ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
21.09.10Справа №2а-4486/10/6/0170 (12:33) Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі
судді Латиніна Ю.А., при секретарі судового засідання Усковій О.І.,
за участю представника позивача: Крупко О.О. та представника відповідача: Щукіної О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Обслуговуючого кооперативу «Словяни» до Державної податкової інспекції у м. Судак АР Крим, третя особа Судакська міська рада про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся у суд позовом до відповідача про скасування податкового повідомлення-рішення №0001411503/0 від 22.09.2009р. про донарахування 19576,24 грн. орендної плати за землю та 9788,12 грн. штрафних санкцій, що у сумі складає 29364,36 грн.
Позов мотивовано, тим що відповідач безпідставно врахував, як порушення вимог ч.2 ст.21 Закону України «Про оренду землі», ст.13 Закону України «Про плату за землю» сплату орендної плати за всю площу земельної ділянки, яка визначені у договорі оренди -4,6946 га. Фактично земельна ділянка, яка перебувала у користуванні позивача є 2,8922 га., з урахуванням її розподілу та передачі у власність (користування) фізичним особам. Відповідач не врахував дані обставини, що стало підставою для звернення до суду.
Ухвалою суду від 01.07.2010 року залучено Судакську міську раду, як третю особу яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача.
Представник позивача у суді позов підтримав, на його задоволенні наполягав з підстав викладених вище.
Представник відповідача проти позову заперечував, надав письмові заперечення, посилався на правомірність прийнятого податкового-рішення, підстав для його скасування не вбачав.
Судакська міська рада до суду свого представника не направила, про місце, день та час його проведення повідомлений належним чином, надіслав письмові пояснення до позову, в яких послався на фактичне зменшення земельної ділянки переданої позивачу в оренду протягом 2004-2009 років. Згідно даних державної статистичної звітності площа земель ОК «Словяни» станом на 01.01.07, 01.01.08, 01.01.09 склала 4,4030 га, 3,2824 га, 2,8922 га. Однак відповідні зміни до договору оренди не вносилися.
Відповідно до ч.2 ст.128 КАС України неприбуття у судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які прибули в судове засідання, або неповідомлення ними про причини неприбуття, не є перешкодою для розгляду справи, тому суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності представника третьої особи, на підставі наявних доказів.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши доказі по справі в їх сукупності, суд знаходить позов підлягаючим задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п. 1 частини 1 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Тому вирішуючи справу стосовно позовних вимог позивача щодо законності оскаржуваного рішення прийнятого відповідачем, який являється субєктом владних повноважень, суд зобовязаний перевірити, чи прийнята зазначена постанова на підставі закону в межах повноважень, безсторонньо та добросовісно та ін.
Так, Обслуговуючий кооператив «Словяни» зареєстрований як юридична особа 13.06.2001р. виконавчим комітетом Судакської міської ради (ідентифікаційний код 26010542).
22.09.09 р. працівниками ДПІ у м. Судак було проведено невиїзну документальну перевірку повноти обчислення погодженого податкового зобовязання по орендній платі за землю ОК «Словяни» за період з 01.01.08 по 22.09.09, про що складений відповідний акт № 686/15-1 від 22.09.09.
У ході перевірки виявлені порушення вимог ч.2 ст.21 Закону України «Про оренду землі», ст.13 Закону України «Про плату за землю», а саме: заниженні податкові зобовязання по орендній платі за землю в сумі 19576,24 грн. ОК «Словяни» з 11.05.2004 року уклали з Судакською міською радою договір оренди земельної ділянки площею 4,6946 га строком 49 років для рекреаційно-житлового будівництва. Плата за землю встановлена 14694,80 грн., разом з щорічною індексацією. Судакською міськрадою прийняті ряд рішень по припиненню права оренди на частину земельної ділянки переданої ОК «Словяни» в оренду. Станом на 01.07.09, за даними форми 2-ЗЕМ Судакського міського управління земельних ресурсів, земельна ділянка ОК «Словяни» складає 2,8922 га. Однак, зміни до договору оренди не вносилися, що привело до заниження податкового зобовязання.
На підставі вищезазначеного акту відповідачем було прийняте податкове повідомлення-рішення №0001411503/0 від 02.09.09, яким ОК «Словяни» визначено суму податкового зобов'язання 29364,36 грн., в тому числі з орендної плати 19576,24 грн. та за штрафними санкціями 9788,12 грн.
Позивач вважає податкове повідомлення-рішення відповідача протиправним, у звязку з чим просить його скасувати.
Вирішуючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.
Згідно ст. 13 Закону України «Про оренду землі» від , 06.10.1998 № 161-XIV, договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Статтею 21 цього ж Закону встановлено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України «Про плату за землю».
Договором оренди земельної ділянки від 11.05.2004 р. Судакська міська рада передала в довгострокову оренду ОК «Словяни» земельну ділянку площею 4,6946 га для рекреаційно-житлової забудови, з встановленням орендної плати 14694,80 грн. щорічно. Договір зареєстрований у Судакському міському відділі КРФ ДП «ЦДЗК» 12.06.2004р. за №000108-СИЯ (а.с.33-35).
Як було встановлено судом, Судакською міською радою протягом 2005-2008 років було прийнято ряд рішень щодо припинення права оренди на певні частини земельної ділянки ОК «Словяни» і передачі громадянам для обслуговування житлових будинків та в оренду (а.с.46-120). Дані рішення на час розгляду справи є чинними, що відповідачем не спростовується.
За показниками формами 6-ЗЕМ станом на 01.07.2009 року земельна ділянка, яка значиться за ОК «Словяни» зменшилася у порівняні з площею наданої в оренду станом на: 01.01.07 4,4030 га, 01.01.08 3,2824 га, 01.01.09 - 2,8922 га.
Обрахування орендної плати позивачем визначеної у відповідних податкових деклараціях за період 2008,2009р.р. (а.с.26,29) відбувалося за даними управління економіки Судакської міської ради на відповідний рік з урахуванням фактичного розміру земельної ділянки, що перебувала в оренді (а.с.28,32).
Суд не погоджується з доводами відповідача, щодо безпідставного заниження орендної плати позивачем.
Так, статтею 116 Земельного кодексу України встановлено підстави набуття права на землю. Отже громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Наказом Державного комітету статистики України від 5 листопада 1998 року N 377 затверджено форму державної статистичної звітності з земельних ресурсів та Інструкції з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми NN 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем). Форма державної статистичної звітності N 6-зем містить звіт про наявність земель та розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності. Вказана форма заповнюється на підставі даних державного земельного кадастру.
Згідно ст. 193 Земельного кодексу України N 2768-III, 25.10.2001 державний земельний кадастр - це єдина державна система земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів. Державний земельний кадастр є основою для ведення кадастрів інших природних ресурсів.
Статтею 194 Земельного кодексу України встановлено, що призначенням державного земельного кадастру є забезпечення необхідною інформацією органів державної влади та органів місцевого самоврядування, заінтересованих підприємств, установ і організацій, а також громадян з метою регулювання земельних відносин, раціонального використання та охорони земель, визначення розміру плати за землю і цінності земель у складі природних ресурсів, контролю за використанням і охороною земель, економічного та екологічного обґрунтування бізнес-планів та проектів землеустрою.
Відповідно до п.15 ст.26 «Про місцеве самоврядування в Україні» N 280/97-ВР, 21.05.1997 виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання як скасування актів виконавчих органів ради, які не відповідають Конституції чи законам України, іншим актам законодавства, рішенням відповідної ради, прийнятим у межах її повноважень.
На підставі виданих фізичним особам державних актів та оформлених договорів оренди земельних ділянок, за рахунок зменшення загальної площі земельної ділянки переданої в оренду ОК «Словяни», до державного земельного кадастру внесені зміни щодо площі земельної ділянки орендованої позивачем, що підтверджується довідкою відділу Держкомзему у м. Судак про фактичні площі земельних ділянок у 2008-2009 роках.
В свою чергу, ст.15 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992 року N 2535-XII встановлює, що власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Крім того, ч.6 ст.762 ЦК України встановлює, що наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.
Відповідно до частини першої ст.14 Закону України «Про плату за землю» платники орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності самостійно обчислюють суму орендної плати щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Отже, на підставі вказаних рішень Судакської міськради, протягом 2005-2009 р.р. оформлено у власність та отримано у користування громадянами земельні ділянки за рахунок земель ОК «Словяни», що обумовило позивача проводити розрахунок та сплачувати орендну плату протягом 2008-2009 років на підставі економічних розрахунків визначених орендодавцем, враховуючи фактичний розмір орендованої земельної ділянки.
Відповідно до п.1 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі).
ДПІ в м. Судак при проведенні перевірки не було прийнято до уваги фактичне користування земельною ділянкою ОК «Словяни» у 2007р. 4,4030 га, 2008р. 3,2824 га, 2009р. - 2,8922 га., а також припинення права оренди останнього на частку ділянки у наслідку передачі громадянам у власність та користування земель за рахунок зменшення орендованої площі з 2004 року.
Така поведінка відповідача, суперечить положенням ст.2 Закону України «Про плату за землю», які встановлюють, що плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати. Отже законодавством встановлено чіткий перелік випадків сплати платежів за землю, який не передбачає стягнення як земельного податку, так і орендної плати за користування земельною ділянкою без врахування фактичного землекористування особи.
Стаття 71 КАС України передбачає обовязок кожной сторони довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У ході розгляду справи відповідач не довів, що діяв неупереджено, враховуючи усі обставини виниклих правовідносин, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення та розсудливо.
Таким чином, позовні вимоги ОК «Словяни», знайшли підтвердження у ході розгляду справи, підтверджуються матеріалами справи, та підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. Позивач при зверненні до суду сплатив 3,40 грн. судового збору, який і підлягає поверненню.
Під час судового засідання, яке відбулось 21.09.10 були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАС України постанову складено 27.09.10.
Керуючись ст. ст. 94, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Судак АР Крим №0001411503/0 від 22.09.2009р..
Стягнути з Державного бюджету України на користь Обслуговуючого кооперативу «Словяни» судовий збір у розмірі 3,40 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Латинін Ю.А.