Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.12.2023 Справа № 914/2281/23
За позовом: Акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», м.Львів,
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія-Тепловодосервіс», с.Старичі, Яворівського району,
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Оператор газорозподільної системи України», м.Київ,
про: стягнення 112491,74 грн.
Суддя І. Б. Козак
Секретар с/з Г.Гелеш
Представники сторін:
Від позивача: Будник Б.А. - представник,
Від відповідача: Олійник А.Р. представник,
Від третьої особи: не з`явився.
Судове засідання проводилося в режимі відеоконференції.
На адресу Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява Акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія-Тепловодосервіс» про стягнення 112491,74 грн.
Ухвалою суду від 26.07.2023 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та підготовче засідання призначено на 22.08.2023. Ухвалою суду від 07.11.2023 закрито підготовче провадження, розгляд справи по суті призначено на 28.11.2023. У судовому засіданні 28.11.2023 оголошувалася перерва до 12.12.2023.
Правова позиція позивача.
У судове засідання 12.12.2023 представник позивача з`явився, позовні вимоги з урахуванням заява про зміну предмета позову (вх.№3353/23 від 28.08.2023) підтримав. Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідач не оплатив вартість безпідставно набутого/відібраного природного газу з ресурсу НАК «Нафтогаз України» без згоди останнього на суму 112491,74 грн. Оскільки відповідач набув та спожив природній газ в момент його отримання, то такий газ не може бути повернений позивачу в натурі, тому відповідач повинен відшкодувати вартість цього газу на підставі ч.2 ст.1213 ЦК України.
Попередній розрахунок судових витрат:
-2684,00 грн сума сплаченого судового збору.
Правова позиція відповідача.
Відповідач у судове засідання 12.12.2023 з`явився, проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позов (вх.№20333/23 від 22.08.2023). Зазначив, що відібраний відповідачем протягом 6 годин 21.10.2020 газ об`ємом 3400,63 м3 є відібраним в межах укладених між сторонами спору двох договорів ПСО від 23.09.2020. Тому, на думку відповідача, спожитий об`єм газу повинен бути оплачений за ціною, встановленою цими договорами, по 6448,92 грн з ПДВ за 1 тисячу м3. Проти позову заперечив повністю, просив відмовити у його задоволенні.
Позивач подав відповідь на відзив (вх.№20811/23 від 28.08.2023), у якому спростував заперечення відповідача такими аргументами:
·21.10.2020 НАК «Нафтогаз України» було здійснено реєстрацію ТОВ «Енергія Тепловодосервіс» в реєстрі споживачів постачальника на інформаційній платформі Оператора ГТС та відповідно до норм Кодексом ГТС датою початку постачання було визначено 22.10.2020. Відповідне підтверджується скріншотом екрану реєстру споживачів, що долучений до матеріалів справи. Тобто, 21.10.2020 природний газ був відібраний ТОВ «Енергія- Тепловодосервіс» не на підставі Договорів ПСО, оскільки постачання газу на підставі Договорів ПСО почалося з 22.10.2022, а 21.10.2020 у ТОВ «Енергія Тепловодосервіс» були відсутні правові підстави для відбору природного газу.
·Відповідно до Кодексу ГТС постачання природного газу здійснюється подобово, а не погодинно. Згідно Кодексу ГТС, газова доба - період часу з 05:00 всесвітньо координованого часу (далі - ІГГС) (з 07:00 за київським часом) дня до 05:00 ІГГС (до 07:00 за київським часом) наступного дня для зимового періоду та з 04:00 ІГГС (з 07:00 за київським часом) дня до 04:00 ІГГС (до 07:00 за київським часом) наступного дня для літнього періоду. Таким чином, постачання газу на підставі Договорів ПСО не могло розпочатися 21.10.2020 о 16.53 після отримання о листа від НАК «Нафтогаз України».
·Відповідач зазначає про те, що з 01.10.2020 по 20.10.202 ними було припинено відбір природного газу. В той же час, згідно з даними інформаційної платформи Оператора ГТС, 19.10.2020 Відповідач здійснив відбір природного газу в обсязі 6,18 куб.м, а 20.10.2020 Відповідач здійснив відбір природного газу в обсязі 26,26 куб.м. Відповідне свідчить про те, що Відповідач несанкціоновано відбирав природний газ не тільки 21.10.2020, а й 19.10.2020 та 20.10.2020. Загальний об`єм безпідставно набутого природного газу становить - 3400,63 куб. м.
·У зв`язку з невиконанням ТОВ «Енергія-Тепловодосервіс» умов пункту 11 Положення №867, у період з 01.10.2020 по 21.10.2020 отримання ТОВ «Енергія-Тепловодосервіс» природного газу на підставі Договорів ПСО не здійснювалося, то набутий у такий період природний газ є набутим ТОВ «Енергія-Тепловодосервіс» без достатньої правової підстави. При цьому, сама по собі наявність укладених у зазначений період Договорів ПСО не може свідчити, що у період з 01.10.2020 по 21.10.2020 ТОВ «Енергія-Тепловодосервіс» отримувало природний газ саме на їх підставі. Укладаючи Договори ПСО ТОВ «Енергія-Тепловодосервіс» погодилося, що у випадку невиконання умов пункту 11 Положення №867 (щодо вчасності розрахунків), постачання природного газу буде припинено, а також зобов`язалося самостійно припинити споживання газу у разі недотримання відповідних умов щодо розрахунків.
Правова позиція третьої особи.
Представник третьої особи у судове засідання 12.12.2023 не прибув. У письмових поясненнях (вх.№20890/23 від 29.08.2023) повідомив суду наступну інформацію. Замовником послуг транспортування - АТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (ЕІС - код 56X9300000003502) врегульовано обсяги добових небалансів за жовтень 2020 року.
Обсяги природного газу, використані споживачем з ЕІС-кодом 56ХСQ00002ВНКТ00К (відповідача у справі) за період з 01.10.2020 по 21.10.2020 внесено в алокацію постачальника АТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (ЕІС - код 56X9300000003502) та становлять 3 400,63 м3.
Обставини справи.
Між позивачем та відповідачем 23.09.2020 на підставі Положення №867 було укладено Договори постачання природного газу №20/21- 2034-ТЕ-21 та Договори постачання природного газу №20/21-2035-Б0-21 (Договори ПСО) разом з додатковими угодами до них.
Згідно з преамбулою Договорів ПСО сторони укладали їх керуючись Положенням №867.
Відповідно до пункту 2.1. Договорів ПСО, з урахуванням додаткових угод, сторони погодили, що природний газ передається, в тому числі, за жовтень 2020 в обсязі:
- 13,47343 тис. куб. м. за Договором №20/21-2034-ТЕ-21 від 23.09.2020;
- 54,20452 тис. куб. м. за Договором №20/21-2035-Б0-21 від 23.09.2020;
Відповідно до пункту 3.2. Договорів ПСО, постачання газу здійснюється НАК «Нафтогаз України» виключно за умови одночасного виконання таких умов:
- виконання ТОВ «Енергія-Тепловодосервіс» вимог пункту 11 Положення №867;
- включення ТОВ «Енергія-Тепловодосервіс» до Реєстру споживачів постачальника розміщеного на Інформаційній платформі Оператора газотранспортної системи (далі - Реєстр) за умови дотримання ТОВ «Енергія-Тепловодосервіс» вимог пункту 11 Положення №867.
Відповідно до п.3.3. Договорів ПСО, якщо ТОВ «Енергія-Тепловодосервіс» порушило вимоги пункту 11 Положення №867, НАК «Нафтогаз України» не здійснює постачання природного газу та не передає замовлений в п. 2.1. Договорів ПСО обсяг (об`єм) природного газу.
Відповідно до п.3.4. Договорів ПСО НАК «Нафтогаз України» направляє ТОВ «Енергія- Тепловодосервіс» повідомлення (з позначкою про вручення) про необхідність самостійно обмежити чи припинити газоспоживання з дати, зазначеної в Повідомленні. Копія повідомлення надається на електронну адресу ТОВ «Енергія-Тепловодосервіс», а також оператору ГРМ - АТ «Львівгаз».
Відповідно до пункту 3.5. Договорів ПСО відповідальність за будь-які наслідки, що виникають в результаті порушення ТОВ «Енергія-Тепловодосервіс» умов пункту 11 Положення №867, покладаються виключно на ТОВ «Енергія-Тепловодосервіс».
Відповідно до змісту пункту 6.2. Договорів ПСО, ТОВ «Енергія-Тепловодосервіс» зобов`язалося самостійно контролювати використання газу, припиняти використання природного газу в разі порушення строків оплати за договором, а також у інших випадках передбачених договором та законодавством.
Відповідно до пункту 10.6. Договорів ПСО сторони зафіксували, що Договори з усіма додатками і доповненнями, складений за повного розуміння предмета та умов.
ТОВ «Енергія-Тепловодосервіс» порушило вимоги пункту 11 Положення №867, у зв`язку з чим у НАК «Нафтогаз України» не було правових підстав постачати ТОВ «Енергія-Тепловодосервіс» природний газ у період з 01.10.2020 по 21.10.2020, а у ТОВ «Енергія-Тепловодосервіс» виник обов`язок самостійно припинити використання природного газу у зазначеному періоді.
Із 01.10.2020 НАК «Нафтогаз України» перестало бути постачальником для ТОВ «Енергія-Тепловодосервіс» на підставі Договорів ПСО, виключивши споживача з Реєстру.
НАК «Нафтогаз України» було направлено ТОВ «Енергія-Тепловодосервіс» повідомлення №23-2891/1.8-20 від 28.09.2020 про необхідність самостійно обмежити чи припинити газоспоживання з 01.10.2020.
Інформацією щодо остаточної алокації відборів споживача з ЕІС-кодом 56ХСQ00002ВНКТ00К (відповідача у справі) підтверджується відбір газу за період з 01.10.2020 по 21.10.2020 в таких об`ємах:
·19.10.2020 6,18,
·20.10.2020 26,26;
·21.10.2020 3368,19.
20.10.2020, ТОВ «Енергія-Тепловодосервіс» виконало умови пункту 11 Положення № 867 щодо розрахунків (оплатило заборгованість у розмірі 643989,33 грн), у зв`язку з чим НАК «Нафтогаз України» було здійснено реєстрацію ТОВ «Енергія-Тепловодосервіс» в реєстрі споживачів постачальника на Інформаційній платформі Оператора ГТС з датою початку постачання з 22.10.2020.
21.10.2020 листом №23/3-130420 НАК «Нафтогаз України» відкликало повідомлення від 28.09.2020 про необхідність самостійно обмежити чи припинити газоспоживання. Починаючи з 22.10.2020 ТОВ «Енергія-Тепловодосервіс» отримувало природний газ від НАК «Нафтогаз України» відповідно до умов укладених договорів.
Станом на дату винесення рішення відповідачем не подано доказів сплати спірної суми позивачу.
Оцінка суду.
Згідно з приписами ст.11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини; інтелектуальної, творчої діяльності; завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; інші юридичні факти.
Діяльність позивача як Оператора ГТС врегульована, зокрема, Законом України «Про ринок природного газу», а також Кодексом газотранспортної системи (затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року № 2493; далі - Кодекс ГТС), який є регламентом функціонування газотранспортної системи України та визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газотранспортної системи України, і дія якого поширюється на всіх суб`єктів ринку природного газу України: операторів суміжних систем, газовидобувні підприємства, замовників, споживачів та постачальників природного газу незалежно від підпорядкування та форми власності, а також операторів торгових платформ (пункти 2, 3 глави 1 розділу І Кодексу ГТС).
Згідно з частиною 1 статті 20 цього Закону України "Про ринок природного газу" оператор газотранспортної системи на виключних засадах відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання в належному стані та розвиток, включаючи нове будівництво та реконструкцію, газотранспортної системи з метою задоволення очікуваного попиту суб`єктів ринку природного газу на послуги транспортування природного газу, враховуючи поступовий розвиток ринку природного газу.
З метою виконання функцій, передбачених частиною першою статті 20 цього Закону, Позивач як оператор газотранспортної системи зобов`язаний, зокрема, здійснювати балансування та функції оперативно-диспетчерського управління газотранспортною системою в економний, прозорий та недискримінаційний спосіб; вживати інших заходів, необхідних для безпечної та стабільної роботи газотранспортної системи, що передбачені цим Законом або не суперечать законодавству (пункти 4, 10 частини 2 статті 22 Закону України «Про ринок природного газу»).
Пунктом 5 глави 1 розділу І Кодексу газотранспортної системи передбачено, що балансування системи - діяльність, яка здійснюється оператором газотранспортної системи в рамках надання послуг транспортування, що полягає у врівноваженні попиту та пропозиції природного газу у газотранспортній системі, що охоплює фізичне балансування та комерційне балансування. Фізичне балансування - заходи, що вживаються оператором газотранспортної системи для забезпечення цілісності газотранспортної системи, а саме, необхідного співвідношення обсягів природного газу, що фізично надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, фізично відібраного з точок виходу
Пунктом 10 розділу XIII Кодексу ГТС (у редакції, що діяла у спірний період) передбачалось, що оператор газотранспортної системи для забезпечення власної господарської діяльності (у тому числі для балансування, власних виробничо-технічних потреб, покриття витрат та виробничо-технологічних витрат) придбаває природний газ у власника природного газу (у тому числі у газовидобувного підприємства, оптового продавця, постачальника) на загальних підставах та ринкових умовах.
Підставою для звернення з цим позовом до суду стало те, що відповідач не оплатив вартість безпідставно набутого/відібраного природного газу з ресурсу НАК «Нафтогаз України» без згоди останнього на суму 112491,74 грн. Оскільки відповідач набув та спожив природній газ в момент його отримання, то такий газ не може бути повернений позивачу в натурі, тому відповідач повинен відшкодувати вартість цього газу на підставі ч.2 ст.1213 ЦК України.
Законом України "Про ринок природного газу" визначено правові засади функціонування ринку природного газу України.
Відповідно до приписів абзацу 1 частини 1 ст. 12 Закону України "Про ринок природного газу", постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором. Якість та інші фізико-хімічні характеристики природного газу визначаються згідно із встановленими стандартами та нормативно-правовими актами.
Кодекс газотранспортної системи є регламентом функціонування газотранспортної системи України та визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газотранспортної системи України. Дія цього Кодексу поширюється на всіх суб`єктів ринку природного газу України: операторів суміжних систем, газовидобувні підприємства, замовників, споживачів та постачальників природного газу незалежно від підпорядкування та форми власності, а також операторів торгових платформ.
Згідно з пунктом 5 глави 1 розділу І Кодексу газотранспортної системи (в редакції чинній на момент відбору природного газу) несанкціонований відбір природного газу - відбір природного газу: за відсутності по суб`єкту ринку природного газу підтвердженої номінації (підтвердженого обсягу природного газу) на відповідний розрахунковий період; без укладення відповідного договору з постачальником; шляхом самовільного під`єднання та/або з навмисно пошкодженими приладами обліку природного газу або поза охопленням приладами обліку; шляхом самовільного відновлення споживання природного газу; номінація - заявка замовника послуг транспортування, надана оператору газотранспортної системи стосовно обсягів природного газу, які будуть подані замовником послуг транспортування протягом доби до газотранспортної системи в точках входу та відібрані з газотранспортної системи в точках виходу, у тому числі у розрізі контрагентів (споживачів) замовника та їх точок комерційного обліку (за необхідності).
На підставі наведених вище вимог чинного законодавства, за відсутності по суб`єкту ринку природного газу підтвердженого обсягу газу - номінації, фактичний відбір останнім обсягу газу, може вважатися несанкціонованим відбором природного газу.
Відповідно до пункту 5 глави 1 розділу І Кодексу газотранспортної системи замовник послуг транспортування - юридична особа або фізична особа - підприємець, яка на підставі договору транспортування, укладеного з оператором газотранспортної системи, замовляє одну чи декілька складових послуг транспортування природного газу (замовлення розподілу потужності, замовлення транспортування природного газу, послуга балансування); фізичне балансування - заходи, що вживаються оператором газотранспортної системи для забезпечення цілісності газотранспортної системи, а саме, необхідного співвідношення обсягів природного газу, що фізично надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, фізично відібраного з точок виходу.
За змістом пунктів 4-6 глави 3 розділу І Кодексу газотранспортної системи експлуатацію газотранспортної системи здійснює виключно оператор газотранспортної системи.
Оператор газотранспортної системи надає доступ до газотранспортної системи в межах технічної та вільної потужності газотранспортної системи.
У разі неочікуваного зростання споживання природного газу споживачами, виникнення перебоїв в транспортуванні природного газу, аварійної ситуації, що загрожує безпеці функціонування газотранспортної системи, оператор газотранспортної системи зобов`язаний вжити заходів, передбачених цим Кодексом, Національним планом дій та правилами про безпеку постачання природного газу, затвердженими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в нафтогазовому комплексі (далі - Національний план дій, правила про безпеку постачання природного газу).
Пунктом 11 Положення №867 передбачено, що виробник теплової енергії має право з 01.11.2018 по 01.05.2021 придбавати природний газ для всіх категорій використання природного газу у НАК «Нафтогаз України» у разі укладення договору постачання природного газу з НАК «Нафтогаз України» та виконання певних умов, зокрема:
-досягнення станом на 23 число місяця, що передує місяцю постачання природного газу,
- рівня розрахунків виробника теплової енергії (без урахування штрафних санкцій), за усіма
- укладеними з НАК «Нафтогаз України» договорами про постачання природного газу (купівлі-продажу, про закупівлю, відступлення права вимоги тощо) не нижче 90 відсотків (у період з 01.12.2018 до 01.04.2019 - не нижче 78 відсотків, а для виробника теплової енергії, управління майном якого здійснює Фонд державного майна і який використовує природний газ для виробництва теплової та електричної енергії, у період з 16.11.2018 до 01.04.2019 та у період з 01.10.2019 до 01.05.2021 - не нижче 60 відсотків); або
-укладення з НАК «Нафтогаз України» договору про реструктуризацію заборгованості за спожитий природний газ згідно з типовим договором у рамках реалізації ЗаконуУкраїни«Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» (за наявності відповідної заборгованості) та виконання зазначеного договору; або
- подання виробником теплової енергії до НАК «Нафтогаз України» погодженого НАК «Нафтогаз України» та виконавчим органом відповідної місцевої ради графіка погашення заборгованості (рівними частинами до 01.01.2021 щодо всіх Договорів з НАК «Нафтогаз України»), складеного на підставі довідки щодо заборгованості, виданої НАК «Нафтогаз України», та виконання такого графіка, а також здійснення поточних розрахунків за використаний природний газ.
Матеріалами справи підтверджується виконання відповідачем умов п. 11 Положення № 867. Платіжне доручення від 20.10.2020 на суму 643989,33 грн та виписка по банківському рахунку долучено до матеріалів справи.
Згідно з пунктом 3 глави 5 розділу IV Кодексу газотранспортної системи, що затверджено постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 30.09.2015 № 2493 (далі - Кодекс ГТС), якщо для споживача відповідно до рішення Кабінету Міністрів України визначений постачальник із спеціальними обов`язками, на якого в установленому порядку покладені обов`язки постачати природний газ такому споживачу (який не має права відмовити такому споживачу в укладанні договору постачання природного газу), оператор газотранспортної системи реєструє такого постачальника за споживачем на інформаційній платформі (на випадок відсутності у такого споживача постачальника). Оператор газотранспортної системи надсилає через інформаційну платформу всім постачальникам із спеціальними обов`язками Реєстр закріплених за ними споживачів.
У разі, якщо споживач, який додатково включений до Реєстру постачальника із спеціальними обов`язками, буде виключений з Реєстру інших постачальників у певний період постачання, вважається, що діючим постачальником такого споживача у цьому періоді буде визначений закріплений за ним постачальник із спеціальними обов`язками.
Зазначені норми Кодексу ГТС наділили оператора газотранспортної системи правом самостійно реєструвати на інформаційній платформі постачальника із спеціальними обов`язками за споживачем, у визначених випадках.
Відповідно до пункту 2 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС, з моменту реєстрації споживача за постачальником на інформаційній платформі постачальник стає відповідальним за обсяги споживання природного газу цим споживачем.
Загальний зміст положень глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС свідчить, що подача замовником послуг транспортування обсягів природного газу в газотранспортну систему протягом кожної газової доби повинна дорівнювати сукупності відборів таким замовником (його споживачами) природного газу з газотранспортної системи протягом цієї газової доби.
Коли сукупна добова подача замовником природного газу в газотранспортну систему менша за сукупний відбір цим замовником (його споживачами) природного газу з газотранспортної системи виникає негативний небаланс.
Відповідно до пунктів 4, 5 глави 1 розділу І Кодексу ГТС:
небаланс - різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається відповідно до алокації;
алокація - обсяг природного газу, віднесений оператором газотранспортної системи в точках входу/виходу до/з газотранспортної системи по замовниках послуг транспортування (у тому числі в розрізі їх контрагентів (споживачів)) з метою визначення за певний період обсяги небалансу таких замовників;
добовий небаланс - це сума коштів, яку замовник послуг транспортування сплачує або отримує відповідно до розміру добового небалансу.
Відповідно до пункту 7 глави 6 розділу XII Кодексу ГТС алокація відборів природного газу споживача можлива тільки на замовника послуг транспортування природного газу, що є діючим постачальником такого споживача згідно з даними Реєстру споживачів постачальника.
ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» (третя особа у справі) підтвердив, що обсяги природного газу, використані споживачем з ЕІС-кодом 56ХСQ00002ВНКТ00К (відповідачем у справі) за період з 01.10.2020 по 21.10.2020 внесено в алокацію постачальника АТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (ЕІС - код 56X9300000003502) та становлять 3400,63 м3, а саме:
·19.10.2020 6,18,
·20.10.2020 26,26;
·21.10.2020 3368,19.
Тобто, ще до оплати заборгованості 20.10.2020 відповідач здійснював забір газу 19.10.2020 та 20.10.2020.
Суд бере слушні зауваження позивача про те, що 21.10.2020 НАК «Нафтогаз України» було здійснено реєстрацію ТОВ «Енергія Тепловодосервіс» в реєстрі споживачів постачальника на інформаційній платформі Оператора ГТС та відповідно до норм Кодексом ГТС датою початку постачання було визначено 22.10.2020. Відповідне підтверджується скріншотом екрану реєстру споживачів, що є у матеріалах справи.
Таким чином, 19.10.2020, 20.10.2020 та 21.10.2020 природний газ був відібраний ТОВ «Енергія- Тепловодосервіс» не на підставі Договорів ПСО, оскільки постачання газу на підставі Договорів ПСО почалося з 22.10.2022, а у перелічені вище три дні у ТОВ «Енергія Тепловодосервіс» були відсутні правові підстави для відбору природного газу.
Аргументи відповідача спростовуються матеріалами справи та переліченими вище доказами.
Статтею 1212 Цивільного кодексу України встановлено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Положення цієї статті застосовуються до вимог про: повернення виконаного за недійсним правочином; витребування майна власником із чужого незаконного володіння; повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні; відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Для виникнення зобов`язання з безпідставного збагачення необхідна наявність наступних умов: 1) збільшення майна у однієї особи (вона набуває нові цінності, збільшує кількість та вартість належного їй майна або зберігає майно, яке неминуче мало б вибути із її володіння); 2) втрата майна іншою особою, тобто збільшення або збереження майна у особи є наслідком втрати або недоотримання цього майна іншою особою; 3) причинний зв`язок між збільшенням майна в однієї особи і відповідною втратою майна іншою особою; 4) відсутність достатньої правової підстав для збільшення майна в однієї особи за рахунок іншої особи, тобто, обов`язковою умовою є збільшення майна однієї сторони (набувачем), з одночасним зменшенням його у іншої сторони (потерпілого), а також відсутність правової підстави (юридичного факту) для збагачення. Відсутність правової підстави означає, що набувач збагатився за рахунок потерпілого поза підставою, передбаченою законом, іншими правовими актами чи правочином, тобто мала місце помилка, обман, випадковість або інші підстави набуття або збереження майна, які не можна віднести до підстав виникнення цивільних прав та обов`язків, передбачених нормами ст. 11 Цивільного кодексу України. До відсутності правової підстави стаття 1212 Цивільного кодексу України відносить також і ситуацію, коли підстава, на якій було набуте або збережене майно, на момент набуття або збереження існувала, але згодом відпала. Наприклад, коли правочин, на підставі якого передавалася річ, згодом був визнаний недійсним тощо.
За змістом ст. 1213 Цивільного кодексу України, набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі; у разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно, відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.
Згідно зі статтею 400 Цивільного кодексу України недобросовісний володілець зобов`язаний негайно повернути майно особі, яка має на нього право власності або інше право відповідно до договору або закону, або яка є добросовісним володільцем цього майна. У разі невиконання недобросовісним володільцем цього обов`язку, заінтересована особа має право пред`явити позов про витребування цього майна.
Підсумовуючи, відповідач безпідставно здійснив відбір в обсязі 3 400,63 м3 природного газу.
Судом встановлено, що вартість безпідставно набутого майна Відповідачем в 3400,63 м3 становить 112491,74 грн згідно із розрахунком, поданим позивачем.
Оскільки, газ був відібраний відповідачем безпідставно, а в газосховищах відсутній газ, належний відповідачу, що зумовлює неможливість повернення безпідставно отриманого майна в натурі, позов про стягнення з відповідача саме вартості безпідставно спожитого газу (із врахуванням заяви про зміну предмета позову) є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Судові витрати.
Щодо стягнення судових витрат, то сплачений позивачем судовий збір покладається на відповідача оскільки спір виник з його неправомірних дій.
Доказів понесення витрат на правову допомогу позивач не надав.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 129, 219-221, 238-240 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1.Позовні вимоги задовольнити повністю.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія-Тепловодосервіс» (адреса: б.23, вул.Шевченка,с.Старичі, Яворівський р-н, Львівська обл, 81052, ідентифіаційний код 35413749) на користь Акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (адреса: буд.6, вул.Б.Хмельницького, м.Київ, 01601, ідентифікаційний код 20077720) 112491,74 грн вартості безпідставно набутого майна, 2684,00 грн судового збору.
3.Відповідно до ч. 1 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
4.Апеляційну скаргу на рішення суду можна подати в порядку, визначеному Господарським процесуальним кодексом України.
5.Інформацію у справі, яка розглядається, можна отримати за такою веб-адресою: http://lv.arbitr.gov.ua.
Повний текст рішення складено та підписано 13.12.2023.
Суддя Козак І.Б.