Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2023 рокуСправа №160/26187/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кадникової Г.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) через свого представника звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, відповідач) щодо зміни основного розміру пенсії з 79% грошового забезпечення на 70% грошового забезпечення при здійсненні перерахунку позивачу раніше призначеної пенсії;
- зобов?язати відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії виходячи з 79% грошового забезпечення що враховується при виплаті пенсії починаючи з 01.12.2019 року.
В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що рішенням суду від 09.02.2022 року по справі №160/5112/22 зобов`язано ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснити з перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі довідки Державної установи «Територіального медичного об`єднання МВС України по Дніпропетровській області» від 23.12.2021 №33/24/С-5801. Однак, відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача на підставі зазначеної довідки виходячи із розміру 70% відповідних сум грошового забезпечення, що є незаконним та протиправним, у зв`язку з чим, позивач просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою суду від 30.10.2023 позовну заяву прийнято до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що рішенням суду від 26.05.2022 року по справі №160/5112/22 не було зобов`язано перерахувати пенсію позивача виходячи з розміру 79% відповідних сум грошового забезпечення та те, що відповідачем було проведено перерахунок пенсії позивачу за умовами статті 13 Закону №2262-ХІІ, якими максимальний розмір призначених пенсій за вислугу років обмежується 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Вивчивши матеріали справи, оцінивши наведені сторонами доводи, надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Розмір пенсії позивачу призначено виходячи з основного розміру пенсії 79% грошового забезпечення.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.05.2022 року по справі №160/5112/22 адміністративний позов задоволено частково: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови в проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області" № 33/24/С-5801 від 23.12.2021 року та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 року на підставі довідки №33/24/С-5801 від 23.12.2021 року Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області», з урахуванням фактично виплачених сум. У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.
Представник позивача звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі від 26.05.2022 року по справі №160/5112/22.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 04.10.2023 року №48344-36595/З-01/8-0400/23 відповідач повідомив представника позивача, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.05.2022 року по справі №160/5112/22 позивачу проведено перерахунок пенсії з урахуванням 70% від грошового забезпечення усіх додаткових видів грошового забезпечення.
Позивач, не погоджуючись з перерахунком його пенсії у розмірі 70% грошового забезпечення, звернувся до суду з відповідним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону проводиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Згідно ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі - Порядок) встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до зазначеного Закону пенсій проводить у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорії військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із веденням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Частина 2 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ) визначено розміри пенсій за вислугу років, а саме - максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
08.07.2011 року прийнято Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон №3668-VI), який набрав чинності 01.10.2011 року, підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, зокрема у частині другій статті 13 цифри 90 замінено цифрами 80.
27.03.2014 року прийнято Закон України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 01.04.2014 року, крім деяких положень, пунктом 23 Розділу ІІ якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри 80 замінено цифрами 70. Ці зміни набрали чинності з 01.05.2014 року.
Суд зазначає, що призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, тому внесені зміни до ч.2 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 90%, а потім 70 % грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії.
Отже, при перерахунку пенсії відповідним категоріям осіб має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на час призначення пенсії.
Аналогічні висновки щодо застосування норм права викладені в постанові Верховного Суду від 24.04.2018 року в справі №686/12623/17 (провадження №К/9901/849/17), які відповідно до ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України мають бути враховані судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
В свою чергу, будь-яких нормативно правових актів, якими встановлювалось проведення перерахунку пенсії осіб, до яких відноситься позивач, у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення законодавцем не приймалось.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що відповідач протиправно зменшив розмір пенсії позивача з 79% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.
При цьому, суд вказує, відповідно до приписів ст.245, суд приймаючи рішення повинен визнати протиправними дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень та зобов`язувати такий суб`єкт владних повноважень зобов`язати вчинити певні дії або утриматись від вчинення певних дій.
Враховуючи вказане, суд вважає за необхідне визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зміни основного розміру пенсії з 79% грошового забезпечення на 70% грошового забезпечення при здійсненні перерахунку ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з 79% грошового забезпечення що враховується при виплаті пенсії починаючи з 01.12.2019 року.
Відповідно до ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про задоволення позовної заяви.
Враховуючи положення статті 139 КАС України, сплачений позивачем судовий збір в розмірі 1073,60 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 90, 139, 241-246, 260-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зміни основного розміру пенсії з 79% грошового забезпечення на 70% грошового забезпечення при здійсненні перерахунку ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії виходячи з 79% грошового забезпечення що враховується при виплаті пенсії починаючи з 01.12.2019 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 1073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні 60 копійок).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Г. В.Кадникова