ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
30.09.10Справа №2а-10353/10/18/0170 Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді ЛавренчукО.В., при секретарі ДехтяренкоІ.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Прокурора Центрального району м. Сімферополя в інтересах держави в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Кримському регіоні»
до Перовської сільської ради
про стягнення
за участю представників:
від прокурора - не з'явився;
від позивача Носач П.А., довіреність №161, від30.01.2010р., паспорт НОМЕР_1;
від відповідача Гречко В.І, довіреність б/н від30.09.2010р., посвідчення б/н.
Суть спору: Прокурор Центрального району м. Сімферополя АР Крим звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом в інтересах держави в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Кримському регіоні» до Перовської сільської ради 340грн. штрафних санкцій, нарахованих за порушення Закону України «Про електроенергетику».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ст.27 Закону України«Про електроенергетику» №575/97-ВР від16.10.1997р. зі змінами та доповненнями та Постановою Кабінету Міністрів України №1312 від21.06.1999р. «Про затвердження положення про порядок накладення на субєктів господарського діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику» передбачена відповідальність за відхилення від виконання або несвоєчасне виконання припису.
Ухвалами від 09.08.2010р. було відкрито провадження в адміністративній справі та справу призначено до судового розгляду.
У судовому засіданні 30.09.2010р. представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача проти задоволення адміністративного позову заперечував, посилаючись на те, що позивач посилається на нормативно-правові акти які встановлюють відповіда льність за відхилення від виконання або несвоєчасне виконання припису, а саме на ст. 27 За кону України «Про електроенергетику» і Постанову Кабінету Міністрів України №1312 від 21.06.1999 р. «Про затвердження положення про порядок накладення на суб'єктів господар ської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику».
Так згідно ч. З ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, а саме за ухилення від виконання або несвоєчасне ви конання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної ін спекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енер гії несуть суб'єкти господарської діяльності.
Згідно з ч. 1 Положення «Про порядок накладення на суб'єктів господарювання штра фів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання», за твердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21.06.1999 р. з внесеними змінами Постановою Кабінету Міністрів України КМ №970 від 05.11.2008 Положення ви значає порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспек торами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енер гії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.
Однак, як вважає відповідач, він не підпадає під дію ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» та Положення «Про порядок накладення на суб'єктів господарювання штра фів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання», за твердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21.06.1999р. з внесеними змінами Постановою Кабінету Міністрів України КМ №970 від 05.11.2008р., оскільки відповідно до ч. 1 ст. 8 Господарського Кодексу України держава, органи державної влади і органи місцевого самоврядування не є суб'єктами господарювання. Таким чином Перовська сільська рада не підпадає під дію вище зазначених норматив но-правових актів та не повинна нести встановлену відповідальність.
На підставі викладеного представник відповідача просить у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненнями субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці та регулювання відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі передбачені Законом України "Про електроенергетику" від 16.10.1997, № 575/97-ВР (далі - Закон).
Одними з головних засад державної політики в сфері електроенергетики відповідно до ст. 5 Закону є створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, додержання єдиних державних норм, правил і стандартів всіма суб'єктами відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів.
Відповідно до ст. 9 Закону державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики.
Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право: давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці; надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоров'ю населення; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
ВП “Держенергонагляд у Кримському регіоні” створено відповідно до “Положення про відокремлений підрозділ “Держенергонагляд у Кримському регіоні” Державного підприємства НЕК “Укренерго”, затвердженого наказом НЕК “Укренерго” від20.02.2006року № 63 “Про утворення відокремлених підрозділів НЕК “Укренерго” і здійснює свою діяльність у складі ДП НЕК “Укренерго”.
Відповідно до Положення метою і завданням ВП “Держенергонагляд у Кримському регіоні” є сприяння забезпеченню належного функціонування обєднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави й здійснення контролю за дотриманням субєктами електроенергетики, субєктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії, вимог нормативно правових і нормативно технічних актів у сфері виробництва, поставки й споживання електричної та теплової енергії.
Таким чином, судом встановлено, що ВП “Держенергонагляд у Кримському регіоні”, реалізуючи свої завдання та функції у відносинах з фізичними та юридичними особами, є органом виконавчої влади та, відповідно, субєктом владних повноважень.
Захист прав споживачів електричної енергії, а також механізм реалізації захисту цих прав регулюються Законами України “Про електроенергетику”, "Про захист прав споживачів", "Про захист економічної конкуренції", "Про енергозбереження", іншими нормативно-правовими актами.
Обовязки і відповідальність споживачів електричної енергії передбачені ст. 26 Закону України “Про електроенергетику” №575/97-ВР від16.10.1997р. зі змінами та доповненнями.
Споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Безпечну експлуатацію енергетичних установок споживача та їх належний технічний стан забезпечує сам споживач. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Споживач забезпечує безперешкодний доступ відповідальних представників енергопостачальника, підприємства, що здійснює передачу електричної енергії, до власних електричних установок для контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого порядку. В разі перешкоди у доступі зазначених представників до електричних установок споживача посадові особи такого споживача несуть відповідальність відповідно до закону.
Правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність (ст. 27 Закону).
Суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці у тому числі: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Національна комісія регулювання електроенергетики України, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.
Порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання передбачений відповідним положенням, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України 21 липня 1999 року № 1312 (далі Положення).
Згідно з п. 7 Положення рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами НКРЕ, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду.
Рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду.
Постанова або розпорядження про накладення штрафу складається у двох примірниках. Перший примірник постанови або розпорядження залишається в органі, який її оформив. Другий примірник у 3-денний термін після оформлення постанови або розпорядження надсилається (видається повноважному представнику) для сплати штрафу суб'єкту господарювання.
Судом встановлено, що Перовська сільська рада зареєстрована у якості юридичної особи 21.05.1997р. Сімферопольської районної державної адміністрації, ідентифікаційний код 04368352, що підтверджується довідкою АА №007993 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с. 11).
Матеріали справи свідчать про те, що приписом Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні №04/03-0296 від 24.11.2009р. (а.с.6-8) на підставі ст. 9 Закону України “Про електроенергетику” та акту перевірки №04/03-0496 від20.11.2009р. Ялтинський міський пологовий будинок зобов'язано усунути порушення вимог чинного законодавства в сфері електроенергетики в строки, вказані в приписі.
В приписі зазначено, що письмову інформацію про виконання кожного його пункту необхідно подавати не пізніше трьох робочих днів після закінчення терміну виконання. Про виконання розпорядження в цілому інспекцію необхідно повідомити до 01.01.2010р.
Відповідача було попереджено про відповідальність у вигляді штрафу за невиконання чи несвоєчасне виконання припису відповідно до ст. 27 Закону України “Про електроенергетику”.
22.02.2010р. державним інспектором з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні було проведено позапланову перевірку Перовської сільської ради щодо виконання вимог Припису №04/03-0296 від 24.11.2009р., в результаті якої було встановлено неповне виконання цього Припису.
За результатами перевірки було складено акт №04/03-0004 від22.02.2010р. (а.с.5).
На підставі зазначеного акту перевірки 07.04.2010р. позивачем винесена постанова №69кр про накладення на відповідача штрафу у розмірі 340,00 грн. за порушення ст. 27 Закону України “Про електроенергетику” в частині невиконання Припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (а.с. 9).
Вказана постанова була отримана відповідачем 13.04.2010р., про що свідчить поштове повідомлення про вручення (а.с.10).
Згідно з п. 10 Положення суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.
Відповідно до п. 11 Положення рішення про накладення на суб'єктів господарювання штрафів може бути оскаржене в установленому законом порядку.
До матеріалів справи не додано доказів того, що постанова про накладення штрафу № 69кр від 07.04.2010р. була оскаржена відповідачем, внаслідок чого штраф за порушення законодавства в сфері електроенергетики відповідач повинен був сплатити протягом 30 днів з дня прийняття постанови.
Однак, матеріали справи свідчать про те, що у встановлений законодавством строк постанова ВП "Держенергонагляд у Кримському регіоні" виконана не була.
Відповідно до п. 10 Положення у разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Посилання представника відповідача на те,що відповідач не є субєктом господарювання не приймається судом до уваги у звязку з наступним.
Згідно ст.27 Закону України «Про електроенергетику» від16.10.1997р. №575/97-ВР суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці:
за неподання інформації або подання завідомо недостовірної інформації, передбаченої в ліцензіях на виробництво, передачу або постачання електричної енергії та в нормативно-правових актах, що регулюють питання функціонування об'єднаної енергетичної системи України і споживання енергії, - штраф у розмірі до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Національна комісія регулювання електроенергетики України, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.
Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку.
Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.
Санкції, передбачені частиною восьмою статті 24, частинами третьою, четвертою і п'ятою статті 26 та частиною третьою цієї статті, застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Громадяни та службові особи несуть адміністративну відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у вигляді штрафу у розмірі до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в порядку, встановленому законом.
Відповідно до п.1 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого поставною Кабінету Міністрів України №1312 від21.07.1999р. це Положення визначає порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.
Згідно ч.1 та ч.2 Господарського кодексу України суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.
Суб'єктами господарювання є:
1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку;
2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Частиною 1 ст.8 Господарського кодексу України передбачено, що держава, органи державної влади та органи місцевого самоврядування не є суб'єктами господарювання.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про електроенергетику» від16.10.1997р. №575/97-ВР споживачі енергії це суб'єкти господарської діяльності та фізичні особи, що використовують енергію для власних потреб на підставі договору про її продаж та купівлю.
Згідно ч.1 ст.2 Господарського кодексу України учасниками відносин у сфері господарювання є суб'єкти господарювання, споживачі, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, наділені господарською компетенцією, а також громадяни, громадські та інші організації, які виступають засновниками суб'єктів господарювання чи здійснюють щодо них організаційно-господарські повноваження на основі відносин власності.
Таким чином, Перовська сільська рада є споживачеменергії та учасником відносин у сфері господарювання, що тягне за собою відповідальність, встановлену діючим законодавством, у разі порушення встановлених норм і правил користування електричною енергією, що є предметом спору по даній справі.
Приймаючи до уваги, що відповідачем у порядку ст. 71 КАС України не було надано жодного доказу на підтвердження того, що постанова про накладення штрафу винесена з порушенням вимог чинного законодавства, суд приходить до висновку, що прокурор правомірно звернувся до суду з позовом в інтересах позивача про стягнення з відповідача заборгованості в сумі 340,00 грн.
Таким чином, позовні вимоги Прокурора Центрального району м. Сімферополя в інтересах держави в особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Кримському регіоні" про стягнення 340грн. заборгованості обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що позивач не здійснював судових витрат по справі, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.
В судовому засіданні проголошені вступна та резолютивна частини постанови.
Постанова у повному обсязі буде виготовлена у строк, визначений ч.3 ст.160 КАС України.
Керуючись ст. ст. 160-163, ст. 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з Перовської сільської ради (97560, АР Крим, Сімферопольський район, с.Перове, вул. Шкільна, б.7, ідентифікаційний код 04368352, р/р3541003001467 ГУ ДКУ в АРК, МФО324430, або іншого рахунку) штрафні санкції в розмірі 340,00 грн. (триста сорок гривень), застосовані за порушення Закону України “Про електроенергетику” (код платежу 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», на р/р 31119106700243, одержувач коштів: Державний бюджет Сімферопольський район, банк одержувача: Управління Державного казначейства в АРКрим м.Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ34740887).
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Лавренчук О.В.