Рішення № 116089177, 20.03.2023, Сокальський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
20.03.2023
Номер справи
454/2135/21
Номер документу
116089177
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 454/2135/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 березня 2023 року Сокальський районний суд Львівської області у складі:

головуючого - судді Веремчук О. А. ,

за участю секретаря Ьаран О.Я.,

розглянувши в порядку загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити перерахунок ,

в с т а н о в и в:

Позивач звернулася в суд з позовом та просить визнати протиправними дії Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» щодо проведення донарахування абоненту ОСОБА_1 за її абонентським рахунком № НОМЕР_1 необлікованого об`єму природного газу в сумі 8 898,74 грн., як дорахунок за втручання в роботу побутового газового лічильника на підставі акту про порушення №009040 від 30.11.2020р. Зобов`язати АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» провести перерахунок ОСОБА_1 за її абонентським рахунком № НОМЕР_1 розміру платежів за спожитий природний газ шляхом виключення донарахувань за необлікований об`єм природного газу в сумі 8 898,74грн., як дорахунок за втручання в роботу побутового газового лічильника

Свої вимоги мотивує наступним.

Вона є фізичною особою, яка використовує природний газ у побуті відповідно до договору та застосовує лічильник газу для його обліку, а тому її відносини із АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» регулюються ЗУ «Про захист прав споживачів».

Втручання в роботу лічильника газу з її сторони не було, вона вчасно сплачує кошти за спожитий газ, користується субсидією, заборгованості не має.

30.11.2020р. представниками АТ «Львівгаз» було знято лічильник котрий встановлений у позивачки на дворі для проведення чергової повірки. В процесі демонтажу лічильника, представники АТ «Львівгаз» зауважили тріщини на обліковому механізмі біля заводських пломб з лівого і правого боку, у зв`язку із цим, було складено Акт про порушення від 30.11.2020р. №009040.

10.02.2021р. відбулось засідання комісії по розгляду актів про порушення. За результатами даного засідання прийнято рішення щодо задоволення Акту про порушення №009040 від 30.11.2020р.

Згідно акту-розрахунку від 10.02.2021р. ОСОБА_1 нараховано до оплати 9 898,74грн.

Тому на думку позивача, експертизою безпідставно встановлено стороннє втручання роботу лічильника газу та безпідставно проведено донарахування в сумі 9 898,74грн.

В обґрунтування доводів позивач вказує, на порушення умов транспортування лічильника від місця її проживання до місця проведення експертизи, порушення процедури проведення експертизи, порушення строку прийняття рішення комісією з розгляду актів про порушення, здійснено неправомірний розрахунок не облікованого природного газу.

Представником відповідача - адвокатом Беднарським А.С. подано письмовий відзив на позовну заяву.

Згідно письмового відзиву на позов Відповідач вказує, що АТ «Львівгаз» правомірно проведено нарахування позивачу не облікованих об`ємів природного газу за виявлене порушення. Звертає увагу, що наявність тріщин на обліковому механізмі на місці пломбування заводських пломб свідчить про те, що позивач міг втрутитись в роботу лічильника. Тому на думку відповідача, АТ «Львівгаз» правомірно констатував факт несанкціонованого втручання в роботу лічильника. На засіданні комісії з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГРМ за результатами розгляду акту про порушення №009040 від 30.11.2020р. вирішено провести позивачу дорахунок вартості спожитого газу в обсязі 1545,35куб.м. на суму 9 898,74 грн. за період із 31.05.2020р. по 30.11.2020р.

24.09.2021р. позивач подала відповідь на відзив в якому вказує, що наявність тріщин на обліковому механізмі беззаперечно не свідчить про наявність втручання в роботу лічильника, у зв`язку із чим, відбувається неправильний облік втрат природного газу. Вказує на недопустимість акту експертизи, оскільки в протоколі направлення ЗВТ на експертизу від 30.11.2020р. не зазначено відповідальної особи котра доставила лічильник на експертизу, що є порушенням пункту 2 глави 10 розділу Х Кодексу ГРМ.

Заслухавши сторони та дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до частини першої статті 16 ЦК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Частиною першою статті 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Правовідносини, які склалися між сторонами у справі регулюються статтею 714 ЦК України, Законом України «Про ринок природного газу», Правилами надання населенню послуг з газопостачання, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 1999 року № 2246 (далі - Правила), Положенням про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженим Наказом Міністерства палива та енергетики України від 27 грудня 2005 року № 619 (далі - Положення).

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу» по відношенню до побутового споживача ТзОВ «Львівгаз Збут» є постачальником, а Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» - розподільником, оператором газорозподільної мережі.

Згідно із ст. 1 ЗУ «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», споживачами природного газу є фізичні особи (населення), фізичні особи - підприємці та юридичні особи, які відповідно до договору користуються послугами з газопостачання та використовують природний газ для приготування їжі, опалення, підігріву води, а також як паливо або сировину.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 проживає в АДРЕСА_1 .

Послуги з газопостачання за адресою проживання позивача надає ПАТ «Львівгаз». Будинок позивача газифікований, встановлено побутовий газовий лічильник.

На підставі протоколу від 30.11.2020 року щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу за адресою проживання позивача з метою проведення експертизи представниками ПАТ «Львівгаз» було демонтовано лічильник газу. Замість нього встановлено лічильник газу з обмінного фонду. Демонтований лічильник було поміщено в пакет та опломбовано пломбою R30013497 оператора ГРМ.

В цьому ж протоколі зазначено, для захисту лічильника від зовнішнього втручання до дня проведення експертизи представник ПАТ «Львівгаз» пакує ЗВТ в пакет з поліетилену чи іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті ЗВТ), який опломбовується пломбою ПАТ «Львівгаз».

Як вбачається із пункту 6 паспорта газового лічильника Самгаз, транспортування лічильників повинно відповідати умовам 3 згідно з ГОСТ 15150-69 лічильники необхідно транспортувати в упаковці підприємства-виробника. Лічильник в упаковці підприємства-виробника може транспортуватися будь-яким видом транспортом у відповідності з правилами перевезення вантажів.

При транспортуванні лічильника необхідно виконувати правила безпеки з урахуванням маніпуляцій них знаків, нанесених на транспортну тару.

Під час вантажно-розвантажувальних робіт і транспортування лічильник не повинен піддаватись різким ударам та дії атмосферних опадів.

При транспортуванні та зберіганні лічильники повинні укладатись в упаковці підприємства-виробника ярусами згідно маніпуляційних знаків, нанесених на упаковку.

Таким чином, заводом виробника чітко встановлена процедура транспортування лічильника і вона відрізняється від умов транспортування лічильника АТ «Львівгаз».

У зв`язку із цим, АТ «Львівгаз» здійснило транспортування лічильника для проведення експертизи в порушення умов паспорта лічильника.

Згідно зі статтею 17 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці в міжповірочні інтервали порядок встановлення яких визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини четвертої статті 17 цього Закону періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, здійснюються за рахунок суб`єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.

Відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, покладається на суб`єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.

Згідно вимог пункту 2 глави 10 розділу X Кодексу газорозподільних систем встановлено, після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі - пломба), у присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та, за бажанням, пломбою споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони), в якому чітко зазначає:

1) поштову адресу місця проведення експертизи;

2) дату та орієнтовний час проведення експертизи (у випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», Оператор ГРМ зазначає кінцевий строк, до якого має бути передано ЗВТ та/або пломбу до такого суб`єкта);

3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо проведення експертизи);

4) сторону, відповідальну за доставку ЗВТ та/або пломби на експертизу;

5) дату останньої повірки ЗВТ.

В даному випадку законодавцем чітко прописано вимоги до протоколу направлення ЗВТ на експертизу.

Однак протокол направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу №0006148 від 30.11.2020р.таким вимогам не відповідає, цей протокол не містить даних щодо дати останньої повірки засобу обліку, а також сторону, відповідальну за доставку засобу обліку та/або пломб на експертизу та контактний телефон особи оператора газорозподільної системи.

Наступне.

Згідно п.8 глави 5 розділу ХI Кодексу газорозподільних систем, Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»).

З матеріалів справи вбачається, що Акт про порушення №009040 складено 30.11.2020р., а засідання комісії з розгляду акту про порушення відбулося 10.02.2021р.

З наведених норм права вбачається, що рішення про задоволення акту про порушення було прийнято комісією поза межами строку котрий визначений Кодексом ГРМ, від так це рішення є неправомірним.

Суд критично ставить до позиції АТ «Львівгаз», що наявність тріщин на склі облікового механізму на місці пломбування заводських пломб свідчить про можливість у позивача втручатись в роботу відлікового механізму лічильника та спотворювати результати вимірювання спожитих позивачем об`ємів природного газу.

Згідно пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Пункт 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ вказує не про будь які втручання в роботу лічильника, або конструкцію чи складові комерційного обліку, а такі дії, внаслідок яких відбувся не правильний облік витрат природного газу (обліковується частково чи з порушенням законодавства, та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку газу.

Отже, для здійснення нарахування необлікованого об`єму природного газу зокрема слід встановити несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу.

Таким чином, для висновку про несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу необхідним є не лише доведення факту пошкодження конструкції ЗВТ, а й встановлення факту викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням). За відсутності однієї із вказаних обставин твердження про несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ /лічильника газу та донарахування об`єму газу є необгрунтованими.

А тому, за відсутності обов`язкового елементу складу правопорушення, факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, є не доведений.

Аналогічний висновок викладений у Постанові Верховного суду від 14 червня 2018 року у справі № 916/1656/17, Постанові Верховного суду від 14 лютого 2018 року у справі № 155/1314/15-ц та у Постанові Верховного суду від 02 квітня 2019 року у справі № 903/885/17.

Аналогічну позицію виклав Верховний Суд у постанові від 04.04.2019р. №535/868/18, зазначивши, що перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування здійснюється у випадку доведеності пошкодження лічильника газу або робота комерційного ВОГ чи його складових у позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.

Також, в постанові від 24.10.2019 р. №914/2384/17 Верховний Суд вказав, що несанкціонованим втручанням є не лише доведення факту пошкодження конструкції ЗВТ/лічильника, зокрема, наявності наскрізного отвору у корпусі лічильника споживача, а й встановлення факту викривлення даних обліку природного газу.

Саме такий висновок викладено в постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від: 17 березня 2021 року у справі № 509/2780/19 (провадження № 61-12321св20), 07 квітня 2021 року у справі № 509/2781/19 (провадження № 61-8492св20), 26 травня 2021 року у справі № 310/10313/18 (провадження № 61-14885св19), що свідчить про його усталеність в судовій практиці.

Окрім того, відсутність проведення метрологічних даних лічильника (результатів позачергової повірки), відсутність показань ЗВТ після повірки, що вбачається із акту №974 Експертизи ЗВТ за відсутності в матеріалах справи довідки про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, беззаперечно свідчить про формальне проведення АТ «Львівгаз» експертизи.

Суд дійшов висновку, що Акт експертизи №974 від 10.12.2020 року не може бути належним та допустимим доказом, що дав би суду можливість констатувати факт втручання в роботу лічильника саме з боку позивача, оскільки проведеним експертним дослідженням не встановлено несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу, викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням).

Таким чином, у судовому розгляді не доведено самого факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, а саме наявність усіх його обов`язкових ознак передбачених п. 4 гл. 1 розділу І Кодексу ГРМ, у зв`язку з чим на переконання суду у сторони Відповідача відсутні правові підстави для застосування донарахування об`єму природного газу позивачу.

Позивач у своєму позові ставить під сумнів Акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості від 10.02.2021р. зважаючи на відсутність даних з яких можна встановити розмір донарахування.

В свою чергу, відповідач не надав жодних доказів з приводу доведення обґрунтованості свого розрахунку.

Згідно пункту 11 глави 5 розділу XІ Кодексу ГРМ передбачено наступне: ри складанні акта-розрахунку враховується таке:

1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу;

2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об`ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об`єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці;

3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу має бути віднятий об`єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку;

4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.

Зважаючи на відсутність вищевказаної інформації у акті-розрахунку від 10.02.2021р., суд погоджується із твердженням позивача щодо необґрунтованості такого розрахунку.

Оскільки факту умисного ушкодження лічильника не встановлено, а припущення відповідача, що пошкодження дозволяє впливати на роботу відлікового механізму не є беззаперечним доказом такого впливу саме з боку позивача, суд вважає доводи сторони позивача ОСОБА_1 обґрунтованими, повністю доведеними у судовому розгляді належними та допустимими доказами, такими, що відповідають вимогам чинного законодавства, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно ч.1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ч.6. ст.141 ЦПК України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною 8. ст.141 ЦПК України визначено, що розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Враховуючи викладене, зі сторони Відповідача за первісним позовом підлягають стягненню в дохід держави сума судового збору.

Керуючись ст.ст. Керуючись ст.ст. 2, 12, 13, 81, 141, 259, 263-265, 273, 279, 354 ЦПК України, суд,-

в и р і ш и в:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» щодо проведення донарахування абоненту ОСОБА_1 за її абонентським рахунком № НОМЕР_1 необлікованого об`єму природного газу в сумі 8 898,74 грн., як дорахунок за втручання в роботу побутового газового лічильника на підставі акту про порушення №009040 від 30.11.2020р.

Зобов`язати АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» провести перерахунок ОСОБА_1 за її абонентським рахунком № НОМЕР_1 розміру платежів за спожитий природний газ шляхом виключення донарахувань за необлікований об`єм природного газу в сумі 8 898,74грн., як дорахунок за втручання в роботу побутового газового лічильника.

Стягнути з Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» у Львівській області на користь держави 1073 грн. 60 коп. судового збору.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Львівського апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частину рішення воно може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Головуючий: О. А. Веремчук