Єдиний державний реєстр судових рішень Дата документу 22.12.2023Справа № 554/11580/23 Провадження № 3/554/3574/2023
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
«22» грудня 2023 року м. Полтава
Суддя Октябрського районного суду м. Полтави Сметаніна А.В., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов з ГУ ДПС у Полтавській області у відношенні:
ОСОБА_1 , працюючого директором ТОВ «УЗТК ТРЕЙД», проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , місце роботи АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
- за ч.1 ст. 163-1 КУпАП,
В С Т А Н О В И В:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №8701 від 04 грудня 2023 року, ОСОБА_1 порушив встановлений законом порядок ведення податкового обліку, а саме: порушив абз. «б», «в» п. 200.4 ст. 200 ПК України, в зв`язку з чим було відмовлено в наданні суми бюджетного відшкодування за вересень 2023 року у розмірі 50000, 00 грн.
В судове засідання ОСОБА_1 не з?явився. 18.12.2023 року від нього надійшли письмові пояснення на протокол про адміністративне правопорушення, згідно яких він просить закрити провадження у справі за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 163-1 КУпАП, зазначивши, що в протоколі про притягнення його до адміністративної відповідальності посадовою особою, яка склала останній, не зазначено, які саме дії чи бездіяльність вчинені ним, не надано доказів його вчинення. Також, графа протоколу «суть порушення» не містить жодної обґрунтованої інформації щодо способів вчинення адміністративного правопорушення, а містить лише посилання на статтю ПК України, а також тверджень про те, що він нібито її порушив. У даному випадку зі змісту протоколу взагалі не зрозуміло суті порушень, які ставляться йому в провину.
Відповідно до ч.2 с. 268 КУпАП при розгляді справ про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 163-1 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов`язковою.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до наступних висновків:
Згідно зі статтею 1 КУпАПзавданням цього Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержанняКонституціїі законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно вимог ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їхньої компетенції відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. ст. 245, 252, 280 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності. Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю. Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складення протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Так, диспозицією ч. 1 ст. 163-1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.
На підтвердженнявчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 163-1 КУпАП особою, яка склала протокол, надано акт про результати документальної позапланової виїзної перевірки № 12231/16-31-07-03-01/43075713 від 04.12.2023 року.
Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Згідно п.6 Розділу ІІ Інструкції з оформлення податковими органами матеріалів про адміністративне правопорушення, затвердженого наказом МФУ від 02.07.2016 року №566, У Протоколі під час його складання обов`язково зазначається статтяКУпАП, згідно з якою передбачено адміністративну відповідальність. При викладенні обставин правопорушення у Протоколі вказуються місце та час його вчинення, суть адміністративного правопорушення, які саме протиправні дії чи бездіяльність вчинила особа, стосовно якої складається Протокол, та які положення законодавства порушено.
Проте, в протоколі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності посадовою особою, не зазначено, які саме протиправні дії чи бездіяльність, які призвели до порушення порядку ведення податкового обліку, вчинив останній, а міститься лише посилання на положення законодавства, зокрема статтю ПК, яку, на думку особи, що склала протокол, порушено.
Таким чином, в порушення вимог ст. 256 КУпАП та відповідної Інструкції, у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено суті адміністративного правопорушення, а саме не викладено обставин правопорушення, тобто які саме протиправні дії чи бездіяльність вчинила особа, стосовно якої складено протокол.
Суд наголошує, що особа, яка складає протокол про адміністративне правопорушення повинна ретельно з`ясувати характер правопорушення та правильно кваліфікувати дії винної особи. У протоколі мають бути зазначені обставини, які свідчать про наявність адміністративного проступку та його характер, а також, обставини, що характеризують особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки протокол є підставою для провадження у справі про адміністративне правопорушення. Від того, чи правильно він складений, залежить своєчасність, правильність розгляду за суттю справи про адміністративне правопорушення та обґрунтованість застосування стягнення.
В контексті наведеного слід відмітити, що дотримання передбаченої законом процедури та порядку притягнення особи до відповідальності має виключно важливу роль для встановлення об`єктивної істини органом, на який законом покладено повноваження, зокрема, щодо розгляду справ про адміністративне правопорушення. Порушення норм процесуального права суб`єктом владних повноважень при складанні протоколу про вчинення адміністративного правопорушення зводить нанівець саму суть та завдання, покладені в основу поняття адміністративної відповідальності, оскільки ускладнює, а подекуди й унеможливлює встановлення судом, що розглядає справу про адміністративне правопорушення, об`єктивної сторони вчинюваного порушення та вини особи в його вчиненні.
Таким чином, недотримання посадовою особою процедури складення протоколу про адміністративне правопорушення, ставить під сумнів правомірність складених протоколу, що унеможливлює притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності
Рішенням Конституційного Суду України від 22.12.2010 року №23-рп2010 адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах і правових презумпціях, в тому числі і закріпленій в ст. 62 Конституції України, відповідно до якої усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, суд при оцінці доказів повинен керуватися критерієм доведення «поза розумним сумнівом».
Спираючись на положення ч.1 ст. 6 Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також на практику Європейського суду з прав людини у справах «Кобець протиУкраїни» від14.02.2008року,«Бочаров протиУкраїни» (остаточнерішення від17.06.2011року), «Лучаніновапроти України»(рішеннявід 09.06.2011р.,заява №16347/02),«Малофєєва протиРосії» (рішеннявід 30.05.2013р.,заява №36673/04),«Карелін протиРосії» (рішеннявід 20.09.2016р.заява №926/08),суд доходитьвисновку,що направленийдо судуматеріал проадміністративне правопорушеннявідносно ОСОБА_1 не узгоджуєтьсяіз стандартомдоказування «позарозумним сумнівом»,який застосовуєтьсяпри оцінцідоказів,оскільки такідокази можутьвипливати зіспівіснування достатньопереконливих,чітких іузгоджених міжсобою висновківчи схожихнеспростовних презумпційщодо фактів.При цьомусуд немає правасамостійно відшукуватидокази накористь обвинувачення,оскільки цестановитиме порушенняправа назахист (особане моженалежним чиномпідготуватися дозахисту)та принципурівності сторінпроцесу (оскількиособа маєзахищатися відобвинувачення,яке підтримуєтьсяне стороноюобвинувачення,а фактичносудом),а такожне маєправа самостійноредагувати фабулуправопорушення,відображену впротоколі,яка,по суті,становить викладобвинувачення увчиненні певногоправопорушення,винуватість ускоєнні якогопевною особоюмає доводитисяв суді,адже діючитаким чином,суд неминучеперебиратиме насебе функціїобвинувача,позбавляючись статусунезалежного органуправосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції.
Відповідно до ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищевикладене, вважаю за необхідне провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 закрити на підставі п. 1 ч.1 ст.247 КУпАП за відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
Керуючись ст. 1, 7, 9, ч.1 ст. 163-1, ст. ст. 245, 247, 251, 252, 280, 283, 284, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
П О С Т А Н О В И В:
Провадження у справі відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП - закрити, у зв`язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Октябрський районний суд м. Полтави протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Октябрського районного
суду м. Полтави: А.В. Сметаніна