Рішення № 116053695, 28.12.2023, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.12.2023
Номер справи
420/4651/21
Номер документу
116053695
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/4651/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 грудня 2023 року м. Одеса

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Комунального підприємства Теплопостачання міста Одеси до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про визнання протиправним та скасування припису від 23.02.2021 року №03,-

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство Теплопостачання міста Одеси звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд визнати протиправним та скасувати Припис Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області від 23.02.2021 року №03.

В обґрунтування позовних вимог представником Комунального підприємства Теплопостачання міста Одеси, у тому числі, зазначено, що з приписом Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області від 23.02.2021 року №03 позивач не згоден, та вважає його протиправним (незаконним), необґрунтованим, оскільки останній винесений всупереч фактичним даним та вимогам чинного законодавства, що регулює правовідносини у сфері теплопостачання. Також, КП Теплопостачання міста Одеси вважає, що Акт перевірки не може вважатися документом, що достовірно та безсумнівно підтверджує протиправність дій позивача, наслідки дій позивача, причинний зв`язок між протиправними діями та поведінкою позивача з негативними наслідками для споживача та, безпосередньо, вину Комунального підприємства.

Відповідач - Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області з позовними вимогами не погоджується, та вважає їх необґрунтованими, з підстав, викладених у письмовому відзиві на адміністративний позов (вхід.№19195/20 від 18.05.2020р.), наголошуючи, зокрема, що Актом від 23.02.2021 року №1095/05, що складений за результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів, встановлено наступні порушення: пункту 2 частини 1 статті 4, частини 1 статті 6 Закону України «Про захист прав споживачів», п.5, п.6 Правил надання послуг з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуг з постачання теплової енергії, затверджених ПКМУ від 21.08.2019 р. №830, п.6 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджені ПКМУ від 21.07.2005 р. №630. Перевіркою встановлено, що у порушення умов договорів з індивідуальними споживачами, температура повітря в житлових приміщенням будинків не відповідає нормативній (+18 C). а саме: АДРЕСА_1 (житлова кімната 28 кв.м.: +13, 5 С); вул. Дворянська, 7, кв.33 (житлова кімната 8 кв.м.: +13,5 С. кухня 13 кв.м.: +16,5 С) (за умови наявного електроприладу); житлова кімната 13,5 кв.м. +16 С); АДРЕСА_2 (житлова кімната: +17С); вул.Столбова, 19, кв.356 (+16 С), вул. Запорізька, 15, кв. 47 (+14 С); кв.51 (+16 С). На час проведения перевірки якісних показників температури наружного повітря складала від -1 С до - 3С. Таким чином, виконавцем послуг порушено умови договорів та право споживачів на одержання послуг з постачання теплової енергії належної якості. Також, відповідач зазначив про порушення п.7 ч.2 ст.8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»; пп.19 п.32 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджені ПКМУ від 21.07.2005 р. №630; пп.11 та пп.12 п..49 Правил надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених ПКМУ від 21.08.2019 р №830, а саме згідно наданої КП «ТМО» інформації щодо аварійних випадків на теплових мережах КП «ТМО» за 2019 р., встановлено, що виконавцем послуг вжито заходів щодо ліквідації аварій за адресами: Паустовського, 19,19,21,23,25,27,27/1 (термін усунення пошкодження ділянки теплотраси 24 840 хв.); вул. Сегедська, 7а,56, вул. Говорова 4 (усунення пошкодження теплотраси ТК 2С- 903-1-TK 2C-903-2, 16440 хв.); вулБочарова30,32,34,36 (усунення пошкодження ділянки теплотраси, 17 460 хв), у строк, більше ніж 7 діб. Штраф за перевищення встановлених строків проведення аварійно-відновлювальних робіт, у розмірі, визначному договором, виконавцем споживачам послуг не виплачено. Також, відповідач акцентував увагу на порушенні п.5 ч.1 ст.21 Закону України «Про захист прав споживачів», ч.2 та ч.3 ст.8 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», п.36 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених ПКМУ від 21.08.2019 р.№830 - у опалювальному сезоні 2019р.-2020р. виконавцем послуги з постачання теплової енергії - КП «ТМО», рахунки на оплату послуг були сформовані та надані споживачам у строк, що перевищує визначений п.33 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затвердженої ПКМУ від 21.08.2019 р., а саме, пізніше ніж за 10 календарних днів до граничного строку внесення плати за послуги, визначеного договором. Чим порушено право споживачів на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію (послугу). У зв`язку з чим, та враховуючи висновки Акта від 23.02.2021 року №1095/05, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області правомірно був складений Припис № 03 від 23.02.2021 року.

27.07.2023 року до суду від представника позивача - Комунального підприємства Теплопостачання міста Одеси надійшли додаткові пояснення по справі (вхід. № 40670/21), в яких, серед іншого, акцентовано на відсутність повноважень на проведення перевірки Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області в сфері теплопостачання, з огляду на те, що спеціальними законами встановлено, що органом, який уповноважений здійснювати державний (нагляд) контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг є тільки Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Також, позивачем наголошено на відсутність у Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області повноважень на винесення припису у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням законодавства про захист прав споживачів.

22.12.2023 року до Одеського окружного адміністративного суду від представника Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області надійшли додаткові пояснення по справі (вхід. № ЕП/47647/23), в яких, серед іншого, акцентовано, що факт того, що виміри температури проводив саме представник КП «ТМО» підтверджується відеозаписами, в відтак викладене вище спростовує твердження представника КП «ТМО» щодо використання під час проведення перевірки Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області не повірених засобів вимірювальної техніки та порушення процедури проведення таких замірів. Також, відповідачем наголошено, що КП «ТМО» зазначає, що графік температури прямої та зворотної води на котельнях, що потужністю менше 20 Гкал/год, затверджує саме головний інженер КП «ТМО», проте не посилається на норму законодавства, яка це регламентує. Окрім того, з актів-претензій вбачається, що КП «Теплопостачання міста Одеси» надає споживачам неякісну продукцію, а саме послуги з теплопостачання, оскільки навіть температура теплоносія при вводі та виводі будинку не відповідає затвердженим графікам. Так, температура буває нижчою, ніж затверджена, з різницею навіть до 30С. Отже, оскільки, під час проведення планової перевірки встановлено факти неналежного температурного режиму в квартирах за адресами: вул. Дворянська, 7, вул. Кінна, 11, вул. Базарна, 1, вул.. Стовбова, 21, вул.. Стовбова 21-а, вул. Стовбова. 19, вул. Запорізька, 15, то відповідно до повноважень Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області зобов`язано КП «Теплопостачання міста Одеси» здійснити перерахунок споживачам, що проживають за вказаними адресами.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 19.04.2021р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у справі №420/4651/21 за позовом Комунального підприємства Теплопостачання міста Одеси (код ЄДРПОУ 34674102, м. Одеса, вул. Балківська, 1-Б) до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області (код ЄДРПОУ 40342996, м. Одеса, вул. 7-ма Пересипська, 6) про визнання протиправним та скасування припису від 23.02.2021 року №03.

Ухвалою суду від 18 червня 2021 р. розгляд справи №420/4651/21 за позовом Комунального підприємства Теплопостачання міста Одеси до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про визнання протиправним та скасування припису від 23.02.2021 року №03, - вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 19.07.2021 р. закрито підготовче провадження по справі №420/4651/21 за позовом Комунального підприємства Теплопостачання міста Одеси (код ЄДРПОУ 34674102, м. Одеса, вул. Балківська, 1-Б) до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області (код ЄДРПОУ 40342996, м. Одеса, вул. 7-ма Пересипська, 6) про визнання протиправним та скасування припису від 23.02.2021 року №03, призначено справу до судового розгляду по суті.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 14.09.2023 року призначено у справі №420/4651/21 теплотехнічну експертизу. Зупинено провадження у справі №420/4651/21 - до одержання результатів експертизи.

Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 02.11.2023 року задоволено апеляційну скаргу Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області. Ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2023 року про призначення експертизи та про зупинення провадження у справі до одержання результатів експертизи скасовано. У задоволенні клопотання Комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» про призначення експертизи у справі, викладене у додаткових поясненнях, відмовлено. Справу за позовом Комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про визнання протиправним та скасування припису направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2023 року поновлено провадження у справі № 420/4651/21 за позовом Комунального підприємства Теплопостачання міста Одеси до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про визнання протиправним та скасування припису від 23.02.2021 року №03.

14.12.2023 року до суду від представника позивача Комунального підприємства Теплопостачання міста Одеси надійшла заява (вхід. № 44960/23) щодо подальшого розгляду справи в порядку письмового провадження.

Також, 14.12.2023 року до Одеського окружного адміністративного суду від представника Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області надійшло клопотання (вхід. № 44961/23) щодо розгляду справи в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.3 ст.194 учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Таким чином, враховуючи наявність передбачених приписами ч.3 ст.194 КАС України, підстав, та зважаючи на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, розгляд даної адміністративної справи здійснюється в порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, КП «Теплопостачання міста Одеси» було включено до «Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Держпродспоживслужби на 2021 рік», що затверджений наказом Держпродспоживслужби від 26.11.2020 року № 778 «Про затвердження Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Держпродспоживслужби на 2021 рік».

21.01.2021 року повідомленням №60 Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області повідомило КП «Теплопостачання міста Одеси» про проведення перевірки. Про отримання вказаного документу свідчить відбиток штемпелю Комунального підприємства про реєстрацію вхідного документа (28.01.2021 №01-18/252).

Наказом про проведення планової перевірки від 04.02.2021 року №214, відповідно до Законів України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», «Про захист прав споживачів», «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», та на підставі наказу Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 26.11.2020р. № 778 «Про затвердження річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Держпродспоживслужби на 2021 рік», доручено головному спеціалісту відділу контролю у сфері торгівлі, робіт та послуг Управління захисту споживачів Кузьміну Руслану Володимировичу та головному спеціалісту відділу контролю у сфері торгівлі, робіт та послуг Управління захисту споживачів Шилінговській Ірині Валеріївні провести з 10.02.2021 по 23.02.2021 року планову перевірку КП «Теплопостачання міста Одеси» при здійсненні господарської діяльності за адресами: м. Одеса, вул. Балківська, будинок 1-Б, та м. Одеса, вул. Варненська, 27. Підстава: ч 1. ст. 5 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», та «річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) Держпродспоживслужби на 2021 рік».

На виконання наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області № 214 від 04.02.2021 р., 04.02.2021 року було видано направлення № 203, на проведення перевірки КП «Теплопостачання міста Одеси».

23.02.2021 року, за наслідками проведення вищеозначеного заходу державного нагляду фахівцями Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області складено Акт проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів, № 1095/05, у висновках котрого наголошено, на порушення:

- пункту 2 частини 1 статті 4, частини 1 статті 6 Закону України «Про захист прав споживачів», п.5, п.6 Правил надання послуг з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуг з постачання теплової енергії, затверджених ПКМУ від 21.08.2019 р. №830, п.6 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджені ПКМУ від 21.07.2005 р. №630, ч. 3 ст. 16; ч. 2 ст. 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 2189 VIII - в межах терміну проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю), у порядку п.33 Порядку проведення перевірки відповідності якості надання деяких комунальних послуг та послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг, затвердженого Постановою КМУ від 27.12.2018 р. №1145, 17.02.2021 перевірена якість надання послуг з постачання теплової енергії за вибірковими адресами: вул. Дворянська, 7; вул. Кінна, 11; вул. Базарна, 1; вул. Стовбова, 21; вул. Стовбова, 21-а; вул.. Стовбова, 19; вул.. Запорізька 15. Перевіркою встановлено, що у порушення умов договорів з індивідуальними споживачами, температура повітря в житлових приміщенням будинків не відповідає нормативній (+18 C). а саме: вул. Кінна, 11, кв.1 (житлова кімната 28 кв.м.: +13, 5 С); вул. Дворянська, 7, кв.33 (житлова кімната 8 кв.м.: +13,5 С. кухня 13 кв.м.: +16,5 С) (за умови наявного електроприладу); житлова кімната 13,5 кв.м. +16 С); АДРЕСА_2 (житлова кімната: +17С); вул.Столбова, 19, кв.356 (+16 С), вул. Запорізька, 15, кв. 47 (+14 С); кв.51 (+16 С). На час проведения перевірки якісних показників температури наружного повітря складала від -1 С до - 3С. Таким чином, виконавцем послуг порушено умови договорів та право споживачів на одержання послуг з постачання теплової енергії належної якості. Виконавцем не забезпечено відповідність якісних характеристик послуги з постачання теплової енергії на межі централізованих інженерно-технічних систем постачання послуги виконавця та внутрішньобудинкових систем багатоквартирних будинків. Рівень температури теплоносія не відповідає температурному графіку температурної мережі (в частині температури подавального трубопроводу). Так, згідно затвердженого Графіку температури прямої та зворотної води на колекторах котелень КП «Теплопостачання міста Одеси» в залежності від температури зовнішнього повітря на 2020-2021 роки, затвердженого 30.09.2020р, керівником департаменту міського господарства Одеської міської ради, температура мережної води в подаючому колекторі котельної за температури повітря (Т нар) - 10 С повинна становити +87 С, а в зворотному +51 С; за температури повітря - 3 С відповідно: +74С та +46С; за температури повітря 1С відповідно: +69С та +44С. Фактично, згідно відомостей внесених до облікового журналу котельної КП «ТМО» (вул. Запорізька, 19) станом на 08:00 17.02.2021 року при температури наружного повітря (Т нар) -10С, температури прямої мережної води (Тпр.) становила +56С, а температура зворотної мережної води (Т зв.) +49С; станом на 16:00 при Т нар. -3С, Т пр. становила +53С, а Т зв. +47С; згідно відомостей внесених до облікового журналу котельної КП «ТМО» вул.Стовбова, 25) станом на 08:00 17.02.2021 року при температурі наружного повітря (Т нар.) -10С, температура прямої мережної води (Тпр.) становила +56С, а температура зворотної мережної води (Тзв.) +48С; станом на 14:00 при Т нар ІС, Т пр. становила +55C,а Т зв. +47C. Таким чином, виконавцем послуг порушено умови договорів та право споживачів на одержання послуг з постачання теплової енергії належної якості.

- п.7 ч.2 ст.8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»; пп.19 п.32 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджені ПКМУ від 21.07.2005 р. №630; пп.11 та пп.12 п..49 Правил надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених ПКМУ від 21.08.2019 р №830, а саме згідно наданої КП «ТМО» інформації щодо аварійних випадків на теплових мережах КП «ТМО» за 2019 р., встановлено, що виконавцем послуг вжито заходів щодо ліквідації аварій за адресами: Паустовського, 19,19,21,23,25,27,27/1 (термін усунення пошкодження ділянки теплотраси 24 840 хв.); вул. Сегедська, 7а,56, вул. Говорова 4 (усунення пошкодження теплотраси ТК 2С- 903-1-TK 2C-903-2, 16440 хв.); вулБочарова30,32,34,36 (усунення пошкодження ділянки теплотраси, 17 460 хв), у строк, більше ніж 7 діб. Штраф за перевищення встановлених строків проведення аварійно-відновлювальних робіт, у розмірі, визначному договором, виконавцем споживачам послуг не виплачено.

- п.5 ч.1 ст.21 Закону України «Про захист прав споживачів», ч.2 та ч.3 ст.8 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», п.36 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених ПКМУ від 21.08.2019 р.№830 - у опалювальному сезоні 2019р.-2020р. виконавцем послуги з постачання теплової енергії - КП «ТМО», рахунки на оплату послуг були сформовані та надані споживачам у строк, що перевищує визначений п.33 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затвердженої ПКМУ від 21.08.2019 р., а саме, пізніше ніж за 10 календарних днів до граничного строку внесення плати за послуги, визначеного договором. Чим порушено право споживачів на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію (послугу).

У зв`язку з виявленням вище окреслених порушень, 23.02.2021 р. Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області винесено Припис № 03 до Акта перевірки № 1095/05 від 23.02.2021 року, котрим зобов`язано КП «Теплопостачання міста Одеси» усунути порушення п.2 ч.1 ст.4, ч.1 ст.6, п.5 ч.1 ст.21 Закону України «Про захист прав споживачів», що зазначені в розділі «Опис виявлених порушень» Акта перевірки №1095 від 23.02.2021 року, а саме:

1. Забезпечити рівень температури в теплоносіях згідно температурного графіку теплової мережі (в частині температури подавального трубопроводу), рівень тиску гідравлічному режиму теплової мережі;

2. Зменшити споживачам послуг у встановленому законодавством порядку розмір плати за послугу, що надається не в повному обсязі та зниженої якості зокрема за адресами: вул. Дворянська, 7; вул. Кінна, 11; вул.. Базарна, 1; вул. Стовбова, 21; вул. Стовбова, 21-а; вул.. Стовбова, 19; вул.. Запорізька, 15.

3. Виконати перед споживачами співвласниками багатоквартирних будинків по вул. Паустовського, 17,19,21,23,25,27,27/1; вул. Сегедська, 7а, 5б, Говорова; вул.. Бочарова, 30,32,34,36, зобов`язання, що визначено п.7 ч.2 ст.8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», а саме: виплатити штраф за перевищення встановлених строків проведення аварійно-відновлювальних робіт у розмірі, визначеному законодавством розмірі;

4. Забезпечити дотримання строків формування та надання споживачам рахунків відповідно до вимог п.36 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених ПКМУ від 21.08.2019р. №830.

Про виконання вказаного Припису зобов`язано письмово повідомити Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області до 23.03.2021 року.

Не погодившись з означеним Приписом № 03 до Акта перевірки № 1095/05 від 23.02.2021 року, позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з даною позовною заявою.

Так, на думку суду, позовні вимоги КП «Теплопостачання міста Одеси» про визнання протиправним та скасування Припису Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області від 23.02.2021 року №03, є такими, що підлягають частковому задоволенню, з урахуванням наступного.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Цей Закон визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Абзаци другий, третій статті 1. Державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Частина п`ятнадцята статті 4. При здійсненні заходів державного нагляду (контролю) посадові особи органів державного нагляду (контролю) зобов`язані використовувати виключно уніфіковані форми актів.

Відповідно до статті 5 цього Закону планові заходи здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому.

За наявності у суб`єкта господарювання відокремлених підрозділів планові заходи державного нагляду (контролю) щодо такого суб`єкта господарювання можуть здійснюватися одночасно в усіх відокремлених підрозділах протягом строку здійснення одного планового заходу.

Органи державного нагляду (контролю) щороку визначають перелік суб`єктів господарювання, які підлягають плановим заходам державного нагляду (контролю) у плановому періоді, та не пізніше 15 жовтня року, що передує плановому, забезпечують внесення відомостей про таких суб`єктів господарювання до інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю) для автоматичного виявлення нею суб`єктів господарювання, які підлягають комплексним плановим заходам державного нагляду (контролю).

Проект плану здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) формується інтегрованою автоматизованою системою державного нагляду (контролю).

План здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) на відповідний плановий період для всіх органів державного нагляду (контролю) затверджує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну регуляторну політику, політику з питань нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності та дерегуляції господарської діяльності, оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті та вносить відомості до інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю) до 15 листопада року, що передує плановому.

Річні плани здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) на відповідний плановий період з урахуванням узгоджених дат початку та строків здійснення визначених у плані здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) затверджують органи державного нагляду (контролю), оприлюднюють на своїх офіційних веб-сайтах та вносять відомості до інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну регуляторну політику, політику з питань нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності та дерегуляції господарської діяльності, розробляє Методику розроблення критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю), та Методику розроблення уніфікованих форм актів, що складаються за результатами проведення планових (позапланових) заходів державного нагляду (контролю), які затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Методика розроблення критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю), має передбачати, у тому числі, оцінку ступеня небезпеки, масштабу, виду та сфери діяльності, наявність порушень у попередній діяльності суб`єктів господарювання (крім новостворених).

Орган державного нагляду (контролю) визначає у віднесеній до його відання сфері критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності.

Залежно від ступеня ризику органом державного нагляду (контролю) визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю) та перелік питань для здійснення планових заходів, що затверджується наказом такого органу.

Уніфіковані форми актів з переліком питань затверджуються органом державного нагляду (контролю) та оприлюднюються на його офіційному веб-сайті протягом п`яти робочих днів з дня затвердження у порядку, визначеному законодавством.

Виключно в межах переліку питань орган державного нагляду (контролю) залежно від цілей заходу та ступеня ризику визначає питання, щодо яких буде здійснюватися державний нагляд (контроль), та зазначає їх у направленні на перевірку.

Орган державного нагляду (контролю) оприлюднює критерії та періодичність проведення планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) шляхом розміщення на своєму офіційному веб-сайті у порядку, визначеному законодавством.

Органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб`єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.

Повідомлення повинно містити:

дату початку та дату закінчення здійснення планового заходу;

найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід;

найменування органу державного нагляду (контролю).

Повідомлення надсилається рекомендованим листом та/або за допомогою електронного зв`язку (у тому числі через електронний кабінет чи іншу інформаційну систему, користувачами якої є відповідний орган державного нагляду (контролю) та суб`єкт господарювання, який ним перевіряється) або вручається особисто під розписку керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі.

Частини перша - третя, шоста - восьма статті 7. Для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові і засвідчується печаткою.

У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; найменування суб`єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб`єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу (рішення, розпорядження), на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім`я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).

За результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.

Якщо суб`єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.

Зауваження суб`єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід`ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).

У разі відмови суб`єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.

Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).

На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Так, як встановлено судом, та вбачається з матеріалів справи, КП «Теплопостачання міста Одеси» було включено до «Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Держпродспоживслужби на 2021 рік», що затверджений наказом Держпродспоживслужби від 26.11.2020 року № 778 «Про затвердження Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Держпродспоживслужби на 2021 рік».

Органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб`єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу (ч.4 ст.5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»).

Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області повідомило КП «Теплопостачання міста Одеси» щодо проведення перевірки відповідним повідомленням №60 від 21.01.2021 року. Про отримання вказаного документу свідчить відбиток календарного штемпелю Позивача про реєстрацію вхідного документа (28.01.2021 №01-18/252).

Для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки (ч.1 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»).

Наказом про проведення планової перевірки від 04.02.2021 року №214, відповідно до Законів України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», «Про захист прав споживачів», «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», та на підставі наказу Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 26.11.2020р. № 778 «Про затвердження річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Держпродспоживслужби на 2021 рік», доручено головному спеціалісту відділу контролю у сфері торгівлі, робіт та послуг Управління захисту споживачів Кузьміну Руслану Володимировичу та головному спеціалісту відділу контролю у сфері торгівлі, робіт та послуг Управління захисту споживачів Шилінговській Ірині Валеріївні провести з 10.02.2021 по 23.02.2021 року планову перевірку КП «Теплопостачання міста Одеси» при здійсненні господарської діяльності за адресами: м. Одеса, вул. Балківська, будинок 1-Б, та м. Одеса, вул. Варненська, 27. Підстава: ч 1. ст. 5 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», та «річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) Держпродспоживслужби на 2021 рік».

04.02.2021 року на виконання наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області № 214 від 04.02.2021 р. було видано направлення № 203, на проведення перевірки КП «Теплопостачання міста Одеси».

23.02.2021 року Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області складено Акт № 1095/05 за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів.

23.02.2021 року Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області складено Припис № 03 до Акта перевірки № 1095/05 від 23.02.2021 року, за результатами здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання КП «Теплопостачання міста Одеси» вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів, з метою припинення порушень законодавства про захист прав споживачів, керуючись вимогами статей 5 і 26 Закону України "Про захист прав споживачів", частин сьомої та восьмої статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» № 877-V.

Отже, наявними у матеріалах справи доказами, ретельно дослідженими судом, підтверджується, що проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) в межах спірних правовідносин здійснювалося на підставі положень ч 1. ст. 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», та «річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Держпродспоживслужби на 2021 рік». Предметом позапланового заходу є додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів, та, відповідно, дотримання вимог Закону України «Про захист прав споживачів».

Акт перевірки № 1095/05 від 23.02.2021 року складено за результатом проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів.

Проте, як вбачається зі змісту позовної заяви, КП «Теплопостачання міста Одеси» наголошує на відсутність повноважень у Головного Управління Держпродспоживслужби в Одеській області на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю), посилаючись на те, що відповідно до частини другої статті 2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» дія цього Закону не поширюється, зокрема, на відносини, що виникають під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг.

Так, суд зазначає, що відповідно до абзацу третього частини третьої статті 16 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» захист прав споживачів житлово-комунальних послуг здійснюється уповноваженим центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного нагляду (контролю) за дотриманням законодавства про захист прав споживачів.

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів Держпродспоживслужба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Першого віце-прем`єр-міністра України - Міністра економіки та який реалізує державну політику, в тому числі, у галузі державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері.

Реалізація державної політики, зокрема, у галузі державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і реклами в цій сфері, здійснення відповідно до закону державного нагляду (контролю) за дотриманням законодавства про захист прав споживачів, визначено серед основних завдань Держпродспоживслужби (підпункти 1, 2 пункту 3 Положення).

За змістом абзаців першого, другого підпункту 6 пункту 4 Положення про Держпродспоживслужбу цей орган відповідно до покладених на неї завдань у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за дотримання законодавства про захист прав споживачів (у тому числі споживачів виробів з дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння): зокрема, перевіряє додержання суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сфері торгівлі і послуг, вимог законодавства про захист прав споживачів, а також правил торгівлі та надання послуг.

Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи (пункт 7 Положення).

За наведеним у пунктах 2, 5 частини першої статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначенням житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг. Виконавець комунальної послуги - суб`єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору.

Комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами (пункт 2 частини першої статті 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).

Норми частини першої статті 6 цього ж Закону визначають суб`єктів правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг. Встановлю, що учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: 1) споживачі (індивідуальні та колективні); 2) управитель; 3) виконавці комунальних послуг. А за визначенням понять, наведених у статті 1 Закону України «Про захист прав споживачів» послуга - діяльність виконавця з надання (передачі) споживачеві певного визначеного договором матеріального чи нематеріального блага, що здійснюється за індивідуальним замовленням споживача для задоволення його особистих потреб.

Аналіз вищевикладених положень законодавства дає змогу дійти висновку, що Держпродспоживслужба, та її територіальні органи уповноважені на захист прав споживачів та здійснення відповідно до закону державного нагляду (контроль) за дотриманням законодавства про захист прав споживачів, зокрема, житлово-комунальних послуг. Саме така перевірка і була проведена відповідачем в межах спірних правовідносин.

Суд, також звертає увагу на приписи частини першої статті 2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», яка встановлює, що дія цього Закону поширюється на відносини, пов`язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

При цьому, частина друга цієї ж статті не містить застережень щодо не поширення дії вищезгаданого Закону на правовідносини у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за дотримання законодавства про захист прав споживачів.

З огляду на вищезазначене, а також те, що за наведеним у законі визначенням виконавець комунальної послуги належить до суб`єктів господарювання, що надають комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору, суд доходить висновку, що на спірні правовідносини поширює свою дію Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», у тому числі, в частині способу здійснення державного нагляду (контролю) за дотримання законодавства про захист прав споживачів у вигляді планового заходу контролю (перевірок), порядку та підстав їх призначення, проведення й оформлення результатів.

Зокрема, у спірних відносинах, як це підтверджується встановленими у справі фактичними обставинами, планова перевірка Комунального Підприємства призначена з підстав, передбачених ч 1. ст. 5 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», та «річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Держпродспоживслужби на 2021 рік».

Так, плановий захід державного нагляду (контролю) здійснений відповідачем у формі планової перевірки, тобто у спосіб, передбачений законом, з попереднім виданням наказу та направлення на перевірку, а її результати оформлені актом та приписом щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, тобто у спосіб та в порядку, визначені частинами першою, другою, шостою і сьомою статті 7 цього ж Закону.

Таким чином, зважаючи на вище окреслене, безпідставними, на думку суду, є доводи позивача щодо проведення планового заходу державного нагляду (контролю) неналежним (неповноважним) органом державного нагляду (контролю) та у спосіб, не передбачений Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Зазначений висновок, у тому числі, узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним у Постанові від 10 жовтня 2023 року по справі № 160/8898/22.

Щодо доводів КП «Теплопостачання міста Одеси» про відсутність повноважень Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області на винесення припису у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням законодавства про захист прав споживачів, суд зазначає наступне.

Частиною 8 ст.6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що припис це обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Згідно з ч.7 ст.6 Закону припис складається на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, у разі необхідності вжиття заходів реагування щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Отже, оскільки Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області складено Акт від 23.02.2021 року № 1095/05, відповідно означений орган державного нагляду наділений повноваженнями на складення припису за результатами проведеної перевірки, що у свою чергу спростовує доводи позивача, наведені у додаткових письмових поясненнях до позовної заяви.

Відносно викладених у Акті перевірки від 23.02.2021 року № 1095/05, та оскаржуваному Приписі від 23.02.2021 року №03 Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області, порушень, судом встановлено наступне.

Так, як встановлено судом, та вбачається з матеріалів справи, 23.02.2021 року, за наслідками проведення заходу державного нагляду перевіряючими Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області складено Акт проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів, - № 1095/05, у висновках котрого наголошено, на порушення:

- пункту 2 частини 1 статті 4, частини 1 статті 6 Закону України «Про захист прав споживачів», п.5, п.6 Правил надання послуг з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуг з постачання теплової енергії, затверджених ПКМУ від 21.08.2019 р. №830, п.6 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджені ПКМУ від 21.07.2005 р. №630, ч. 3 ст. 16; ч. 2 ст. 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 2189 VIII - в межах терміну проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю), у порядку п.33 Порядку проведення перевірки відповідності якості надання деяких комунальних послуг та послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг, затвердженого Постановою КМУ від 27.12.2018 р. №1145, 17.02.2021 перевірена якість надання послуг з постачання теплової енергії за вибірковими адресами: вул. Дворянська, 7; вул. Кінна, 11; вул. Базарна, 1; вул. Стовбова, 21; вул. Стовбова, 21-а; вул.. Стовбова, 19; вул.. Запорізька 15. Перевіркою встановлено, що у порушення умов договорів з індивідуальними споживачами, температура повітря в житлових приміщенням будинків не відповідає нормативній (+18 C). а саме: вул. Кінна, 11, кв.1 (житлова кімната 28 кв.м.: +13, 5 С); вул. Дворянська, 7, кв.33 (житлова кімната 8 кв.м.: +13,5 С. кухня 13 кв.м.: +16,5 С) (за умови наявного електроприладу); житлова кімната 13,5 кв.м. +16 С); АДРЕСА_2 (житлова кімната: +17С); вул.Столбова, 19, кв.356 (+16 С), вул. Запорізька, 15, кв. 47 (+14 С); кв.51 (+16 С). На час проведения перевірки якісних показників температури наружного повітря складала від -1 С до - 3С. Таким чином, виконавцем послуг порушено умови договорів та право споживачів на одержання послуг з постачання теплової енергії належної якості. Виконавцем не забезпечено відповідність якісних характеристик послуги з постачання теплової енергії на межі централізованих інженерно-технічних систем постачання послуги виконавця та внутрішньобудинкових систем багатоквартирних будинків. Рівень температури теплоносія не відповідає температурному графіку температурної мережі (в частині температури подавального трубопроводу). Так, згідно затвердженого Графіку температури прямої та зворотної води на колекторах котелень КП «Теплопостачання міста Одеси» в залежності від температури зовнішнього повітря на 2020-2021 роки, затвердженого 30.09.2020р, керівником департаменту міського господарства Одеської міської ради, температура мережної води в подаючому колекторі котельної за температури повітря (Т нар) - 10 С повинна становити +87 С, а в зворотному +51 С; за температури повітря - 3 С відповідно: +74С та +46С; за температури повітря 1С відповідно: +69С та +44С. Фактично, згідно відомостей внесених до облікового журналу котельної КП «ТМО» (вул. Запорізька, 19) станом на 08:00 17.02.2021 року при температури наружного повітря (Т нар) -10С, температури прямої мережної води (Тпр.) становила +56С, а температура зворотної мережної води (Т зв.) +49С; станом на 16:00 при Т нар. -3С, Т пр. становила +53С, а Т зв. +47С; згідно відомостей внесених до облікового журналу котельної КП «ТМО» вул.Стовбова, 25) станом на 08:00 17.02.2021 року при температурі наружного повітря (Т нар.) -10С, температура прямої мережної води (Тпр.) становила +56С, а температура зворотної мережної води (Тзв.) +48С; станом на 14:00 при Т нар ІС, Т пр. становила +55C,а Т зв. +47C. Таким чином, виконавцем послуг порушено умови договорів та право споживачів на одержання послуг з постачання теплової енергії належної якості.

- п.7 ч.2 ст.8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»; пп.19 п.32 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджені ПКМУ від 21.07.2005 р. №630; пп.11 та пп.12 п..49 Правил надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених ПКМУ від 21.08.2019 р №830, а саме згідно наданої КП «ТМО» інформації щодо аварійних випадків на теплових мережах КП «ТМО» за 2019 р., встановлено, що виконавцем послуг вжито заходів щодо ліквідації аварій за адресами: Паустовського, 19,19,21,23,25,27,27/1 (термін усунення пошкодження ділянки теплотраси 24 840 хв.); вул. Сегедська, 7а,56, вул. Говорова 4 (усунення пошкодження теплотраси ТК 2С- 903-1-TK 2C-903-2, 16440 хв.); вулБочарова30,32,34,36 (усунення пошкодження ділянки теплотраси, 17 460 хв), у строк, більше ніж 7 діб. Штраф за перевищення встановлених строків проведення аварійно-відновлювальних робіт, у розмірі, визначному договором, виконавцем споживачам послуг не виплачено.

- п.5 ч.1 ст.21 Закону України «Про захист прав споживачів», ч.2 та ч.3 ст.8 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», п.36 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених ПКМУ від 21.08.2019 р.№830 - у опалювальному сезоні 2019р.-2020р. виконавцем послуги з постачання теплової енергії - КП «ТМО», рахунки на оплату послуг були сформовані та надані споживачам у строк, що перевищує визначений п.33 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затвердженої ПКМУ від 21.08.2019 р., а саме, пізніше ніж за 10 календарних днів до граничного строку внесення плати за послуги, визначеного договором. Чим порушено право споживачів на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію (послугу).

У зв`язку з виявленням вище окреслених порушень, 23.02.2021 р. Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області складено Припис № 03 до Акта перевірки № 1095/05 від 23.02.2021 року, котрим зобов`язано КП «Теплопостачання міста Одеси» усунути порушення п.2 ч.1 ст.4, ч.1 ст.6, п.5 ч.1 ст.21 Закону України «Про захист прав споживачів», що зазначені в розділі «Опис виявлених порушень» Акта перевірки №1095 від 23.02.2021 року, а саме:

1. Забезпечити рівень температури в теплоносіях згідно температурного графіку теплової мережі (в частині температури подавального трубопроводу), рівень тиску гідравлічному режиму теплової мережі;

2. Зменшити споживачам послуг у встановленому законодавством порядку розмір плати за послугу, що надається не в повному обсязі та зниженої якості зокрема за адресами: вул. Дворянська, 7; вул. Кінна, 11; вул.. Базарна, 1; вул. Стовбова, 21; вул. Стовбова, 21-а; вул.. Стовбова, 19; вул. Запорізька, 15.

3. Виконати перед споживачами співвласниками багатоквартирних будинків по вул. Паустовського, 17,19,21,23,25,27,27/1; вул. Сегедська, 7а, 5б, Говорова; вул.. Бочарова, 30,32,34,36, зобов`язання, що визначено п.7 ч.2 ст.8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», а саме: виплатити штраф за перевищення встановлених строків проведення аварійно-відновлювальних робіт у розмірі, визначеному законодавством розмірі;

4. Забезпечити дотримання строків формування та надання споживачам рахунків відповідно до вимог п.36 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених ПКМУ від 21.08.2019р. №830.

Зокрема, щодо пункту 1 опису порушень, окреслених у Акті перевірки від 23.02.2021 року № 1095/05, та відповідно в пунктах 1,2 оскаржуваного Припису від 23.02.2021 року №03, суд зазначає наступне.

Так, відносини між суб`єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг (далі - виконавець), і фізичною та юридичною особою (далі - споживач), яка отримує або має намір отримувати послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (далі - послуги), регулюються правилами

надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджений Постановою Кабінетів Міністрів України від 21 липня 2005 р. № 630.

Згідно з п. 16 п. 32 Порядку № 630 виконавець зобов`язаний проводити перерахунок розміру плати за надання послуг у разі ненадання їх, надання не в повному обсязі, зниження якості, зокрема відхилення їх кількісних та/або якісних показників від затверджених нормативів (норм) споживання, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України та визначеному договором.

Відповідно до положень п. 33-39 Правил визначено, що у разі неналежного надання або ненадання послуг виконавцем споживач повідомляє про це виконавця в усній формі за допомогою телефонного зв`язку чи у письмовій формі за адресами, що зазначені в договорі.

У повідомленні зазначається прізвище, ім`я та по батькові, точна адреса проживання споживача, а також найменування виду неналежно наданої або ненаданої послуги. Повідомлення споживача незалежно від його форми (усна або письмова) обов`язково реєструється представником виконавця у журналі реєстрації заявок споживачів. Представник виконавця зобов`язаний повідомити споживачеві відомості про особу, яка прийняла повідомлення (прізвище, ім`я та по батькові), реєстраційний номер повідомлення та час його прийняття.

Представник виконавця, якому відомі причини неналежного надання або ненадання послуги, зобов`язаний невідкладно повідомити про це споживача та зробити відповідну відмітку в журналі реєстрації заявок, що є підставою для визнання виконавцем факту неналежного надання або ненадання послуг.

Представник виконавця, якому не відомі причини неналежного надання або ненадання послуг, зобов`язаний узгодити з виконавцем точний час та дату встановлення факту ненадання послуг, надання їх не у повному обсязі або перевірки кількісних та/або якісних показників надання послуг. У разі необхідності проведення такої перевірки у приміщенні споживача представник виконавця повинен з`явитися до споживача не пізніше визначеного у договорі строку.

У разі незгоди з результатами перевірки кількісних та/або якісних показників надання послуг споживач і виконавець визначають час і дату повторної перевірки, для проведення якої запрошується представник уповноваженого органу виконавчої влади та/або органу місцевого самоврядування, а також представник об`єднання споживачів. За результатами повторної перевірки складається акт про неналежне надання або ненадання послуг, який підписується споживачем (його представником), представником виконавця, представниками уповноваженого органу виконавчої влади та/або органу місцевого самоврядування, а також представником об`єднання споживачів.

За результатами перевірки складається акт-претензія про неналежне надання або ненадання послуг (далі акт-претензія), який підписується споживачем та представником виконавця згідно з додатком 2. Акт-претензія складається у двох примірниках по одному для споживача та виконавця.

У разі неприбуття представника виконавця в установлений договором строк для проведення перевірки кількісних та/або якісних показників або необґрунтованої відмови від підписання акта-претензії такий акт вважається дійсним, якщо його підписали не менш як два споживачі.

Акт-претензія реєструється уповноваженими особами виконавця у журналі реєстрації актів-претензій згідно з додатком 3. Виконавець зобов`язаний розглянути такий акт-претензію і повідомити протягом трьох робочих днів споживача про її задоволення або про відмову у задоволенні з обґрунтуванням причини такої відмови. У разі ненадання протягом установленого строку виконавцем відповіді вважається, що він визнав викладені в акті-претензії факти неналежного надання або ненадання послуг. Спори щодо задоволення претензій споживачів розв`язуються у суді. Споживач має право на досудове розв`язання спору шляхом задоволення пред`явленої претензії.

Таким чином, аналізуючи норми чинного, на момент виникнення спірних правовідносин, законодавства, вбачається, що проведення зменшення розміру плати (перерахунку) відбувається за індивідуальним зверненням споживача в усній формі за допомогою телефонного зв`язку чи у письмовій формі за адресами, що зазначені в договорі.

Між тим, судом встановлено, що п. 2 Припису від 23.02.2021 року №03 визначено, що КП «Теплопостачання міста Одеси» має зменшити споживачам послуг у встановленому законодавством порядку розмір плати за послугу, що надається не в повному обсязі та зниженої якості зокрема за адресами: вул. Дворянська, 7; вул. Кінна, 11; вул.. Базарна, 1; вул. Стовбова, 21; вул. Стовбова, 21-а; вул.. Стовбова, 19; вул.. Запорізька, 15, тобто не індивідуально визначеним споживачам, а усім споживачам житлового будинку.

При цьому, суд враховує, що позивачем на вимогу Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області Листом від 16.02.2021 року №13.07-07-496 КП «Теплопостачання міста Одеси» надано інформацію по зверненнях громадян та вказано наступні дані: всього звернень за опалювальний період 2019-2020 роки - 6351, в тому числі зі скаргами на якість наданих послуг - 2763 звернення; всього звернень з початку опалювального періоду 2020 роки станом на 11.02.2021 pік - 19465, в тому числі зі скаргами на якість наданих послуг 649 звернень.

Також, у п. 76.5 Акта перевірки Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області від 23.02.2021 року № 1095/05 зазначено, що претензії та скарги споживача розглянуто у визначений законодавством строк і проведено відповідні перерахунки розміру плати за комунальні послуги в разі їх ненадання, надання не в повному обсязі, несвоєчасно або неналежної якості, а також в інших випадках, визначених договором про надання комунальних послуг.

Пунктом 6 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення від 21 липня 2005 р. № 630 визначено, що послуги з централізованого повинні відповідати вимогам нормативній температурі повітря у приміщеннях квартири (будинку садибного типу) за умови їх утеплення споживачами та вжиття власником (балансоутримувачем) будинку та/або виконавцем заходів до утеплення місць загального користування будинку

Водночас, в акті перевірки від 23.02.2021 року № 1095/05 не вказано чи встановлювався факт утеплення приміщень, в яких проводилися заміри повітря, та які проведені заходи балансоутримувачем будинку по утепленню місць загального користування.

Також, Порядком проведення перерахунків розміру плати за надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення в разі ненадання їх або надання не в повному обсязі, зниження якості, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2010 р. № 151, визначений механізм проведення перерахунків розміру плати за надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення в разі ненадання їх або надання не в повному обсязі, зниження якості. Дія цього Порядку поширюється на суб`єктів господарювання всіх форм власності, предметом діяльності яких є надання послуг і фізичних та юридичних осіб (далі - споживачі), яким надаються послуги.

Додатком до Порядку проведення перерахунків розміру плати за надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води водовідведення в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження якості визначено, що при фактичній температурі, яка нижче нормативної (+18 °С) більш ніж 12 год. на добу (один раз на місяць) здійснюється зменшення плати за надані послуги лише у разі перевищення допустимого строку відхилення від показників.

Зокрема, з висновків Акта перевірки Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області від 23.02.2021 року № 1095/05, не вбачається встановлення відхилення температурних показників за адресами за адресами: вул. Дворянська, 7; вул. Кінна, 11; вул.. Базарна, 1; вул. Стовбова, 21; вул. Стовбова, 21-а; вул.. Стовбова, 19; вул.. Запорізька, 15, - від нормативу більш ніж на 12 год. на добу.

Також, у пункті 1 Акта перевірки від 23.02.2021 року № 1095/05, та приписі від 23.02.2021 року №03 Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області, зазначено, що виконавцем не забезпечено відповідність якісних характеристик послуги з постачання теплової енергії на межі централізованих інженерно-технічних систем постачання послуги виконавця та внутрішньобудинкових систем багатоквартирних будинків. Рівень температури теплоносія не відповідає температурному графіку температурної мережі (в частині температури подавального трубопроводу).

Так, згідно пункту 9.8.8. Державних будівельних норм «Інженерне обладнання будинків і споруд. Зовнішні мережі та споруди. Теплові мережі» ДБН В.2.5-39:2008 передбачено, що для відокремлених водяних теплових мереж від одного джерела теплопостачання до підприємств та житлових районів допускається передбачати різні графіки температур води.

Зокрема, відповідач посилається на Графік температури прямої та зворотної мережної води на колекторах котелень КП «Теплопостачання міста Одеси» в залежності від температури зовнішнього повітря на 2020-2021 роки, затверджений 30.09.2020 керівником Департаменту міського господарства Одеської міської ради.

Втім, як наголошено позивачем, вказаний графік безпосередньо стосується котелень потужністю більше 20 Гкал/год і відповідно до наказу КП «ТМО».

Натомість, КП «Теплопостачання міста Одеси» акцентовано, що до будинків, які розташовані за адресами: вул. Стовбова, 21; вул. Стовбова, 21-а; вул. Стовбова, 19; вул. Запорізька, 15, доставка теплоносія здійснюється котельними по вул. Запорізька, 19, та вул. Стовбова, 25, потужністю менше 20 Гкал/год. Такий порядок розмежування обумовлений технологічним процесом виробництва теплової енергії та відстанню тепломереж, якими забезпечується постачання теплової енергії.

Між тим, як з`ясовано судом, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області при проведенні перевірки КП «Теплопостачання міста Одеси» не досліджувалось, та не бралось до уваги, те, що доставка теплоносія здійснюється котельними по вул. Запорізька, 19, та вул. Стовбова, 25, потужністю менше 20 Гкал/год, та, відповідно, не враховано пункт 9.8.8. Державних будівельних норм «Інженерне обладнання будинків і споруд. Зовнішні мережі та споруди. Теплові мережі» ДБН В.2.5-39:2008.

При цьому, як вказано позивачем, графіки температури мережної води затверджуються для внутрішнього користування, та не можуть визначати належність або неналежність наданих послуг. Кінцевим результатом надання послуг КП «Теплопостачання міста Одеси» є забезпечення належного температурного режиму усередині приміщення споживачів, який не повинен бути меншим 18° С.

Таким чином, враховуючи вищенаведене, суд доходить висновку щодо протиправності пунктів 1,2 спірного Припису Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області від 23.02.2021 року №03.

Щодо пункту 2 порушення, встановленого контролюючим органом, зазначеного у Акті перевірки від 23.02.2021 року № 1095/05, та способу його усунення, визначеному у пункті 3 спірного Припису від 23.02.2021 року №03, судом встановлено наступне.

Так, відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг регулюються Законом України від 09.11.2017 року 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги».

Згідно приписів п. 7 ч. 1 Закону № 2189-VIII споживач має право отримувати від управителя, виконавців комунальних послуг штраф у розмірі, визначеному договорами про надання відповідних житлово-комунальних послуг, за перевищення нормативних строків проведення аварійно-відновних робіт.

Відповідно до п. 7 ч. 2 ст. 8 Закону № 2189-VIII визначено, що виконавець комунальної послуги зобов`язаний виплачувати споживачу штраф за перевищення встановлених строків проведення аварійно-відновних робіт у розмірі, визначеному законодавством.

Відповідно до п. 19 п. 32 Порядку № 630 виконавець зобов`язаний сплачувати споживачу неустойку (штраф, пеню) у разі ненадання послуг або надання послуг неналежної якості у порядку та у випадках, передбачених законодавством і договором.

Водночас, суд наголошує, що з огляду на вимоги положень вищенаведеного законодавства не сплата штрафу за перевищення нормативних строків проведення аварійно-відновних робіт не може бути віднесено до переліку порушень у сфері захисту прав споживачів, на підставі того, що штрафом є відповідальність за неналежне виконання договору.

Так, згідно положень Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання.

Отже, припис має містити лише вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки, яка направлена на виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства.

При цьому, отримання від управителя, виконавців комунальних послуг штрафу у розмірі, визначеному договорами про надання відповідних житлово-комунальних послуг, за перевищення нормативних строків проведення аварійно-відновних робіт, є суто правом споживача, а також відповідною мірою цивільно-правової відповідальності за неналежне/ несвоєчасне виконання зобов`язань.

Таким чином, враховуючи вищенаведене, суд доходить висновку щодо протиправності також п. 3 Припису Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області від 23.02.2021 року №03.

Щодо порушення, зафіксованого у п. 3 Акта перевірки від 23.02.2021 року № 1095/05, та відповідно у п. 4 оскаржуваного Припису від 23.02.2021 року №03, а саме: - «забезпечити дотримання строків формування та надання споживачам рахунків відповідно до вимог п.36 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених ПКМУ від 21.08.2019р. №830)», суд зазначає наступне.

Засади забезпечення комерційного, у тому числі розподільного, обліку послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та забезпечення відповідною обліковою інформацією споживачів таких послуг, визначається положеннями Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» № 2119-VIII, від 22.06.2017 року.

Згідно ч.ч. 2, 3 ст .8 Закону № 2119-VIII від 22.06.2017 року визначено, що виконавець або визначена власником (співвласниками) інша особа, що здійснює розподіл обсягів комунальної послуги, формує та надає споживачу (його представнику) рахунки на оплату наданої комунальної послуги щомісяця. Інформація, зазначена в пунктах 6, 7, 9, 10 частини третьої цієї статті, надається споживачу не менше двох разів на рік. Інформація, зазначена в пункті 10 частини третьої цієї статті, надається також у випадках, коли виконавець надсилає споживачам договори або зміни до них.

Рахунки на оплату комунальної послуги надаються споживачу на паперовому носії. На вимогу або за згодою споживача рахунки можуть надаватися споживачу в електронному вигляді, у тому числі за допомогою доступу до електронних систем обліку розрахунків споживачів.

Рахунки надаються споживачу на безоплатній основі.

Рахунок на оплату комунальної послуги повинен містити, зокрема, таку інформацію:

1) найменування та платіжні реквізити виконавця комунальної послуги;

2) адресна інформація, найменування або прізвище, ім`я та по батькові споживача, або абонентський номер споживача, визначений договором про надання комунальної послуги, який дає згоду ідентифікувати споживача виконавцю або іншій особі, що здійснює розподіл обсягів комунальних послуг;

3) період, за який здійснюється нарахування;

4) загальна сума до сплати;

5) поле для внесення споживачем показань вузлів розподільного обліку/приладів - розподілювачів теплової енергії (якщо згідно із законом або договором такі показання знімає споживач);

6) обсяг спожитої теплової енергії та води за поточний період, визначений згідно з вимогами статей 9-11 цього Закону, а також показання відповідних вузлів обліку (у разі відсутності вузлів обліку теплової енергії - приладів - розподілювачів теплової енергії), на основі яких цей обсяг визначено, застосоване розрахункове або середнє споживання;

7) діючі ціни та тарифи на комунальні послуги;

8) стан розрахунків споживачем за спожиту комунальну послугу, у тому числі заборгованість з оплати послуги (у разі її наявності), періоди, в яких виникла така заборгованість, відомості про обчислення її розміру, пільги/субсидії (у разі їх надання/призначення);

9) середній обсяг споживання та середній розмір плати за комунальну послугу іншими споживачами відповідної категорії (у тому числі в розрізі класів будівель), яким комунальну послугу надає цей виконавець, визначені за методикою розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства;

10) рекомендації щодо можливих заходів з підвищення енергоефективності будівель, інформація про державні цільові та інші програми підвищення енергоефективності, контактна інформація та порядок одержання додаткової інформації.

Відповідно до п. 34-35 Правил надання послуг з постачання теплової енергії, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року № 830, рахунок на оплату спожитої послуги надається споживачу на безоплатній основі щомісяця відповідно до статті 8 Закону України Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання.

Рахунки на оплату спожитої послуги формуються виконавцем або визначеною власником (співвласниками) іншою особою, що здійснює розподіл обсягів послуг, на основі показань вузлів комерційного обліку з урахуванням показань вузлів розподільного обліку відповідно до Закону України Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання та надаються споживачу (його представнику) у строк не пізніше ніж за 10 календарних днів до граничного строку внесення плати за послуги, визначеного договором.

Розрахунковим періодом для оплати спожитої послуги є календарний місяць. Оплата послуги здійснюється не пізніше останнього дня місяця, що настає за розрахунковим періодом (граничний строк внесення плати за спожиту послугу), якщо інший порядок та строки не визначені договором. За бажанням споживача оплата послуг може здійснюватися шляхом внесення авансових платежів.

Так, судом встановлено, та не заперечується позивачем по справі, протягом опалювального сезону 2019 - 2020 року виконавцем послуги з постачання теплової енергії - КП «ТМО», рахунки на оплату послуг були сформовані та надані споживачам у строк, що перевищує визначений п.33 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затвердженої ПКМУ від 21.08.2019 р., а саме, пізніше ніж за 10 календарних днів до граничного строку внесення плати за послуги, визначеного договором. Чим порушено право споживачів на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію (послугу).

В обґрунтування причин, за яких КП «ТМО» перестало надавати рахунки на оплату, позивач зазначив щодо стороннього втручання у програмне забезпечення підприємства, а саме несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних машин - програмне забезпечення «Білінгова інформаційно-аналітична система обліку спожитої теплової енергії вигляді гарячої води та опалення», у зв`язку з чим від 18.02.2020 було порушено кримінальне провадження № 12020160500000711 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого 2 ст.361 КК України.

Водночас, суд погоджується з доводами Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про те, що під час проведення перевірки КП «Теплопостачання міста Одеси» не повідомляло, що до системи видачі рахунків на оплату було скоєно несанкціоноване вторгнення, та жодних документів, на підтвердження вказаних доводів, не надавалось.

Таким чином, оскільки протягом опалювального сезону 2019-2020 року виконавцем послуги з постачання теплової енергії - КП «ТМО», рахунки на оплату послуг були сформовані та надані споживачам у строк, що перевищує визначений п.33 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 р., а саме, пізніше ніж за 10 календарних днів до граничного строку внесення плати за послуги, визначеного договором, відповідно позивачем порушено право споживачів на одержання необхідної, доступної, достовірної, та своєчасної інформації про продукцію (послугу).

Отже, на думку суду, оскаржуваний позивачем п. 4 Припису № 03 до Акта перевірки № 1095/05 від 23.02.2021 року, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області сформовано правомірно, ґрунтовно, та з урахуванням положень чинного законодавства.

Частиною 2 ст. 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Закон України «Про судоустрій і статус суддів» встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.

Відповідно до статей 1 та 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Так, Європейський суд з прав людини у рішенні по справі «Рисовський проти України» (№ 29979/04) підкреслив особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси.

Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Відтак, аналізуючи вище окреслене, встановлені фактичні обставини, та наявні у матеріалах справи письмові докази у їх сукупності, суд дійшов висновку щодо наявності законодавчо передбачених підстав для часткового задоволення позовних вимог Комунального підприємства Теплопостачання міста Одеси, шляхом визнання протиправним та скасування Припису Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області від 23.02.2021 року №03, в частині пунктів 1,2,3.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Комунального підприємства Теплопостачання міста Одеси до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про визнання протиправним та скасування припису від 23.02.2021 року №03, є такими, що підлягають задоволенню частково, з вище окреслених підстав.

Керуючись статтями 2, 6-10, 77, 90, 139, 194, 250, 251, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Комунального підприємства Теплопостачання міста Одеси про визнання протиправним та скасування Припису Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області від 23.02.2021 року №03, - задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати Припис Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області від 23.02.2021 року №03, в частині пунктів 1, 2, 3.

3. У задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області (код ЄДРПОУ 40342996) на користь Комунального підприємства Теплопостачання міста Одеси (код ЄДРПОУ 40342996) сплачений судовий збір у розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293, 295 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.

Суддя Ю.В. Харченко