Єдиний державний реєстр судових рішень
ССправа № 702/10/24
Провадження № 2 - о/702/10/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05.01.2024 м. Монастирище
Монастирищенськийрайонний суд Черкаськоїобласті в складі:
головуючої судді Жежер Ю.М.,
за участю секретаря судового засідання Махомети І.С.,
учасники справи -не з`явилися,
розглянув увідкритому судовомузасіданні взалі судовихзасідань м.Монастирищецивільну справуза заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Монастирищенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ)про встановленняфакту смерті на тимчасово окупованій території України,
в с т а н о в и в :
Заявник звернувся до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України.
Підставою для звернення з заявою вважає те, що вона, ОСОБА_1 є рідною дочкою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Батько помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , а 01.09.2023 відділом запису актів громадянського стану Єнакієвського міського управління юстиції Міністерства донецької народної республіки зареєстровано актовий запис про смерть 1401, та видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 .
На день смерті батька відкрилася спадщина, яка складається з земельної ділянки кадастровий номер 7123481000:02:001:0791 площею 4.0362 для ведення фермерського господарства, що підтверджується витягом з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.
01.08.2018 батьком було складено заповіт яким належну ОСОБА_2 земельну ділянку кадастровий номер 7123481000:02:001:0791 площею 4.0362 для ведення фермерського господарства було заповідано їй, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
У зв`язку з цим, вона хоче звернутись до приватного нотаріуса Уманського районного нотаріального округу з заявою про прийняття спадщини, однак свідоцтво про смерть ОСОБА_2 видане на території, які на даний час знаходиться в окупації, а тому відповідно до ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасо окупованій території України" є недійсним і не створює правових наслідків, а тому не є правовим документом на підставі якого нотаріус заводить спадкову справу.
Свідоцтво про смерть батька не відповідає вимогам законодавства України, оскільки воно було видане на тимчасово окупованій території України, визначеній відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", постанови Верховної Ради України "Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями".
Оскільки батько помер у місті Єнакієве Донецької області, що також визначається як тимчасово окупована територія, то справа має бути розглянута за місцем подання заяви.
Встановлення факту смерті батька ОСОБА_2 мені необхідно для оформленні спадкової справи.
Просить встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженця міста Єнакієве Донецької області, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 , в м. Єнакієве Донецької області.
Ухвалою суду від 04.01.2024 прийнято заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено судове засідання.
В судовезасіданнізаявник ОСОБА_1 не з`явилась. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлена у встановленому законом порядку. На адресу суду подала заяву, відповідно до якої просить справу розглядати у її відсутність, у зв`язку із сімейними обставинами, заяву підтримала повністю, просила її задовольнити.
В судове засідання представник заінтересованої особи Монастирищенського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. 05.01.2024 на адресу суду подав заяви про розгляд справи у його відсутність.
Передбачених ч. 2ст. 223 ЦПК Українипідстав для відкладення розгляду справи судом не встановлено, судом прийнято рішення про розгляд справи за відсутності учасників справи, на підставі доказів, поданих разом із матеріалами заяви.
Враховуючи те, що розгляд справи відбувається у відсутності сторін, відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Перевіривши викладені у заявах по суті справи обставини та безпосередньо дослідивши письмові докази, суд встановив такі факти і відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ст. 293ч.2 п.5,ст. 315 ч.1п. 8 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, зокрема, встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану внести актовий запис по факту смерті особи.
Згідно ч.1ст.317ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого 28.12.1971 гор.ЗАГС м. Єнакієве Донецької області, ОСОБА_3 (заявник) народилась ІНФОРМАЦІЯ_5 , в графі батько зазначено ОСОБА_2 (а.с. 10).
Згідно зі свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 , виданого 28.03.1992 відділом ЗАГса Єнакієвського міськвиконкому, ОСОБА_3 (заявник) після укладення шлюбу отримала прізвище « ОСОБА_4 » (а.с. 9).
Тобто, ОСОБА_1 є рідною дочкою ОСОБА_2 та має право на звернення до суду із даною заявою.
Відповідно доп.2ч.1ст.17ЗаконуУкраїни«Про державнуреєстраціюактів цивільногостану» № 2398-VI від 01.07.2010 державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану, зокрема, на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Згідно з свідоцтвом про смерть, виданого 01.09.2023 відділом запису актів цивільного стану Єнакієвського міського управління юстиції Міністерства юстиції донецької народної республіки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Єнакієве так званої «донецької народної республіки», місце народження м. Єнакієве Сталінської області (а.с. 4).
Відповідно до довідки про причину смерті від 31.08.2023 ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 76 років (а.с. 5).
Відповідно до Меж та Переліку районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях, затверджених Указом Президента України «Про межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях» № 32/2019 від 07.02.2019 м. Єнакієве Донецької області відноситься до тимчасово окупованих територій Донецької області.
Частинами другою, третьою статті 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" визначено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Положеннями статей 3, 8, 9 Конституції України визначено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Питання про окуповані території у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані як "намібійські винятки": документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.
Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21.06.1971 "Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії" зазначено, що держави - члени ООН зобов`язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але "у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів".
Таким чином, суд може застосувати названі загальні принципи ("Намібійські винятки"), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини, у контексті як мінімум "реєстрація народжень, смертей і шлюбів", виданих закладами, що знаходяться на окупованій території, у сукупності з іншими доказами, як встановлення можливих фактів, оскільки встановлення цих фактів має істотне значення для реалізації низки прав людини (громадянина України).
Аналогічні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 22.10.2018 у справі №235/2357/17, від 07.09.2022 у справі № 759/5313/21, від 29.03.2023 у справі № 753/8033/22; від 26.04.2023 у справі № 337/3725/22.
Визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті, зокрема щодо смерті людини, з метою захисту прав громадян України, ніяким чином не легітимізує таку владу. Розгляд державними органами таких документів не означає автоматичного визнання окупаційної влади. У той же час держава має вживати заходів щодо ефективного захисту прав громадян на своїй території, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої держави.
Встановлення факту смерті особи має значення для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявника, рішення суду в такій категорії справ повинне ґрунтуватися на дотриманні вимог процесуального закону щодо повного та всебічного з`ясування обставин справи на підставі всіх поданих особами, які беруть участь у справі, доказів у сукупності, у тому числі з урахуванням документів, виданих органами та установами самопроголошених утворень, розташованими на окупованій території України.
Таким чином, видане так званими органами «донецької народноїреспубліки» натериторії м. Єнакієве Донецької області, свідоцтво про смерть не засвідчуєу встановленому законом порядку факту смерті ОСОБА_2 , що створює перешкоди та робить неможливим отримання в органах державної реєстрації актів цивільного станусвідоцтва про смерть.
Відповідно до п. 1 Розділу І Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 №52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Згідно з п. 1 глави 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 № 52/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 24.12.2010 № 3307/5), передбачено, що підставою для проведення державної реєстрації смерті є, зокрема, лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о), лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; рішення суду про оголошення особи померлою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Таким чином, отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті ОСОБА_2 відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнятим відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті, відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 №2398-VІ.
Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Відповідно до частини 3 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 № 1207-VII будь-який акт (рішення, документ), виданий цими органами та/або особами є недійсним і не створює правових наслідків.
Отже, встановлюючи наявність факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Єнакієве Донецької області, яка станом на дату смерті ОСОБА_2 та на даний час є тимчасово окупованою територією України, суд вважає за можливе прийняти в якості доказів інформацію, яка міститься в документах, які видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Підставою для встановлення факту смерті є підтверджені доказами обставини, які достовірно свідчать про смерть громадянина в певний час і за певних обставин.
Для встановлення смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті необхідні обставини, які свідчать про реєстрацію цієї події, а також про те, що заінтересована особа не має можливості відновити втрачені або знищені документи про це.
Відповідно до Правил державного реєстрації актів цивільного стану України при складанні актових записів цивільного стану зазначаються повна офіційна назва держави та інші дані згідно з існуючим адміністративно-територіальним устроєм.
Згідно з Розпорядженням КМУ «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Донецької області» від 12.06.2020 № 710-р м. Єнакієве увійшло до складу Єнакієвської територіальної громади.
З урахуванням наведеного, суд вважає доведеним факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , в м. Єнакієве Донецької області 30.08.2023.
Оскільки реєстрація смерті ОСОБА_2 в органах реєстрації актів цивільного стану на території України не проводилася, дана обставина є підставоюдля встановлення такого фактув судовому порядку.
Відповідно до змісту заяви встановлення факту смерті необхідне заявнику для прийняття спадщини.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст.1218 ЦК України).
Наявність спадкового майна у спадкодавця ОСОБА_2 підтверджується: витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 113794578 від 13.02.2018 (а. с. 12).
Відповідно до заповіту від 01.08.2018 ОСОБА_2 на випадок своєї смерті зробив заповідальне розпорядження: належну йому земельну ділянку, на підставі витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 13.02.2018, надану для ведення фермерського господарства, розташовану на території Бачкуринської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області, площею 4,0362 га заповів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 11).
На підставівикладеного,атакожвраховуючи те,щозакономне передбаченоіншогопорядкувстановлення цьогофакту,судприходитьдо висновкупрозадоволеннязаяви ОСОБА_1 про встановленняфактусмерті натимчасово окупованітериторії України,щонадастьїй можливістьздійснитидержавнуреєстрацію смертібатька ОСОБА_2 ,якийпомер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Єнакієво Донецької області України.
Відповідно до ч. 4 ст. 317, п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК Україниухвалене судом рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Відповідно до п. 14 ч. 2 ст. 3 ЗУ «Про судовий збір» заявник звільнений від сплати судового збору.
На підставі викладеного та керуючись ст. 4, 7, 10, 12,13, 18, 81, 223, 247, 258-259, 263-265, 293, 294, 315-319, 355, п.8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України, суд
у х в а л и в :
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Монастирищенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ)про встановленняфакту смерті на тимчасово окупованій території України, задовольнити повністю.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженця м. Єнакієве Донецької області, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Єнакієве Донецької області України.
Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження не зупиняє його виконання.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване та фактичне місце проживання АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .
Заінтересована особа:Монастирищенськийрайоннийвідділдержавної реєстраціїактів цивільногостануцентральногоміжрегіональногоуправління міністерстваюстиції(м.Київ), місцезнаходження: вул. Соборна,121, м. Монастирище Черкаської області, 19101,код ЄДРПОУ 04061145.
Суддя Юлія ЖЕЖЕР