Рішення № 115643967, 14.12.2023, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
14.12.2023
Номер справи
344/23643/23
Номер документу
115643967
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 344/23643/23

Провадження № 2-а/344/245/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2023 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого судді Бабій О.М.,

секретаря Волощук Є.Ю.,

за участі представника позивача Карманського І.Б., відповідача ОСОБА_1 , представника відповідача Микулича І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції справу за адміністративним позовом Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області до громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, строком на шість місяців,-

В С Т А Н О В И В:

Управління Державної міграційної служби в Івано-Франківській області звернулося до громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 про його затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, строком на шість місяців.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у адміністративному позові, просив задовольнити в повному обсязі.

Відповідач суду пояснив, що він проживає на території Івано-Франківської області, одружений та має двох дітей. Такрж повідомив, що в 2014 році намагався виїхати з території України в Республіку Молдова, але його не пропустили на кордоні, оскільки він не є громадянином Республіки Молдова. Не заперечив щодо затримання з метою його ідентифікації.

Представник відповідача, враховуючи думку відповідача, проти вимог позову також не заперечив.

Беручи до уваги пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином Республіки Молдова, такі дані встановлено з його слів.

13.12.2023 року співробітниками Калуського районного відділу поліції відділення поліції № 2 (смт. Рожнятів) ГУ НП в Івано-Франківській області (далі - відділення поліції) доставлено до Управління ДМС України в Івано-Франківській області громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 .

13.12.2023 до Управління ДМС України в Івано-Франківській області надійшло інформування відділення поліції щодо незаконного перебування на території України громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 .

З метою з`ясування правового статусу та підстав подальшого перебування на території України громадянина Республіки Молдови ОСОБА_1 в Івано-Франківській області проведено відповідну перевірку.

Документ, що посвідчує особу та дає право перетину державного кордону в ОСОБА_1 відсутній.

У ході перевірки встановлено, що відповідно до інформації, яка міститься в інтегрованій міжвідомчій інформаційно-телекомунікаційній системі щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон Аркан інформація стосовно вказаної особи відсутня. Згідно бази ЄІАС УМП інформація вказаної особи також відсутня.

Зі слів іноземця, він прибув на територію України в 1992 році. До органів ДМС не звертався. Паспортний документ, що посвідчує особу та дає право перетину державного кордону в ОСОБА_1 відсутній.

Встановлено, що громадянин Республіки Молдова ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 перебуває на території України незаконно, не має правових підстав для подальшого перебування в Україні, порушив вимоги статті 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».

Враховуючи викладене, ОСОБА_1 перевищив встановлений термін перебування в Україні та знаходиться в Україні незаконно, за що 13.12.2023 року останнього було притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 2 статті 203 КУпАП та накладено штраф у розмірі 3400 грн.

З моменту прибуття на територію України і до теперішнього часу жодних дій щодо припинення вчинення правопорушення та виїзду з території України не вчиняв.

Врахувавши викладені факти УДМС в Івано-Франківській області дійшло висновку про доцільність прийняття рішення про примусове видворення з України ОСОБА_1 .

Керуючись статтею 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» перевіривши наявність чи відсутність обставин щодо заборони примусового повернення чи примусового видворення або видачі чи передачі іноземця та особи без громадянства, визначених статтею 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» 13.12.2023 УДМС в Івано-Франківській області прийнято рішення про примусове видворення з України громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Враховуючи викладені обставини, а також відсутність в ОСОБА_1 документу, що посвідчує особу та дає змогу перетину державного кордону України останнього було затримано у порядку частини 2 статті 262 КУпАП на строк визначений частиною 2 статті 263 КУпАП, - 72 години та поміщено до Волинського ПТПІ.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України, Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», який визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та встановлює порядок їх в`їзду в Україну та виїзду з України.

Відповідно до пункту 16 частини першої статті 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (далі Закон) паспортний документ іноземця це документ, виданий уповноваженим органом іноземної держави або статутною організацією ООН, що підтверджує громадянство іноземця, посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, надає право на в`їзд або виїзд з держави і визнається Україною.

Пунктом 1 розділу VI Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої наказом МВС, Адміністрації Держприкордонслужби та Служби безпеки України 23.04.2012 № 353/271/150, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.05.2012 за № 806/21119, визначено, що якщо іноземець не має документів, що посвідчують особу, орган ДМС, орган охорони державного кордону України або орган СБУ вживають заходів щодо його ідентифікації та документування.

У частині 3 статті 3 розділу I Закону зазначено, що іноземці та особи без громадянства зобов`язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.

Відповідно до частини 1 статті 30 Закону центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальні органи та територіальні підрозділи, органи охорони державного кордону або органи Служби безпеки України можуть приймати рішення про примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, якщо такі особи затримані за незаконне перетинання (спробу незаконного перетинання) державного кордону України або є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятиметься від виконання рішення про примусове повернення, або якщо така особа не виконала у встановлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення, а також в інших передбачених законом випадках.

Відповідно до частини 3 статті 30 Закону центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, або орган охорони державного кордону на підставі відповідного рішення суду має право розміщувати іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першій цієї статті, у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.

Відповідно до частини 4 статті 30 Закону іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Відповідно до абзацу 3 пункту 3 частини першої статті 20 Кодексу місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, пов`язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні, або особами без громадянства.

Частиною 1 статті 289 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) визначено, що наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення або реадмісію, ухилятиметься від виконання рішення про його (її) примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик його (її) втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення, документа, що дає право на виїзд з України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальний орган чи підрозділ, орган охорони державного кордону, орган Служби безпеки України подає до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням зазначених органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовну заяву про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: 1) затримання з метою ідентифікації та/або забезпечення примусового видворення за межі території України; 2) затримання з метою забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 3) взяття на поруки підприємством, установою чи організацією; 4) зобов`язання внести заставу.

Відповідно до частини 14 статті 289 Кодексу розгляд питань, визначених цією статтею, здійснюється судом за обов`язкової участі сторін, у тому числі може проводитися у режимі відеоконференції та з трансляцією з іншого приміщення, розташованого поза межами приміщення суду, в порядку, визначеному Кодексом.

Відповідно до частини 15 статті 289 Кодексу адміністративні справи, передбачені цією статтею, розглядаються судом у день подання відповідної позовної заяви.

Отже, беручи до уваги те, що ОСОБА_1 не має правових підстав для подальшого перебування на території України, знаходиться на території України незаконно, не має постійного місця проживання, легальних шляхів отримання доходів, у нього відсутній паспортний документ або посвідчення особи без громадянства, які дають право перетину державного кордону, стосовно нього прийнято рішення про примусове видворення з України, а також є обґрунтовані підстави вважати, що він ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення, існує необхідність його затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення.

Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, беручи до уваги те, що відповідач не має правових підстав для подальшого перебування на території України, знаходиться на території України незаконно, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню

На підставі викладеного та керуючись ст. 16, 26, 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст. 6, 7, 9, 72-77, 241-246, 288-289, 371 Кодексу адміністративного судочинства України , суд -

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов задовольнити.

Затримати громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, строком на шість місяців.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Належним чином завірену копію рішення суду невідкладно видати особам, які беруть участь у справі.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення.

На час апеляційного оскарження іноземці або особи без громадянства, у яких відсутні документи, що дають право на виїзд з України, продовжують утримуватися у спеціально обладнаних для цих цілей приміщеннях органів (підрозділів) охорони державного кордону чи Служби безпеки України або в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

Суддя Бабій О.М.