Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 333/9096/23
Провадження № 3/333/3184/23
П О С Т А Н О В А
Іменем України
21 грудня 2023 року м. Запоріжжя
Суддя Комунарського районного суду м. Запоріжжя Ковальова Ю.В., розглянувши адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, механіка-водія військової частини НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
заст. 172-20 ч.3 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
в с т а н о в и л а:
04.10.2023 о 01 год. 15 хв. солдат ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем, перебуваючи на дійсній військовій службі на посаді механіка-водія ВЧ НОМЕР_2 , під час виконання обов`язків військової служби, в умовах особливого періоду та умовах воєнного стану, всупереч вимогам статей 11,13,120,241 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, перебував за адресою: м. Запоріжжя, вул. Оріхівське шосе, біля будинку 14, з явними ознаками алкогольного сп`яніння: стійкий запах алкоголю з ротової порожнини, нестійка хода, тремтіння пальців рук, почервоніння очей, не чітке мовлення, поведінка яка не відповідає наявній обстановці, 04.10.2023 відмовився від медичного огляду, що підтверджується висновком лікаря КНП Обласний клінічний заклад з надання психіатричної допомоги Запорізької обласної ради щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 04.10.2023 року № 8843, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративне правопорушення.
В судове засідання 21.12.2023 ОСОБА_1 не з`явився, від його захисника адвоката Мовчана Р.А. надійшли пояснення до протоколу про притягнення до адміністративної відповідальності, в яких просить закрити провадження у справі з огляду на наступне. Так, відомості, вказані у протоколі, який є в матеріалах справи відносно ОСОБА_1 та доданих до нього матеріалів не засвідчують, що саме цього дня і цього часу особа проходила військову службу. Сторона ОСОБА_1 наголошує, що відповідно до вимог ч. 4 ст. 24 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», 4.10.2023 року ОСОБА_1 року на території військової частини не перебував, на шляху прямування на службу або із служби, під час службових поїздок не перебував, наказ командира про перебування поза військовою частиною, що відповідає обов`язкам військовослужбовця в матеріалах справи відсутній. Також вказує, що ОСОБА_1 не виконував службові обов`язки військової служби на момент складання протоколу. Вважає, що матеріали справи не містять доказів об`єктивної сторони інкримінованого адміністративного правопорушення, відповідно до диспозиції вищезазначеної норми КУпАП. З наведених підстав, просить закрити провадження у справі.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
У відповідності до вимог ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Як вбачається з вимог ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Диспозицією ч. 3 ст. 172-20 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов`язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об`єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп`яніння, або виконання нимиобов`язків військовоїслужби внетверезому стані,у станінаркотичного чиіншого сп`яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння, - якщо вони вчинені особою, в умовах особливого періоду.
Здійснення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУПАП підтверджується: протоколом про військове адміністративне правопорушення серії ДНЗ-2/1287 від 04.10.2023, відповідно до якого ОСОБА_1 під час його складання заявляв про свою згоду з проколом; висновком щодо результатів медичного огляду № 8843 від 04.10.2023, відповідно до якого ОСОБА_1 відмовився від медичного огляду на стан алкогольного сп`яніння; копією військового квитка ОСОБА_1 , відповідно до якого останній перебуває на військовій службі.
За загальним правилом, суб`єктом військового адміністративного та військового дисциплінарного деліктів, до яких відносяться й адміністративні правопорушення, передбачені ст.172-20 КУпАП , є особа, яка перебуває на військовій службі.
У ч.9 ст.1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» визначено, що військовослужбовці - це особи, які проходять військову службу.
Військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов`язки військової служби:
1) на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять);
2) на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби;
3) поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов`язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника);
4) під час виконання державних обов`язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов`язки не були пов`язані з військовою службою;
5) під час виконання обов`язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку (ч.4 ст.24 ЗУ № 2232-ХІІ від 25 березня 1992 року «Про військовий обов`язок і військову службу»).
Як вбачається з копії військового квитка серії НОМЕР_3 , ОСОБА_1 призваний до Збройних Сил України та з 17.01.2023 проходить військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 .
Отже, із наявних у матеріалах справи документів вбачається, що ОСОБА_1 є військовослужбовцем і перебуває на військовій службі в Збройних Силах України, тобто є суб`єктом адміністративної відповідальності за ст.172-20 КУпАП.
Відповідно до преамбули Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого ЗУ «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України», цей Статут визначає сутність військової дисципліни, обов`язки військовослужбовців, а також військовозобов`язаних та резервістів під час проходження навчальних (перевірочних) і спеціальних зборів щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг.
Будучи військовою службовою особою, ОСОБА_1 відповідно до вимог Статуту внутрішньої служби зобов`язаний свято та непорушно додержуватися Конституції України та законів України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок, зразково виконувати свої службові обов`язки, не допускати негідних вчинків і стримувати від них інших військовослужбовців; неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів, додержуватися військового етикету, поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків, не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов`язків військової служби.
Відповідно до ч.3 ст.24 ЗУ «Про військовий обов`язок і військову службу» військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов`язки військової служби: 1) на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять); 2) на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби; 3) поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов`язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника); 4) під час виконання державних обов`язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов`язки не були пов`язані з військовою службою; 5) під час виконання обов`язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.
Адміністративна відповідальність за ч.3 ст.172-20 КУпАП настає за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов`язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об`єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп`яніння, або виконання ними обов`язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп`яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Із матеріалів справи вбачається, що 04.10.2023 ОСОБА_1 виконував обов`язки військової служби та перебував у стані алкогольного сп`яніння.
Таким чином, дії ОСОБА_1 , які виразилися у відмові від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння під час виконання ним обов`язків військової служби, в умовах особливого періоду, суддя кваліфікує за ч.3 ст.172-20 КУпАП.
Захисником не надано жодних доказів про те, що ОСОБА_1 був у відпустці чи був звільнений з лав ЗСУ станом на 04.10.2023 року, тобто не виконував обов`язків військової служби.
Отже, досліджені судом докази доводять винуватість ОСОБА_1 «поза розумним сумнівом», тобто достовірно і достатньо підтверджують вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 172-20 КУпАП. Натомість, доводи захисника, викладені у запереченнях, суд знаходить неспроможними з огляду на викладені вище аргументи.
При накладенні адміністративного стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан. Обставин, що пом`якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 суд не вбачає.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 29.06.2007 року у справі «О`Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства», особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є такими, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Отже, керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння не може вважатись малозначним правопорушенням, оскільки зазначені дії наражають оточуючих на небезпеку.
З огляду на ступінь суспільної небезпеки вчиненого правопорушення, вважаю можливим призначити йому адміністративне стягнення у рамках санкції статті 172-20 КУпАП у вигляді штрафу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 33, 40-1, 172-20 ч.3, 280, 283, 284, 294 КУпАП, суддя
п о с т а н о в и л а :
Визнати ОСОБА_1 винним у скоєнні скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 172-20 КУпАП, та застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17 000 /сімнадцяти тисяч/ гривень 00 копійок.
Платіжні реквізити для сплати адміністративного штрафу:
Отримувач: ГУК у Зап.обл/ТГ м.Запорiжжя/21081100
Код отримувача (ЄДРПОУ): 37941997
Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.)
Номер рахунку (IBAN): UA558999980313060106000008479
Код класифікації доходів бюджету: 21081100, Адміністративні штрафи та інші санкції
Відповідно до вимог ч.2 ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у 15-денний строк з дня повідомлення про винесення вказаної постанови, в порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 536/п`ятсот тридцятьшість/гривень 80копійок.
Платіжні реквізити для перерахування судового збору:
Отримувач: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106
Код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783
Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.)
Номер рахунку (IBAN): UA908999980313111256000026001
Код класифікації доходів бюджету: 22030106, Судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України).
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Комунарський районний суд м. Запоріжжя в продовж 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя: Ю.В. Ковальова