Рішення № 116178615, 08.01.2024, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.01.2024
Номер справи
120/13092/23
Номер документу
116178615
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

08 січня 2024 р. Справа № 120/13092/23

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Руслани Миколаївни, розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до Козятинського відділу Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області, Управління державної міграційної служби України у Вінницької області про визнання відмови протиправної та зобов`язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

У Вінницький окружний адміністративний суд звернулася з адміністративним позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до Козятинського відділу Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області, Управління державної міграційної служби України у Вінницької області про визнання відмови протиправної та зобов`язання вчинити певні дії.

Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивач покликається на протиправну відмову Козятинського відділу Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області щодо не оформлення та не видачі ОСОБА_2 паспорта у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України.

Тому, з метою оформлення та видачі паспорта у формі книжечки, позивач, через законного представника, звертається до суду з даним позовом.

Ухвалою від 29.08.2023 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання. Установлено строки для подання заяв по суті.

05.09.2023 відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначено, що законний представник позивача звернулася до територіального підрозділу з неповним переліком документів, який передбачений розділом 3 Тимчасового порядку № 456.

Так, на думку відповідача, права позивача не порушено рішеннями, діями або бездіяльністю, заяви позивача розглянуто у строки та порядку, передбаченому законодавством про звернення громадян та не створено перешкоди у реалізації права на отримання паспорта громадянина України.

Разом з цим, відповідач покликаючись, на введення воєнного стану зазначає, що в зв`язку з закінченням бланків паспортів громадян України зразка 1994 року в нього відсутня можливість виготовлення паспортів громадян України відповідного зразка.

Враховуючи, що інших заяв по суті та документів не надходило, суд розглядає справу в письмовому провадженні за наявними в ній доказами.

Суд, розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

19.08.2023 ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) звернулась до Козятинського відділу Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області із заявою про видачу ОСОБА_2 паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки, у зв`язку з релігійними поглядами.

Листом від 19.08.2023 № 0520-197/0520.1-23 відповідач повідомив щодо відсутності підстав для оформлення і видачі паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки, з огляду на те, що позивачем не подано необхідних документів, а саме рішення суду.

Не погоджуючись із діями відповідача щодо не оформлення паспорта, позивач, через законного представника, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд враховує, що 19.09.2018 Великою Палатою Верховного Суду прийнято постанову у зразковій справі № 806/3265/17 (Пз/9901/2/18) за позовом фізичної особи до Коростенського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області, Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Вказаною постановою визнано протиправною відмову Коростенського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області у видачі позивачу (фізичній особі) паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ, та зобов`язано Коростенський районний відділ Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області оформити та видати позивачу (фізичній особі) паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України № 2503-ХІІ.

У рішенні Великою Палатою Верховного Суду зазначено, що висновки у цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення осіб до суду з позовом до територіальних органів ДМС України з вимогами видати паспорт громадянина України у формі книжечки, у зв`язку з ненаданням особою згоди на обробку персональних даних, відповідно до Положення про паспорт № 2503-XII.

Оцінюючи доводи позивача, суд зазначає, що обставини цієї справи, склад її учасників, предмет спору між сторонами та заявлені позовні вказують на те, що ця адміністративна справа є типовою справою, яка відповідає ознакам, викладеним у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.09.2018 у зразковій справі № 806/3265/17 (Пз/9901/2/18).

Відтак при вирішенні цієї типової справи суд, з огляду на приписи ч. 5 ст. 242, ч. 3 ст. 291 КАС України, враховує правові висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи № 806/3265/17.

Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 р. №2503-XII (далі - Положення № 2503-XII в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) затверджено Положення про паспорт громадянина України та Положення про паспорт громадянина України для виїзду за кордон.

Згідно з пунктами 1, 3, 5, 8, 9-11 Положення про паспорт громадянина України, паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт дійсний для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.

Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни впровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.

Паспортна книжечка являє собою зшиту внакидку нитками обрізну книжечку розміром 88 х 125 мм, що складається з обкладинки та 16 сторінок. Усі сторінки книжечки пронумеровані і на кожній з них зображено Державний герб України і перфоровано серію та номер паспорта. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується.

Паспорт, виготовлений у вигляді паспортної картки (інформаційного листка), має розмір 80 х 60 мм. У інформаційний листок вклеюється фотокартка і вносяться відомості про його власника: прізвище, ім`я та по батькові, дата народження і особистий номер, а також дата видачі і код органу, що його видав. Інформаційний листок заклеюється плівкою з обох боків. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної картки, визначається Кабінетом Міністрів України.

Бланки паспортів виготовляються на замовлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, з високоякісного паперу з використанням спеціального захисту.

Отже, чинним Положенням про паспорт громадянина України передбачено дві форми паспорта громадянина України: книжечка і картка.

Абзацом 5 п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України №302 від 25.03.2015 передбачено, що Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.

Відповідно до абзацу п`ятого пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України", постанови Кабінету Міністрів України від 03 квітня 2019 року № 398 "Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302", наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 № 456 затверджено Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України (далі - Тимчасовий порядок № 456).

Згідно із п. 3 Розділу I. "Загальні положення" Тимчасового порядку №456, оформлення і видачу паспорта здійснюють територіальні підрозділи Державної міграційної служби України (далі - територіальні підрозділи ДМС) особі, яка досягла 16-річного віку, - на підставі заяви про видачу паспорта громадянина України (далі - заява) за зразком, наведеним у додатку 1 до цього Тимчасового порядку, поданої нею особисто.

В Розділі III "Оформлення паспорта вперше" Тимчасового порядку № 456 зазначено:

"1. Для оформлення паспорта особа, яка досягла 16-річного віку, або її законний представник (далі - заявник) подає:

1) заяву;

2) рішення суду;

3) свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави;

4) оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків (або одного з них), що на момент народження особи перебували(в) у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України). У разі відсутності таких документів або в разі, якщо батьки (чи один із батьків) такої особи на момент її народження були (був) іноземцями(ем) або особами(ою) без громадянства, або в разі набуття особою громадянства України на території України подається довідка про реєстрацію особи громадянином України;

5) дві фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см;

6) довідку про реєстрацію / зняття з реєстрації місця проживання особи;

7) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб);

8) посвідчення про взяття на облік бездомної особи, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб).

Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 звернулася до відповідача із заявою щодо видачі паспорта громадянина України у вигляді книжечки із необхідними документами.

Відповідач, листом від 19.08.2023 № 0520-197/0520.1-23, покликаючись на Тимчасовий порядок № 456, вказав на необхідність надати документи, а саме рішення суду.

Визначаючись щодо вимоги позивача з приводу протиправної відмови у видачі паспорта, суд керується наступними мотивами.

Відповідно до Розділу IХ "Рішення про відмову в оформленні та видачі паспорта" Тимчасового порядку № 456, територіальний підрозділ ДМС відмовляє особі в оформленні або видачі паспорта (у тому числі вклеюванні фотокартки), якщо:

1) особа не є громадянином України;

2) особа вже отримала паспорт, який є дійсним на день звернення (крім випадків обміну паспорта у зв`язку з виявленням помилки в інформації, внесеній до нього, непридатності для подальшого використання);

3) дані, отримані з баз даних Єдиного державного демографічного реєстру, картотек, не підтверджують надану заявником інформацію;

4) за видачею паспорта звернувся законний представник, який не має документально підтверджених повноважень на отримання паспорта;

5) особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення й видачі паспорта;

6) особу не встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи.

У рішенні про відмову в оформленні чи видачі паспорта (у тому числі вклеюванні фотокартки), яке доводиться до відома заявника протягом п`яти робочих днів з дня його прийняття, зазначаються підстави відмови.

Заявник має право повторно звернутися до територіального підрозділу ДМС в разі зміни або усунення обставин, через які йому було відмовлено в оформленні чи видачі паспорта (у тому числі вклеюванні фотокартки).

Отже, враховуючи приписи Розділу IХ "Рішення про відмову в оформленні та видачі паспорта" Тимчасового порядку № 456, суд вважає, що відповідач листом від 19.08.2023 відмовив позивачу у видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню, шляхом визнання протиправною відмови позивачу в оформленні та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ.

При цьому суд, враховуючи, що для отримання паспорта, згідно Тимчасового порядку № 456, подається рішення суду, вважає за необхідне, з метою захисту прав та інтересів позивача, зобов`язати відповідача оформити та видати позивачу паспорт громадянина України зразка 1994 року у відповідності до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ.

Щодо аргументів відзиву про відсутність бланків паспортів громадян України 1994 року, то такі суд відхиляє, оскільки про них не йдеться у відповіді на заяву, а зазначено, як нову підставу у відзиві. До того ж, видача паспорта є стадією виконання судового рішення, та не може бути підставою для відмови у задоволенні позову, якщо законом таке право визначено.

Виходячи із обставин, встановлених судом у цій справі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з підстав та мотивів, наведених вище.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, сплачений при зверненні до суду судовий збір підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

З поміж іншого, як з`ясовано судом, відповідач - Козятинський відділ Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області, у цій справі хоч і вважається суб`єктом владних повноважень в розумінні положень КАС України, однак є територіальним підрозділом Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області та немає статусу юридичної особи.

Відтак у даному випадку судовий збір позивачу належить присудити за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області.

Керуючись ст. ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 задовольнити.

Визнати протиправною відмову Козятинського відділу Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області в оформленні та видачі ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ.

Зобов`язати Козятинський відділ Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області оформити та видати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області сплачений судовий збір в сумі 1073,60 грн (одна тисяча сімдесят три гривні 60 копійок).

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )

неповнолітній ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 )

Відповідач 1: Козятинського відділу Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ - 37836770, провулок Кондрацького, 1-а, м. Козятин, Хмільницький район, Вінницька область, 22100);

Відповідач 2: Управління державної міграційної служби України у Вінницької області (код ЄДРПОУ - 37836770, вул. Пирогова, 4, м. Вінниця, 21018).

СуддяДмитришена Руслана Миколаївна