Рішення № 115865914, 21.12.2023, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.12.2023
Номер справи
160/29354/23
Номер документу
115865914
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2023 рокуСправа №160/29354/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горбалінського В.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м.Дніпро вул.Сімферопольська, буд.17-а, код ЄДРПОУ 44118658) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якій позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головпого управління ДПС у Дніпропетровській області № 42866 від 10.10.2023 року про відповідність Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 критеріям ризиковості платника податку.

- зобов`язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ ВП 44118658, адреса: 49000, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-а) виключити Фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 (РНОКІІП НОМЕР_1 ) з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що оскаржуване рішення відповідача порушує права та інтереси позивача, оскільки його внесення до переліку ризикових надає контролюючому органу беззаперечну підставу для автоматичного зупинення реєстрації податкових накладних. Відповідачем не надано матеріалів, на підставі яких позивача як платника податків віднесено до такого переліку ризиковості платника податку. На підставі оскаржуваного рішення відповідач зупиняє реєстрацію податкових накладних позивача та в подальшому відмовляє у їх реєстрації. Господарські відносини позивача з контрагентами є реальними та підтверджуються первинними документами. Порушення контрагентами позивача податкової дисципліни не може мати негативних наслідків для позивача.

Ухвалою суду від 10.11.2023 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд останньої за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

17.11.2023 року на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій підтримано позицію, викладену в позовній заяві, та зазначено, що відзив Головного управління ДПС у Дніпропетровській області є законодавчо необґрунтованим та таким, що не спростовують доводи, викладені в позовній заяві, як підстави для задоволення позову.

20.11.2023 року на адресу суду від відповідача Головного управління ДПС у Дніпропетровській області надійшов письмовий відзив на позовну заяву, в якому останній проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що використання контролюючим органом податкової інформації, наявної в інформаційних системах ДПС, або внесення інформації в такі бази за результатами її опрацювання у певних спосіб здійснення податкового контролю, зокрема, віднесення Товариства до платників, які відповідають критеріям ризиковості, є одним із заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на відповідача функцій та завдань, безпосередньо рішення Комісії по віднесенню платника податків до переліку таких платників які відповідають критеріям ризиковості без прийняття рішення про відмову у реєстрації податкових накладних / розрахунків коригувань не порушує права та інтереси позивача.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 зареєстровано 12.10.1994 року, що підтверджується записом Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №222401700000111341.

Основним видом економічної діяльності ФОП ОСОБА_1 за КВЕД є 46.90 неспеціалізована оптова торгівля (товари побутової хімії в асортименті, лаки, косметика, шампуні, засоби для чищення в асортименті та інші). Також Позивач здійснює такі види економічної діяльності як: 28.25 Виробництво промислового холодильного та вентиляційного устаткування; 45.20 Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів;1 46.33 Оптова торгівля молочними продуктами, яйцями, харчовими оліями та жирами; 46.45 Оптова торгівля парфумними та косметичними товарами; 46.49 Оптова торгівля іншими товарами господарського призначення; 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; 52.10 Складське господарство; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 38.32 Відновлення відсортованих відходів; 33.20 Установлення та монтаж машин і устаткування; 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами; 47.91 Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет; 81.21 Загальне прибирання будинків; 96.01 Прання та хімічне чищення текстильних і хутряних виробів; 25.62 Механічне оброблення металевих виробів.

Комісією Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних винесено:

- рішення № 42866 від 10.10.2023 року, відповідно до якого ФОП ОСОБА_1 відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податків, оскільки наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції.

Спірне рішення прийняті на підставі протоколу: № 682 від 10.10.2023 року, копія якого міститься у матеріалах справи.

У вказаному протоколі зазначено про те, що оскільки у податкового органу наявна інформація, отримана в межах з бази даних ІС «Податковий блок», яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарських операції, зазначеної в поданих для реєстрації податкових накладних, то позивач відповідає пункту 8 критерії ризиковості.

Відтак, позивач не погоджуючись із вказаним рішенням відповідача, вважає його необґрунтованим та таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства, що і стало підставою для звернення з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України(далі -ПК України).

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов`язки їх членів визначені Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (далі - Порядок №1165).

Згідно з пунктом 3 Порядку №1165 податкові накладні/ розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.

Відповідно до пункту 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Додатком 1 до Порядку №1165 встановлено наступні Критерії ризиковості платника податку на додану вартість:

1. Платника податку на додану вартість (далі - платник податку) зареєстровано (перереєстровано) на підставі недійсних (втрачених, загублених) та підроблених документів згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.

2. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління неіснуючим, померлим, безвісти зниклим особам згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.

3. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами, що не мали наміру провадити фінансово-господарської діяльності або здійснювати повноваження, згідно з інформацією, наданою такими особами.

4. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) та ним проваджено фінансово-господарську діяльність без відома і згоди його засновників і призначених у законному порядку керівників згідно з інформацією, наданою такими засновниками та/або керівниками.

5. Платник податку - юридична особа не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Казначейства (крім бюджетних установ).

6. Платником податку не подано контролюючому органу податкової звітності з податку на додану вартість за два останніх звітних (податкових) періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18статті 49 Податкового кодексу України.

7. Платником податку на прибуток підприємств не подано контролюючому органу фінансової звітності за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2статті 46 Податкового кодексу України.

8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Згідно з пунктом 6 Порядку №1165 питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення.

У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Судом встановлено, що оскаржуване рішення не містить розшифрування податкової інформації, натомість податковим органом лише продубльовано зміст п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, що не дає можливості встановити, яких саме документів недостатньо контролюючому органу для прийняття рішень про невідповідність критеріям ризиковості платника податку.

Положеннями пункту 6 Порядку №1165 визначено, що комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття.

Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

- інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.

За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття.

Додатком 4 до Порядку №1165 затверджено форму рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.

Так, з матеріалів справи вбачається, що оскаржуване рішення прийнято з підстав відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку, а саме пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Додатком №1 до Порядку №1165 визначені Критерії ризиковості платника податку на додану вартість, пункт 8 яких передбачає такий критерій, як наявність у контролюючих органів податкової інформації, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Згідно з додатком 4 Порядку №1165 в рішенні про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку обов`язково зазначається підстава його прийняття, зокрема, відповідний пункт критеріїв ризиковості платника податку та у разі відповідності пункту 8 критеріїв ризиковості платника податку розшифровується, яка саме податкова інформація.

Суд зазначає, що загальними вимогами, які висуваються до акту індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

При цьому, оскаржуване рішення не містять жодної мотивації підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку за ознакою «наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції (зазначено в додатках)».

Суду не надано жодного документу в якості доказу, на підставі якого винесено оскаржуване рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.

Суд критично ставиться до схеми руху сум ПДВ та аналітичної довідки, наданих відповідачем, оскільки будь-яка податкова інформація, що наявна в інформаційно-аналітичних базах відносно контрагентів суб`єкта господарювання по ланцюгах постачання, а також податкова інформація, надана іншими контролюючими органами, в тому числі і отримана з причин неможливості проведення документальних перевірок, носить виключно інформативний характер та не є належним доказом в розумінні процесуального закону.

Суд звертає увагу, що сама по собі інформація не є достатньою підставою для висновку про неможливість реального здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентами, оскільки отримана податкова інформація повинна оцінюватися у співвідношенні з первинною документацією.

Крім того, суд зауважує, що отримання податковим органом податкової інформації, у яких викладені висновки про вчинення контрагентом платника податків нікчемного правочину або відображення у звітності показників господарських операцій, які фактично не відбулись, не звільняє такий податковий орган від виконання обов`язку із самостійного встановлення та доведення факту вчинення платником податків порушення закону. Зібрана податкова інформація щодо контрагента не має преюдиціального значення та не є документом, що достовірно та безсумнівно підтверджує обставини фактичної дійсності.

Суд зазначає, що висновки контролюючого органу зроблено виключно на підставі аналізу зібраної та опрацьованої узагальненої податкової інформації наявної в базі даних ДПС, проте податкова інформація, що наявна в інформаційно - аналітичних базах, носить виключно інформативний характер та сама по собі, окремо від інших доказів або за їх відсутності, не доводить наявності податкових правопорушень, на які посилається контролюючий орган.

Крім того, суд вказує, що контролюючим органом не було проведено контрольних заходів щодо контрагентів позивача та дослідження їх первинних документів, не було доведено та надано належних доказів.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду від 10.04.2020 року у справі №804/1984/16 та постанові Верховного суду від 19 жовтня 2023 року у справі №160/5256/19.

В той же час, як встановлено судом, позивачем до суду було надано первинні документів про підтвердження реальності здійснення операцій, які, на думку контролюючого органу є ризиковими, а саме: Договір №01/07-АР майнового найму-оренди нежитлових приміщень; Журнал-ордер і відомість по рахунку 631 Розрахунки з вітчизняними постачальниками за період 01.04.2023 по 31.08.2023р. (ТОВ «БАРА»); Журнал-ордер і відомість по рахунку 631 Розрахунки з вітчизняними постачальниками за період 01.03.2023 по 31.08.2023р. (ТОВ ВКФ «ЕЛТА»); Журнал-ордер і відомість по рахунку 631 Розрахунки з вітчизняними постачальниками за період 01.01.2023 по 31.08.2023р. (ТОВ «ЕЛЬФА ЛАБОРАТОРІЯ»); Журнал-ордер і відомість по рахунку 631 Розрахунки з вітчизняними постачальниками за період 01.01.2023 по 31.08.2023р. (ТОВ «СІМОКС»); Акт контрольної перевірки інвентаризації цінностей на 15.09.2023р.; Оборотно-сальдова відомість по рахунку: 281 (станом на 15.09.2023р.) з 01.03.2023 по 31.08.2023р.; Оборотно-сальдова відомість по рахунку: 281 (станом на 15.09.2023р.) з 01.01.2023 по 31.08.2023р.; Акт контрольної перевірки інвентаризації цінностей на 15.09.2023р.; Рішення Комісією регіонального рівня Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про відповідність/невідповідність платників податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №39901 від 26.09.2023; Повідомлення про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріямризиковості №2 від 29.09.2023 та квитанція №2; Повідомлення про об`єкти оподаткування та об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадилась діяльність від 11.10.2021р. (форма №20-ОПП); Повідомлення про об`єкти оподаткування та об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадилась діяльність від 13.10.2021р. (форма №20-01111); Повідомлення про об`єкти оподаткування та об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадилась діяльність від 28.08.2023р. (форма №20-01111); Видаткова накладна №РН-0004221 від 01.06.2023р.; Видаткова накладна №РН-0004166 від 01.06.2023р.; Видаткова накладна №РН-0005174 від 01.06.2023р.; Видаткова накладна №РН-0004262 від 01.06.2023р.; Видаткова накладна №РН-0010680 від 03.01.2023р.; Видаткова накладна №РН-0005838 від 21.06.2023р.; Видаткова накладна №РН-0005840 від 21.06.2023р.; Видаткова накладна №РН-0006763 від 21.07.2023р.; Видаткова накладна №РН-0006705 від 24.07.2023р.; Видаткова накладна №РН-0011378 від 23.02.2023р.; Видаткова накладна №РН-0006548 від 27.06.2023р.; Видаткова накладна №РН-0006706 від 27.06.2023р.; Акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) №ОУ-0000062 від 31.05.2023р; Акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) №ОУ-0000059 від 19.05.2023р; Акт надання послуг №3205 від 12.06.2023р.; Видаткова накладна №В-0000006 від 01.05.2023р.; Товарно-транспортна накладна №7 від 01.05.2023р.; Товарно-транспортна накладна №7/1 від 01.05.2023р.; Видаткова накладна №В-0000007 від 08.05.2023р.; Товарно-транспортна накладна №8 від 08.05.2023р.; Видаткова накладна №В-0000001 від 10.01.2023р.; Товарно-транспортна накладна №2 від 10.01.2023р.; Товарно-транспортна накладна №3/1 від 10.01.2023р.; Видаткова накладна №В-0000004 від 10.04.2023р.; Товарно-транспортна накладна №2 від 10.04.2023р.; Видаткова накладна №В-0000003 від 14.03.2023р.; Товарно-транспортна накладна №4 від 14.03.2023р.; Видаткова накладна №В-0000008 від 16.05.2023р.; Товарно-транспортна накладна №9 від 16.05.2023р.; Товарно-транспортна накладна №20 від 24.07.2023p.; Товарно-транспортна накладна №21 від 24.07.2023р.; Видаткова накладна №РН-0000014від 24.08.2023р.; Товарно-транспортна накладна №28 від 24.08.2023р.; Товарно-транспортна накладна №29 від 24.08.2023р.; Видаткова накладна №РН-0000012 від 26.07.2023р.; Товарно-транспортна накладна №22 від 26.07.2023р.; Товарно-транспортна накладна №23 від 26.07.2023р.; Товарно-транспортна накладна №24 від 26.07.2023р.; Видаткова накладна №РН-0000013від 21.08.2023р.; Товарно-транспортна накладна №25 від 21.08.2023р.; Товарно-транспортна накладна №26 від 21.08.2023р.; Товарно-транспортна накладна №27 від 21.08.2023р.; Видаткова накладна №РН-000061 Івід 24.08.2023р.; Товарно-транспортна накладна №116 від 24.08.2023р.; Товарно-транспортна накладна №117 від 24.08.2023р.; Видаткова накладна №РН-0000535від 26.07.2023р.; Товарно-транспортна накладна №99 від 26.07.2023р.; Товарно-транспортна накладна №100 від 26.07.2023р.; Товарно-транспортна накладна №101 від 26.07.2023р.; Видаткова накладна №РН-0000471від 30.06.2023р.; Товарно-транспортна накладна №81 від 30.06.2023р; Товарно-транспортна накладна №82 від 30.06.2023р.; Видаткова накладна №РН-0000490від 11.07.2023р.; Товарно-транспортна накладна №90 від 11.07.2023р.; Видаткова накладна №РН-0000006від 02.05.2023р.; Товарно-транспортна накладна №11 від 02.05.2023р.; Товарно-транспортна накладна №12 від 02.05.2023р.; Видаткова накладна №РН-000001 від 11.07.2023р.; Товарно-транспортна накладна №18 від 11.07.2023р.; Товарно-транспортна накладна №12 від 02.05.2023р.; Видаткова накладна №РН-0000010від 11.07.2023р.; Товарно-транспортна накладна №18 від 11.07.2023р.; Видаткова накладна №РН-0000007від 25.05.2023р.; Товарно-транспортна накладна №13 від 25.05.2023р.; Видаткова накладна №РН-0000015від 28.08.2023р.; Товарно-транспортна накладна №30 від 28.08.2023р.; Видаткова накладна №РН-0000613від 28.08.2023р.; Товарно-транспортна накладна №118 від 28.08.2023р Видаткова накладна №РН-0000008від 30.05.2023р.; Товарно-транспортна накладна №14 від 30.05.2023р.; Товарно-транспортна накладна №15 від 30.05.2023р.; Видаткова накладна №РН-0000009від 30.06.2023р.; Товарно-транспортна накладна №16 від 30.06.2023р.; Товарно-транспортна накладна №17 від 30.06.2023р.; Видаткова накладна №РН-0000005від 31.03.2023р.; Товарно-транспортна накладна №9 від 31.03.2023р.; Товарно-транспортна накладна№10 від 31.03.2023р.; Видаткова накладна №РН-0000252від 31.03.2023р.; Товарно-транспортна накладна №36 від 31.03.2023р.; Товарно-транспортна накладна №37 від 31.03.2023р.; Видаткова накладна №РН-0000392 від 26.05.2023р.; Товарно-транспортна накладна №63 від 26.04.2023р.; Видаткова накладна №РН-000041 від 30.05.2023р.; Товарно-транспортна накладна №69 від 30.05.2023р.; Товарно-транспортна накладна №70 від 30.05.2023р.; Декларація; Договір поставки №15 від 02.01.2019р.; Додаткова угода №1 від 04.01.2021р. до Договору поставки №15 від 02.01.2019р.; Договір №01/07-АР майнового найму-оренди нежитлових приміщень від 01.07.2022р.; Додаток №1 до Договору №01/07-АР від 01.07.2022р.; Додаток №2 до Договору №01/07-АР від 01.07.2022р.- Акт прийому-передач приміщень від 01.07.2022р.; Договір на придбання дистриб`юторських прав №210115 від 15.01.2021р.; Договір поставки №103 від 27.05.2022р.; Договір поставки №01/10/22 від 01.10.2022р.; Договір поставки №300001843 від 12.05.2022р.; Договір поставки №01072022 від 01.07.2022р.; Договір поставки №10/10/22 від 10.10.2022р.; Договір поставки №108 від 14.10.2022р.; Договір про надання послу на прибирання №29/0811 від 29.08.2022р.; Договір поставки №09 від 19.03.2019р.; Договір поставки №22 від 21.01.2021р.; Договір про надання послу на прибирання №15/0511 від 15.05.2022р.; Договір про постачання електричної енергії споживачу №60АР200-1748-23 від 29.05.2023р.; Договір поставки №115 від 03.05.2023р.; Договір №6 від 17.01.2022р.; Договір поставки №98 від 30.05.2023р.; Договір поставку товару №19/01/23-01 від 19.01.2023р.; Додаткова угода №2 від 02.01.2023 до Договору поставки №16 від 02.01.2019р.; Видаткова накладна №К-0000008 від 04.05.2023р.; Товарно-транспортна накладна №8 від 04.05.2023р.; Видаткова накладна №К-0000003 від 08.02.2023р.; Товарно-транспортна накладна №3 від 08.02.2023р.; Видаткова накладна №К-0000001 від 10.01.2023р.; Товарно-транспортна накладна №1 від 10.01.2023р.; Товарно-транспортна накладна №1/1 від 10.01.2023р.; Видаткова накладна №К-0000006 від 10.04.2023р.; Товарно-транспортна накладна №6 від 10.04.2023р.; Видаткова накладна №К-0000005 від 14.03.2023р.; Товарно-транспортна накладна №5 від 14.03.2023р.; Видаткова накладна №К-0000010 від 15.05.2023р.; Товарно-транспортна накладна №10 від 15.05.2023р.; Видаткова накладна №К-0000002 від 26.01,2023р.; Товарно-транспортна накладна №2 від 26.01.2023р.; Товарно-транспортна накладна №2/1 від 26.01.2023р.; Видаткова накладна №К-0000006 від 26.04.2023р.; Товарно-транспортна накладна №7 від 26.04.2023р.; Видаткова накладна №К-0000004 від 27.02.2023р.; Товарно-транспортна накладна №4 від 27.02.2023р.; Видаткова накладна №К-0000009 від 11.05.2023р.; Товарно-транспортна накладна №9 від 11,05.2023р.; Акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) НП №009758880 від 31.07.2023р. та експрес накладна №20450746049567; Акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) №НП-009454526 від 10.06.2023р. та експрес накладна №20450720013235; Акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) №НП-009574675 від 30.06.2023р. та експрес накладна №20450730270912, №20450733230916; Акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) №НП-008890256 від 28.02.2023р. експрес накладна №20456669421697, №59000933070048; Акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) №НП-008646245 від 10.01.2023р. експрес накладна №20450644986404; Платіжна інструкція №2697 від 01.06.2023р.; Платіжна інструкція №3304 від 03.07.2023р.; Платіжна інструкція №3543 від 13.07.2023р.; Платіжна інструкція №3607 від 17.07.2023р.; Платіжна інструкція №1584 від 03.04.2023р.; Платіжна інструкція №2125 від 02.05.2023р.; Платіжна інструкція №2685 від 31.05.2023р.; Платіжна інструкція №12/06/2023 від 12.06.2023р.; Платіжна інструкція №23/06/2023 від 23.06.2023р.; Платіжна інструкція №8281 від 23.06.2023р.; Платіжна інструкція №26/06/2023 від 26.06.2023р.; Платіжна інструкція №21/07/2023 від 21.07.2023р; Платіжна інструкція №3713 від 24.07.2023р.; Платіжна інструкція №3882 від 31.07.2023р.; Платіжна інструкція №4410 від 24.08.2023р.; Платіжна інструкція №4411 від 24.08.2023р.; Платіжна інструкція №31/05/2023 від 31.05.2023р.; Платіжна інструкція№8156 від 27.04.2023р.; Платіжна інструкція №8157 від 27.04.2023р.; Платіжна інструкція №8158 від 27.04.2023р.; Платіжна інструкція №1056 від 23.06.2023р.; Платіжна інструкція №991 від 31.05.2023р.; Платіжна інструкція №1145 від 30.05.2023р.; Платіжна інструкція №03/08/2023 від 03.08.2023р.; Платіжна інструкція №11/07/2023 від 11.07.2023р.; Платіжна інструкція №16/06/2023 від 16.06.2023р.; Платіжна інструкція №21/08/2023 від 21.08.2023р.; Платіжна інструкція №26/06/2023 від 26.06.2023р.: Платіжна інструкція №30/06/2023 від 30.06.2023р.: Платіжна інструкція №995 від 01.06.2023р.; Платіжна інструкція №1059 від 26.06.2023р.; Платіжна інструкція №1058 від 26.06.2023р.; Платіжна інструкція №1082 від 04.07.2023р.; Платіжна інструкція №1135 від 24.07.2023р.; Платіжна інструкція №1180 від 08.08.2023р.; Платіжна інструкція №1179 від 08.08.2023р.; Платіжна інструкція №8112 від 04.04.2023р.; Платіжна інструкція №8107 від 04.04.2023р.; Платіжна інструкція №8111 від 04.04.2023р.; Платіжна інструкція №8113 від 04.04.2023р.; Платіжна інструкція №8106 від 04.04.2023р.; Платіжна інструкція №8110 від 04.04.2023р.; Платіжна інструкція №8109 від 04.04.2023р.; Платіжна інструкція №8108 від 04.04.2023р.; Платіжна інструкція №8120 від 05.04.2023р.; Платіжна інструкція №8119 від 05.04.2023р.; Платіжна інструкція №8118 від 05.04.2023р.; Платіжна інструкція №8142 від 20.04.2023р.; Платіжна інструкція №8143 від 20.04.2023р.; Платіжна інструкція №8141 від 20.04.2023р.; Платіжна інструкція №8065 від 28.02.2023р.; Платіжна інструкція №8064 від 28.02.2023р.; Платіжна інструкція №8063 від 28.02.2023р.; Платіжна інструкція №8067 від 28.02.2023р.; Платіжна інструкція №8066 від 28.02.2023р.; Видаткова накладна №БА-0000780 від 05.08.2022р.; Товарно-транспортна накладна від 05.08.2022р.; Видаткова накладна №3205 від 12.06.2023р.; Товарно-транспортна накладна №РЗ205 від 12.06.2023р.; Видаткова накладна №3531 від 28.06.2023р.; Товарно-транспортна накладна №Р3531 від 28.06.2023р.; Видаткова накладна №410 від 09.08.2022р.; Товарно-транспортна накладна №Р410 від 09.08.2022р.; Видаткова накладна №РН-0000561від 03.08.2023р.; Видаткова накладна №РН-0000465від 16.06.2023р.; Видаткова накладна №РН-0000605від 21.08.2023р.; Видаткова накладна №РН-0000507від 11.07.2023р.; Видаткова накладна №РН-0000466від 26.06,2023р.; Видаткова накладна №РН-0000481 від 30.06.2023р.

При цьому, суд зауважує щодо необґрунтованості тверджень контролюючого органу про наявність ризикових операцій, тощо, оскільки у відзиві відповідач не надав відповідних пояснень щодо підстав та обґрунтувань щодо власних висновків.

Отже, в даному випадку суд зазначає, що використання податковим органом загальних висновків призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути обізнаним у моделюванні поведінки та таким, що не повідомлений про необхідність надання документів за вичерпним і зрозумілим переліком.

Рішення суб`єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб`єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.

Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб`єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов`язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі.

При цьому, суб`єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.

Таким чином суд доходить висновку, що спірні рішення контролюючого органу не містять конкретної інформації, які саме документи складені позивачем із порушенням законодавства, або документів, які мав надати позивач на пропозицію контролюючого органу, але не надав, що свідчить про не надання комісією належної оцінки встановленим вище обставинам.

Довести правомірність своїх дій чи бездіяльності відповідно до принципу офіційності в адміністративному судочинстві зобов`язаний суб`єкт владних повноважень.

Суд зазначає, що Порядок №1165 визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, тобто для застосування прописаного у Порядку №1165 механізму, у тому числі щодо прийняття рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, необхідний сам факт існування податкової накладної/розрахунку коригування, що подаються для реєстрації в ЄРПН.

Відповідно до п.п.5,6 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток І), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3). У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Одним із критеріїв ризиковості платника податку (який визначений підставою в оскаржуваному рішенні) є наявність у контролюючих органах податкової інформації, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операцій зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування. (п.8 Додатку 1 Порядку № 1165).

Отже, згідно з Порядком № 1165 Комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (в Головному управлінні Державної податкової служби України в Дніпропетровській області) не має права робити висновок про відповідність критеріям ризиковості платника податку з посиланням на п.8 критеріїв ризиковості платника податку, якщо не має поданих для реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування та вказаної в них господарської операції.

Отже, питання відповідності позивача Критеріям ризиковості платника ПДВ має розглядатись Комісією регіонального рівня за наслідками подання товариством для реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування та моніторингу платника податку і податкової накладної/ розрахунку коригування, що направлена для реєстрації.

Зі змісту рішення відомо, що комісією відповідача прийнято рішення про відповідність платника Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість не за наслідками подання останнім податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації, що має передувати моніторингу платника податку, моніторингу такої накладної/розрахунку коригування, а у зв`язку з наявною податковою інформацією, що отримана з баз даних ДПС під час виконання функцій контролю.

У рішенні не наведено доказів, що підтверджують ознаки здійснення ризикових операцій позивачем з посиланням на відповідні документи.

Крім того, в оскаржуваному рішенні відповідачем не вказано, на підставі чого було прийнято таке рішення, зокрема відсутня позначка у колонках «у зв`язку з виявленням обставин та/або отриманням інформації контролюючим органом у процесі поточної діяльності».

Також у рядку «Податкова інформація» рішень не зазначено суть та характер наявної податкової інформації, що стала підставою для його прийняття, не ідентифіковано конкретні ризикові операції та/або податкові накладні платника, в яких були зафіксовані такі операції. Натомість контролюючим органом лише процитовано зміст п. 8 Критеріїв ризиковості платника податків.

Таким чином, оскаржуване рішення не містить мотивації підстав та причин віднесення ФОП до ризикових платників податків відповідно до п. 8 Критеріїв ризиковості платників податку.

За викладених обставин, суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваного рішення відповідача, як такого, що прийняте останнім не у спосіб, передбачений законодавством України.

При цьому, суд окремо звертає увагу на те, що бланк рішень про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, викладений у додатку №4 до Порядку №1165, рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Відповідна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 05.01.2021 року у справі №640/11321/20, в постанові Верховного Суду від 31 березня 2023 року у справі №340/3519/20 та в постанові Верховного Суду від 03 жовтня 2023 року у справі №380/4146/22.

Відповідно до п.6 Порядку №1165 у разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Таким чином, ефективним способом захисту прав позивача є задоволення позовної вимоги про зобов`язання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області виключити Фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Згідно з ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про задоволення позовної заяви.

Згідно положень ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 241 - 246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м.Дніпро вул.Сімферопольська, буд.17-а, код ЄДРПОУ 44118658) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головпого управління ДПС у Дніпропетровській області № 42866 від 10.10.2023 року про відповідність Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 критеріям ризиковості платника податку.

Зобов`язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ ВП 44118658, адреса: 49000, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-а) виключити Фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 (РНОКІІП НОМЕР_1 ) з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м.Дніпро вул.Сімферопольська, буд.17-а, код ЄДРПОУ 44118658) на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2684,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтею 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Горбалінський