середнього підприємництва; інших платників податків.Форма заяви,порядок її подання, прийняттярішення про проведення електронної перевіркивстановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Як зазначено у пп.78.1.7 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав: розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.
У п.52-2 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України зазначено: «52-2.Установити мораторій на проведення документальних перевірок на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), крім: документальних позапланових перевірок, що проводяться на звернення платника податків; документальних позапланових перевірок з підстав, визначенихпідпунктами 78.1.7та78.1.8пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу. Інформація про перенесення документальних планових перевірок, які відповідно до плану-графіку проведення планових документальних перевірок мали розпочатися у період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), та на день набрання чинностіЗаконом України"Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" не були розпочаті, включається до оновленого плану-графіку, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, протягом 10 календарних днів з дня завершення дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19). Документальні перевірки, що були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершеними, тимчасово зупиняються на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19). Таке зупинення перериває термін проведення перевірки та не потребує прийняття будь-яких додаткових рішень контролюючим органом. На період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків давності, передбаченихстаттею 102цього Кодексу. Камеральна перевірка податкової декларації (крім податкової декларації з податку на додану вартість) за звітні (податкові) періоди березень - травень 2020 року, або уточнюючих розрахунків (крім уточнюючих розрахунків з податку на додану вартість), що були подані платниками податків протягом березня - травня 2020 року, може бути проведена лише протягом 60 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання».
У п.69.2 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) зазначено: «69.2.Податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються, крім: а) камеральних перевірок; б) документальних позапланових перевірок, що проводяться на звернення платника податків та/або з підстав, визначених підпунктами 78.1.2 (в частині контролю за трансфертним ціноутворенням), 78.1.5, 78.1.7, 78.1.8,78.1.12,78.1.14-78.1.16,78.1.21та78.1.22пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, та/або документальних позапланових перевірок платників податків, за якими отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями, та/або документальних позапланових перевірок з питань оподаткування юридичними особами або іншими нерезидентами, які здійснюють господарську діяльність через постійне представництво на території України, доходів, отриманих нерезидентами із джерелом їх походження з України, та/або документальних позапланових перевірок нерезидентів (представництв нерезидентів); в) фактичних перевірок. Камеральні податкові перевірки податкових декларацій з податку на додану вартість та уточнюючих розрахунків до них за звітні податкові періоди: лютий, березень, квітень, травень 2022 року - розпочинаються на наступний день після 20 липня 2022 року та завершуються не пізніше 20 вересня 2022 року; червень, липень 2022 року - розпочинаються на наступний день після 20 серпня 2022 року та завершуються не пізніше 20 жовтня 2022 року. Подані уточнюючі розрахунки до податкових декларацій з податку на додану вартість за звітні податкові періоди до лютого 2022 року перевіряються у строк, визначений цим пунктом для звітного періоду, на який припадає день подання такого уточнюючого розрахунку. Документальні позапланові перевірки під час дії воєнного стану проводяться за наявності під час проведення перевірок безпечного: доступу, допуску до територій, приміщень та іншого майна, що використовуються для провадження господарської діяльності та/або є об`єктами оподаткування, або використовуються для отримання доходів (прибутку), або пов`язані з іншими об`єктами оподаткування такими платниками податків; доступу, допуску до документів, довідок про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншої інформації, пов`язаної з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансової і статистичної звітності у порядку та на підставах, визначених законом; проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки. Документальні позапланові перевірки за зверненням платника податків та/або з підстав, визначенихпідпунктами 78.1.7та78.1.8пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, та/або документальні позапланові перевірки платників податків, за якими отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями, що були розпочаті та не завершені до 24 лютого 2022 року, поновлюються та закінчуються протягом 60 днів з дня, наступного за днем набрання чинностіЗаконом України"Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану". Такі перевірки поновлюються на невикористаний строк. Документальні позапланові перевірки, які були розпочаті на звернення платника податків та/або з підстав, визначених підпунктами 78.1.2, 78.1.7, 78.1.14-78.1.16, 78.1.21 та 78.1.22 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, та/або за якими отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями, та/або документальних позапланових перевірок з питань оподаткування юридичними особами або іншими нерезидентами, які проводять господарську діяльність через постійне представництво на території України, доходів, отриманих нерезидентами із джерелом їх походження з України, та/або документальних позапланових перевірок нерезидентів (представництв нерезидентів), але не можуть бути завершені у зв`язку з виникненням обставин, зазначених у цьому підпункті, можуть бути зупинені до завершення дії таких обставин та/або усунення перешкод щодо проведення перевірки за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, яке оформлюється наказом, копія якого надсилається платнику податків до електронного кабінету платника податків з одночасним надісланням на електронну адресу (адреси) платника податків інформації про вид документа, дату та час його надіслання до електронного кабінету. Таке зупинення перериває перебіг строку проведення перевірки. Документальні позапланові перевірки з підстав, визначенихпідпунктами 78.1.5,78.1.12,78.1.14-78.1.16пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, що були розпочаті та не завершені до 24 лютого 2022 року, поновлюються на невикористаний строк. Документ, надісланий контролюючим органом до електронного кабінету, вважається врученим платнику податків, якщо він сформований з дотриманням вимог законів України"Про електронні документи та електронний документообіг"та"Про електронні довірчі послуги". У разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбаченихпідпунктом 112.8.9пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються».
Згідно з ч.1 ст.104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Відповідно до ч.1 ст.109 Цивільного кодексу України виділом є перехід за розподільчим балансом частини майна, прав та обов`язків юридичної особи до однієї або кількох створюваних нових юридичних осіб.
За ч.4 ст.4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» у разі виділу юридичних осіб здійснюється державна реєстрація юридичних осіб, утворених у результаті виділу, та державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, про юридичну особу, з якої здійснено виділ, щодо юридичної особи - правонаступника. Виділ вважається завершеним з дати державної реєстрації змін до відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі, про юридичну особу, з якої здійснено виділ, щодо юридичної особи - правонаступника.
Для державної реєстрації рішення про виділ юридичної особи подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення учасників або відповідного органу юридичної особи про виділ юридичної особи (ч.9 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань»).
У ст.98 «Порядок погашення грошових зобов`язань або податкового боргу у разі реорганізації платника податків або передачі єдиного (цілісного) майнового комплексу державного або комунального підприємства в оренду чи концесію, або продажу єдиного (цілісного) майнового комплексу державного або комунального підприємства у процесі приватизації» Податкового кодексу України зазначено: «98.1.Під реорганізацією платника податків у цій статті розуміється зміна його правового статусу, яка передбачає будь-яку з таких дій або їх поєднання: … 98.1.4.виділення з платника податків інших платників податків, а саме передача частини майна платника податків, що реорганізується, до статутних фондів інших платників податків, які створюються власниками корпоративних прав платника податків, що реорганізується, та внаслідок якого не відбувається ліквідація платника податків, що реорганізується; …».
Як зазначено у пп.2 п.1 Наказу Міністерства юстиції України від 09.06.2023 за №2179/5 «Про проведення державної реєстрації в межах декількох адміністративно-територіальних одиниць», зареєсторованого 13.06.2023 в Міністерстві юстиції України за №977/40033, реєстраційні дії щодо реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або виділу юридичних осіб, місцезнаходженням яких є адміністративно-територіальні одиниці різних областей, проводяться державним реєстратором юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, яким розглядаються документи одночасно щодо відповідних юридичних осіб, в межах декількох адміністративно-територіальних одиниць, визначенихабзацом першимчастини другої статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань»: у разі злиття або поділу - за місцезнаходженням новоутвореної (новоутворених) юридичної (юридичних) особи (осіб) або за місцезнаходженням юридичних (юридичної) осіб (особи), що припиняються (припиняється) у результаті злиття або поділу; у разі виділу - за місцезнаходженням новоутвореної (новоутворених) юридичної (юридичних) особи (осіб) або за місцезнаходженням юридичної особи - попередника; у разі приєднання - за місцезнаходженням юридичної особи - правонаступника або за місцезнаходженням юридичної (юридичних) особи (осіб) - попередника (попередників); у разі перетворення - за місцезнаходженням юридичної особи - попередника або за місцезнаходженням юридичної особи - правонаступника.
Судом вивчено й інші норми права, які стосуються виниклого публічно-правового спору.
Враховуючи наведені та інші норми права, обставини справи, суд вважає, що поняття «виділення» у редакції ст.98 Податкового кодексу України за своєю суттю не є тотожним поняттю «виділ», зазначеному у ст.109 Цивільного кодексу України.
Поняття «виділення» для цілей Податкового кодексу України у ст.14 цього кодексу не наведений, тоді як у самому п.98.1 ст.98 Податкового кодексу України прямо вказано, що таке визначення поняття використовується виключно для цілей ст.98 Податкового кодексу Україна, яка навіть не регулює питання проведення податкових перевірок.
При цьому, ст.98 Податкового кодексу України присвячена лише питанням «порядку погашення грошових зобов`язань або податкового боргу у разі реорганізації платника податків або передачі єдиного (цілісного) майнового комплексу державного або комунального підприємства в оренду чи концесію, або продажу єдиного (цілісного) майнового комплексу державного або комунального підприємства у процесі приватизації».
Відповідачем не наведено жодної норми права, яка б безспірно свідчила що «реорганізація» та «виділ» є тотожними поняттями і їх можна використовувати для цілей Податкового кодексу України взагалі та окремо щодо проведення податкових перевірок.
За приписами Цивільного кодексу України «виділ» не вважається «реорганізацією». При «реорганізації» юридичних осіб передбачається правонаступництво, а при «виділі» ні.
З огляду на норми права «виділ» жодним чином не є різновидом «припинення» або «реорганізації» юридичної особи та належить до одного зі способів створення нової юридичної особи, яка наділяється певним майном наявної юридичної особи.
За документами Міністерства юстиції України та його територіальних органів поняття «реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) юридичних осіб» та поняття «виділ юридичних осіб» не ототожнюються.
На думку суду, «виділ» не є підставою для проведення документальної позапланової перевірки згідно з пп.78.1.7 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України.
Судом прийнято до уваги, що рішення позивача про виділ юридичної особи, оформлене Протоколом від 27.03.2023 за №1/24 загальних зборів учасників ТОВ «ЗАПОРОЖСПЕЦСПЛАВ», відмінено рішенням, оформленим Протоколом від 20.12.2023 за №1/20 загальних зборів учасників ТОВ «ЗАПОРОЖСПЕЦСПЛАВ».
Будь-яких дій на реалізацію рішення позивача про виділ юридичної особи, оформленого Протоколом від 27.03.2023 за №1/24 загальних зборів учасників ТОВ «ЗАПОРОЖСПЕЦСПЛАВ», вчинено не було.
Тобто, можлива підстава для здійснення документальної позапланової перевірки згідно з пп.78.1.7 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України відсутня.
Суд не враховує висновок щодо застосування норм права, викладений в постанові Великої Палати Верховного Суду від 15.11.2023 у господарській справі №918/119/21 (провадження № 12-20гс23) (на врахуванні якого наполягав відповідач), оскільки судом у даній господарській справі досліджувались питання розірвання договору оренди земельної ділянки лісогосподарського признання, а не питання що виникають у сфері справляння податків і зборів, проведення податкових перевірок. У господарській справі №918/119/21 судом правові висновки робились через призму господарських правовідносин та без врахування специфіки адміністративних, податкових правовідносин.
Суд вважає, що наведене у Протоколі від 27.03.2023 за №1/24 загальних зборів учасників ТОВ «ЗАПОРОЖСПЕЦСПЛАВ» словосполучення «виділу (реорганізації)» суперечить нормам права, а тому не може враховуватись при вирішенні досліджуваного публічно-правового спору.
При цьому, з матеріалів справи вбачається, що 27.03.2023 позивач приймав рішення саме про виділ юридичної особи, а не про реорганізацію юридичної особи.
З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що Наказ від 15.06.2023 за №1039-п «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «ЗАПОРОЖСПЕЦСПЛАВ»» контролюючим органом прийнято не обґрунтовано, без урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є не правомірним і підлягає скасуванню.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовні вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Оскільки права та інтереси позивача були порушені ГУ ДПС у Запорізькій області, то за рахунок його бюджетних асигнувань мають бути стягнуті на користь позивача понесені ним судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 2684 грн. 00 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246, 371 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю ЗАПОРОЖСПЕЦСПЛАВ (вул.Мінська, буд.5, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69015; код ЄДРПОУ 32068473) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (проспект Соборний, буд.166, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69107; код ЄДРПОУ ВП 44118663) про визнання протиправним та скасування наказу задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати Наказ від 15.06.2023 за №1039-п "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ ЗАПОРОЖСПЕЦСПЛАВ", виданий Головним управлінням ДПС у Запорізькій області.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ЗАПОРОЖСПЕЦСПЛАВ (вул.Мінська, буд.5, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69015; код ЄДРПОУ 32068473) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області (проспект Соборний, буд.166, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69107; код ЄДРПОУ ВП 44118663) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 2684 грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст судового рішення складено 09.01.2024.
Суддя О.О. Прасов