Рішення № 115662845, 14.12.2023, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.12.2023
Номер справи
560/16728/23
Номер документу
115662845
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 560/16728/23

РІШЕННЯ

іменем України

14 грудня 2023 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про визнання дій протиправними,

ВСТАНОВИВ:

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

Позивач звернувся до суду з позовом до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, в якому просить:

1. Визнати протиправними дії Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України щодо не зарахування ОСОБА_1 до стажу служби в поліції службу органах податкової міліції з 13.09.2004 до 31.03.2011 та в органах Державної податкової служби з 01.04.2011 до 06.07.2023 на посадах державної служби, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

2. Зобов`язати Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції до стажу служби в поліції службу органах податкової міліції з 13.09.2004 до 31.03.2011 та в органах Державної податкової служби з 01.04.2011 до 06.07.2023 на посадах державної служби, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на звернення до відповідача щодо зарахування до вислуги років період служби в органах податкової поліції з 13.09.2004 до 31.03.2011 та на посадах в органах Державної податкової служби України за період з 01.04.2011 до 06.07.2023, відповідач протиправно відмовив у зарахуванні зазначених періодів на тій підставі, що, на його думку, податкова міліція у вказаний період не входила до складу органів внутрішніх справ, тому не дає право на встановлення надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки. Просить позов задовольнити.

На адресу суду від відповідача надійшов відзив на позов, в якому відповідач позовні вимоги не визнає, зазначає, що відповідно до Закону України "Про державну податкову службу в Україні" особи начальницького складу податкової міліції проходили службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, а також на них поширювались інші нормативні документи, що регламентували проходження служби в органах внутрішніх справ, однак, в період, який позивач просить зрахувати до стажу служби в поліції, податкова міліція не входила до складу органів внутрішніх справ. Податковий кодекс України чітко не визначав підрозділи податкової міліції в якості органів внутрішніх справ, а тому відсутні підстави для включення стажу служби у податковій міліції до стажу служби в поліції і за цим критерієм. Відповідно до послужного списку ОСОБА_1 під час роботи в органах Державної податкової служби в період з 01.04.2011 по 06.07.2023 позивач не перебував на службі в поліції, не був відряджений до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в поліції, а тому відповідно до статті 78 Закону № 580-VІІІ зарахування зазначеного періоду до стажу служби в поліції є неможливим та протиправним. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою суду від 20.09.2023 суд відкрив провадження у цій адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Суд встановив, що ОСОБА_1 проходив службу в органах податкової міліції з 13.09.2004 до 31.03.2011, що підтверджується послужним списком Державної податкової адміністрації України ОСОБА_1 (М-239220), наказом Державної податкової адміністрації у Миколаївській області №329-о від 10.09.2004 про призначення з 13.09.2004 ОСОБА_1 на посаду опер-уповноваженого відділення міжрайонного відділу податкової міліції ДПІ у Миколаївському районі та наказом Державної податкової адміністрації у Миколаївській області №158-о від 29.11.2011 про звільнення ОСОБА_1 з податкової міліції з 31.03.2022 за підпунктом "з" пункту 64 (у зв`язку з переходом у встановленому порядку на роботу в інші відомства (організації) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ", затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 №114.

Вислуга років ОСОБА_1 станом на 31.03.2011 у календарному обчисленні складає 9 років 10 місяців 20 днів.

Під час проходження служби в органах податковій міліції ОСОБА_1 було присвоєно спеціальні звання лейтенанта податкової міліції наказом ДПА України від 01.12.2004 №1600, старшого лейтенанта податкової міліції наказом від 18.08.2006 №299-о, капітана податкової міліції наказом від 18.08.2009 №223-о, що підтверджується послужним списком ОСОБА_1 .

Разом з тим, ОСОБА_1 перебував на посадах державної служби в органах Державної податкової служби з 01.04.2011 до 06.07.2023, що підтверджується наказом голови Державної податкової адміністрації у Миколаївській області №163-0 від 30.03.2011, яким ОСОБА_1 призначено з 01.04.2011 на посаду першого заступника начальника Очаківської ОДПІ та наказом начальника ГУ ДПС у Хмельницькій області від 30.06.2023 №244-0, яким відповідно до частини 2 статті 86 Закону України "Про державну службу" припинено державну службу та звільнено ОСОБА_1 06.07.2023 з посади заступника начальника управління-начальника відділу планових перевірок управління податкового аудиту за угодою сторін.

Під час проходження державної служби в органах Державної податкової служби ОСОБА_1 встановлювались ранги державного службовця та присвоювались спеціальні звання посадових осіб органів державної податкової служби.

Наказом начальника Департаменту стратегічних розслідувань від 12.07.2023 №403 ОСОБА_1 призначено оперуповноваженим 4-го відділу управління стратегічних розслідувань в Хмельницькій області.

Станом на 12.07.2023 стаж служби в поліції становить 00 років 11 місяців 11 днів, з 12.07.2023, присвоївши спеціальне звання "рядовий поліції" та закріпивши спеціальний жетон з індивідуальним номером 0184668.

На звернення позивача з рапортом про зарахування в стаж служби в поліції, що дає право на встановлення надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, стаж служби в податковій міліції та органах ДПС, Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України листом від 14.08.2023 №І-891/55/01-2023 повідомлено позивачу про відсутність підстав для зарахування стажу служби позивача в податковій міліції та в органах ДПС з огляду на те, що в період з 13.09.2004 до 31.03.2011 податкова міліція не входила до складу органів внутрішніх справ.

Не погодившись із не зарахуванням до вислуги років у поліції, наявної на момент переходу на службу у Національну поліцію України, вислуги років у податковій міліції та органах ДПС, позивач звернувся до суду з даним позовом.

ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, є Закон України "Про Національну поліцію".

Відповідно до частин 1, 2 статті 59 цього Закону служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно з частиною 1 статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

Частина 2 статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" встановлює, що до стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони; 6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

Статтею 19 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.90 №509-ХІІ було визначено, що податкова міліція складається із спеціальних підрозділів по боротьбі з податковими правопорушеннями, що діють у складі відповідних органів державної податкової служби, і здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, виконує оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції.

Завданнями податкової міліції є: запобігання злочинам та іншим правопорушенням у сфері оподаткування, їх розкриття, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення; розшук платників, які ухиляються від сплати податків, інших платежів.

Згідно з частиною 1 статті 24 вказаного Закону особи начальницького складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ.

Відповідно до статті 26 цього Закону держава гарантує правовий і соціальний захист осіб начальницького складу податкової міліції та членів їх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20 - 23 Закону України "Про міліцію" та Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист".

Законом України від 05.07.12 №5083-VІ визнано таким, що втратив чинність, Закон України "Про державну податкову службу в Україні" від 4.12.90 №509-ХІІ та внесено зміни до Податкового кодексу України,

Статтею 348 Податкового кодексу України (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що податкова міліція складається із спеціальних підрозділів по боротьбі з податковими правопорушеннями, що діють у складі відповідних контролюючих органів, і здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, виконує оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції.

Завданнями податкової міліції є: запобігання кримінальним та іншим правопорушенням у сфері оподаткування та бюджетній сфері, їх розкриття, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення; розшук осіб, які переховуються від слідства та суду за кримінальні та інші правопорушення у сфері оподаткування та бюджетній сфері; запобігання і протидія корупції у контролюючих органах та виявлення її фактів; забезпечення безпеки діяльності працівників контролюючих органів, захисту їх від протиправних посягань, пов`язаних з виконанням службових обов`язків.

Відповідно до пункту 353.1 статті 353 Податкового кодексу України особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

Пунктом 356.1. статті 356 Податкового кодексу України передбачено, що держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20 - 23 Закону України "Про міліцію" та Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист".

Згідно з пунктами 1, 2 та 3 Інструкції про порядок обчислення стажу служби для виплати винагороди за вислугу років особам начальницького складу податкової міліції державної податкової служби України, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 15.05.08 №313, ця Інструкція визначає порядок обчислення стажу служби для виплати винагороди за вислугу років особам начальницького складу податкової міліції державної податкової служби України (далі - стаж), яка виплачується особам начальницького складу податкової міліції у розмірах і порядку відповідно до законодавства.

Дія цієї Інструкції поширюється на осіб, які перебувають на службі в податковій міліції і яким відповідно до законодавства присвоєні спеціальні звання начальницького складу податкової міліції, у тому числі осіб начальницького складу податкової міліції, що працюють на посадах державних службовців структурних підрозділів органів державної податкової служби України із залишенням їх у кадрах податкової міліції, та тих, що працюють в інших органах державної влади або на підвідомчих їм підприємствах, установах і в організаціях, а також в органах місцевого самоврядування, до яких вони відряджені відповідно до законодавства для виконання спеціальних робіт або обов`язків, із залишенням їх у кадрах податкової міліції.

Обчислення періодів служби для визначення стажу здійснюється у календарному обчисленні (один місяць служби за один місяць) у порядку, передбаченому законодавством для визначення стажу служби для призначення пенсії за вислугу років начальницькому складу податкової міліції.

У свою чергу, пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про проходження служби особами начальницького складу податкової міліції та обчислення їм вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги" від 30.10.98 №1716 поширено на осіб начальницького складу податкової міліції та курсантів Академії державної податкової служби чинність постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей".

Для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, поліцейським, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, особам начальницького складу податкової міліції крім служби та часу, передбачених зазначеною

постановою, до вислуги років зараховується служба в податковій міліції (органах податкової поліції) на посадах начальницького складу з дня призначення на відповідну посаду.

Згідно з пунктом "б" частини 1 статті 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д" статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються служба в органах внутрішніх справ, поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.

При цьому у пункті "б" статті 1-2 вказаного Закону зазначено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п`ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби); особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, до ліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

З урахуванням наведених вище положень законодавства стаж служби в органах податкової міліції прирівнюється до стажу проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ.

У свою чергу, періоди проходження служби в органах внутрішніх справ на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду зараховуються до стажу служби у поліції.

Згідно Роз`яснення Національного агентства України з питань державної служби №137-р/з від 12.08.2021 "Щодо зарахування до стажу державної служби часу проходження служби в поліції" періоди служби в поліції з 07.11.2015 зараховуються до стажу державної служби, що дає право на встановлення державному службовцю надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки.

Таке рішення Національним агентством України з питань державної служби ґрунтується на положеннях статті 59 Закону України "Про Національну поліцію", у яких визначено, що служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.

Отже, проходження ОСОБА_1 державної служби з 01.04.2011 до 06.07.2023 в органах Державної податкової служби з врахуванням Роз`яснення Національного агентства України з питань державної служби №137-р/з від 12.08.2021 "Щодо зарахування до стажу державної служби часу проходження служби в поліції" має бути зарахована до стажу служби в поліції.

Така правова позиція підтримана Верховним Судом у постановах від 13.08.2021 у справі №440/1564/20, від 11.11.2021 у справі №280/1546/21, від 02.06.2022 у справі №280/8419/20, підстави для відступу від неї відсутні.

Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку, що відповідач, не зараховуючи ОСОБА_1 до стажу служби в поліції до стажу служби в поліції службу органах податкової міліції з 13.09.2004 до 31.03.2011 та в органах Державної податкової служби з 01.04.2011 до 06.07.2023 на посадах державної служби, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, діяв не на підставі, не в межах та не у спосіб, визначені чинним законодавством, чим допустив бездіяльність, а тому адміністративний позов слід задовольнити, визнавши протиправною вищевказану бездіяльність та зобов`язавши відповідача зарахувати позивачу до стажу служби в поліції його службу у податковій міліції та органах ДПС.

Посилання відповідача на висновки Верховного Суду, викладені ним у постановах від 31.03.2020 у справі №520/2067/19 та від 19.11.2019 у справі №520/903/19 є безпідставним, оскільки в даному випадку вони не є відповідними щодо спірних відносин.

Також суд вважає безпідставними доводи відповідача стосовно відмінності понять "стаж служби в поліції" та "вислуга років" у поліції, позаяк спірним в справі є виключно питання зарахування відповідного періоду (стажу служби в податковій міліції) до стажу служби в поліції, а питання визначення вислуги років, яка надає право на пенсію за вислугу років, не є предметом доказування у цій справі.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин 1 - 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статті 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позову.

Разом з тим, суд встановив, що при зверненні до суду позивач сплатив судовий збір у розмірі 1073,60 грн., тому, враховуючи приписи статті 139 КАС України, витрати необхідно присудити на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України задовольнити.

Визнати протиправними дії Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України щодо не зарахування ОСОБА_1 до стажу служби в поліції службу органах податкової міліції з 13.09.2004 до 31.03.2011 та в органах Державної податкової служби з 01.04.2011 до 06.07.2023 на посадах державної служби, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

Зобов`язати Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції до стажу служби в поліції службу органах податкової міліції з 13.09.2004 до 31.03.2011 та в органах Державної податкової служби з 01.04.2011 до 06.07.2023 на посадах державної служби, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати (судовий збір) в розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн. 60 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 14 грудня 2023 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України (вул. Богомольця Академіка, 10, м. Київ, 01024 , код ЄДРПОУ - 43305056) Головуючий суддя В.В. Матущак