Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
09 січня 2024 року (09:10)Справа № 280/9414/23 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Калашник Ю.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Запорізькій області» (69057, м. Запоріжжя, вул. Олександра Матросова, буд. 29, код ЄДРПОУ 08734500), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дії протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
09.11.2023 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Запорізькій області» (далі - відповідач), в якій позивач просить:
визнати протиправними дії відповідача щодо не включення в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу сум індексації грошового забезпечення;
зобов`язати відповідача скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії з урахуванням індексації грошового забезпечення станом на листопад 2019 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України та отримує пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач отримав довідку про розмір його грошового забезпечення станом на листопад 2019 року для перерахунку пенсії, проте до вказаної довідки відповідач протиправно не включив індексацію грошового забезпечення як складову грошового забезпечення. Просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Ухвалою суду від 14.11.2023 відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
29.11.2023 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 53067), в якому зазначає, що до грошового забезпечення для обчислення пенсії включаються його додаткові види, які відповідають одночасно наступним умовам: виплати належать до складу грошового забезпечення, є щомісячними і з них сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Відповідач наголошує, що суми індексації не передбачені в переліках додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, а отже не належать до складу грошового забезпечення та на них не нараховується єдиний внесок, таким чином вказані виплати не можуть бути враховані при обчисленні пенсії. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
12.12.2023 до суду від представника третьої особи надійшли письмові пояснення (вх. № 55209), в яких останній зазначає, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 за № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, місячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Згідно з цією постановою та іншими нормативними документами індексація не є складовою грошового забезпечення поліцейських і не може включатись до довідки грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського. З урахуванням зазначеного просить у задоволенні позовних вимог відмовити.
Згідно зі ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.
Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, позивач є пенсіонером та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
09.01.2023 Державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Запорізькій області» виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення позивача №33/28-4001, довідку складено враховуючи рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі №826/12704/18 від 14.05.2019, яке набрало законної сили 19.11.2019 та постанови Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 01.03.2023 у справі №280/751/23 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорозькій області здійснити ОСОБА_1 з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум, у відповідності до вимог ст.ст.43, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції» на підставі Довідки від 09.01.2023 №33/28-4001 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року, виданої Державною установою «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Запорізькій області».
На виконання зазначеного рішення позивачу з 01.12.2019 перераховано пенсію.
Позивач звернувся із заявою до Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Запорізькій області», в якій просив видати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення, вказавши в ній окремим рядком складову грошового забезпечення «індексація».
Листом від 02.10.2023 відповідач повідомив про відсутність підстав для виготовлення оновленої довідки, оскільки індексація не є складовою грошового забезпечення, яке вказується в довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Вказані обставини слугували підставою для звернення до суду з даною позовною заявою.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.
Згідно із положеннями ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), є, зокрема, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ.
Положення ст. 43 Закону №2262-ХІІ безпосередньо визначають складові грошового забезпечення для обчислення пенсій.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст. 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до ст. 94 Закону України «Про Національну поліцію», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 затверджено Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок №260).
Приписами п. 3 розділу І Порядку №260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Зокрема, Порядком №260 встановлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4 розділу ІІ Порядку №260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5 розділу ІІ Порядку №260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6 розділу ІІ Порядку №260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7 розділу ІІ Порядку №260); надбавка за почесне звання заслужений (пункт 8 розділу ІІ Порядку №260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9 розділу ІІ Порядку №260); доплата за вчене звання (пункт 10 розділу ІІ Порядку №260); доплата за службу в нічний час (пункт 11 розділу ІІ Порядку №260).
З матеріалів справи видно, що Державною установою «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Запорізькій області» видано оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача, визначеного станом на листопад 2019 року №33/28-40014 від 09.01.2023, згідно з якою: посадовий оклад - 2470 грн., оклад за спеціальним званням старший сержант - 1000 грн., надбавка за стаж служби в поліції - 1041 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції - 1803,95 грн., премія - 7907,58 грн.
Отже, у згаданій довідці зазначено усі складові грошового забезпечення, щомісячних видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених чинним законодавством, які фактично отримувались поліцейським за посадою, яку заявник обіймав перед звільненням.
Стосовно доводів позивача про наявність підстав для включення до довідки про грошове забезпечення станом на листопад 2019 року щомісячної індексації, суд зазначає таке.
Згідно з ч.5 ст. 94 Закону України №580-VIII від 02.07.2015 «Про Національну поліцію» грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Відносини щодо індексації грошових доходів населення регламентовані приписами Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», Закону України від 03.07.1991 №1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення».
Статтею 9 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон №1282-ХІІ), індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до ст. 2 Закону №1282-ХІІ, пенсія та оплата праці (грошове забезпечення) є об`єктами індексації, але із застереженням про те, що індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Аналогічні за змістом правила включені законодавцем і до положень Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (далі - Порядок №1078).
Верховний Суд у складі суддів Судової палати для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 03.04.2019 у справі №638/9697/17 дійшов правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.
Отже, індексація, яка отримана військовослужбовцем під час проходження служби, включається до складу його грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії при її призначенні.
Наслідком цього є те, що індексація грошового забезпечення поліцейського підлягає включенню до складу грошового забезпечення - як розрахункової величини бази обчислення пенсії під час обрахунку пенсії вперше у порядку статті 43 Закону України №2262-ХІІ.
Суд зауважує, що слід розрізняти спірні питання щодо урахування індексації грошового забезпечення особи при призначенні пенсії, що врегульовано положеннями статтею 43 Закону №2262-ХІІ та її подальшому перерахунку, що врегульовано приписами статті 63 Закону №2262-ХІІ.
Вирішуючи питання здійснення перерахунку пенсії військовослужбовцям необхідно враховувати, що спірні правовідносини врегульовані спеціальними законодавчими актами, а саме Законом №2262-ХІІ, яким передбачено порядок обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям, та Законом №2011-ХІІ, яким безпосередньо визначені види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців.
Водночас, наведені вище норми права не містять положень щодо віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, з огляду на що при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» №2017-ІІІ, Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» №1282-ХІІ та Порядку №1078.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України №2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Верховний Суд у постанові від 03.04.2019 у справі №638/9697/17 сформував висновок, що територіальні органи Пенсійного фонду України при обрахуванні пенсії особам, які мають право на неї відповідно до Закону №2262-ХІІ, повинні враховувати індексацію грошового забезпечення, яка нараховувалася за час служби перед звільненням.
Натомість, порядок здійснення перерахунку пенсій військовослужбовців, у тому числі колишніх працівників міліції, врегульовано статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Також у рішенні Конституційного Суду України від 13.05.2015 №4-рп/2015 у справі №1-9/2015 Конституційний Суд України дійшов висновку, що положення першого речення частини 3 статті 63 Закону №2262-ХІІ необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.
Згідно з ст. 64 Закону України №2262-ХІІ у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.
Таким чином, сума отриманої індексації грошового забезпечення не є ані збільшенням за рішенням Уряду України чи Міністра внутрішніх справ України розміру виду грошового забезпечення діючого поліцейського, ані введенням у дію нового виду грошового забезпечення, а тому не підлягає включенню до довідки про грошове забезпечення у цілях проведення перерахунку (обчислення нового розміру) раніше вже призначеної пенсії у порядку статті 63 Закону України №2262-ХІІ.
Суд зауважує, що сама пенсія, яку отримує позивач, є об`єктом індексації, яка має нараховуватись щомісячно, за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив встановлений поріг індексації, у частині, що дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Крім цього, індексація пенсії позивача має проводитись виключно у порядку статті 64 Закону України №2262-ХІІ, а не за процедурами статті 63 Закону України №2262-ХІІ, оскільки подвійне використання механізму індексації спочатку з метою підвищення оплати праці (грошового забезпечення), а потім і у цілях індексації пенсії, обчисленої з розміру оплати праці, розрахованого із використанням індексації, прямо та очевидно суперечить приписам Закону №1282-ХІІ.
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що індексація грошового забезпечення не підлягає врахуванню при перерахунку пенсії позивача як колишнього працівника органів внутрішніх справ на підставі частини 3 статті 63 Закону №2262-ХІІ. Сума індексації грошового забезпечення повинна враховуватися при обрахунку пенсії територіальними органами Пенсійного фонду України при її призначенні та не повинна враховуватися при перерахунку пенсії, яка здійснюється відповідно до частини 3 статті 63 Закону №2262-ХІІ, оскільки суми індексації грошового забезпечення поліцейських не віднесені до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень), а тому відсутні підстави для зазначення їх у довідці про грошове забезпечення за аналогічною посадою для перерахунку пенсії позивачу.
Суд також наголошує, що довідка, котра видана позивачу від 09.01.2023 №33/28-4001 стосується не грошового забезпечення самого позивача, а лише посади, з якої позивач був звільнений. Індексація ж грошового забезпечення має стосуватися грошового забезпечення конкретної особи, а не посади.
Суд не бере до уваги покликання позивача на постанову Верховного Суду у справі №480/11090/21 від 21.06.2023 для урахування висновків щодо застосування норм права, оскільки у даному рішенні досліджувались обставини щодо протиправності дій відповідача щодо не включення в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії всіх видів грошового забезпечення, які отримували поліцейські, а саме: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавка за стаж служби в поліції, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції, середня по Україні за період з 19.11.2019 по 18.12.2019 надбавка за службу в умовах режимних обмежень, індексація та премії середньої по Україні за період з 19.11.2019 по 18.12.2019, для проведення з 01.12.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії.
Частиною 1 ст. 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що за наведених у позовній заяві мотивів і підстав позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст.139 КАС України судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Запорізькій області» (69057, м. Запоріжжя, вул. Олександра Матросова, буд. 29, код ЄДРПОУ 08734500), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дії протиправними та зобов`язання вчинити дії, - відмовити повністю.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 09.01.2024.
Суддя Ю.В. Калашник