ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
30.09.10Справа №2а-10416/10/18/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді ЛавренчукО.В., при секретарі ДехтяренкоА.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу Джанкойського районного центру зайнятості
до Державного Джанкойського комбінату комунальних підприємств
про стягнення,
за участю представників:
від позивача Чижикова О.А., довіреність№01-07/1373 від07.09.2010р., паспорт НОМЕР_1;
від відповідача не зявився.
Обставини справи: Джанкойський районний центр зайнятості звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Державного Джанкойського комбінату комунальних підприємств про стягнення 2281,74грн. заборгованості, у тому числі 2270,59грн. недоїмки зі сплати страхових внесків на випадок безробіття та 11,15грн. пені.
Позовні вимоги засновані на положеннях ч. 1 ст. 3, п.п.2.2 п.2 ст. 35, ст. 39 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та мотивовані тим, що відповідач самостійно не сплачує внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 09.08.2010р. відкрито провадження в адміністративній справі та справу призначено до судового розгляду.
Позивач у судовому засіданні 30.09.2010р. підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання 30.09.2010р. явку свого представника не забезпечив, про день, час та місце розгляду спарив повідомлений належним чином рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненнями субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до статті 34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №1533-III від 02.03.2000р. забезпечення збору страхових внесків, контроль правильності їх нарахування та своєчасності сплати віднесено до обов'язків Фонду загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі Фонд).
Згідно з частиною другою статті 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №1533-III від 02.03.2000р. функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Правовий статус центрів зайнятості визначений Законом України «Про зайнятість населення» №803-XII від 01.03.1991р., статтею 18 якого встановлено, що для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.
Державна служба зайнятості складається з: Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.
Отже, судом встановлено, що Джанкойський районний центр зайнятості є установою Державної служби зайнятості, підпорядковується Міністерству праці та соціальної політики Автономної Республіки Крим, яке відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство праці та соціальної політики Автономної Республіки Крим, затвердженого Постановою Ради Міністрів Автономної Республіки Крим від 13.06.2005р. №249, є республіканським органом виконавчої влади.
За змістом статей 38, 39 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №1533-III від 02.03.2000р. центрам зайнятості надано право контролю за належною сплатою страхових внесків і стягнення відповідної заборгованості та адміністративно-господарських санкцій.
Таким чином, судом встановлено, що Джанкойський районний центр зайнятості, реалізуючи свої завдання та функції у відносинах з фізичними та юридичними особами, є органом виконавчої влади та, відповідно, субєктом владних повноважень.
Відповідно до п.5, 6 абзацу 3 частини 2 статті 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №1533-III від02.03.2000р. виконавча дирекція Фонду та її робочі органи контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття; представляють інтереси Фонду в судових та інших органах.
Судом встановлено, що центри зайнятості населення відносяться до робочих органів виконавчої дирекції Фонду, у той же час повноваження центрів зайнятості також визначені абзацом 11 частини 1 пункту 2 статті 19 Закону України «Про зайнятість населення» №803-XII від 01.03.1991р., відповідно до якого Державна служба зайнятості має право стягувати з підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, суми прихованих або занижених обов'язкових зборів та недоїмок до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Можливість вирішення спорів, які виникають у звязку із застосуванням Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» саме у судовому порядку, визначена статтею 39 зазначеного Закону.
Крім того, згідно з п.9.11 Інструкції про порядок нарахування та сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття і обліку їх надходження у Фонд загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України №339 від 18.12.2000р., зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 16.01.2001р. №30/5221 (надалі - Інструкція), усі спірні питання, що виникають між платниками страхових внесків та органами Фонду з приводу нарахування страхових внесків, пені, стягнення недоїмки, штрафів та адміністративних стягнень, вирішуються в судовому порядку. Подавати позовні заяви та представляти інтереси Фонду щодо стягнення страхових внесків, пені і штрафів у судах мають право Державний центр зайнятості, центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський та Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Таким чином, судом встановлено, що Джанкойський районний центр зайнятості, є субєктом владних повноважень, відповідно до законодавства має право подавати до суду позовні заяви до фізичних та юридичних осіб щодо стягнення страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, пені і штрафів.
Державний Джанкойський комбінат комунальних підприємств зареєстрований як платник внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, реєстраційний номер № 10700054.
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000р. № 1533 (надалі Закон України №1533) та Інструкцією «Про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття», затвердженої наказом Міністерства праці і соціальної політики України від 18.12.2000р. № 339, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 16.01.2001р. за № 30/5221 (надалі Інструкція).
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону №1533 страхуванню на випадок безробіття підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту), цивільно-правового договору, включаючи тих, які проходять альтернативну (невійськову) службу, а також тих, які працюють неповний робочий день або неповний робочий тиждень, та на інших підставах, передбачених законодавством про працю, військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби).
Частиною 2 ст.4 Закону № 1533 передбачено, що особа набуває статусу застрахованої особи з дня укладання трудового договору (контракту), цивільно-правового договору, з цього дня починається сплата страхових внесків. Сплата страхових внесків припиняється з дня розірвання трудового договору (контракту) або закінчення строку дії цивільно-правового договору (п.1 ч. 2 ст. 4).
Взяття на облік юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців здійснюється Фондом на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», не пізніше наступного робочого дня з дня отримання зазначених відомостей робочими органами виконавчої дирекції Фонду, а фізичних осіб, які не мають статусу підприємців та використовують найману працю, - у тижневий строк після укладення трудового договору (контракту) з першим із найманих працівників (п.2 ч. 2 ст. 4).
Роботодавці набувають статусу платника страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття:
юридичні особи - з дня взяття їх на облік;
фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, - з дня укладення трудового договору (контракту) з найманим працівником;
фізичні особи, які не мають статусу підприємців та використовують найману працю, - в день укладення трудового договору (контракту) з першим із найманих працівників (п.5 ч. 2 ст. 4).
Згідно п. 3 ст. 17 Закону України № 1533 роботодавці та застраховані особи виплачують страхові внески один раз в місяць у день одержання роботодавцями в установах банків грошей на оплату праці.
Відповідно до п.п.2.2 п. 2 ст. 35 Закону 1533 роботодавці зобовязані своєчасно сплачувати страхові внески в розмірах, встановлених в Законі України від 11.01.2001р. №2213 «Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування».
Тобто відповідач був зобов'язаний своєчасно та у повному обсязі сплачувати страхові внески до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Відповідно до розрахункової відомості про нарахування та перерахування страхових внесків до Фонду загальнообовязкового соціального страхування України на випадок безробіття за 2009рік станом на 18.01.2010р. відповідач задекларував 4957,35грн., у тому числі недоїмка зі страхових внесків в сумі 4588,51грн., пеня в сумі 195,76грн. та страхові внески, строк сплати яких не настав в сумі 173,08грн. (а.с.6).
В порушення ст. 35 Закону України № 1533 «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» відповідач своєчасно та повністю не сплатив у встановленому порядку страхові внески до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Відповідно до ч.1 ст. 38 Закону №1533 та п.9.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, затвердженої наказом Міністерства праці і соціальної політики України від18.12.2000р. №339, роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців.
У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.
Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк.
Судом встановлено, що постановою Окружного адміністративного суду АРКрим від07.10.2009р. по справі №2а-8651/09/10/0170 з відповідача на користь позивача стягнено 1919,95грн., у тому числі 1724,19грн. заборгованості зі сплати страхових внесків на випадок безробіття, 195,76грн. заборгованості пені (а.с.9-10).
Таким чином за відповідачем склалася непогашена заборгованість у розмірі 2281,74грн., у тому числі 2270,59грн. недоїмки зі сплати страхових внесків на випадок безробіття та 11,15грн. пені, що підтверджується розрахунком, та актом звірки, підписаним відповідачем (а.с.11).
На момент розгляду справи в суді сума заборгованості відповідачем не сплачена.
За викладених обставин, суд вважає, що позов обґрунтований, підтверджується матеріалами справи, у зв'язку з чим підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що позивач не здійснював судових витрат по справі, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.
В судовому засіданні проголошена вступна та резолютивна частина постанови.
Постанова у повному буде складена у строк, встановлений ст.160 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 158-163, ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Державного Джанкойського комбінату комунальних підприємств (96100, АРК, м. Джанкой, вул. Кримська, 37; ідентифікаційний код03347939, банківські рахунки не відомі) на користь Джанкойського міського центру зайнятості (96100, АРК, м.Джанкой, вул.Леніна,8/1; ЄДРПОУ20742815, код бюджетної платежу50040100, р/р37178301900087, одержувач - ФЗДСС на випадок безробіття м.Джанкой, ЄЛРПОУ20742815 в УДК в АРК, МФО 824026) 2281,74грн. (дві тисячі двісті вісімдесят одна гривня сімдесят чотири копійки), у тому числі 2270,59грн. недоїмки зі сплати страхових внесків на випадок безробіття та 11,15грн. пені.
3. Після набрання постановою законної сили за заявою позивача видати виконавчий лист.
Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки або після перегляду постанови судом апеляційної інстанції та залишення її в силі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Окружний адміністративний суд АР Крим апеляційної скарги в 10-ти денний строк з дня прийняття постанови.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови у разі неподання нею апеляційної скарги.
Суддя Лавренчук О.В.