Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
20 грудня 2023 року Справа № 280/9576/23 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, 158-Б, м. Запоріжжя, 69057, ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі відповідач), в якій позивач просить суд:
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 протиправними;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 01 квітня 2019 року ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки Запорізького обласного ТЦК та СП від 29 жовтня 2021 року №2220/с про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії та основного розміру пенсії у розмірі 82 % відповідних сум і грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію по вислузі років відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-XII(далі - Закон №2262-ХІІ), пенсія призначена в розмірі 82% відповідних сум грошового забезпечення. Відповідач безпідставно зменшив розмір пенсії позивача до 70% відповідних сум грошового забезпечення. Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду у справі №0840/3047/18 такі дії Управління визнано протиправними та зобов`язано відповідача здійснити перерахунок та виплату заборгованості по пенсії, з урахуванням 82% відповідних сум грошового забезпечення. Також, рішенням Запорізького окружного адміністративного суду у справі №280/595/22 зобов`язано відповідача провести з 01 квітня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про грошове забезпечення для нарахування пенсії від 29 жовтня 2021 року №220/с, виданої Запорізьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум. Проте, Управління повторно протиправно зменшило основний розмір пенсії позивача до 70% відповідних сум грошового забезпечення. Позивач вважає такі дії Управління протиправними, просить позов задовольнити.
Ухвалою суду від 20 листопада 2023 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін.
06 грудня 2023 року відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що дії щодо застосування 70% грошового забезпечення при перерахунку пенсії відповідають вимогам чинного законодавства, оскільки на момент здійснення перерахунку діяла нормастатті 13 Закону №2262-ХІІ, яка передбачала саме такий максимальний розмір пенсії. Також звертає увагу на пропуск строку звернення до суду з даним позовом. Просить у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив такі обставини.
Позивач є військовим пенсіонером і йому призначена пенсія за вислугу років в розмірі 82% відповідних сум грошового забезпечення, перебуває на обліку в Управлінні.
При перерахунку пенсії у 2018 році відповідачем застосовано приписистатті 13 Закону №2262-ХІІта розмір пенсії позивача обмежено 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Позивач оскаржив таке обмеження до суду.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 28 вересня 2018 року у справі № 0840/3047/18, яке за даними Єдиного державного реєстру судових рішень набрало законної сили 12 листопада 2018 року, крім іншого, визнано протиправними Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо зменшення раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з 82% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Крім того, рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 11 травня 2022 року по справі № 280/595/22, яке за даними Єдиного державного реєстру судових рішень набрало законної сили 20 вересня 2022 року, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати пенсію ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 29 жовтня 2021 року №2220/с про розмір грошового забезпечення, з урахуванням зазначених у ній складових та основного розміру пенсії, та здійснити виплату, з урахуванням раніше виплачених сум.
При виконанні рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 11 травня 2022 року по справі № 280/595/22 позивачу обмежено максимальний розмір пенсії з 82% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідне звернення позивача щодо перерахунку пенсії виходячи із максимального розміру 82% відповідних сум грошового забезпечення проігноровано відповідачем.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо повторного зменшення основного розміру раніше призначеної пенсії з 82% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.
Відповідно достатті 46 Конституції Українигромадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до положень статті 9 Закону УкраїниПро соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімейвід 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ (далі -Закон №2011-ХІІ) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цимЗаконом, визначаєЗакон №2262-ХІІ.
Відповідно до частини 1статті 13 Закону №2262-ХІІ(в редакції чинній з моменту прийняття Закону), пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пунктастатті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або через хворобу - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
б) особам офіцерського складу, особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пунктбстатті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
в) особам, зазначеним у пунктахаібцієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 і 4 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2 - 80 процентів.
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» №51-IV(51-15) від 04 липня 2002 року (далі - Закон №51-IV(51-15)) внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ, відповідно до яких, передбачено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року №3668-VI(далі - Закон №3668-VI) внесено зміни до частини 2статті 13 Закону №2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Однак, пунктом 2 розділуІІПрикінцеві та перехідні положення цього Законувстановлено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цимЗаконом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року №1166-VII(далі - Закон № 1166-VII) внесено зміни у частину 2статті 13 Закону №2262-XIIзгідно яких цифри80замінено цифрами70.
Статтею 63 Закону №2262-ХІІ, у редакції, чинній з 1 січня 2017 року, визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.
Згідно з цією статтею перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цимЗакономта членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цьогоЗаконупровадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цьогоЗакону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цьогоЗакону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цьогоЗакону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських
Усі призначені за цимЗакономпенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цимЗаконом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цимЗаконом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цимЗаконом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесеніЗаконом №3668-VІтаЗаконом №1166-VIIзміни достатті 13 Закону №2262-ХІІщодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цимЗаконому разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є нормистатті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв`язку з прийняттямЗакону №3668-VІтаЗакону №1166-VIIне зазнала.
У зв`язку із викладеним суд дійшов висновку, що відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другоїстатті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постанові від 08 липня 2015 року у справі № 732/48/15, Верховним Судом у постановах від 31 січня 2018 року у справі № 523/4930/15-а, від 27 лютого 2018 року у справі № 642/3284/17 та 19 червня 2018 року у справі № 583/2264/17. Також, дана права відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду від 4 лютого 2019 року у справі №240/5401/18 за результатами розгляду зразкової справи.
Таким чином, зменшення розміру пенсії позивача до 70% відповідних сум грошового забезпечення на підставістатті 13 Закону №2262-ХІІє протиправним.
Суд звертає увагу, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду у справі №0840/3047/18, яке набрало законної сили, визнано протиправними дії Управління щодо зменшення раніше призначеної позивачу відповідно доЗакону №2262-ХІІпенсії в розмірі 82% до 70 % відповідних сум грошового забезпечення з тих самих підстав, та зобов`язано Управління відновити позивачу пенсію в розмірі 82% відповідних сум грошового забезпечення.
Разом з тим, не зважаючи на наявність судового рішення, яке набрало законної сили, відповідач зменшив розмір пенсії позивача з тих самих підстав, які вже були предметом судової оцінки, чим допустив грубе порушення його прав.
Враховуючи, що зменшення основного розміру пенсії позивача до 70% відповідних сум грошового забезпечення відбулось з 01 квітня 2019 року під час перерахунку пенсії, проведеного на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду у справі №280/595/22, суд дійшов висновку, що порушене право позивача підлягає поновленню саме з цього часу - з 01 квітня 2019 року, а відтак позовні вимоги є частково обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо строків звернення до суду з даним позовом, суд зазначає, що з матеріалів справи вбачається, що про порушення своїх прав позивач дізнався з листа відповідача від 26 вересня 2023 року, даний позов подано до суду 15 листопада 2023 року, отже передбачений статтею 122 КАС України строк звернення до суду не пропущений.
Відповідно до положеньстатті 90 КАС Українисуд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження матеріалами справи, є частково обґрунтованими, а надані сторонами письмові докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про часткове задоволення адміністративного позову.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає, що з урахуванням положеньстатті 139 КАС Українипонесені позивачем судові витрати на оплату судового збору в розмірі 1073,60 грн. підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Управління.
Керуючись статтями2,5,72,77,139,241,243-246 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 протиправними.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 01 квітня 2019 року ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки Запорізького обласного ТЦК та СП від 29 жовтня 2021 року №2220/с про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії та основного розміру пенсії у розмірі 82% відповідних сум і грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1073,60 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Повне найменування сторін та інших учасників справи:
Позивач- ОСОБА_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, місцезнаходження: 69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012.
Повне судове рішення складено 20 грудня 2023 року.
Суддя Д.В. Татаринов