Постанова № 11569874, 30.09.2010, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
30.09.2010
Номер справи
2а-10604/10/18/0170
Номер документу
11569874
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України


30.09.10Справа №2а-10604/10/18/0170


Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді ЛавренчукО.В., при секретарі ДехтяренкоА.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Феодосійської міжрайонної державної податкової інспекції АР Крим

до Асоціації власників особливих підсобних господарств

про стягнення,

за участю представників сторін:

від позивача: не з’явився;

від відповідача: не з’явився.

Суть спору: Феодосійська міжрайонна державна податкова інспекція АР Крим звернулась до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з позовом до Асоціації власників особливих підсобних господарств про стягнення 170,00грн. заборгованості за штрафними (фінансовими) санкціями за неподання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами та організаціями.

Ухвалами суду від 02.09.2010р. було відкрито провадження у адміністративній справі та справу призначено до судового розгляду.

Позовні миги обґрунтовані тим, що відповідачем неправомірно не поданий звіт про використання коштів неприбутковими установами та організаціями за 9 місяців 2009 року, за що Феодосійською міжрайонною державною податковою інспекцією АР Крим податковим повідомленням - рішенням № 0000081500/0 від28.01.2010р. було застосовано до відповідача штрафні (фінансові) санкції в розмірі 170грн.

Сторони явку своїх представників у судове засідання 30.09.2010р. не забезпечили, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином – рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення та під розписку.

До дня слухання справи від позивача надійшло клопотання про розгляд справи у відсутність його представника.

Відповідач явку свого представника у судове засідання 30.09.2010р. не забезпечив, про причини неприбуття в судове засідання суду не повідомив, заперечення на адміністративний позов не надав.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Асоціація власників особливих підсобних господарств зареєстроване у якості юридичної особи рішенням райвиконкому 25.02.1999р., про що Кіровською райдержадміністрацією видане свідоцтво про реєстрацію об’єднання громадян №29 від03.03.1999р. (а.с.5).

Відповідно до Свідоцтва про реєстрацію об’єднання громадян №29 від03.03.1999р. вказана організація є громадською, основною метою діяльності якої є взаємодопомога при веденні особистого підсобного господарства та поповнення ринку власною сільськогосподарською, м’ясною і рибною продукцією.

Судом встановлено, що 27.01.2010р. ДПІ в Кіровському районі АР Крим було проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності подання податкової звітності Асоціацією власників особливих підсобних господарств, про що було складено Акт №11/25633516 від27.01.2010р. (а.с.7).

Перевіркою було встановлено порушення п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181-III від21.12.2000р. зі змінами та доповненнями, п.16.4 ст.16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від28.12.1994р. №334/94-ВР зі змінами та доповненнями, а саме платником податку на прибуток не подано податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами та організаціями за 9 місяців 2009року.

Акт перевірки №11/25633516 від27.01.2010р. отриманий відповідачем 17.02.2010р., про що свідчить поштове повідомлення про вручення (а.с.8).

На підставі акту №11/25633516 від27.01.2010р. ДПІ в Кіровському районі АР Крим було прийнято податкове повідомлення – рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 170грн. (а.с.8).

Податкове повідомлення – рішення №11/25633516 від27.01.2010р. було отримане відповідачем 24.03.2010р, про що свідчить поштове повідомлення про вручення (а.с.8).

Вказане податкове повідомлення – рішення №11/25633516 від27.01.2010р. не оскаржене відповідачем у встановленому Законом порядку.

Судом встановлено, що позивачем на адресу відповідача надсилалися перша та друга податкові вимоги №1/23 від12.02.2010р. на суму 170грн. та 2/49 від19.03.2010р. на суму 170грн., які були отримані відповідачем 17.02.2010р. та 24.03.2010р. відповідно, про що свідчать поштові повідомлення про вручення (а.с.8).

           Дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обов'язкові платежі) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також права, обов'язки і відповідальність платників регулюються Закону України «Про систему оподаткування» «1251-ХІІ від25.06.1991р. зі змінами та доповненнями (далі – Закон №1251).

Відповідно до ст.Закону №1251 платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).

Статтею 6 Закону №1251 передбачено, що об'єктами оподаткування є доходи (прибуток), додана вартість продукції (робіт, послуг), вартість продукції (робіт, послуг), у тому числі митна, або її натуральні показники, спеціальне використання природних ресурсів, майно юридичних і фізичних осіб та інші об'єкти, визначені законами України про оподаткування.

Згідно ч.1 ст.9 Закону №12511 платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані:

1) вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами;

2) подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів);

3) сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни;

4) допускати посадових осіб державних податкових органів до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для перевірок з питань обчислення і сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).

Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств» №334-94-ВР від28.12.1994р. зі змінами та доповненнями регулюється порядок нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на прибуток підприємств платниками податків (далі – Закон №334).

Пунктом 7.11 ст.7 Закону №334 регулюється оподаткування неприбуткових підприємств.

Так відповідно до п.п.7.11.1 Ця стаття застосовується до неприбуткових установ і організацій, які є:

а) органами державної влади України, органами місцевого самоврядування та створеними ними установами або

б) благодійними фондами і благодійними організаціями, створеними у порядку, визначеному законом для проведення благодійної діяльності, в тому числі громадськими організаціями, створеними з метою провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, освітньої та наукової діяльності, а також творчими спілками та політичними партіями, громадськими організаціями інвалідів та їх місцевими осередками, створеними згідно з Законом України «Про об'єднання громадян», науково-дослідними установами та вищими навчальними закладами III-IV рівнів акредитації, внесеними до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави,

в) пенсійними фондами, кредитними спілками, створеними у порядку, визначеному законом;

г) іншими, ніж визначені у абзаці «б» цього підпункту юридичними особами, діяльність яких не передбачає одержання прибутку згідно з нормами відповідних законів;

д) спілками, асоціаціями та іншими об'єднаннями юридичних осіб, створеними для представлення інтересів засновників, що утримуються лише за рахунок внесків таких засновників та не проводять господарської діяльності, за винятком отримання пасивних доходів;

е) релігійними організаціями, зареєстрованими у порядку, передбаченому законом;

є) житлово-будівельними кооперативами, об'єднаннями співвласників багатоквартирних будинків, створеними у порядку, визначеному законом;

ж) професійними спілками, їх об'єднаннями та організаціями профспілок, утвореними в порядку, визначеному законом;

з) асоціаціями, іншими добровільними об'єднаннями органів місцевого самоврядування, зареєстрованими в порядку, визначеному законом.

Відповідно до п.п.7.1.12 п.7.11. ст.7 Закону №334 центральний податковий орган встановлює порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій (неприбуткових організацій, визначених в абзаці «ж» підпункту 7.11.1, у частині обліку і подання податкової звітності за доходами, що підлягають оподаткуванню) та вирішує питання про виключення організацій з реєстру неприбуткових організацій і оподаткування їх доходів у разі порушення ними положень цього Закону та інших законодавчих актів про неприбуткові організації. Рішення центрального податкового органу можуть бути оскаржені в судовому порядку.

Набуття статусу неприбуткової організації здійснюється при її первісній реєстрації. Перереєстрація такої неприбуткової організації у випадках, передбачених законом, здійснюється без справляння будь-якої плати з такої неприбуткової організації.

Складання прибуткового звіту регулюється Порядком складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями, затвердженого наказом Про затвердження форми Звіту про використання коштів неприбуткових організацій і установ та порядку її заповнення №233 від 11.07.1997р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.08.1997р. за №290/2094.

Відповідно до п.1.2 Порядку цей Порядок застосовується установами й організаціями, що включені до реєстру неприбуткових організацій та установ з присвоєнням ознаки неприбутковості (далі - неприбуткові установи) у встановленому порядку відповідно до наказів Державної податкової адміністрації України від 11.07.1997р. №232 «Про затвердження Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.08.1997р. за №291/2095, і від 03.07.2000 №355 «Про затвердження Порядку визначення структури ознаки неприбуткових установ (організацій)», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.07.2000р. за №451/4672.

Згідно п.1.3 Порядку податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами й організаціями складається за формою, що додається, і подається неприбутковою установою за кожний звітний період.

Неприбуткові організації, визначені в абзаці «ж» підпункту 7.11.1 пункту 7.11 статті 7 Закону №334, заповнюють та подають звіт у частині обліку доходів, що підлягають оподаткуванню.

Пунктом 1.5 Порядку передбачено, що у звіті зазначаються усі передбачені в ньому показники наростаючим підсумком з початку календарного року. У разі незаповнення того чи іншого рядка через відсутність операції (суми) цей рядок прокреслюється. Дані, наведені у звіті, повинні ґрунтуватися на даних бухгалтерського обліку та відповідати правилам складання податкового обліку (звітності). Достовірність даних підтверджується підписами керівника неприбуткової установи і головного бухгалтера, а за відсутності бухгалтерської служби - спеціаліста, який веде облік, та засвідчується печаткою. Оригінал звіту подається до податкового органу за місцезнаходженням неприбуткової установи. Подання копії звіту не дозволяється.

Відповідно до п.1.11 ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від21.12.2000р. податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) – це документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).

Аналіз вище наведених норм дає можливість суду зробити висновок про те, що звіт про використання коштів неприбутковими установами й організаціями має статус податкової декларації, оскільки цей документ подається до контролюючого органу у терміни та за формою, встановленими законодавством, на підставі якого здійснюються нарахування та сплата податку.

Відповідно до п.п.17.1. п.17.1 ст.17 Закону України №2181 платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.

Відповідно до п.п. 6.2.3 п. 6.2. ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Згідно статті 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» одним із завдань органів державної податкової служби є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, повною і своєчасною сплатою до бюджетів податків і зборів.

Суд також бере до уваги, що Закон України «Про державну податкову службу в Україні» передбачає стягнення до бюджетів і державних цільових фондів сум недоїмок, пені у випадках, порядку і розмірах, передбачених законами України.

Примусове стягнення податкової заборгованості передбачене законодавством України як процедура погашення податкової заборгованості платника податків шляхом звернення стягнення на активи відповідного платника податків.

Як вказано у пункті 1.7 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активами платника податків є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі на праві власності або повного господарського відання.

Стаття 41 Конституції України встановлює застереження, що ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Примусове відчуження об’єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умовами попереднього і повного відшкодування їх вартості.

Статтею 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкових зобов’язань виключно за рішенням суду.

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п. 4 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб’єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб’єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Таким чином, позовні вимоги позивача підтверджуються матеріалами справи і підлягають задоволенню у повному обсязі.

В судовому засіданні проголошені вступна та резолютивна частини постанови.

Постанова у повному обсязі буде виготовлена у строк, визначений ч.3 ст.160 КАС України.

Керуючись ст.ст. 94, 98, 100, 160-163, 167 КАС України, суд

                                        ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Асоціації власників особливих підсобних господарств (97300, АРКрим, Кіровський район, смт.Кіровське, вул.Р.Люксембург,64; ідентифікаційний код 25633516, банківські рахунки не відомі) 170,00грн. (сто сімдесят гривень) штрафних (фінансових) санкцій за податковим повідомленням – рішенням №0000071500/0 від28.01.2010р. на р/р31116009700116, банк ГУ ДКУ в АРК, м.Сімферополь, МФО824026, одержувач - державний бюджет Кіровського району, код платежу 11020100.

3. Після набрання постановою законної сили, за заявою позивача видати виконавчий лист.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя                                                   Лавренчук О.В.