Україна
Господарський суд Чернігівської області
м.Чернігів,пр.Миру,20 Тел.7-99-18
Іменем України
РІШЕННЯ
23.11.07. Справа № 15/81.
Позивач- регіональне відділення Фонду державного майна України по Чернігівській області, м. Чернігів, пр-кт Миру, 43.
До відповідача –відкритого акціонерного товариства „Чернігівнафтопродукт”, м. Чернігів, вул. Толстого, 154.
Про визнання права власності та вилучення з незаконного володіння. Суддя Федоренко Ю.В.
Представники сторін:
Від позивача –Теслюченко Т.Л., дов. від 12.11.07.
Від відповідача –Кручок О.О., дов. від 04.12.06.
С У Т Ь С П О Р У:
Рішення прийняте після перерви, оголошеної на підставі ст..77 ГПК України.
Заявлено позов про визнання за позивачем права власності на гараж на п”ять боксів, що знаходиться на території Чернігівської філії ВАТ „Чернігівнафтопродукт” та про вилучення його у відповідача і передачу у володіння держави до сфери управління регіонального відділення Фонду державного майна України по Чернігівській області.
Листом від 04.04.07 № 8/6/1399 позивачем уточнено найменування відповідача –відкрите акціонерне товариство „Чернігівнафтопродукт”.
Відповідач позов не визнав посилаючись на те, що будівництво гаража було здійснено за рахунок коштів капітального ремонту з прибутку орендного підприємства, об”єкт є незавершеним будівництвом, та вважає, що володіння гаражем є правомірним відповідно до ст. 397 Цивільного кодексу України. Додаткове обґрунтування заперечень позову відповідачем надано в письмових поясненнях від 23.11.07.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін суд встановив наступне.
Відповідно до статуту відкритого акціонерного товариства „Чернігівнафтопродукт” ( нова редакція ) товариство засновано відповідно до рішення зборів засновників ( Протокол № 1 від 22.11.95 ) шляхом перетворення орендного підприємства „Чернігівнафтопродукт” у відкрите акціонерне товариство „Чернігівнафтопродукт” відповідно до декрету Кабінету Міністрів України „Про приватизацію цілісних майнових комплексів та їх структурних підрозділів, зданих в оренду”.
Відповідно до ст. 4 декрету Кабінету Міністрів України „Про приватизацію цілісних майнових комплексів державних підприємств та їхніх структурних підрозділів, зданих в оренду” від 20.05.93 № 57-93, який був чинним на час перетворення орендного підприємства у ВАТ, до статутного фонду товариства вноситься державне майно,здане в оренду, та майно, що є власністю орендаря і перебуває на балансі підприємства, створеного орендарем.
Як вбачається з пояснень відповідача та наданих ним доказів будівництво спірного гаража було розпочате у 1994 р.
Так, листом за підписом головного державного санітарного лікаря м. Чернігова від 07.07.94 № 04/51 на адресу Чернігівської обласної виробничо –комерційної фірми „Чернігівнафтопродукт” погоджено будівництво гаража на п”ять боксів для стоянки автомобілів, висновком № 23 по проекту гаража на 5 боксів від 05.07.94 також погоджено проект даного гаража, 09.11.94 укладено трудову угоду між фізичними особами та Чернігівською виробничо –комерційною фірмою „Чернігівнафтопродукт” на монтаж металоконструкцій воріт гаража, актом приймання виконаних робіт за серпень 94 та довідкою про вартість виконаних робіт та затрат за серпень 1994 року на суму 80206000 крб. підтверджено факт виконання робіт по будівництву гаража.
При цьому суд зазначає, що погодження на розміщення гаража та його будівництво здійснювалось Чернігівською виробничо –комерційною фірмою „Чернігівнафтопродукт”.
Згідно з п. 5.2 статуту Державного підприємства „Обласна виробничо –комерційна фірма „Чернігівнафтопродукт” об”єднання „Укрнафтопродукт”, зареєстрованого рішенням виконкому Чернігівської міської ради народних депутатів № 235 від 18.10.93, майно фірми являється державною власністю і належить йому на правах господарського відання.
Отже, вказані докази підтверджують будівництво спірного гаража за державні кошти.
01.11.94 між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Чернігівській області та організацією орендарів Чернігівської виробничо комерційної фірми „Чернігівнафтопродукт” укладено договір оренди майна державного підприємства виробничо комерційної фірми „Чернігівнафтопродукт”.
Згідно з п.1.4 договору орендар набуває прав юридичної особи і стає правонаступником майнових прав і обов”язків державного підприємства, майно якого орендоване, з дня державної реєстрації.
Розпорядженням № 255р виконкому Чернігівської міської ради народних депутатів м. Чернігова від 24.11.94 зареєстровано статут орендного підприємства „Чернігівнафтопродукт”.
Свідоцтво про державну реєстрацію суб”єкта підприємницької діяльності видано орендному підприємству „Чернігівнафтопродукт” 25.11.94.
Відповідно до статуту підприємство є правонаступником майна та інших прав та обов”язків державного підприємства обласної виробничо –комерційної фірми „Чернігівнафтопродукт”. Власністю держави є майно, передане в оренду організації орендарів; майно, придбане організацією орендарів за рахунок амортизаційних відрахувань від вартості орендованих основних фондів, а також коштів централізованих фондів. Власністю підприємства є: одержаний прибуток; виготовлена продукція; амортизаційні відрахування від вартості основних фондів, придбаних організацією орендарів за рахунок одержаного прибутку; майно, придбане за власні кошти; внески членів організації орендарів ( у грошовій та майновій формі ) в початковий статутний фонд підприємства.
В якості доказу будівництва гаража за власні кошти відповідачем надано акт приймання виконаних робіт за грудень 1994 р. Але вказаний акт цього не підтверджує, оскільки в ньому зазначено про проведення капітального ремонту гаража та не вказано на які кошти цей ремонт здійснено. На підтверджує вказаний акт і оплату виконаних робіт за трудовою угодою від 09.11.94, оскільки трудову угоду укладено з фізичними особами: Власенко М.В., Леонтьєв М.М. та Макей М.В., а в акті за грудень 1994 р. зазначено підрядником Спец. РСУ-3.
Відповідно до плану приватизації орендного підприємства „Чернігівнафтопродукт” спірний гараж не увійшов до переліку об”єктів незавершеного будівництва які включені до статутного фонду ВАТ та до об”єктів, що не підлягають приватизації.
Відповідно до установчого договору про створення та діяльність ВАТ „Чернігівнафтопродукт” від 22.11.95 статутний фонд товариства формується за рахунок внесків засновників: регіонального відділення Фонду державного майна України по Чернігівській області на суму 81 482 млн. крб.. переданого державного майна, що знаходиться на балансі орендного підприємства; організації орендарів „Чернігівнафтопродукт” на суму 64 855 млн. крб.. переданого майна, що є їх власністю.
Спірний гараж також відсутній і у переліку нерухомого майна, яке входить у статутний фонд ВАТ „Чернігівнафтопродукт” від 14.05.98, та в підтвердженні права власності на будівлі ( споруди або нежилі приміщення ), переданих до статутного фонду ВАТ „Чернігівнафтопродукт” від 02.12.99.
Представниками відповідача при проведенні приватизації спірний гараж не було включено у відомість індексації незавершеного будівництва, що підлягає приватизації по орендному підприємству „Чернігівнафтопродукт”, у відомості перерахунку балансової вартості основних фондів та їх зносу в зв”язку з підвищенням цін по орендному підприємству „Чернігівнафтопродукт” станом на 01.04.95 орендовані основні фонди, власні основні фонди.
Спірний об”єкт нерухомості було виявлено в ході перевірки виконання умов збереження, контролю за використанням державного майна, яке не увійшло до статутного фонду ВАТ „Чернігівнафтопродукт” ( Чернігівська філія ) акт від 03.09.02 з пояснень відповідача гараж було побудовано після приватизації, його наявність підтверджена і актом від 09.09.05.
Представниками відповідача без зауважень підписано перелік державного майна, яке не увійшло до статутного фонду, але перебуває на балансі без дати в який включено гараж на 5 боксів ( а.с. 41 ), відповідно до листа відповідача № 875 від 26.12.02 гараж на 5 боксів побудований у 1996 р. за рахунок коштів капремонту згідно розробленого в жовтні 1995 р. проекту. Об”єкт прийнятий на баланс підприємства.
Ухвалою суду від 14.05.07 по справі призначено судову експертизу для вирішення питань про вартість спірного гаража та про те, чи є вказаний гараж об”єктом незавершеного будівництва. Оплату за проведення експертизи було покладено на відповідача.
В зв”язку з не оплатою відповідачем експертизи ухвалу суду разом з матеріалами справи експертною установою було повернуто суду листом від 07.09.07.
Під час розгляду справи представниками сторін складено акт технічного обстеження гаража на 5 боксів, який підписано представниками позивача та відповідача. В акті зазначено, що гараж це одноповерхова цегляна будівля з 5 металевими воротами, дах –шиферні листи. Здійснено освітлення. Наявний громовідвід. Використовується за призначенням. До акта прикладені фотокартки спірного гаража які підтверджують те, що будівництво вказаного об”єкта завершено.
Відповідно до ст. 32 ГПК України доказами по справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Оскільки акт обстеження гаража складено під час розгляду господарського спору у суді, його підписано представниками сторін, суд приймає даний акт як належний письмовий доказ по справі. Наступний відзив представником відповідача свого підпису у вказаному акті не передбачено законом і не спростовує викладених у акті фактів.
Свідоцтво про право власності на об”єкти нерухомості видане відповідачу 10.12.99, спірний гараж у ньому відсутній.
Станом на 21.09.99 спеціалістами Чернігівського МБТІ складено схематичний план вул. 154 м. Чернігова в якому з позначками Х-1 та Х1-1 зафіксовано наявність гаража на 5 боксів.
Відповідно до ч.1 ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідач не довів, що вказаний гараж є об”єктом незавершеного будівництва, а також те, що його будівництво було здійснено за власні кошти товариства, а тому заперечення позову з цих підстав не заслуговують на увагу.
Відповідно до ст. 1 Закону України „Про управління об”єктами державної власності” управління об'єктами державної власності - здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб'єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об'єктів, пов'язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.
Статтею 7 цього ж Закону на Фонд державного майна України покладено повноваження щодо забезпечення захисту майнових прав держави на території України відповідно до законодавства.
Фактичне володіння відповідачем спірним гаражем суперечить Закону України „Про управління об”єктами державної власності”, п.1.4 Положення про управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств у процесі їх приватизації, але перебуває на їх балансі, Затвердженого наказом Фонду державного майна України від 19.05.99 № 908/68.
Згідно з ст. 391, 392 Цивільного кодексу України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном. Власник майна може пред”явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
На підставі викладеного позов слід задовольнити повністю.
Керуючись ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України , суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Визнати право власності за державою в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Чернігівській області на гараж на п”ять боксів, який розташований на території Чернігівської філії Відкритого акціонерного товариства „Чернігівнафтопродукт” по вул. Толстого, 154 у м. Чернігові.
Вилучити з незаконного володіння Відкритого акціонерного товариства „Чернігівнафтопродукт”, м. Чернігів, вул. Толстого, 154, код 03362710, гараж на п”ять боксів по вул. Толстого, 154 м. Чернігова і передати його у володіння держави до сфери управління Регіонального відділення Фонду державного майна України по Чернігівській області, м. Чернігів, пр-кт Миру, 43, код 1424393.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства „Чернігівнафтопродукт”, м. Чернігів, вул. Толстого, 154, код 03362710, ( поточний рахунок 2600514001022 в АКБ „Правекс-банк” ), в доход державного бюджету (на рахунок № 31111095700002 в ГУДКУ в Чернігівській обл., символ звітності 095, код 22825965, МФО 853592, код платежу 22090200), 187 грн. державного мита.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства „Чернігівнафтопродукт”, м. Чернігів, вул. Толстого, 154, код 03362710, ( поточний рахунок 2600514001022 в АКБ „Правекс-банк” ), в доход державного бюджету (р/р 31214259700002 в ГУДКУ в Чернігівській області, МФО 853592, код 22825965, код бюджетної кодифікації 22050000) 118 грн. витрат з інформаційно –технічного забезпечення судового процесу.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення підписане 27.11.07
Суддя Ю.В.Федоренко
27.11.07