Єдиний державний реєстр судових рішень
МАЛИНОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ОДЕСИ
Справа № 521/8247/23
Номер провадження№2/521/103/23
УХВАЛА
8 листопада 2023 року м.Одеса
Малиновський районний суд м. Одеси у складі:
суддіМаркарової С.В.,
за участю секретаря судового засіданняІськової В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
позивач : ОСОБА_1
відповідач : Державна служба України з безпеки на транспорті
третя особа : Головний спеціаліст відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень Департаменту реалізації державної політики та нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Дакал Марія Вячеславіна
предмет позову : скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Малиновського районного суду м.Одеси перебувала вищевказана справа.
Позивач неодноразово в судове засідання не прибув, повідомлений про розгляд справи.
Заяви про розгляд справи за відсутності позивача останній суду не подавав, про причини неявки суд не повідомляв.
Відповідно до п.4 ч.1 ст. 240 КАС України в разі коли позивач не прибув (повторно не прибув, якщо він не є суб`єктом владних повноважень) у підготовче засідання чи у судове засідання без поважних причин або не повідомив про причини неявки, якщо від нього не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності, суд залишає позов без розгляду.
Відповідач наполягав на застосуванні судом п.4 ч.1 ст. 240 КАС України, заперечував проти розгляду справи по суті на підставі наявних у ній доказів.
Згідно з частиною першою статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
ЄСПЛ у своїх рішеннях у справах «Осман проти Сполученого Королівства» від 28 жовтня 1998 року та «Креуз проти Польщі» від 19 червня 2001 року зазначив, що право на суд не є абсолютним.
Воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду, за своєю природою, потребує регулювання з боку держави.
Процесуальний порядок провадження у адміністративних справах визначається КАС України та іншими законами України, якими встановлюється зміст, форма, умови виконання процесуальних дій, сукупність процесуальних прав і обов`язків суб`єктів адміністративних процесуальних правовідносин та гарантій їх реалізації.
Згідно з частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист (частина перша статті 5 КАС України).
Разом із тим, учасники справи зобов`язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов`язки.
Зловживання процесуальними правами не допускається.(ст. ст. 44, 45 КАС України).
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Ініціювавши судовий розгляд справи, позивач насамперед повинен активно використовувати визначені законом процесуальні права, здійснювати їх з метою, з якою такі права надано.
Реалізація особою процесуальних прав невіддільна від виконання нею процесуального обов`язку щодо сприяння встановленню в судовому процесі дійсних обставин у справі з метою отримання правосудного судового рішення.
Суд зобов`язаний присікати недобросовісні дії позивача та залишати позов без розгляду у разі неявки належно повідомленого позивача, від якого не надійшло заяви про розгляд справи без його участі.
Це забезпечує дотримання судом строків розгляду справи та балансу інтересів сторін спору.
У рішенні від 06 вересня 2007 року, заява № 3572/03 у справі «Цихановський проти України» ЄСПЛ зазначив «:…. саме національні суди мають створювати умови для того, щоб судове провадження було швидким та ефективним.
Зокрема, національні суди мають вирішувати, чи відкласти судове засідання за клопотанням сторін, а також, чи вживати якісь дії щодо сторін, чия поведінка спричинила невиправдані затримки у провадженні».
При розгляді справи суд враховує і позицію Європейського суду з прав людини, зокрема у справі «Пономарьов проти України», згідно з якою сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Так, законодавець встановив особливий порядок наслідок (санкцію) неявки позивача.
Пункт 4 ч.1 ст. 240 КАС України необхідно тлумачити в системному зв`язку з іншими положеннями цієї статті та іншими нормами процесуального закону.
Процесуальний закон щодо наслідків неявки позивача у судові засідання є зрозумілим і передбачуваним для нього, щодо його застосування існує усталена судова практика.
По справі наявні всі у сукупності підстави для застосування судом п.4 ч.1 ст. 240 КАС України, такі як :
а) належне повідомлення позивача про дату, час і місце судового засідання;
б) ненадходження заяви позивача про розгляд справи за його відсутності;
в) неявка позивача в судове (підготовче) засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини такої неявки;
г) неможливість розгляду справи по суті за відсутності позивача;
ґ) відсутність вимоги відповідача щодо розгляду справи по суті на підставі наявних у ній доказів.
Керуючись п.4 ч.1 ст. 240 КАС України, -
УХВАЛИВ:
Позов - залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Суддя С.В. Маркарова
Повний текст ухвали виготовлений 15.11.2023 року
08.11.23