Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 грудня 2023 року Справа№200/6682/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Аляб`єва І.Г.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
21.11.2023 до Донецького окружного адміністративного суду, надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві в якому позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 29.08.2023 №262340022081 про відмову в призначенні пенсії у зв`язку з втратою годувальника ОСОБА_1 на малолітніх утриманців ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 ; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві призначити ОСОБА_1 пенсію у зв`язку з втратою годувальника ОСОБА_4 на малолітніх утриманців ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 за померлого годувальника ОСОБА_4 з дня наступного за днем її смерті, а саме з 11.07.2023; стягнути з відповідачів судові витрати.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що він перебував у шлюбі з ОСОБА_4 . У них є двоє дітей: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 . Дружина позивача ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Позивач 22.08.2023 звернулася до управління Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника згідно ст.36 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі Закон України від 09.07.2003 №1058-IV). Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 29.08.2023 №262340022081 йому було відмовлено у призначенні пенсії у зв`язку з відсутністю у годувальника необхідного страхового стажу. До страхового стажу ОСОБА_4 не зараховано період одержання допомоги по безробіттю з 10.12.2008 по 04.12.2009, оскільки документально не підтверджений зв`язок прізвищ ОСОБА_5 . Свідоцтво про укладання, розірвання шлюбу ОСОБА_5 заявником не надавалися. Позивач вважає протиправним оскаржуване рішення, оскілки зміна прізвища його померлої дружини не може бути підставою для позбавлення позивача права на соціальний захист, а саме права на отримання пенсії у зв`язку з втратою годувальника.
Відповідачі надіслали до суду відзиви на позов та просять у його задоволенні відмовити. Посилаються на те, що при прийнятті рішення про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах УПФУ діяло правомірно та в межах повноважень. Зазначив, що під час розрахунку стажу для призначення пенсії за віком не зараховано до трудового стажу період одержання допомоги по безробіттю з 10.12.2008 по 04.12.2009, оскільки документально не підтверджений зв`язок прізвищ ОСОБА_5 . Свідоцтво про укладання, розірвання шлюбу ОСОБА_5 заявником не надавалися.
Ухвалою суду від 27.11.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
За приписами частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Дослідивши докази, що містяться у матеріалах справи, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 є громадянином України, що підтверджено паспортом НОМЕР_2 .
Судом встановлено, що шлюб між ОСОБА_1 , та ОСОБА_6 , було зареєстровано 12.09.2019, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 , виданого Деснянським районним у м.Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві.
ОСОБА_1 та ОСОБА_4 є батьками ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копіями свідоцтв про народження серії НОМЕР_4 від 18.02.2020 та серії НОМЕР_5 від 18.02.2020 відповідно.
Згідно зі свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_6 , виданим 10.07.2023 Київським відділом державної реєстрації смерті Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Голодьки, Тетіївського району Київської області.
ОСОБА_1 звернувся із заявою 22.08.2023 за №13875 щодо призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника згідно ст.36 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування ( далі Закон України від 09.07.2003 №1058-IV).
29.08.2023 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області було прийнято рішення № 262340022081 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії у зв`язку з втратою годувальника у зв`язку з відсутністю у годувальника необхідного страхового стажу. Страховий стаж померлого годувальника складає 6 роки 8 місяців 11 днів. До страхового стажу не зараховано згідно записів у трудовій книжці від 30.06.2005 серії НОМЕР_7 період одержання допомоги по безробіттю з 10.12.2008 по 04.12.2009, оскільки документально не підтверджений зв`язок прізвищ ОСОБА_5 . Свідоцтво про укладання, розірвання шлюбу ОСОБА_5 заявником не надавалися.
Здійснивши оцінку обставин справи та надавши їм юридичної кваліфікації, суд прийшов до висновку про задоволення позову, виходячи з такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено обов`язок органів держаної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
За змістом частини першої статті 36 Закону № 1058-IV пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності. При цьому дітям пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.
Відповідно до пункту 2 частини другої статті 36 Закону № 1058-IV непрацездатними членами сім`ї вважаються, зокрема, діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років. Діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах (у тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти - до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні.
Частиною першою статті 32 Закону № 1058-IV передбачено, що особи, яким установлено інвалідність, мають право на пенсію по інвалідності, залежно від групи інвалідності, за наявності такого страхового стажу на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією: для осіб з інвалідністю III групи від 46 років до досягнення особою 48 років включно - 11 років.
Відповідно до ст. 1 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
Згідно з ч. 1 ст. 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Наведене кореспондується положеннями ч. 2 ст. 24 Закону № 1058-IV, за якими страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Як зазначено в оскаржуваному рішенні № 262340022081 від 29.08.2023 про відмову у призначенні пенсії у зв`язку з втратою годувальника Головним управлінням Пенсійного фону України в Донецькій області, до страхового стажу не зараховано згідно записів у трудовій книжці від 30.06.2005 серії НОМЕР_7 період одержання допомоги по безробіттю з 10.12.2008 по 04.12.2009, оскільки документально не підтверджений зв`язок прізвищ ОСОБА_5 . Свідоцтво про укладання, розірвання шлюбу ОСОБА_5 заявником не надавалися.
Щодо зарахування періоду отримання допомоги по безробіттю, суд зазначає.
Статтею 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу.
Згідно з частиною 2статті 24 Закону №1058-IVстраховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цьогоЗаконуза даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до частини 4статті 24 Закону №1058-IVперіоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цимЗаконом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Таким чином до 01.01.2004 стаж підтверджується документально, в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинностіЗаконом №1058-IV.
Підпунктом "а" частини 3 статті 56 Закону № 1788-XII передбачено, що до стажу роботи зараховується також будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в`язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846.
Пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій передбачено, що період отримання допомоги по безробіттю підтверджується до 01 січня 2010 року на підставі записів у трудовій книжці, а починаючи з 01 січня 2010 року - довідкою із бази даних реєстру застрахованих осіб за інформацією відділу персоніфікованого обліку.
Відповідно до трудової книжки ОСОБА_4 від 30.06.2005 серії НОМЕР_7 у період з 10.12.2008 по 04.12.2009 перебувала на обліку в Тетіївському районному центрі зайнятості та отримувала допомогу по безробіттю.
Крім того, рішенням Маневицького районного суду Волинської області від 09.07.2014 у справі №164/711/14-ц шлюб зареєстрований 7 червня 2008 року Голодьківською сільською радою Тетіївського району Київської області, актовий запис №3 між ОСОБА_7 та ОСОБА_8 розірвано. Після розірвання шлюбу ОСОБА_9 залишено прізвище ОСОБА_10 .
12.09.2019 укладено шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_6 , що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 , виданого Деснянським районним у м.Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві.
Таким чином, ОСОБА_6 07.06.2008 змінила прізвище на ОСОБА_11 .
09.07.2014 ОСОБА_9 після розірвання шлюбу за рішенням суду у справі №164/711/14-ц повернула дівоче прізвище ОСОБА_10 .
12.09.2019 ОСОБА_6 при укладанні шлюбу взяла прізвище чоловіка ОСОБА_12 .
Матеріали справи не містять доказів на підтвердження того, що трудова книжка від 30.06.2005 серії НОМЕР_7 містить неправдиві або недостовірні відомості щодо спірного періоду, тому зазначені відповідачем недоліки не можуть бути самостійною підставою для відмови у зарахуванні періоду одержання допомоги по безробіттю з 10.12.2008 по 04.12.2009 згідно з вказаною трудовою книжкою до страхового стажу ОСОБА_4 , що враховується при призначенні пенсії.
Щодо позовних вимог про зобов`язання призначити ОСОБА_1 з 11.07.2023 пенсію у зв`язку з втратою годувальника суд зазначає, що обчислення страхового стажу та призначення пенсії є дискреційними повноваженнями пенсійного органу. Суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб`єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених законодавцем повноважень.
Відповідно до частин 1, 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії (пункту 4 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України).
У випадку, визначеному пунктом 4 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд може зобов`язати відповідача суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
З метою ефективного та повного захисту прав позивача, суд відповідно до частини другої статті 9 КАС України виходить за межі позовних вимог, обирає належний спосіб захисту порушеного права позивача та зобов`язує визначений орган призначення пенсії повторно розглянути заяву позивача від 22.08.2023 про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника та прийняти рішення у встановленому порядку відповідно до вимог законодавства, з урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки.
Щодо підстав розгляду заяви позивача Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області та визначення належного органу Пенсійного фонду, яким має здійснюватись розгляд заяви позивача про призначення пенсії, суд зазначає таке.
Порядок приймання оформлення та розгляду документів, поданих для призначення (перерахунку пенсії) встановлений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі - Порядок).
Відповідно до абз. 13 п. 4.2 вказаного Порядку після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Згідно з п. 4.3 Порядку створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій. Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Відповідно до п. 4.10 Порядку після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії. Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.
З матеріалів справи встановлено, що розгляд заяви та прийняття рішення за заявою позивача від 22.08.2023 здійснювало Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яке було визначено за принципом екстериторіальності відповідно до п. 4.2 Порядку. Проте, з огляду на неналежне виконання визначеним пенсійним органом його повноважень щодо розгляду заяви позивача, що потягло за собою порушення прав позивача, суд вважає наявними підстави покласти обов`язок щодо повторного розгляду заяви про призначення пенсії позивачу на Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, як визначеного суб`єкта призначення.
З системного аналізу матеріалів справи, наведених норм законодавства, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з виходом за межі позовних вимог.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при пред`явленні адміністративного позову сплачений судовий збір у розмірі 1073,60 грн. відповідно до квитанції від 13.04.2023 №7.
Таким чином, понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору у зазначеному розмірі підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь позивача.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 2, 139, 242-246, 250, 256 Кодексу адміністративного судочинства, суд
в и р і ш и в:
Частково задовольнити адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 29.08.2023 №262340022081 про відмову в призначенні пенсії у зв`язку з втратою годувальника ОСОБА_1 на малолітніх утриманців ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Зобов`язати Головного управління Пенсійного фонду України в Донецької області (код ЄДРПОУ 13486010, пл. Соборна, 3 м.Слов`янськ, Донецька область, 84122) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) від 22.08.2023 про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника та прийняти рішення у встановленому порядку відповідно до вимог законодавства, з урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецької області (код ЄДРПОУ 13486010, пл. Соборна, 3 м.Слов`янськ, Донецька область, 84122) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 1073,60 грн.
Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення судом складено 22 грудня 2023 року.
Суддя І.Г. Аляб`єв