Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про поновлення провадження у справі
м. Київ
03.01.2024Справа № 910/2767/21За позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Львівгаз" (вул. Золота, буд. 42, м. Львів, 79039; ідентифікаційний код 03349039)
До Антимонопольного комітету України (вул. В. Липківського, буд .45, м. Київ, 03035; ідентифікаційний код 00032767)
Про визнання недійсним і скасування рішення № 810-р
Суддя Бондаренко-Легких Г.П.
Без виклику представників сторін.
ВСТАНОВИВ:
Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Львівгаз" (далі за текстом - позивач) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Антимонопольного комітету України (далі за текстом - відповідач) про визнання недійсним та скасування рішення Антимонопольного комітету України від 24.12.2020 № 810-р "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу", прийняте за результатами розгляду справи № 128-26.13/104-19.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем вимог чинного законодавства при прийнятті такого рішення, адже оскаржуване рішення було прийняте під час дії ухвали Львівського окружного адміністративного суду про забезпечення позову від 23.12.2020, якою Антимонопольному комітету України було заборонено вчиняти дії на підставі подання від 26.11.2020 № 128-26.13/104-19/561-спр "Про попередні висновки за результатами розгляду справи № 128-26.13/104-19 в частині, що стосується Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Львівгаз", зокрема, заборонено приймати будь - які рішення у справі № 128-26.13/104-19 до набрання законної сили судовим рішенням у справі №ЗД/380/86/20.
У зв`язку з викладеним, позивач просить суд визнати недійсним та скасувати рішення Антимонопольного комітету України № 810-р від 24.12.2010 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу", в частині п. 55, пп. 101 - 105, п. 154, п. 157, п. 158, п. 163, п. 167, п. 233, п. 250, п. 297, п. 298, п. 402, п. 403, п. 420, п. 427, додатку 1 до рішення, п. 402, п. 403, п. 420, п. 427, додатку 1 до рішення, додатку 2 до рішення, додатку 12 до рішення, додатку 22 до рішення.
25.02.2021 Господарський суд міста Києва ухвалою відкрив провадження у справі, розгляд справи ухвалив здійснювати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання у справі призначив на 06.04.2021.
24.06.2021 через відділ канцелярії суду від позивача надійшло клопотання про призначення судової економічної експертизи, в якому позивач просить суд призначити у справі судову економічну експертизу.
У судовому засіданні 06.07.2021 суд заслухавши пояснення сторін та дослідивши подане клопотання позивача про призначення експертизи дійшов висновку про його задоволення, про що постановив відповідну ухвалу про призначення у справі №910/2767/21 судової економічної експертизи, проведення якої доручив Київському науково - дослідному інституту судових експертиз (03057, м. Київ, вул. Смоленська, буд. 6). На вирішення експертизи поставив питання:
1) Яка частка "Групи РГК" та кожного з її учасників (в т.ч. АТ "Львівгаз") на ринку купівлі лічильників газу у досліджуваний період, відповідно до матеріалів справи № 128-26.13/104-19 та Рішення №810-р?;
2) Чи містять матеріали справи № 128-26.13/104-19 дані, на підставі яких можна дослідити співвідношення часток учасників ринку оптового продажу побутових лічильників у періоди: 2015 - листопад 2016 рік - до вчинення констатованого АМК порушення; листопад 2016 - липень 2018 року - у період вчинення констатованого АМК порушення; серпень 2018 - 2019 рік - після припинення констатованого АМК порушення?
Якщо так, як змінювались частки учасників ринку оптового продажу побутових лічильників, зокрема, виробників, продавців та покупців в зазначені періоди? Чи досліджені АМК фактори, які вплинули на такі зміни?
3) Чи дозволяють матеріали справи № 128-26.13/104-19 визначити територіальні межі ринку послуги з розподілу природного газу, який охоплює діяльність "Групи РГК"? Якщо так, то чи дотримано АМКУ при визначенні межі ринку послуги з розподілу природного газу Методики визначення монопольного (домінуючого) становища суб`єктів господарювання на ринку, затвердженої розпорядженням названого Комітету від 05.03.2002 N 49-р?
Ухвала Господарського суду міста Києва від 06.07.2021 залишена без змін постановою Північного апеляційного господарського суду міста Києва від 07.09.2021.
Супровідним листом від 02.12.2021 матеріали справи №910/2767/21 у двох томах були направлені Київському науково-дослідному інституту судових експертиз та отримані останнім 09.12.2021
09.06.2022 на адресу суду повернулись матеріали справи №910/2767/21 у двох томах, а також надійшов лист від Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України від 25.05.2022 №37871/21-72, в якому інститут зазначив що експертиза не може бути виконана силами експертів Київського НДІСЕ, оскільки, поставлені на вирішення питання щодо дослідження і аналізу ринку оптового продажу лічильників в Україні, визначення достатності даних, які наведено АМКУ у справі про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, надання оцінки дотримання АМКУ вимог нормативних документів, не відноситься до компетенції експертів інституту.
27.06.2022 Господарський суд міста Києва ухвалою поновив провадження у справі №910/2767/21 та призначив справу до судового розгляду в підготовчому судовому засіданні на 02.08.2022.
02.08.2022 до суду від позивача надійшло клопотання про призначення судової експертизи у справі, проведення якої доручити Закарпатському відділенню Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз. На вирішення судової експертизи поставити наступні питання:
1) Чи підтверджується документально матеріалами справи № 128-26.13/104-19 частка АТ Львівгаз на ринку оптової купівлі-продажу побутових лічильників газу у 2016-2018 роках?
2) Чи містять матеріали справи № 128-26.13/104-19 дані, на підставі яких можна дослідити співвідношення часток учасників ринку оптового продажу побутових лічильників, зокрема, числові показники обороту побутових лічильників на ринку у періоди: 2015 - листопад 2016 рік - до вчинення констатованого АМК порушення; листопад 2016 - липень 2018 року - у період вчинення констатованого АМК порушення; серпень 2018 - 2019 рік - після припинення констатованого порушення?
Якщо так, як змінюються частки учасників ринку оптового продажу побутових лічильників, зокрема, виробників, продавців та покупців в зазначені періоди, якщо при їх обрахунку виключити дані АТ "Львівгаз" щодо обороту побутових лічильників на цьому ринку? Які ще фактори, які вплинули на зміни часток учасників ринків, досліджувались Комітетом?
3) Чи дозволяють матеріали справи № 128-26.13/104-19 визначити територіальні межі ринку послуги з розподілу природного газу, який охоплює діяльність Групи РГК та окремо АТ "Львівгаз"? Якщо так, то чи дотримано АМКУ при визначенні меж ринку послуги з розподілу природного газу Методики визначення монопольного (домінуючого) становища суб`єктів господарювання на ринку, затвердженої розпорядженням Комітету від 05.03.2002 N 49-р?
4) Чи підтверджується документально матеріалами справи 128-26.13/104-19 вплив монопольного становища АТ "Львівгаз" на ринку розподілу природного газу в межах Львівської області на оптовий ринок купівлі-продажу побутових лічильників України? Якщо так, в яких фактичних даних Комітету та економічних показниках простежується такий вплив і чи показано їх у справі №128-26.13/104-19?
В судове засідання 02.08.2022 прибули представники сторін, натомість, у зв`язку з оголошенням о 16:54 в місті Києві сигналу «Повітряна тривога», суд на виконання вимог Інструкції з питань цивільного захисту в Господарському суді міста Києва затвердженої наказом голови Господарського суду міста Києва №27 від 17.06.2022, визначивши думку сторін, оголосив перерву в підготовчому судовому засіданні до 20.09.2022, про що представники сторін повідомлені під розписку.
20.09.2022 до суду від відповідача надійшли заперечення на клопотання про призначення експертизи.
В судове засідання 20.09.2022 прибули представники сторін.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 20.09.2022, яка залишена без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 08.12.2022 призначено у справі судову експертизу, проведення якої доручено Закарпатському відділенню Львівського науково-дослідному інституту судових експертиз.
На вирішення експертизи поставлено наступні питання:
1) Чи підтверджується документально матеріалами справи № 128-26.13/104-19 частка АТ Львівгаз на ринку оптової купівлі-продажу побутових лічильників газу у 2016-2018 роках?
2) Чи містять матеріали справи № 128-26.13/104-19 дані, на підставі яких можна дослідити співвідношення часток учасників ринку оптового продажу побутових лічильників, зокрема, числові показники обороту побутових лічильників на ринку у періоди: 2015 - листопад 2016 рік - до вчинення констатованого АМК порушення; листопад 2016 - липень 2018 року - у період вчинення констатованого АМК порушення; серпень 2018 - 2019 рік - після припинення констатованого порушення?
Якщо так, як змінюються частки учасників ринку оптового продажу побутових лічильників, зокрема, виробників, продавців та покупців в зазначені періоди, якщо при їх обрахунку виключити дані АТ "Львівгаз" щодо обороту побутових лічильників на цьому ринку? Які ще фактори, які вплинули на зміни часток учасників ринків, досліджувались Комітетом?
3) Чи дозволяють матеріали справи № 128-26.13/104-19 визначити територіальні межі ринку послуги з розподілу природного газу, який охоплює діяльність Групи РГК та окремо АТ "Львівгаз"?
Якщо так, то чи дотримано АМКУ при визначенні меж ринку послуги з розподілу природного газу Методики визначення монопольного (домінуючого) становища суб`єктів господарювання на ринку, затвердженої розпорядженням Комітету від 05.03.2002 N 49-р?
4) Чи підтверджується документально матеріалами справи 128-26.13/104-19 вплив монопольного становища АТ "Львівгаз" на ринку розподілу природного газу в межах Львівської області на оптовий ринок купівлі-продажу побутових лічильників України? Якщо так, в яких фактичних даних Комітету та економічних показниках простежується такий вплив і чи показано їх у справі №128-26.13/104-19?
Провадження у справі № 910/2767/21 зупинено до надання висновків судової експертизи призначеної у справі.
11.01.2023 Господарський суд міста Києва супровідними листами вих. №910/2767/21/190/2023, № 910/2767/21/192/2023 направив матеріали справи № 910/2767/21 для проведення експертизи до експертної установи - Закарпатському відділенню Львівського науково-дослідному інституту судових експертиз.
14.02.2023 від Закарпатського відділення Львівського науково-дослідному інституту судових експертиз надійшов лист з рахунком за проведення експертизи від 06.02.2023 № 6.
16.02.2023 Господарський суд міста Києва супровідними листами вих. 06-07/6/2023 надіслав рахунком за проведення експертизи від 06.02.2023 № 6 на адресу Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Львівгаз".
07.03.2023 від Закарпатського відділення Львівського науково-дослідному інституту судових експертиз надійшов лист з рахунком за проведення експертизи від 21.02.2023 № 23-296-Е.
16.03.2023 Господарський суд міста Києва супровідними листами вих. 06-07/13/2023 надіслав рахунком за проведення експертизи від 21.02.2023 № 23-296-Е на адресу Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Львівгаз".
26.12.2023 від Закарпатського відділення Львівського науково-дослідному інституту судових експертиз надійшов супровідний лист з матеріалами справ № 910/2767/21, в якому експертна установа повідомила суд про залишення без виконання ухвали від 20.09.2022, у зв`язку зі звільненням судового експерта та відсутності у штаті відділення іншого працівника з правом проведення даного виду судових експертиз.
Суд зупинив провадження у справі № 910/2767/21 у зв`язку з призначення експертизи на підставі пункту 2 частини 1 статті 228 Господарського процесуального кодексу України. В силу пункту 6 частини 1 статті 229 Господарського процесуального кодексу України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених, пунктом 2 частини першої статті 228 цього Кодексу - на час проведення експертизи.
Відповідно до статті 230 Господарського процесуального кодексу України, провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення. Про поновлення провадження у справі суд постановляє ухвалу. З дня поновлення провадження у справі перебіг процесуальних строків продовжується. Провадження у справі продовжується із стадії, на якій його було зупинено.
З огляду на зазначене, оскільки в експертній установі відсутня можливість провести експертизу, матеріали справи повернуті до суду, суд поновлює провадження у справі № 910/2767/21.
Керуючись статтями 229, 230, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Поновити провадження у справі № 910/2767/21.
2. Призначити підготовче судове засідання на 30.01.24 о 14:00 год. Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду міста Києва за адресою: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 44- Б, зал № 19 .
3. Повідомити, що явка сторін або їх уповноважених представників НЕ є обов`язковою протягом підготовчого провадження та є ОБОВ`ЯЗКОВОЮ протягом розгляду справи по суті, та про обов`язок сторін повідомляти суд про причини неявки. З урахуванням військової ситуації в Україні, сторони можуть подати до суду заяви про розгляд справи за їхньої відсутності.
4. Роз`яснити учасникам справи наслідки неявки в судове засідання на виклик суду в судове засідання по суті справи, що передбачені статтею 202 Господарського процесуального кодексу України, а саме:
4.1. Неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
4.2. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки; повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки; неявки представника в судове засідання, якщо в судове засідання з`явилася особа, яку він представляє, або інший її представник.
5. Повідомити учасників справи, що всі письмові пояснення та інші документи по справі сторони можуть бути подані засобами поштового зв`язку або/та через підсистему "Електронний суд", а також у виключних випадках не функціонування вказаних засобів зв`язку - подані на електронну адресу суду inbox@ki.arbitr.gov.ua з зазначенням номеру справи та прізвища судді у справі та скріплення їх Електронним цифровим підписом.
6. РЕКОМЕНДУВАТИ сторонам та їх представникам утриматись від участі в судовому засіданні особисто в приміщенні суду та брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів за допомогою модулю відеоконференцзв`язку (підсистеми "Електронний суд") (https://vkz.court.gov.ua) у порядку статті 197 Господарського процесуального кодексу України та відповідно до рішення ВРП від 17.08.2021 року за № 1845/0/15-21.
6.1. Для участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції сторона справи повинна попередньо зареєструватись з використанням власного електронного підпису в системі відеоконференцзв`язку та перевірити наявні у нього технічні засоби на відповідність технічним вимогам для участь в режимі відеоконференції.
6.2. Сторона справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції з використанням програмного забезпечення відеоконференцзв`язку, не пізніше ніж за п`ять днів до кожного судового засідання із зазначенням облікового запису (логіну) та контактного телефону для зв`язку. Копія заяви в той самий строк надсилається учасником, що подав заяву, іншим учасникам справи.
За відсутності в матеріалах справи належних доказів підтвердження повноважень особи на представництво інтересів учасника справи, подати відповідні докази разом із заявою про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.
6.3. Сторона повинна зайти та авторизуватися в системі відеоконференцзв`язку за 10 хвилин до початку судового засідання; активувати технічні засоби (мікрофон, навушники та камера) та перевірити їх працездатність шляхом тестування за допомогою системи; очікувати запрошення головуючого/секретаря судового засідання для приєднання до відеоконференції.
Система не дає можливості участі в судовому засіданні у режимі відеоконференції неавторизованим учасникам!
7. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Суддя Г.П. Бондаренко-Легких
ІНФОРМАТИВНО ВАЖЛИВО!!!
Під час воєнного стану отримання учасниками справи інформації про рух процесуальних документів та дій суду під час воєнного стану можливий у такий спосіб:
1) участь уповноважених представників сторін в судових засіданнях;
2) звернення сторін до спеціально створеного інформаційно-довідкового центру Господарського суду міста Києва та/або телефоном 044-278-86-92;
3) ознайомленням із наявною інформацією на офіційній веб-сторінці Господарського суду міста Києва в розділі "Новини" за посиланням: https://ki.arbitr.gov.ua/sud5011/pres-centr/novyny/;
4) за запитом з Єдиного державного реєстру судових рішень.
РЕКОМЕНДУЄМО учасникам судового процесу:
1) подавати документи до суду засобами поштового зв`язку та через систему "Електронний суд", а також у виключних випадках не функціонування вказаних засобів зв`язку - подавати на електронну адресу суду inbox@ki.arbitr.gov.ua з зазначенням номеру справи та прізвища судді у справі та скріплення їх Електронним цифровим підписом;
2) вказувати в поданих документах актуальні телефонні номери засобів зв`язку та електронних адрес.
ПРИМІТКА: ОЗНАЙОМЛЕННЯ з матеріалами справи здійснюється ЩОП`ЯТНИЦІ за домовленістю із секретарем судового засідання - (044-278-86-92), у приміщенні Господарського суду міста Києва за наявності ЗАВЧАСНО поданого клопотання. Коли представник з`явиться до суду для ознайомлення з матеріалами справи, він повинен при собі мати документ, що посвідчує особу, оригінал документу, що підтверджує його повноваження (для огляду).