Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 182/1442/22
Провадження № 2/0182/685/2024
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
02.01.2024 року м. Нікополь
Суддя Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області Кобеляцька-Шаховал І.О., розглянувши у спрощеному провадженні цивільну справу за позовом Акціонерного товариства газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з вищезазначеним позовом про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу. В обґрунтування своїх вимог посилається на наступні обставини.
Відповідач є побутовим споживачем з розподілу природного газу, які надаються АТ «Дніпропетровськгаз» об`єкту, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 , де встановленні газові прилади: плита газова ПГ - 2 шт.; опалювальний прилад ОП котел двох-контурний газовий - 1 шт. 16 грудня 2021 року представниками позивача, під час перевірки раніше відключених абонентів від системи газопостачання, за адресою відповідача було виявлено підозру на позаштатний режим роботи лічильника, механічне пошкодження відлікового пристрою. У складеному акті відповідача було повідомлено та роз`яснено про необхідність бути присутнім на засіданні комісії, яке відбудеться 29 грудня 2021 року. 20 грудня 2021 року, під час зовнішнього огляду лічильника газу, в момент проведення експертизи, комісією було встановлено механічне пошкодження кришки відлікового пристрою, механічне пошкодження кріплення осей шестерень, що призводить до виведення їх із зачеплення, не працює відліковий механізм. За висновком комісії втручання не підтверджено, а підтверджено пошкодження лічильника газу, внаслідок чого витрати природного газу обліковуються некоректно. 29 грудня 2021 року на засіданні комісії по розгляду акту, у присутності відповідача, було прийнято рішення про задоволення акту про порушення та складання акту розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу. Так, за результатом висновку комісії проведено донарахування об`єму природного газу за період з 16 червня 2021 року по 30 листопада 2021 року на суму 69 652 грн. 53 коп. При цьому, на адресу відповідача, представником позивача було направлено акт та розрахунок, що було заходом досудового врегулювання спору, однак, відповідач суму збитків в добровільному порядку не сплатив, що й стало підставою для звернення до суду з даним позовом про стягнення суми збитків в розмірі 69 652 грн. 53 коп. в примусовому порядку.
Ухвалою Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 15 вересня 2022 року дану справу було прийнято до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Учасникам справи було надіслано копію ухвали про відкриття провадження у справі та одночасно надіслано копії позовної заяви та доданих до неї документів. Відповідачу було встановлено строк для надіслання (надання) до суду відзиву, у відповідності до ст.178 ЦПК України, на позовну заяву і всіх доказів, що підтверджують заперечення проти позову (а.с.34-35).
Відповідач про розгляд справи був повідомленим належним чином, про що свідчить повідомлення про поштове відправлення (а.с.38), своїм правом, визначеним цивільно-процесуальним законодавством, скористався та 10 липня 2023 року на адресу суду надав відзив на позовну заяву, згідно якого зазначив наступне.
Так, пред`явлені позовні вимоги не визнає та з сумою збитків не погоджується. Вказує, що 16 грудня 2021 року без його присутності службові особи проникли до його приміщення та склали акт, підставою для складання якого була підозра на позаштатний режим роботи, тобто, позапланова перевірка проводилася через припущення. Крім цього, в складеному акті не зазначено причини та які саме механічні пошкодження впливають на роботу лічильника, тобто, дані обставини свідчать про те, що конкретні обставини, які стали підставою для складання акту та проведення перевірки, відсутні. Попри це, представником позивача, без відома власника, були вчинені незаконні дії та здійснено демонтаж лічильника без його згоди і акт в його присутності не складався. Тобто, дані дії свідчать про те, що позивачем було допущено грубе порушення права на недоторканість володіння, а також порушено порядок проведення перевірки лічильника. Всі дії позивача, на його думку, були вчиненні з порушенням норм чинного законодавства і його як особу, відносно якої було складено акт, було неналежним чином повідомлено про час і дату проведення експертизи лічильника (а.с.39-46).
Представник позивача, у відповідності до вимог чинного законодавства, скористався своїм правом, визначеним ст.179 ЦПК України, та подав до суду відповідь на відзив (а.с.48-49), згідно якої послався на обставини, викладені в позовній заяві, а також зазначив про те, що всі процесуальні документи, які були складені в ході перевірки, відповідають нормам чинного законодавства, а також відповідають вимогам кодексу ГРМ. Окрім цього, представник позивача наголошує на тому, що експертизою було встановлено позаштатний режим роботи лічильника, а не несанкціоноване втручання в ПЛГ, що свідчить про той факт, що лічильник пропускав газ, лічильний механізм не працював, що є позаштатною роботою, внаслідок чого витрати газу обліковувалися некоректно. Тому, враховуючи вищевикладені обставини, представник позивача вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, суд приходить до наступного.
Згідно зі ст.6 Конвенції „Про захист прав людини і основоположних свобод", кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
У статті 129 Конституції України однією із засад судочинства проголошено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Процесуальний порядок провадження у цивільних справах визначається ЦПК України та іншими законами України, якими встановлюється зміст, форма, умови реалізації процесуальних прав і обов`язків суб`єктів цивільно-процесуальних правовідносин та їх гарантій.
У частині четвертій статті 10 ЦПК України і статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» на суд покладено обов`язок під час розгляду справ застосовувати Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і Протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Відповідно до § 23 рішення ЄСПЛ від 06 вересня 2007 року, заява № 3572/03 у справі «Цихановський проти України», національні суди мають створювати умови для того, щоб судове провадження було швидким та ефективним. Зокрема, національні суди мають вирішувати, чи відкласти судове засідання за клопотанням сторін, а також, чи вживати якісь дії щодо сторін, чия поведінка спричинила невиправдані затримки у провадженні.
Як встановлено судом, відповідач по справі є побутовим споживачем послуг з розподілу природного газу, які надаються АТ «Дніпропетровськгаз», відповідно до ліцензії, об`єкту розташованому за адрсеою: АДРЕСА_1 . Тобто, в даному випадку, між сторонами у цій справі існують договірні правовідносини з надання послуг з газопостачання житлового будинку. Згідно заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу (для побутового споживача), направленої АТ «Дніпропетровськгаз» до ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , було присвоєно персональний ЕІС-код № 56XM06В33463358S, облік постачання (розподілу) природного газу на об`єкті споживача здійснюється комерційним вузлом обліку газу на базі лічильника газу типу 4 «GALLUS 2000» G4, заводський номер 08016637 (а.с.15).
За п.3 глави 3 розділу VІ Кодексу ГРМ, договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням ст.ст.633, 634, 641, 642 ЦК України за формою Типового договору розподілу природного газу.
Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору (п.4 гл.3 розділ VI Кодексу ГРМ).
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики комунальних послуг від 30.09.2015 року № 2494 затверджено Кодекс газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРМ), яким визначено взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, а також правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем (п. 2 гл. 1 розд. 1 Кодексу ГРМ).
Пунктом 3 гл.1 розд.1 Кодексу ГРМ визначено, що його дія поширюється, зокрема, на операторів газорозподільних систем, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об`єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.
У відповідності до законодавства та статуту позивача АТ «Дніпропетровськгаз» здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності та користуванні, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління та суб`єктів ринку природного газу кваліфікується, як оператор газорозподільної системи, що підтверджено статутом позивача та численними актами приймання-передачі природного газу, надання послуг з транспортування природного газу магістральними трубопроводами, балансування обсягів природного газу.
Пунктом 1 та 2 гл.1 розд. VI Кодексу ГРМ передбачено, що суб`єкти ринку природного газу (у тому числі, споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього Кодексу та укладення договору розподілу природного газу.
Доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до ГРМ для споживання (постачання) природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та оператором ГРМ (до ГРМ якого підключений об`єкт споживача) договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2498 (далі - типовий договір розподілу природного газу), в порядку, визначеному цим розділом.
Як вбачається з матеріалів справи, 16 грудня 2021 року представниками оператора АТ «Дніпропетровськгаз» слюсарем сектору повірки Денисенко Н.О. було складено Акт про порушення № 000172, яким встановлено за адресою: АДРЕСА_1 порушення кодексу газорозподільних систем, передбачене главою 2 п.3 п.п.1т Кодексу ГРМ, а саме: пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу ВОГ не обліковується або обліковується некоректно (а.с.5). Відповідно до протоколу про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи №0320020266, складеного представником АТ «Дніпропетровськгаз», лічильник газу було знято та упаковано в пакет, який було опломбовано пломбою Оператора ГРМ (а.с.6). 20 грудня 2021 року складено Акт № 196 експертизи лічильника газу типу «GALLUS 2000» G4, заводський номер 08016637, та, відповідно до висновків комісії, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ не виявлено (фото та відео фіксації експертизи є наявними), лічильник працює в позаштатному режимі, газ пропускає, лічильний механізм (не працює відліковий пристрій), внаслідок чого витрати природного газу лічильником обліковуються не коректно, тобто, ПЛГ не придатний до експлуатації за пунктами 1.3, 1.6 (а.с.8).
Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу Х1 Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача, які кваліфікуються, як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, зокрема, належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.
Згідно з пунктом 3.3.1 Положення про проведення експертизи лічильників газу експертизу лічильника газу проводить комісія, яка призначається наказом по газопостачальній (газотранспортній) організації. До складу комісії повинні входити представники газопостачальної (газотранспортної) організації та територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчого органу влади у сфері метрології.
Абзацом 3 п.7 гл.10 розділу Х Кодексу ГРМ передбачено, що при виявленні несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача може бути ініційована його експертиза у порядку, визначеному цим розділом. До отримання результатів експертизи розрахунок не облікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення не здійснюється.
Згідно п.8 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
Пунктом 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем передбачено, що за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт - розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
Як вбачається з протоколу № 000172 від 29 грудня 2021 року, відбулось засідання комісії з розгляду актів про порушення АТ «Дніпропетровськгаз», відповідно до якого Акт про порушення № 000172 від 16 грудня 2021 року було задоволено (а.с.9).
Абзацом 2 п.11 гл.5 розділу ХІ Кодексу ГРМ передбачено, що при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
Пунктом 1 гл.3 розділу ХІ Кодексу ГРМ передбачено, що у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населення (додаток 15 до цього кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
На підставі задоволеного акту про порушення № 000172 від 16 грудня 2021 року, фахівцем з балансування АТ «Дніпропетровськгаз» складено Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості за шість місяців, починаючи з 16 червня 2021 року по 30 листопада 2021 року, в якому вказано, про проведений перерахунок необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості, завданого порушенням споживача у розмірі - 69 652 грн. 53 коп. (а.с.10-11). 29 грудня 2021 року на адресу ОСОБА_1 з рекомендованим поштовим відправленням із супровідним листом було направлено Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу від 29 грудня 2021 року та рахунок на оплату не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу та його вартості на оплату протягом 10 календарних днів з дати отримання цього рахунку вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу за вищевказаних обставин на суму 69 652 грн. 53 коп. (а.с.13-14). Вказаний акт-розрахунок та рахунок на сплату ОСОБА_1 отримав, про що свідчить повідомлення про поштове відправлення (а.с.14 зворот).
Враховуючи всі обставини справи, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Так, правовідносини між газорозподільними підприємствами та споживачами природного газу (населенням) урегульовано Законом України "Про захист прав споживачів", Законом України "Про житлово-комунальні послуги", Законом України "Про метрологію та метрологічну діяльність", Законом України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу", Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494, а також договорами про приєднання споживача до газорозподільної системи.
Статтею 16 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу», який був чинний до 01.10.2015 року, передбачено з 01.07.2015 року відокремлення функцій транспортування, розподілу та постачання природного газу.
Статтею 4 Закону України «Про ринок природного газу», який набрав чинності 01.11.2016 року, визначено, що державне регулювання ринку природного газу здійснює регулятор у межах повноважень, визначених цим Законом та іншими актами законодавства. До компетенції регулятора на ринку природного газу належить крім іншого затвердження кодексу газорозподільних систем; забезпечення дотримання операторами газотранспортних і газорозподільних систем, а також іншими суб`єктами ринку природного газу (крім споживачів) їхніх обов`язків згідно з цим Законом та іншими відповідними актами законодавства; затвердження та моніторинг виконання планів розвитку газотранспортних та газорозподільних систем; моніторинг виконання функцій та обов`язків суб`єктами ринку природного газу відповідно до положень цього Закону та інших актів законодавства щодо доступу до газотранспортних і газорозподільних систем. Регулятор має право: видавати обов`язкові для виконання суб`єктами ринку природного газу (крім споживачів) рішення; накладати санкції на суб`єктів ринку природного газу (крім споживачів), які порушили свої обов`язки відповідно до цього Закону та інших актів законодавства; розглядати скарги і вирішувати спори відповідно до ст.58 цього Закону.
Права та обов`язки оператора ГРМ, визначаються Законом України «Про ринок природного газу», іншими нормативно-правовими актами, кодексом газотранспортної системи, кодексом газорозподільних систем, а також договором розподілу природного газу.
Відповідно до Глави 2,3 розділу XI Кодексу газорозподільних мереж, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2014 року за №2494 до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать:
1) наявність несанкціонованого газопроводу;2) несанкціоноване відновлення газоспоживання;
3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу);
4) несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, який обліковується за нормами споживання;
5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку);
6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
До порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу, належать:
1) пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно;
2) фіксація коректором чи обчислювачем об`єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ або його складових, внаслідок чого об`єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно;
3) виявлення помилок в конфігурації даних обчислювача об`єму газу, що були введені при його первинному програмуванні, чи в протоколі параметризації (діаметр газопроводу звужуючого пристрою, кількість імпульсів, параметрів ФХП тощо), внаслідок чого об`єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно;4) перевищення діапазону обчислення вузла обліку тощо.
У разі виявлення Оператором ГРМ пошкодження лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно (не в повному обсязі), та за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу визначення об`єму спожитого природного газу здійснюється виходячи з 70 відсотків граничних об`ємів споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Разом з тим, у разі виявлення Оператором ГРМ позаштатного режиму роботи лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно (не в повному обсязі), та за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу визначення об`єму спожитого природного газу здійснюється залежно від середньомісячного (середньодобового) обсягу споживання природного газу за аналогічний період (опалювальний або міжопалювальний) попереднього року або фактичний період споживання (опалювальний або міжопалювальний), якщо він становить менше шести місяців за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає:
1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо;
2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об`єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу;
3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ;
4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення;
5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів;
6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.
Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об`єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об`ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.
Разом з тим, зазначені положення не містять обов`язку споживача мати спеціальні пізнання для виявлення прихованих порушень у роботі лічильника та порядок обстеження лічильника з метою виявлення порушень, а, отже, законом визначено певні випадки (обставини), за яких наявні підстави вважати, що лічильник працює в позаштатному режимі.
Як вбачається з матеріалів справи, 20 грудня 2021 року комісією проведена експертиза, за результатами якої складений Акт № 196 експертизи лічильника газу типу «GALLUS 2000» G4, заводський номер 08016637. Як вбачається з висновків комісії, втручання не підтверджено та не виявлено, лічильник працює в позаштатному режимі, газ пропускає, ПЛГ не придатний до експлуатації (а.с.8). Тобто, дані обставини свідчать про той факт, що комісією встановлено неправильну роботу лічильника, при цьому, втручання в роботу лічильника не підтверджено, що, в даному випадку, дає суду підстави вважати, що пошкодження лічильника газу, внаслідок чого витрати природного газу обліковувалися некоректно, відбулось не з вини споживача. Крім цього, як в позовній заяві, так й у відповіді на відзив, містилось посилання на обставини, які свідчать про той факт, що стороною позивача визнано той факт, що відповідачем дій щодо втручання в роботу лічильника не здійснювалось, а містилось зазначення позаштатної роботи лічильника: газ пропускає, лічильний механізм не працює.
Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Законодавчі обмеження матеріально-правових способів захисту цивільного права чи інтересу підлягають застосуванню з дотриманням положень ст.ст.55, 124 Конституції України та ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відповідно до яких, кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, не заборонений законом.
Оскільки положення Конституції України та Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод мають вищу юридичну силу (ст.ст.8, 9 Конституції України), а обмеження матеріального права суперечать цим положенням, порушення цивільного права чи цивільного інтересу підлягають судовому захисту у спосіб, який є ефективним засобом захисту та таким, що відповідає змісту порушеного права, характеру його порушення та наслідкам, спричиненим цим порушенням.
Проаналізувавши вищенаведені законодавчі норми та повно і всебічно вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що вимоги АТ «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» про стягнення з ОСОБА_1 вартості необлікованого природного газу є недоведеними.
Зокрема, суд враховує, що ОСОБА_1 не було здійснено жодного порушення, зокрема, пошкодження пломб, втручання у роботу лічильника та інших умисних дій, які мали наслідком несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (порушення позаштатного режиму роботи лічильника), внаслідок чого витрата природного газу лічильником не обліковувалася. Також судом враховується, що позивач був позбавлений будь-якої можливості самостійно встановити некоректне обліковування витрат природного газу, оскільки, відповідно до акту про порушення, спеціалістом не було виявлено дане порушення роботи лічильника, натомість, встановлено, що лічильник газу некоректно визначає обсяги спожитого газу. Отже, жодними доказами позивачем не підтверджено та не доведено, що відповідачем будь-яким чином були порушені норми Закону або правила споживання газу, також, конкретно не зазначено в чому проявилося порушення, яке зумовило б настання наслідків у вигляді додаткових витрат. Також не доведено, що саме на споживача покладається обов`язок контролювати коректність роботи вимірювальних приладів та втручатися у їх роботу у разі виявлення їх позаштатної роботи.
Положеннями ст.61 Конституції України передбачено, що юридична відповідальність особи має індивідуальний характер, відповідно кожна особа несе відповідальність лише за ті порушення, які нею вчинено особисто.
Гарантуючи судовий захист з боку держави, Конституція України одночасно визнає право кожного будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань (ч.5 ст.55 Конституції України). І це конституційне право не може бути скасоване або обмежене (ч.2 ст.22, ст.64 Конституції України).
Зважаючи на те, що позивачем у даній справі не подано жодного доказу на підтвердження неправомірності дій ОСОБА_1 , застосування до нього санкцій у вигляді стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного акту, передбачених розділом XI Кодексу газорозподільних систем, є незаконним, а тому в задоволенні позовних вимог суд вважає необхідним відмовити.
Відповідно до положень ст.141 ЦПК України, у зв`язку із відмовою у задоволенні позовних вимог судові витрати у виді судового збору в сумі 2 481 грн. 00 коп. понесені позивачем, не відшкодовуються.
На підставі вищенаведеного та керуючись ст.ст.12, 13,80, 81, 89, 141, 259, 263-265, 268 ЦПК України, ст.526, 610-612 ЦК України, Кодексом газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП № 2494 від 30.09.2015 року, Правилами постачання природного газу, затверджених Постановою НКРЕП № 2496 від 30.09.2015 року, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу - відмовити.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду до Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня його складення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: І. О. Кобеляцька-Шаховал