Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 681/1254/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2023 року. м. Полонне
Полонський районний суд Хмельницької області в складі головуючої судді Горгулько Н.А.,
розглянувши заправилами спрощеногопозовного провадженнябез викликусторін взалі судув м.Полонному справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Хмельницькій області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
в с т а н о в и в:
У вересні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом про скасування постанови серії ЕАТ № 7764681 від 18.09.2023.
В обґрунтуванняпозову вказав,що18.09.2023інспектором відділуполіцейської діяльності№ 3Шепетівського районногоуправління поліціїГУНП вХмельницькій областікапралом поліціїЗабужком М.В.була винесенапостанова серіїЕАТ №7764681,якою бувпритягнутий доадміністративної відповідальностіза ч.3ст.121КУпАП іззастосуванням стягненняу виглядіштрафу урозмірі 340грн.
З постановою не погоджується, вважає, що притягнутий до відповідальності за порушення, якого не вчиняв. Зазначає, що згідно даних свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_1 , транспортний засіб «Volkswagen LT35», номерний знак НОМЕР_2 , власником якого є ОСОБА_2 , яким керував ОСОБА_1 , є вантажопасажирським транспортним засобом категорії «В». Вказаний транспортний засіб з моменту реєстрації та постановки на облік експлуатується виключно у власних цілях, без мети отримання прибутку. Зазначає, що відповідно до п. 3 Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами від 08.05.1993 № 340, транспортні засоби, керування якими дозволяється за наявності посвідчення водія, залежно від їх типів і призначення, поділяються на категорії. Зокрема, категорія «В» (легкові автомобілі та інші легкові автомобілі на їхній базі) передбачає керування автомобілями, дозволена максимальна маса яких не перевищує 3500 кг. (7700 фунтів), а кількість сидячих місць, крім сидіння водія, - восьми. Таким чином, автомобілі типу «Вантажопасажирські-В» з кількістю місць для сидіння не більше дев`яти, які за своєю конструкцією та обладнанням призначені для перевезення пасажирів та їх багажу із забезпеченням необхідного комфорту та безпеки, є не вантажними автомобілями, а легковими. А тому такі автомобілі обов`язковому технічному контролю не підлягають( крім таксі та автомобілів, що використовуються для перевезення пасажирів з метою отримання прибутку). Просить визнати протиправною та скасувати постанову серії ЕАТ № 7764681 від 18.09.2023.
Ухвалою суду від 27.09.2023 у справі відкрито провадження та постановлено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними матеріалами справи.
У встановлений судом строк, а саме 03.10.2023, представник відповідача Головного управління Національної поліції ГУНП у Хмельницькій області подав відзив на адміністративний позов (до якого долучив диск із відеозаписом), в якому заперечив проти позову ОСОБА_1 з мотивів безпідставності позовних вимог. Зазначає, що 18.09.2023 під час виконання своїх службових обов`язків поліцейським СРПП ВПД № 3 Шепетівського РУП ГУНА в Хмельницькій області Забужком М.В. було виявлено, що позивач керував транспортним засобом «Volkswagen 212140», номерний знак НОМЕР_2 , що підлягає проходженню обов`язкового технічного контролю, однак вчасно його не пройшов, чим порушив п. 31.3. б Правил дорожнього руху України і вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 121 КУпАП.
Вказує, що процедуру проведення технічного контролю визначає Порядок проведення обов`язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2012 № 137. Зокрема, відповідач вбачає підставу, за не виконання якої відносно позивача було складено адміністративні матеріали, а саме категорію «2) легкові автомобілі, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку, вантажні автомобілі незалежно від форми власності вантажопідйомністю до 3,5 тонни, причепи до них із строком експлуатації до двох років», оскільки вона у відзиві виділена по тексту підкреслена нижнім курсором. Зазначає, що позивач зловживає правом на судовий захист та намагається ввести суд в оману, хоче уникнути стягнення, шляхом подання позову. Вважає, що постанова є правомірною, просить у задоволенні позову відмовити.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши наявні матеріали справи, зазначає про таке.
Встановлено, що 18.09.2023 інспектор відділу поліцейської діяльності № 3 Шепетівського районного управління поліції ГУНП в Хмельницькій області Забужко М.В. виніс постанову серії ЕАТ № 7764681, відповідно до якої ОСОБА_1 18.09.2023 близько 21 год. 17 хв., керував транспортним засобом марки «Volkswagen LT35», номерний знак НОМЕР_2 , у с. Велика Березна по вул. Дмитрівська, 10 Шепетівського району Хмельницької області, який не пройшов обов`язковий технічний контроль, чим порушив п. 31.3 б Правил дорожнього руху України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 121 КУпАП. Вказаною постановою до ОСОБА_1 застосовано стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 грн (а.с. 2).
Відповідно до даних свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_1 , транспортний засіб марки «Volkswagen» має наступні характеристики: модель - LT 35, тип вантажопасажирський, повна маса -3500, маса без навантаження 2030, категорія В, об`єм двигуна 2461, кількість сидячих місць 6, рік випуску - 2005, дата реєстрації - 25.11.2010, особливі відмітки - акт приймання-передачі НДЦ9 80844 від 09.11.2010 (а.с. 10).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та правомірності рішення суб`єкта владних повноважень про притягнення позивача до адміністративної відповідальності, суд виходить з такого.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Ч. 3 ст. 121 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за керування водієм транспортним засобом, що підлягає обовязковому технічному контролю, але своєчасно його не пройшов.
Порядок дорожнього руху на всій території України, відповідно до Закону України «Про дорожній рух», встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені КМУ від 10.10.2001 за №1306.
Відповідно до п. п. 31.3 Правил дорожнього руху, забороняється експлуатація транспортних засобів, зокрема, п. б) якщо вони не пройшли обов`язковий технічний контроль (для транспортних засобів, що підлягає такому контролю).
Ст. 280 КУпАПвстановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно ст. 31 Закону України «Про національну поліцію» № 580-VIII, поліція може застосовувати превентивні заходи, зокрема, перевіряти документи особи, опитувати осіб, зупиняти транспортні засоби, застосовувати технічні прилади та технічні засоби, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису.
Тобто, положення Закону №580-VIII надають право поліції використовувати інформацію відеозапису та фотокартки в якості речових доказів наявності або відсутності факту правопорушення.
На підтвердження своїх заперечень, вказаних у відзиві, представником відповідача подано запис із відеофіксацією події 18.09.2023. Як вбачається з відеозапису, ОСОБА_1 стверджував, що спірний транспортний засіб є легковим автомобілем, тому не підлягає обов`язковому технічному контролю. Повідомляв працівникам поліції, що окрім цього транспортного засобу має ще вантажні автомобілі, які проходять обов`язковий технічний контроль у строк, визначений законодавством, а транспортний засіб «Volkswagen LT35» не є вантажний транспортним засобом, а вантажопасажирським і використовується для особистих потреб, як легковий автомобіль багато років. Жодного разу обов`язковий технічний контроль не проходив, бо не має підстав. Працівники поліції повідомили, що оскільки повна маса транспортного засобу «Volkswagen LT35» 3,5 тонни, то він є вантажним транспортним засобом, який має категорію вантажопасажирський.
Ст. 283 КУпАП, передбачено, що постанова повинна містити: найменування органу (прізвище, ім`я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування; опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення.
Як вбачається з ч. 2 ст. 70 КАС України, сторони мають право обгрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обгрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовим, речовими і електронними доказами; висновками експертів ; показаннями свідків.
Відповідно до положень ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили (ч. ч. 2, 3 ст. 90 КАС України).
Відповідно до ч. 1 ст. 29 Закону України «Про дорожній рух» до участі у дорожньому русі допускаються транспортні засоби, конструкція і технічний стан яких відповідають вимогам діючих в України правил, нормативів, що мають сертифікат на відповідність цим вимогам, укомплектовані у встановленому порядку, а у разі, якщо транспортний засіб згідно з цим Законом підлягає обов`язковому технічному контролю, пройшов такий контроль.
Ст. 35 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що транспортні засоби, що беруть участь у дорожньому русі та зареєстровані територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України, підлягають обов`язковому технічному контролю відповідно до цієї статті.
Обов`язковий технічний контроль транспортного засобу передбачає перевірку технічного стану транспортного засобу, а саме: системи гальмового і рульового керування, зовнішніх світлових приладів, пневматичних шин та коліс, світлопропускання скла, газобалонного обладнання (за наявності), інших елементів у частині, що безпосередньо стосується безпеки дорожнього руху та охорони навколишнього природного середовища. Порядок проведення обов`язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів визначає Кабінет Міністрів України.
Ч. 7 ст. 35 Закону України «Про дорожній рух» передбачає, що періодичність проходження обов`язкового технічного контролю становить:
- для легкових автомобілів, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку, вантажних автомобілів (незалежно від форми власності) вантажопідйомністю до 3,5 тонн, причепів до них із строком експлуатації більше двох років кожні два роки;
- для вантажних автомобілів вантажопідйомністю більше 3,5 тонни, причепів до них та таксі незалежно від строку експлуатації щороку;
- для автобусів та спеціалізованих транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, незалежно від строку експлуатації двічі на рік.
Тобто, визначальною обставиною є мета фактичного використання автомобіля «Volkswagen LT35», номерний знак НОМЕР_2 , за умови, що це легковий автомобіль, як зазначає позивач у своєму адміністративному позові.
Щодо критеріїв визнання автомобіля легковим або вантажним суд зазначає про таке.
У законодавстві наявний термін «вантажопасажирський автомобіль». Відповідно до Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 176 від 18.02.1997 зі змінами і доповненнями, вантажопасажирський автомобіль автомобіль, який за своєю конструкцією і обладнанням призначений для перевезення як пасажирів, так і вантажу.
Існує кілька параметрів, за якими Правила дорожнього руху поділяють автомобілі за категоріями, це: потужність, загальна маса автомобіля та максимальна кількість перевезених пасажирів.
Ст. 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що автомобіль вантажний автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення вантажів; автомобіль легковий автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення пасажирів з кількістю місць для сидіння не більше ніж дев`ять з місцем водія включно.
Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 19 Закону України «Про автомобільний транспорт, при державній реєстрації вантажних чи легкових автомобілів у реєстраційних документах роблять відмітку щодо їх призначення згідно з документами виробника. Тип транспортного засобу (легковий або вантажний) зазначається в свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу (техпаспорті), полісі обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, у витягу з Єдиного державного реєстру транспортних засобів.
Для автоматизованого обліку транспортних засобів, що використовуються на вулично-дорожній мережі загального користування і підлягають державній або відомчій реєстрації, та відомостей про їх власників та належних користувачів ведеться Єдиний державний реєстр транспортних засобів, держателем якого є Міністерство внутрішніх справ України.
Разом з цим, п. 2.13 Правил дорожнього руху України передбачено, що транспортні засоби, що належать до категорії В це атомобілі, дозволена максимальна маса яких не перевищує 3500 кг. (7700 фунтів), а кількість сидячих місць, крім сидіння водія, - восьми, склад транспортних засобів з тягачем категорії В та причепом, повна маса якого не перевищує 750 кг.
Однак, суд зауважує, що категорія транспортного засобу «В» не визначає тип автомобіля, вона вказує на категорію водія, який має право керувати цим автомобілем. Тобто, по допустимій масі автомобілем може керувати водій з категорією «В», але сам автомобіль може бути призначений для перевезення вантажів і за зареєстрованими властивостями бути вантажним. До такого висновку у своїй постанові від 17.10.2019 дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі № 126/1030/17.
Тлумачення зазначених норм права дає змогу зробити висновок, що, якщо у свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу визначено «вантажний-В» чи «вантажопасажирський, категорії В», то даний транспортний засіб є автомобілем вантажним, дозволена максимальна маса якого не перевищує 3500 кг. та керувати яким має право особа з посвідченням водія категорії «В», а сам транспортний засіб підлягає обов`язковому технічному огляду, якщо його строк експлуатації перевищує два роки.
Власне, саме на цю категорію транспортних засобів, які мають проходити обов`язковий технічний огляд, і посилався інспектор поліції при складанні адміністративних матеріалів. (а.с. 20, диск).
Системний аналіз зазначених норм дає змогу дійти висновку, що вантажним автомобілем є колісний транспортний засіб, який приводиться в рух джерелом енергії, має не менше чотирьох коліс, призначений для руху безрейковими дорогами і який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення вантажів. Такі транспортні засоби незалежно від форми власності вантажопідйомністю до 3,5 тонни, які знаходяться в експлуатації понад два роки, підлягають обов`язковому технічному огляду. Такої думки дійшов Другий апеляційний адміністративний суд у своїй постанові від 11.01.2021 у справі № 632/1279/20.
В п. 30 постанови Верховного Суду від 08.07.2020 по справі № 463/1352/16-а зазначено, що в силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винність особи, що притягується до відповідальності, тлумачиться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.
Однак, судом встановлено, що згідно даних свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, транспортний засіб, яким керував позивач - «Volkswagen LT35», номерний знак НОМЕР_2 , 2005 року випуску, з датою реєстрації 25.11.2010. З наведеного вбачається, що автомобіль позивача є вантажним, строк його експлуатації більше двох років, вантажопідйомність 3,5 тонни, а тому підлягає обов`язковому технічному контролю кожних два роки.
На підставі викладеного, беручи до уваги встановлені під час розгляду справи обставини, суд дійшов висновку, що постанова про накладення адміністративного стягнення ґрунтується на вимогах закону, тому підстав для її скасування суд не знаходить.
Керуючись,ст. ст. 7, ст. 9, ч. 3 ст.122, ст. 251 КУпАП, ст.ст. 2, 6, 19-20, 77, 229, 241, 246, 286 КАС України, суд -
у х в а л и в:
В задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Хмельницькій області про скасування постанови серії ЕАТ № 7764681 про адміністративне правопорушення - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції
На рішення суду може бути подана учасниками справи апеляційна скарга до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Позивач- ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ;
Відповідач- Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області - код ЄДРПОУ 40108824, адреса: м. Хмельницький, вул. Зарічанська, 7, поштовий індекс 29017.
Суддя Н.А. Горгулько