Справа № 2а-4678/10/2570
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 жовтня 2010 р. м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі :
Головуючої судді Баргаміної Н.М.
при секретарі Галенко Р. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Заступника прокурора Чернігівської області Яся О. О. в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України, від імені якого державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укрененрго» до колективного сільськогосподарського підприємства «Птахофабрика «Носівська» про стягнення штрафу, -
В С Т А Н О В И В :
06.09.2010 року Заступник прокурора Чернігівської області Ясь О. О. звернувся до суду в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України, від імені якого державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укрененрго» з адміністративним позовом до колективного сільськогосподарського підприємства «Птахофабрика «Носівська», в якому просив суд стягнути з відповідача штраф у сумі 2040 грн.
Свої вимоги мотивує тим, що ході обстеження енергогосподарства відповідача було встановлено факт порушення Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів та Правил улаштування електроустановок, в результаті чого відповідачу було винесено припис про усунення виявлених порушень, однак відповідач вимоги припису не виконав, за що на нього було накладено штраф у розмірі 2040 грн., до цього часу сума штрафу відповідачем не сплачена, тому заборгованість підлягає стягненню в судовому порядку.
Прокурор і позивач в судове засідання не з’явились, про час та місце розгляду справи сповіщались завчасно та належним чином, через канцелярію суду надали заяву від 04.10.2010 року про розгляд справи за їх відсутності та вказували, що підтримують позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання повторно не з’явився, заперечення на позов не надав, явку свого представника в судове засідання не забезпечив, про причини неявки суд не повідомив , про час і місце проведення судового засідання повідомлений належним чином шляхом направлення поштової кореспонденції на адресу, зазначену у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, про що свідчать повідомлення про вручення поштового відправлення. Відповідно до змісту ч.2 ст.17, ч. 1 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців»з урахуванням вимог ч.8 ст.35 Кодексу адміністративного судочинства України така адреса вважається достовірною, а повістка, направлена за нею, врученою юридичній особі. Суд вважає, що неявка відповідача у судове засідання, вдруге, свідчить про умисне затягування розгляду справи, що може потягнути за собою порушення строків розгляду справи.
За таких обставин суд вирішив за можливе розглянути справу без участі сторін.
Фіксування судового засідання не здійснювалося відповідно до ст.41 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає, що позов підлягає задоволенню на слідуючих підставах.
Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» та п. 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7.08.1996 р. № 929, здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Міністерству палива та енергетики в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго».
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право безперешкодного доступу до електричних і тепловикористовуючих установок та теплових мереж споживачів та суб'єктів електроенергетики; отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці; надсилати власникам об'єктів споживача подання про невідповідність займаній посаді працівника електротехнічного профілю, який своєчасно не пройшов перевірку знань з електробезпеки та експлуатації струмоприймачів; вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії; надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоров'ю населення; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, ст. 9 Закону України «Про електроенергетику», ст. 14 Закону України «Про теплопостачання» та Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 року № 929 державним інспектором з енергетичного нагляду 31.08.2009 року було проведено позапланову перевірку колективного сільськогосподарського підприємства «Птахофабрика «Носівська» щодо перевірки виконання суб’єктами господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду (перевірка виконання вимог припису 8/43-0060 від 01.04.2009 року), про що складено акт перевірки № 08-43/0245, копія якого міститься в матеріалах справи (а/с 9).
В ході перевірки було встановлено, що вимоги припису № 8/43-0060 від 01.04.2009 року виконані частково.
Вищезазначений акт перевірки підписаний керівником колективного сільськогосподарського підприємства «Птахофабрика «Носівська» без зауважень, про що свідчить його підпис.
На підставі ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 9 Закону України «Про електроенергетику», ст. 14 Закону України «Про теплопостачання» та акту перевірки від 31.08.2009 року № 8/43-00245 05.10.2009 року було винесено припис № 8/43-0112 (повторний), який отримано відповідачем 10.10.2009 року.
Перевіркою виконання припису № 08/43-0112 від 05.10.2009 року було встановлено його не виконання повному обсязі, про що державним інспектором складено акт перевірки (протокол) № 08/43-0003 від 01.03.2010 року, який був підписаний керівником відповідача без зауважень (а/с 13).
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність у вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно пункту 2 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 р. № 1312 штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання за, зокрема, ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Пунктами 7-8 Положення передбачено, що рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання (додаток 1), складеного посадовими особами НКРЕ, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду.
За результатами розгляду акту перевірки № 08/43-0003 від 01.03.2010 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії за ухилення від виконання припису № 08/43-0112 від 05.10.2009 року прийнято постанову № 08/40-0018 від 29.03.2010 року про застосування до відповідача штрафної санкції в розмірі 2040 грн. (а/с 14).
Відповідно до п. 10-11 Положення суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку. Рішення про накладення на суб'єктів господарювання штрафів може бути оскаржене в установленому законом порядку.
Вищевказані акти, приписи та постанова відповідачем отримані, в установленому законом порядку не оскаржені, а штрафні санкції в добровільному порядку не сплачені.
Крім того, відповідачем не надано доказів, що ним усунуті порушення виявлені перевіркою і про які зазначено у приписі.
Враховуючи вищевикладене, адміністративний позов Заступника прокурора Чернігівської області Яся О. О. в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України, державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до колективного сільськогосподарського підприємства «Птахофабрика «Носівська» підлягає задоволенню, оскільки є законним та обґрунтованим, а штрафні санкції стягненню з відповідача.
Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача –суб’єкта владних повноважень, пов’язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 17, 18, 104, 122, 160-163 КАС України, суд –
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з колективного сільськогосподарського підприємства «Птахофабрика «Носівська» (м. Носівка, вул. Троїцька, 31-а, код 05443989, р/р 26008497457001, ВАТ АБ «Приватінвест», МФО 353489) в доход Державного бюджету Носівського району на р/р 31116106700361, банк ГУДКУ в Чернігівській області, МФО 853592, ЄДРПОУ 21405534, код платежу 21081100 штраф в сумі 2040 грн.
Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Баргаміна Н.М.