Рішення № 115827914, 21.12.2023, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.12.2023
Номер справи
320/44856/23
Номер документу
115827914
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 грудня 2023 року справа №320/44856/23

Суддя Київського окружного адміністративного суду Марич Є.В., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до ГУ ПФУ в м. Києві (далі - відповідач), в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу з 01.04.2019р. з урахуванням даних, визначених довідкою Київського МТЦК та СП про грошове забезпечення позивача від 19.05.2023р. №06/10025 станом на 05.03.2019р. (далі - оновлена довідка);

- зобов`язати відповідача перерахувати та виплатити позивачу з 01.04.2019р. пенсію в розмірі 80% від суми грошового забезпечення, визначеного оновленою довідкою, без застосування обмеження пенсії максимальним розміром;

- зобов`язати відповідача перерахувати та виплатити позивачу з 01.07.2021р. пенсію в розмірі 80% від суми грошового забезпечення, визначеного оновленою довідкою, без застосування обмеження пенсії максимальним розміром, та з урахуванням щомісячної доплати в сумі 2000 грн. згідно ПКМУ від 14.07.2021р. №713;

- зобов`язати відповідача перерахувати та виплатити позивачу з 01.03.2022р. пенсію в розмірі 80% від суми грошового забезпечення, визначеного оновленою довідкою, без застосування обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням щомісячної доплати в сумі 2000 грн. згідно ПКМУ від 14.07.2021р. №713 та індексації, встановленої ПКМУ від 16.02.2022р. №118;

- зобов`язати відповідача перерахувати та виплатити позивачу з 01.03.2023р. пенсію в розмірі 80% від суми грошового забезпечення, визначеного оновленою довідкою, без застосування обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням щомісячної доплати в сумі 2000 грн. згідно ПКМУ від 14.07.2021р. №713 та індексації, встановленої ПКМУ від 16.02.2022р. №118, від 24.02.2023р. №168.

У зв`язку з невідповідністю позовної заяви вимогам процесуального закону, керуючись статтею 169 КАС України, суд ухвалою від 19.07.2023р. позов залишив без руху з наданням позивачеві строку для усунення її недоліків.

Позивачем до суду подано заяву про усунення недоліків, в якій позивач наголосив на доцільності роз`яднання позовних вимог.

Ухвалою суду від 30.10.2023р. вирішено роз`єднати у самостійні провадження позовні вимоги ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в м. Києві про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії. Зокрема, виділено в окреме самостійне провадження позовні вимоги про зобов`язання ГУ ПФУ в м. Києві перерахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.07.2021р. пенсію в розмірі 80% від суми грошового забезпечення, визначеного довідкою Київського МТЦК та СП про грошове забезпечення позивача від 19.05.2023р. №06/10025 станом на 05.03.2019р., без застосування обмеження пенсії максимальним розміром, та з урахуванням щомісячної доплати в сумі 2000 грн. згідно ПКМУ від 14.07.2021р. №713.

Відтак, суд розглядатиме у межах даної справи нведені позовні вимоги, так як решта вимог виділено в окремі провадження.

Ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Крім того, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує, що ГУ ПФУ в м. Києві з 01.07.2021р. протиправно застосовано до його пенсії обмеження максимальним розміром. Окрім того, позивач зазначає, що відповідачем при визначенні розміру пенсії (80% грошового забезпечення), проведенні нарахування щомісячної доплати в сумі 2000 грн. згідно ПКМУ від 14.07.2021р. №713, також застосовано обмеження пенсії максимальним розміром.

Відповідач не скористався своїм правом на подання до суду відзиву на позовну заяву, не зважаючи на те, що був належним чином повідомлений про розгляд справи.

Відтак, суд, з урахуванням приписів ст. 162 КАС України, здійснюватиме розгляд справи за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

При перерахунку пенсії позивача з 01.07.2021р. застосовано обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.

Позивач вважає дії ГУ ПФУ щодо застосування обмеження пенсії максимальним розміром до виплати протиправними, а тому за захистом своїх прав та інтересів звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до статті 1-1 Закону № 2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Якщо міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, то застосовуються норми міжнародного договору.

Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 № 107-VI внесено зміни до Закону № 2262-XII, а саме доповнено статтю 43 новою частиною сьомою, згідно якої максимальний розмір пенсій, призначених відповідно до цього Закону (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцять мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI внесено зміни до Закону № 2262-XII, на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24.12.2015 № 911-VIII, а саме частину сьому статті 43, яку викладено в наступній редакції "Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність" та доповнено реченням такого змісту "Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень".

Натомість, рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7- рп/2016визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини 7статті 43 Закону № 2262-ХІІ, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 01.01.2016 по 31.12.2016, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Відповідно до частини 2 статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Відповідні закони, інші правові акти або їх окремі положення, визнані за рішеннями Конституційного Суду України неконституційними, не підлягають застосуванню як такі, що втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність (абзац 6 пункту 4 Рішення Конституційного Суду України у Справі № 1-31/2000 про порядок виконання рішень Конституційного Суду України).

Таким чином, положення частини 7 статті 43 Закону України № 2262-ХІІ з дня ухвалення рішення про визнання їх неконституційними, а саме з 20.12.2016 року є такими, що втратили чинність.

Крім того, Конституційним Судом України у рішеннях № 8-рп/99 від 06.07.1999 року, № 5-рп/2002 від 20.03.2002 та № 8-рп/2005 від 11.10.2005 сформовано правову позицію, згідно з якою Конституція України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо.

У рішенні № 5-рп/2002 від 20.03.2002 Конституційний Суд України зазначив, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

У рішенні №10-рп/2008 від 22.05.2008 Конституційний Суд України визначив, що однією з конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина є недопущення їх скасування чи звуження їх змісту та обсягу при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів.

В свою чергу, згідно зі статтею 151-2 Конституції України рішення та висновки, ухвалені Конституційним Судом України, є обов`язковими, остаточними і не можуть бути оскаржені.

Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 № 1774-VIII (далі - Закон № 1774-VIII), який відповідно до Прикінцевих положень цього Закону, набрав чинності із 01.01.2017 року, у частині 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб слова і цифри "у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року" замінено словами і цифрами "по 31 грудня 2017 року".

Суд зауважує, що буквальне розуміння змін внесених Законом № 1774-VIII з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016 дозволяє стверджувати, що у Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" відсутня частина 7 статті 43, а внесені до неї зміни Законом України № 1774-VIII, що полягають у зміні слів і цифр є нереалізованими.

Таким чином, починаючи з 2017 року стаття 43 Закону № 2262-XII не містила норм про обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами. Отже, внесені Законом України від 06.12.2016 року № 1774 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії - "у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року" замінено словами і цифрами "по 31 грудня 2017 року"), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.

Вказане узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 31.01.2019 у справі №638/6363/17, від 08.08.2019 у справі №522/3271/17, від 10.10.2019 у справі №522/22798/17 та від 16.04.2020 №620/1285/19.

При цьому з наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що пенсію позивача з 01.07.2021р. обмежено максимальним розміром та визначено на рівні 18540,00 грн. замість підсумкового розміру пенсії (з надбавками) 18906,60 грн.

Отже, підсумовуючи викладене, суд доходить висновку, що обмеження розміру пенсії позивача не ґрунтується на положеннях Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 № 1774-VIII, оскільки аналогічні за суттю та змістом обмеження, передбачені ч. 7ст. 43 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII, визнанні неконституційними рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 року № 7-рп/2016.

Виходячи із викладеного, заявлені позивачем позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо обмеження з 01.07.2021р. розміру його пенсії максимальним розміром підлягають задоволенню.

Окрім того, суд враховує, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021р. №713 відповідачем проводилось нарахування та виплати доплати до пенсії позивача у розмірі 2000,00 грн., при цьому пенсію визначено на рівні 80% від суми грошового забезпечення, що враховується при нарахуванні/перерахунку пенсії, однак пенсія позивача з 01.07.2021р. обмежувалась максимальним розміром до виплати.

Відтак, з метою відновлення прав позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням доплати згідно ПКМУ №713 та відповідного відсоткового співвідношення розміру пенсії (80%), без застосування до неї обмеження, з урахуванням виплачених сум.

Водночас, суд не вбачає за необхідне зобов`язувати відповідача здійснювати перерахунок пенсії позивача з урахуванням відомостей довідки від 19.05.2023р. №06/10025 про грошове забезпечення позивача, адже відповідне питання є предметом спору в адміністративній справі №320/21238/23, у зв`язку із чим, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В силу приписів частини 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, суд доходить висновку, що заявлений позов підлягає частковому задоволенню.

Позивач звільнений від сплати судового збору, тому судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 73-77, 90, 139, 242, 245, 246, 250, 255, 263, 295 КАС України, суд

в и р і ш и в:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (зареєстрована адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ; рнокпп: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (місцезнаходження: м. Київ, вул. Бульварно - Кудрявська, буд. 16, індекс: 04053; код ЄДРПОУ: 42098368) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (місцезнаходження: м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. № 16, код ЄДРПОУ: 42098368) щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 (зареєстрована адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ; рнокпп: НОМЕР_1 ) максимальним розміром з 01.07.2021р.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (місцезнаходження: м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. № 16, код ЄДРПОУ: 42098368) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (зареєстрована адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ; рнокпп: НОМЕР_1 ) з 01.07.2021р. в розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення, без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн. згідно постанови КМУ від 14.07.2021р., а також раніше виплачених сум.

4. У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

5. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Марич Є.В.