ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
"20" листопада 2007 р. Справа №10/264-НА
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Старокостянтинівський спеціалізований кар'єр" с. Красносілка Старокостянтинівського району
до Старокостянтинівської об’єднаної державної податкової інспекції м. Старокостянтинів
про про скасування податкового повідомлення-рішення від 19.08.2005р. №0000441700/0
Суддя Виноградова В.В. Секретар судового засідання
(помічник судді) Лісняк О.А.
Представники сторін:
позивача Пастух В.Л. –за довіреністю №1 від 08.08.2007р.
відповідача Пославська О.В.- за довіреністю №12 від 29.10.2007р.
Постанова виноситься 20.11.2007 р. , так як в судовому засіданні оголошувалась перерва.
У судовому засіданні згідно ч.3 ст. 160 КАСУ проголошено вступну і резолютивну частини постанови.
Суть спору: Позивач звернувся до суду з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення Красилівської об’єднаної державної податкової інспекції (Старокостянтинівське відділення) від 19.08.2005р. № 0000441700/0 щодо нарахування податкового зобов’язання по податку з власників транспортних засобів юридичних осіб в сумі 13380 грн. та штрафних санкцій на суму 4683 грн., яке прийняте на підставі акту перевірки від 19.08.2005р. № 67-23105471885.
Вважає, що податковий орган помилково відніс вантажні кар’єрні автомобілі-самоскиди «БелАЗ»до об’єктів оподаткування податку з власників транспортних засобів юридичних осіб. Свою позицію обґрунтовує тим, що Законом України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів»№1963-ХІІ визначено даний податок як джерело фінансування будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних шляхів загального користування.
Автомобілі марки «БелАЗ»за своїми технічними характеристиками (габаритами, вантажопідйомністю) є транспортними засобами, які відповідно до Правил дорожнього руху не можуть вільно пересуватися дорогами загального користування, крім того дані автомобілі виконують роботи технологічного циклу виробництва тільки у внутрішніх межах підприємства перевозять вантажі (гранітну масу) тільки на короткі відстані, з кар’єра до дробильного виробництва (при цьому в підтвердження подає подорожні листи, зведено-сумісний план гірничих робіт, кадастровий план). З врахуванням наведеного, посилаючись на норму ст.2 Закону №1963-ХІІ , відповідно до якої транспортні засоби вантажні, самохідні, що використовуються на заводах, складах, у портах та аеропортах для перевезення вантажів на короткі відстані звільняються від оподаткування, робить висновок, що автомобілі марки «БелАЗ»не є об’єктом оподаткування.
Посилаючись на ст. 29 Закону України “Про дорожній рух” та п.22.5 Правил дорожнього руху, вказує на те, що автомобілі “БелАЗ” за своїми технічними характеристиками не можуть вільно пересуватися дорогами загального користування, а тому віднесення цих транспортних засобів до об’єктів справляння податку, який є джерелом фінансування цих доріг є неправомірним.
Зазначаючи про неоднозначне трактування прав та обов’язків платника податків або контролюючого органу в даній ситуації, вказує на те, що відповідач, приймаючи рішення повинен був керуватися п.п.4.4.1 п.4.4 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
В додаткових поясненнях від 05.11.2007р. звертає увагу на те, що відповідно до п.п. „а” п.3 Правил тлумачення Гармонізованої системи кодування товарів позиції , яка дає найбільш спеціальне описання , віддається перевага перед позиціями, які дають більш загальний опис. При цьому , товарна позиція 87.04 встановлює загальні ознаки, а товарна позиція 87.09. визначає спеціальні ознаки транспортного засобу, тому необхідно в даному випадку застосовувати позицію 87.09.
Відповідач проти позовних вимог заперечує, просить в позові відмовити, вказуючи на те, що оспорюване податкове повідомлення-рішення в частині визначення податку з власників транспортних засобів та відповідно штрафних санкцій прийнято правомірно, за результатами планової документальної перевірки дотримання вимог податкового та валютного законодавства ВАТ «Старокостянтинівський спецкар’єр»за період з 01.04.2004р. по 31.03.2005р. Зазначає, що за результатами перевірки встановлено, що позивачем розрахунок податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобілі марки «БелАЗ»протягом року до податкового органу не подавався.
Вважає хибними твердження позивача, що автомобілі марки «БелАЗ» відповідно до ст.2 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин»не є об’єктом оподаткування.Свою позицію обґрунтовує тим, що ст.2 Закону передбачає, що об’єкт оподаткування визначається залежно від коду за Гармонізованою системою опису та кодування товарів. Вважає, що автомобілі марки БелАЗ відносяться до коду 8704 за Гармонізованою системою опису та кодування товарів, а не до коду 8709, як стверджує позивач.
При цьому зазначає, що характеристика транспортних засобів, відповідно до кодів Гармонізованої системи опису та кодування товарів, передбачена в Законі України «Про Митний тариф України», зокрема в розділі 17 «Транспортні засоби, устаткування та пристрої, пов’язані з транспортом»в групі 87, де до коду 8704 відносяться автомобілі-самоскиди, призначені для використання на бездоріжжі, а до коду 8709–транспортні засоби вантажні, самохідні без підйомників або навантажувальних пристроїв, які використовуються на заводах, складах, у портах або в аеропортах для перевезення вантажів на короткі відстані; тягачі, використовувані на залізничних платформах, їх частини.
Посилаючись на дані визначення та характеристики автомобілів БелАЗ , вказує, що останні чітко визначені в товарній позиції 8704.
В обґрунтування своєї позиції посилається на те, що на Гармонізованій системі опису та кодування товарів базується Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності, що покладена в основу товарної класифікації схеми Митного тарифу України, що затверджена Законом України «Про митний тариф України».Указом Президента «Про Державну митну службу»деталізацію кодів покладемо на Державну митну службу. За повідомленням Державної митної служби України автомобілі БелАЗ за Гармонізованою системою опису та кодування товарів автомобілі-самоскиди, призначені для використання на бездоріжжі, класифікуються у товарній позиції під кодом 8704 10. Звертає увагу на те, що відповідно до вимог ТН ЗЕД великовантажні автомобілі марки « БелАЗ»класифікуються у товарній позиції 8704 «автомобілі вантажні», до якої зокрема відносяться самоскиди - транспортні засоби міцної конструкції з перекидним кузовом чи днищем, що відкривається вниз, призначеним для перевезення ґрунту, породи, чи інших матеріалів. Ці автомашини можуть мати жорстке або шарнірне шасі, як правило обладнані колесами для руху по бездоріжжю і можуть пересуватися по м’якому ґрунту, гравію, цементу тощо.
Робить висновок, що великовантажні автомобілі-самоскиди марки «БелАз»призначені для використання поза дорожньою мережею, є об’єктом оподаткування, за Гармонізованою системою опису та кодування товарів визначені під кодом 8704 «автомобілі вантажні»і відповідно оподатковуються за ставкою, встановленою Законом. №1963-ХІІ.В підтвердження своєї позиції посилається на лист ДП «Експерт-Сервіс Авто»від 17.08.2005р., відповідно до якого автомобілі марки БелАЗ модифікації 7523,754050,7513 є самоскидами, які призначені для перевезення гірських мас та сипучих вантажів, а тому дані автомобілі відносяться до коду ТН ЗЕД 8704 10 110 та лист Центрального митного управління лабораторних досліджень та експертної роботи від 26.12.2005р., відповідно до якого автомобілі БелАЗ є самоскидами, призначеними для використання на бездоріжжі та відносяться до товарної підпозиції за УКТ ЗЕД 8704 10.
Стверджує, що об’єкт оподаткування податком з власників транспортних засобів не пов’язаний з цілями, на які спрямовується сплачений податок платниками податку.Вказує на те, що за даними бухгалтерського обліку позивача на балансі підприємства знаходяться 3 транспортних засоби марки БелАЗ.
Для вирішення спірних питань щодо правильності висновків відповідача, викладених в акті перевірки, ухвалою господарського суду Хмельницької області від 03.01.2006р. по даній справі у відповідності до ст.81 КАС України призначено товарознавчу судову експертизу, проведення якої доручено Київському науково-дослідного інституту судових експертиз, при цьому провадження у справі відповідно до п.3 ч.2 ст. 156 КАСУ було зупинено. Згідно листа вх.№01-22/12831 від 22.10.2007р. на адресу суду надійшов висновок судової автотоварознавчої експертизи №9275 від 27.06.2007р. Ухвалою суду від 24.10.2007р. провадження у справі №10/264-НА було поновлено.
Відповідно до висновку судової авто-товарознавчої експертизи №9275 вказано, що з технічної точки зору, досліджувані автомобілі БелАЗ відповідно до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, що є товарною номенклатурою Митного тарифу України, затвердженого законом України від 05.04.2001 року № 2371 "Про митний тариф України" та базується на Гармонізованій системі опису та кодування товарів, Основних правил інтерпретації класифікації товарів, класифікація виробів розглядається у Розділі XVII "Транспортні засоби, устаткування та пристрої, пов'язані з транспортом", в групі 87 "Автомобілі, тягачі, велосипеди та інші наземні транспортні засоби, їх частини та пристрої" та відповідають коду УКТ ЗЕД 8704 10 11 90: "Моторні транспортні засоби для перевезення вантажів:- автомобілі-самоскиди, призначені для використання на бездоріжжі - з двигуном внутрішнього згорання з запалюванням від стиснення (дизелем або напівдизелем) або двигуном внутрішнього згоряння з іскровим запалюванням: з двигуном внутрішнього згоряння з запалюванням від стиснення (дизелем або напівдизелем) з робочим об'ємом циліндрів двигуна понад 2500 см3 або двигуном внутрішнього згоряння з іскровим запалюванням з робочим об'ємом циліндрів двигуна понад 2800 см3 - інші".
З точки зору способу їх застосування у технологічному процесі досліджувані автомобілі БелАЗ відповідно до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, що є товарною номенклатурою Митного тарифу України, затвердженого законом України від 05.04.2001 року № 2371-III "Про митний тариф України" та базується на Гармонізованій системі опису та кодування товарів, Основних правил інтерпретації класифікації товарів, класифікація виробів розглядається у Розділі XVII "Транспортні засоби, устаткування та пристрої, пов'язані з транспортом", в групі 87 "Автомобілі, тягачі, велосипеди та інші наземні транспортні засоби, їх частини та пристрої" та відповідають коду УКТ ЗЕД 8709 19 90 00:"Транспортні засоби вантажні, самохідні без підйомників або навантажувальних пристроїв, які використовуються на заводах , складах, у портах або в аеропортах для перевезення вантажів на короткі відстані; тягачі, використовувані на залізничних платформах, їх частини:- транспортні вантажні засоби".
Позивач в письмових поясненнях від 14.11.2007р. з приводу висновку судової автотоварознавчої експертизи вказує на те, що згідно п.п.”с” п. 3 Основних правил інтерпретації класифікації товарів , які є додатковм до Закону України „Про митний тариф України„ товарною номенклатурою якого є УКТ ЗЕД”, у разі, коли товари можуть підпадати під класифікацію за двома і більше позиціями , вони класифікуються за позицією , яка є останньою у цифровій послідовності, тобто у даному випадку повинна застосовуватись товарна позиція 8709.
Відповідач у письмових поясненнях від 14.11.2007р. не погоджується з висновком експертизи , оскільки експертом не чітко дано відповідь до якого коду Гармонізованої системи опису та кодування товарів відносяться автомобілі БелАЗ, які належать позивачу. Наголошує на тому , що вантажні автомобілі - самоскиди, призначені для використання поза дорожньою мережею є об’єктом оподаткування за Гармонізованою системою опису і кодування товарів визначені під кодом 8704 „Автомобілі вантажні” і відповідно оподатковуються за ставкою встановленою Законом України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин».
Відповідач заявив клопотання про заміну в порядку ст. 55 КАС України відповідача Старокостянтинівського відділення Красилівської ОДПІ на правонаступника - Старокостянтинівську ОДПІ .В підтвердження надав положення про Старокостнтинівську ОДПІ. Дане клопотання відповідача задоволене судом .
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна вимога і заперечення проти позову, дослідивши докази, встановлено наступне.
Відкрите акціонерне товариство „Старокостнтинівський спеціалізований кар’єр”, с. Красносілка Старокостянтинівського району зареєстроване як суб’єкт підприємницької діяльності –юридична особа, включене до ЄДРПОУ, що підтверджується довідкою управління статистики №1780, №320. Як вбачається із даних довідок органу статистики та Статуту підприємства основним видом діяльності товариства є добування піску та гравію, декоративного та будівного каменю.
Працівниками податкового органу проведено планову документальну перевірку дотримання вимог податкового та валютного законодавства відкритим акціонерним товариством «Старокостянтинівський спецкар’єр»за період з 01.04.2004р. по 31.03.2005р., про що складено акт перевірки від 19.08.2005р. №67-238-05471885.
В ході перевірки, крім іншого, встановлено порушення ст.2 Закону України від 11.12.1991р.№1963-ХІІ «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»( надалі Закон № 1963) , а саме не включено в розрахунок податку з власників транспортних засобів за період ІІ кв.2004р.- І кв.2005р. автомобілі марки БелАЗ в кількості трьох одиниць модифікації 7253, 754050,540А , в результаті чого занижено податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 13380 грн.
На підставі акту перевірки податковим органом 19.08.2005р. прийнято податкове повідомлення-рішення №0000441700/0 від19.08.2005р., яким донараховано податок з власників транспортних засобів в розмірі 13380 грн. та застосовано штрафну санкцію в розмірі 4683 грн.
Позивач, вважаючи вищезазначене спірне рішення таким, що прийняте з порушенням вимог чинного законодавства та невідповідністю фактичним обставинам, просить його скасувати.
В ході розгляду справи, для з’ясування питання щодо визначення коду класифікації автомобілів, які належать позивачу, ухвалою суду від 03.01.2006р. по даній справі призначено товарознавчу судову експертизу згідно висновку якої від 27.06.2007р. №9275 зазначено, що на підставі наведених загальних технічних характеристик, вказані автомобілі відносяться до великотоннажних автомобілів, які спроектовані із врахуванням специфічних умов експлуатації у відкритих кар'єрах корисних копалин або на будівництві великих гідротехнічних чи промислових споруд.
За своєю конструкцією досліджувані автомобілі мають всі притаманні вантажним автомобілям ознаки, а саме раму до якої кріпляться двигун, елементи трансмісії, підвіски, рульового керування, кузов з підіймальним механізмом, кабіну, паливну, охолоджуючу, змащуючи, гідравлічну, електричну, гальмову системи.
В той же час віднести їх до дорожніх транспортних засобів з технічної точки зору не можливо по причині того, що своїми габаритними розмірами, ваговим характеристиками вони не відповідають вимогам ПДР України, а саме значно перевищують гранично допустимі значення вказаних величин. Тому їх експлуатація на дорогах загального призначення не допускається. Враховуючи значну вагу вантажу, який дані автомобілі можуть перевезти, вони по-перше мають достатньо малу експлуатаційну та максимальні швидкості, по-друге мають масивну та дуже витривалу підвіску, яка сприймає значні динамічні навантаження під час руху ТЗ або при його навантаженні-розвантаженні що обумовлено складними, а подекуди і екстремальними умовами експлуатації вказаних ТЗ, по-третє шини вказаних автомобілів мають підсилену кордову основу та збільшену на 25-50% (залежно від виробника шини) висоту малюнку протектора, оскільки призначені для експлуатації на технологічних шляхах, що прокладені у кар'єрах або на будівництві. їх дорожнє покриття складають дрібні уламки гірських пород. Вказані шляхи як правило мають невелику довжину, до декількох кілометрів.
При вивченні наявного в матеріалах справи "Сводно-совмещенный план горных выработок" Старокостянтинівського спецкар'єру (М 1:2000) встановлено, на його території наявні два забої, для обслуговування яких використовуються автомобілі ВелАЗ та в яких працюють два екскаватори ЕКГ-5А (відм. 263.3) та Е-2503 (відм. 230.22). При цьому, довжина 1 ходки автомобіля БелАЗ по маршруту дробильно-сортувального завод - екскаватор ЕКГ-5А - дробильно-сортувального завод складає 2,84 км, а по маршруту дробильно-сортувального завод-екскаватор Е-2503 - дробильно-сортувального завод складає 2,38 км. Тобто вказані автомобілі фактично є елементами технологічного процесу виробництва та забезпечують доставку гірської породи від забою до дробильно-сортувального заводу.
Зроблено висновок, що з технічної точки зору, досліджувані автомобілі БелАЗ відповідно до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, що є товарною номенклатурою Митного тарифу України, затвердженого законом України від 05.04.2001 року № 2371 "Про митний тариф України" та базується на Гармонізованій системі опису та кодування товарів,Основних правил інтерпретації класифікації товарів, класифікація виробів розглядається у Розділі XVII "Транспортні засоби, устаткування та пристрої, пов'язані з транспортом", в групі 87 "Автомобілі, тягачі, велосипеди та інші наземні транспортні засоби, їх частини та пристрої" та відповідають коду УКТ ЗЕД 8704 10 11 90:"Моторні транспортні засоби для перевезення вантажів: - автомобілі-самоскиди, призначені для використання на бездоріжжі.
З точки зору способу їх застосування у технологічному процесі досліджувані автомобілі БелАЗ відповідно до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, що є товарною номенклатурою Митного тарифу України, затвердженого законом України від 05.04.2001 року № 2371-III "Про митний тариф України" та базується на Гармонізованій системі опису та кодування товарів, Основних правил інтерпретації класифікації товарів, класифікація виробів розглядається у Розділі XVII "Транспортні засоби, устаткування та пристрої, пов'язані з транспортом", в групі 87 "Автомобілі, тягачі, велосипеди та інші наземні транспортні засоби, їх частини та пристрої" та відповідають коду УКТ ЗЕД 8709 19 90 00: "Транспортні засоби вантажні, самохідні без підйомників або навантажувальних пристроїв, які використовуються на заводах , складах, у портах або в аеропортах для перевезення вантажів на короткі відстані; тягачі, використовувані на залізничних платформах, їх частини:- транспортні вантажні засоби”.
Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, до уваги приймається наступне.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України „Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів” обумовлено, що податок з власників деяких наземних і водних транспортних засобів, самохідних машин і механізмів є джерелом фінансування будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних шляхів загального користування.
Згідно ст.1 даного Закону, платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи, а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.
Перелік транспортних засобів і самохідних механізмів, які є об’єктом оподаткування податком з власників транспортних засобів та транспортних засобів, які не є об’єктом оподаткування даним податком містить ст.2 Закону, яка до об’єктів оподаткування податком з власників транспортних засобів відносить, зокрема: ... автомобілі вантажні - код 87 04. При цьому, серед транспортних засобів, що не є об'єктами оподаткування зазначено: ... транспортні засоби вантажні, самохідні, що використовуються на заводах, складах, у портах та аеропортах для перевезення вантажів на короткі відстані, - код 87 09.
Судом приймається до уваги, що відповідно до Статуту товариства, довідок органів статитики одним із видів діяльності ВАТ „Старокостнтинівський спеціалізований кар'єр»є розробка корисних копалин, розроблення гравійних та піщаних кар'єрів, виробництво та збут продукції з природного каменю з чого випливає, що підприємство має завершений цикл виробництва.
В зв’язку з цим, судом враховується, що автомобілі-самоскиди марки „БелАЗ” виконують роботи технологічного циклу виробництва тільки у внутрішніх межах підприємства, перевозять вантажі (гранітну масу) тільки на короткі відстані в межах підприємства, з кар'єра до дробильного виробництва.
Наведене підтверджено подорожніми листами зазначених вантажних транспортних засобів з фактичними маршрутами їх пересування, технологічним режимом виробництва ВАТ «Старокостянтинівський гранітний кар'єр», повідомленням виробника вказаних автомобілів БелАЗ, РУПП „Білоруський автомобільний завод”, з якого вбачається, що самоскиди БелАЗ призначені для технологічних та будівельних робіт поза дорогами загального користування, а до місця експлуатації БелАЗи можуть транспортуватися залізничним, водним, повітряним транспортом чи, за згодою ДАІ і дорожніх відомств своїм ходом.
Таким чином, умови експлуатації автомобілів марки "БелАЗ" - це використання виключно в закритому технологічному циклі.
Судом враховуються положення ч.1 ст.34 Закону України „Про дорожній рух” відповідно до яких державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично - дорожній мережі загального користування автомобілі, автобуси, самохідні машини, сконструйовані на шасі автомобілів, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, причепи, напівпричепи та мотоколяски. Державна реєстрація і облік здійснюється органами Державтоінспекції Міністерства внутрішніх справ України. Згідно з ч.3 зазначеної статті, великотоннажні автомобілі та інші технологічні транспортні засоби незалежно від форм власності, що не підлягають експлуатації на вулично - дорожній мережі загального користування підлягають відомчій реєстрації та обліку.
Наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці №26 від 31.03.1991 року затверджені Правила реєстрації та обліку великотоннажних автомобілів та інших технологічних транспортних засобів, що не підлягають експлуатації на вулично - дорожній мережі загального користування.Додаток №1 до даного наказу містить Перелік технологічних транспортних засобів, що підлягають реєстрації та обліку органами Держнаглядохоронпраці. У вказаний перелік пунктом №1 включені великотоннажні та інші технологічні автомобілі.
Як вбачається з матеріалів справи автомобілі БелАЗ, які належать позивачу, зареєстровані Державним комітетом України по нагляду за охороною праці та на них видано відповідні технічні паспорти.
Частиною 1 статті 1 Закону України "Про джерела фінансування дорожнього господарства України" визначено, що автомобільні дороги загального користування та сільські дороги України - це дороги державного та місцевого значення, які забезпечують внутрішньодержавні та міжнародні перевезення пасажирів і вантажів із врахуванням адміністративно-територіального поділу держави, з'єднують населені пункти і є складовою частиною єдиної транспортної системи держави.
Враховуючи, що ч.2 ст. 2 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" до транспортних засобів, що не є об'єктами оподаткування віднесено транспортні засоби вантажні, самохідні, які використовуються на заводах, складах, у портах і аеропортах для перевезення вантажів на короткі відстані - під кодом 8709, судом приймається до уваги, що за Гармонізованою системою опису та кодування товарів до таких транспортних засобів (код 8709) належать транспортувальники вантажні, самохідні не обладнанні підйомними та навантажувальними пристроями, що використовуються на заводах, складах, у портах і аеропортах для перевезення вантажів на короткі відстані, тягачі, які використовуються на залізничних платформах.
З вищазазначеного вбачається, що автомобілі БелАЗ відносяться до транспортних засобів, які класифікуються під кодом 8709 за УКТЗЕД (транспортні засоби вантажні, самохідні, що використовуються на заводах, складах у портах та аеропортах для перевезення вантажів на короткі відстані).
При цьому, судом приймається до уваги висновки товарознавчої експертизи, викладені у висновку експерта №9275 від 27.06.2007р. згідно яких вказані автомобілі відносяться до великотоннажних автомобілів, які спроектовані із врахуванням специфічних умов експлуатації у відкритих кар'єрах корисних копалин або на будівництві великих гідротехнічних чи промислових споруд, за своєю конструкцією мають всі притаманні вантажним автомобілям ознаки, проте з технічної точки зору не відносяться до дорожніх транспортних засобів з огляду на свої габаритні розміри, вагові характеристики, які не відповідають вимогам ПДР України, а саме значно перевищують гранично допустимі значення вказаних величин, тому їх експлуатація на дорогах загального призначення не допускається, вони призначені для експлуатації на технологічних шляхах, що прокладені у кар'єрах або на будівництві. Вказані автомобілі фактично є елементами технологічного процесу виробництва та забезпечують доставку гірської породи від забою до дробильно-сортувального заводу.
Оскільки великотоннажні автомобілі „БелАЗ” класифікуються під кодом 8709 Гармонізованої системи опису та кодування товарів, а тому не є об'єктом оподаткування.
Твердження відповідача про те, що автомобілі марки "БелАЗ" повинні кваліфікуватись під кодом 8704 Гармонізованої системи опису та кодування товарів (автомобілі вантажні) є непереконливим, оскільки автомобілі „БелАЗ” є технологічними транспортними засобами - кар'єрними самоскидами, що використовуються на заводах для перевезення вантажів на короткі відстані, не придатні для використання на дорогах загального користування.
Крім того, відповідно до п.п. „с” п.3 Правил тлумачень Гармонізованої системи, у випадку, коли товари можуть підпадати під класифікацію по двох чи більше позиціям, вони класифікуються по позиції, що являється останньою в цифровій послідовності. Тому в даному випадку повинна застосовуватися товарна позиція 8709 як остання в цифровій послідовності.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що відповідачем не доведено правомірність визначення податкових зобов’язань по податку з власників транспортних засобів по автомобілях БелАЗ .
З огляду на викладені обставини та враховуючи приписи ст.71 КАС України, в силу яких в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, суд прийшов до висновку, що заявлені позивачем позовні вимоги є обґрунтованими. відповідають вимогам чинного законодавства, підтверджені належними доказами, а тому підлягають задоволенню.
В зв’язку із задоволенням позову згідно ст. 94 КАС України судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому. Згідно ч.1 ст.94 Кодексу документально підтверджені судові витрати присуджуються йому з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст.6, 14, 71, 86, 94, 104,105, 158-163, 162, 167, 254-259, п.п.3,6-7 Розділу 7 „Прикінцеві та перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, СУД -
П О С Т А Н О В И В :
Позов Відкритого акціонерного товариства “Старокостянтинівський спеціалізований кар’єр» с. Красносілка, Старокостянтинівського району до Старокостянтинівської об’єднаної державної податкової інспекції м. Старокостянтинів про скасування податкового повідомлення-рішення від 19.08.2005р. № 0000441700/0 задоволити.
Скасувати податкове повідомлення-рішення від 19.08.2005р. №0000441700/0 про донарахування податку з власників транспортних засобів в сумі 13380 грн. та штрафних санкцій в сумі 4683 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства “Старокостянтинівський спеціалізований кар’єр” с.Красносілка Старокостянтинівського району (код ЄДРПОУ 05471885) 3,40 грн. (три гривні 40 коп.) відшкодування сплаченого судового збору та 1569,60 грн. витрат за проведення судової експертизи.
Згідно ст.ст. 185-186 КАСУ сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.
Згідно ст. 254 КАСУ Постанова, якщо інше не встановлено КАСУ, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.В. Виноградова
Віддрук. 3 прим. :
1 - до справи,
2 - позивачу,
3 - відповідачу.