Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 127/29413/23
Провадження № 2/127/3785/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 грудня 2023 року м. Вінниця
Вінницький міськийсуд Вінницькоїобласті ускладі суддіВоробйова В.В.,розглянувши впорядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувсядо судуз позовомдо ОСОБА_1 про стягненнянадміру виплаченихкоштів,мотивуючи позовнузаяву тим,що вуправлінні соціальногозахисту населення(Лівобережне)Департаменту соціальноїполітики міськоїради знаходитьсяна обліку відповідач,яка отримувалав управліннідержавну соціальнудопомогу малозабезпеченимсім`ям. ОСОБА_1 02.09.2022року звернуласяіз заявоюпро призначеннявказаної вищедопомоги тарішенням від09.09.2022року їйбуло призначенодопомогу наперіод з01.09.2022року по28.02.2023року включнов сумі2374,63грн.В подальшомурозпорядженням від21.11.2022року здійсненоперерахунок допомогита продовженовиплату з01.12.2022року по28.02.2023року всумі 2504,73грн.Відповідачем 08.03.2023року поданозаяву тадекларацію,в якійвона зновупросила призначитиїй відповіднудопомогу.Так,Управлінням проведеноперевірку достовірностіподаних даних ОСОБА_1 та встановлено,що останнябула зареєстрованаяк фізичнаособа підприємець та 30.08.2022року припиниладіяльність,про щовідповідач згідноз поданоюдекларацією,а самев розділіІІ зазначеноїдекларації «Відомостіпро видита сумидоходів осіб,які входятьдо складусім`ї,інформація проякі відсутняв Державномуреєстрі фізичнихосіб платників податківта реєстрізастрахованих осіб Державного реєструзагальнообов`язкового державногосоціального страхуванняза період»нею власноручнозазначено провідсутність інших,належних їїсім`ї доходівза попередні6місяців.При цьому,відповідач булапопереджена просвій обов`язоксвоєчасно повідомлятипро всіобставини,що впливаютьна виплатудопомоги. Тому, рішенням від 04.04.2023 року заявниці було відмовлено у призначені соціальної допомоги та проведено перерахунок, згідно з яким сума надміру виплачених коштів становить 17888,10 грн., яку остання отримала безпідставно. Позивачем вживались заходи досудового врегулювання спору, проте вони не дали результату, тому позивач звернувся до суду з цим позовом та просить стягнути з відповідача на користь позивача надміру виплачені кошти за період з 01.09.2022 року по 28.02.2023 року в сумі 17888,10 грн. та судовий збір в розмірі 2684,00 грн.
Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 03.10.2023 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін з роз`ясненням процесуальних прав учасників справи, зокрема, щодо надання у визначені строки відповідачем відзиву на позов, а позивачем письмової відповіді на такий відзив.
У визначені судом строки, відзиву на позовну заяву відповідачем подано не було, судову кореспонденцію надіслано судом на зареєстроване місце проживання відповідача: АДРЕСА_1 , яку остання не отримала. Конверти з матеріалами позовної заяви та ухвалою про відкриття провадження повернулись на адресу суду з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Судом встановлено наступні фактичні обставини справи, яким відповідають правовідносини, врегульовані нормами ЦК України щодо повернення безпідставно набутого майна.
Судом встановлено,що 02.09.2022року ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення (Лівобережне) Департаменту соціальної політики міської ради із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, а саме державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (а.с. 5).
Своїм підписом у даній заяві відповідач ОСОБА_1 підтвердила той факт, що їй повідомлено про те, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги, компенсації та пільг, вона зобов`язана повідомити про це органи праці та соціального захисту населення, а наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги, компенсацію та пільг, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України.
В розділі ІІ Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів державної соціальної допомоги «Відомості про види та суми доходів осіб, які входять до складу сім`ї, інформація про які відсутня в Державному реєстрі фізичних осіб платників податків та реєстрі застрахованих осіб» за період з січня 2022 року до 30.06.2022 року відповідачем власноручно зазначено про відсутність будь-якого доходу за попередні 6 місяців (а.с. 7-8).
На підставі поданої заяви та документів, рішенням органу соціального захисту від 09.09.2022 року ОСОБА_1 було призначено соціальну допомогу з 01.09.2022 року по 28.02.2023 року у розмірі 2374,63 грн. (а.с. 9, 10).
В подальшому розпорядженням від 21.11.2022 року здійснено перерахунок допомоги та продовжено виплату з 01.12.2022 року по 28.02.2023 року в сумі 2504,73 грн. (а.с. 11).
08.03.2023 року відповідачем подано заяву та декларацію щодо призначення їй повторної державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (а.с. 14, 16).
За результатамипроведеної позивачемперевірки щододостовірності поданихданих відповідачем,було виявлено,що ОСОБА_1 була зареєстрованаяк фізичнаособа-підприємець та 30.08.2022 року припинила цю діяльність (а.с. 13), про що остання не повідомила у поданій нею декларації 02.09.2022 року.
Так, рішенням органу соціального захисту від 04.04.2023 року ОСОБА_1 було відмовлено в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, в зв`язку з тим, що середньомісячний сукупний дохід перевищує або дорівнює рівню прожиткового мінімуму для сім`ї (а.с. 18).
Доходи за даний період впливають на розмір допомоги призначеної на період з 01.09.2022 року по 28.02.2023 року.
Однак, ОСОБА_1 про вказаніобставини органсоціального захистуне повідомила.В зв`язкуз вказаним,відповідачу булонадміру виплаченікошти врозмірі 17888,10грн.(а.с.19).Згодом,остання звернуласядо позивачаіз заявою,в якійзазначила,що виниклу переплату в розмірі 17888,10 зобов`язується щомісяця повертати в розмірі 500,00 грн. (а.с. 20).
Відповідно до ст.ст. 1, 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї. Право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.
Згідно з ч. 10 ст. 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 затверджено Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям».
Пунктами 2, 3 вказаного Порядку визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - соціальна допомога) призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї. Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та м. Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї.
Згідно з п. 8 Порядку державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначаються з місяця звернення на шість місяців. Для призначення допомоги подається в установленому порядку довідка про склад сім`ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї). При цьому допомога призначається на основі середньомісячного сукупного доходу сім`ї за останні шість місяців, що передують місяцю звернення, сукупного доходу осіб, які входять до складу сім`ї.
Згідно з ч. 4 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців, починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Згідно з п. 25 Порядку, якщо малозабезпеченою сім`єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення:
- визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім`ї;
- повідомляють уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення.
У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру виплачених сум державної соціальної допомоги такі суми стягуються в судовому порядку.
Відповідно до п. 28 Порядку, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відповідно до ст. 1215 ЦК України, не підлягають поверненню безпідставно набуті допомоги, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
За змістом зазначеної норми, допомога, в даному випадку державна соціальна допомога, не підлягає поверненню у випадку, якщо її виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки та відсутності недобросовісності з боку набувача.
Аналіз положень ст. 1215 ЦК України дає підстави для висновку про те, що за загальним правилом безпідставно набута особою допомога не підлягає поверненню, натомість закон встановлює два виключення з цього правила: по-перше, якщо її виплата є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
Таким чином, повернення надмірно сплаченої суми державної соціальної допомоги передбачає стягнення зазначеної суми у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини набувача, а саме, через зловживання, зокрема у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.
З врахуванням викладеного, судом встановлено, що в поданій ОСОБА_1 декларації не задекларовано весь розмір її доходу, в зв`язку з чим, їй було надміру виплачено кошти у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 17888,10 грн.
Окрім цього, відповідач була попереджена, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняте рішення щодо надання соціальної допомоги будуть перевірені та дала на це згоду, про що свідчить її підпис у заяві до Управління від 02.09.2022 року. Також у заяві вона зобов`язалась повідомити управління в разі зміни обставин, що можуть вплинути на отримання допомоги. Між тим, відповідач при заповненні нею декларацій про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 02.09.2022 року в розділі ІІ Декларації, не вказала жодного виду доходу.
Також бланк заяви передбачає попередження громадянина про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї.
Відтак, відповідач знала про обставини, що можуть вплинути на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та не повідомила позивача про них, що є зловживанням з її боку.
Отже, кошти в розмірі 17888,10 грн. підлягають безумовному поверненню відповідачем позивачу, як набуті без достатньої правової підстави.
Департаментом соціальної політики Вінницької міської ради листами від 17.05.2023 року та від 03.07.2023 року запропоновано відповідачу повернути надміру виплачені кошти (а.с. 21, 22).
Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно ч.ч. 1, 6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених ЦПК України. Докази не можуть ґрунтуватися на припущеннях.
При подачіпозову досуду позивачембуло сплаченосудовий збірв розмірі 2684,00 грн., тому відповідно до ст. 141 ЦПК України, сума сплаченого судового збору підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 1, 3, 4, 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», п.п. 2, 3, 7, 8, 25, 28 Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, ст.ст. 15, 1212, 1213 ЦК України, ст.ст. 10, 12, 13, 19, 76-81, 89, 141, 259, 263-265, 268, 352, 354 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Задовольнити позов Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради надміру виплачені кошти за період з 01.09.2022 року по 28.02.2023 року в розмірі 17888,10 грн. (сімнадцять тисяч вісімсот вісімдесят вісім гривень 10 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради витрати на оплату судового збору в сумі 2684,00 грн. (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривні 00 коп.).
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: Департамент соціальної політики Вінницької міської ради, місцезнаходження: 21050, м. Вінниця, вул. Соборна, 50, код ЄДРПОУ 38782790.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Повний текст рішення суду складений 14.12.2023 року.
Суддя: