Рішення № 115625535, 13.12.2023, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.12.2023
Номер справи
500/7386/23
Номер документу
115625535
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/7386/23

13 грудня 2023 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в якому просить:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо не врахування довідок Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 13.05.2022 №11/2/2747 про складові заробітної для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та від 22.05.2023 № 11/2/6625 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби при переведенні позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу»;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком позивачу відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» з 19.05.2022 на підставі довідки Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 13.05.2022 № 11/2/2747 про складові заробітної для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та з 06.06.2023 на підставі довідки Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 22.05.2023 № 11/2/6625 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 19.05.2022 звернулась до відповідача із заявою про переведення з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (далі Закон №1058-IV) на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 (далі Закон №3723-ХІІ). Однак Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області листом від 16.09.2022 відмовило в переведенні на вказаний вид пенсії з огляду на відсутність стажу державного службовця.

Також вказує, що рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 15.11.2022 у справі №500/3523/22, яке було залишене без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18.05.2023, зокрема, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, період військової служби з 13.11.1983 по 21.11.1985 (строкова військова служба) та з 08.03.2022 по 18.04.2022 (військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період) та перевести з 19.05.2022 на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ.

Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області відмовляється повністю виконувати згадане рішення суду, зважаючи на те, що судом не регламентовано порядок виконання задоволених позовних вимог, а саме не зазначено, які довідки про складові заробітної плати повинні бути враховані при призначенні ОСОБА_1 пенсії як державному службовцю.

Позивач не погоджується з такими діями відповідача та стверджує, що в матеріалах її пенсійної справи наявні довідки Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 13.05.2022 № 11/2/2747 про складові заробітної для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та від 22.05.2023 № 11/2/6625 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби. Такі довідки складені за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям, відтак вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області протиправно відмовило їй у переведенні на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, не врахувавши вищевказані довідки про складові заробітної плати.

З огляду на вказані обставини звернулася до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 17.11.2023 прийнято вказану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, постановлено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у строк, встановлений частиною другою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), надано відповідачу строк для подання відзиву на позов.

01.12.2023 від Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач не погоджується з позовними вимогами та вказує, що позивач з 20.04.2022 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV. 19.05.2022 звернулася із заявою про перехід з пенсії за віком на пенсію державного службовця відповідно до Закону №3723-ХІІ. Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 16.09.2022 позивача повідомлено про відмову в переході на пенсію державного службовця.

Вказано, що стаж роботи позивача на посадах державної служби станом на 01.05.2016 становить 19 років 06 місяців 21 день. Оскільки на день набрання чинності Законом України від 10.12.2015 №889-VII «Про державну службу» у позивача менше, як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України, тому обчислювати розмір пенсії, як державному службовцю з урахуванням сум, які зазначені в довідці від 12.05.2022 №11/2/2677, підстави відсутні.

Також у відзиві зазначено, що на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 15.11.2022 у справі №500/3523/22 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області зараховано до стажу роботи ОСОБА_1 періоди роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, а саме: період військової служби з 13.11.1983 по 21.11.1985 (строкова військова служба) та з 08.03.2022 по 18.04.2022 (військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період).

Однак резолютивна частина рішення суду не містила додаткової регламентації порядку виконання задоволення позовних вимог, а саме не зазначено, які довідки про складові заробітної плати повинні бути враховані при призначенні пенсії як державному службовцю.

З урахуванням зазначеного у Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області відсутні правові підстави для переведення позивача на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» з урахуванням довідок Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 13.05.2022 №11/2/2747 та від 22.05.2023 №11/2/6625.

З огляду на вказане просить відмовити в задоволенні позовних вимог (а.с.35-37).

Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у позові та відзиві на позовну заяву, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та з 20.04.2022 отримує пенсію за віком відповідно до Закону №1058-ІV.

Позивач 19.05.2022 звернулась до відповідача із заявою про переведення її на пенсію за віком відповідно до Закону №3723-ХІІ (а.с.48-49). До заяви ОСОБА_1 , серед іншого, додала довідку від 12.05.2022 №11/2/2680 про складові заробітної для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) на суму 8700,00 грн, видану Тернопільським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки за останньою займаною ОСОБА_1 посадою головного спеціаліста станом на травень 2022 року, а також довідку від 12.05.2022 №11/2/2677 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, видану Тернопільським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, яка містить дані про розміри надбавок, премії та інших виплат (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) за квітень 2022 року на суму 17496,77 грн (а.с.52, 53).

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 16.09.2022 позивача повідомлено про відсутність підстав для переведення з пенсії за віком згідно Закону №1058-ІV на пенсію за віком згідно Закону №3723-ХІІ у зв`язку з відсутністю необхідного стажу державної служби.

ОСОБА_1 , не погоджуючись з такою відмовою відповідача, та вважаючи, що має достатньо стажу державної служби для призначення пенсії за віком відповідно до Закону №3723-ХІІ, тому звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області.

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 15.11.2022 у справі №500/3523/22, яке було залишене без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18.05.2023, позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо не зарахування періодів проходження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , військової служби з 13.11.1983 по 21.11.1985 (строкова військова служба) та з 08.03.2022 по 18.04.2022 (військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період). Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, період військової служби з 13.11.1983 по 21.11.1985 (строкова військова служба) та з 08.03.2022 по 18.04.2022 (військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період) й перевести ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 19.05.2022 з призначеної пенсії за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу», та виплатити недоотримані кошти (https://reyestr.court.gov.ua/Review/107396910).

25.07.2023 Тернопільським окружним адміністративним судом на виконання вказаного рішення суду видано виконавчий лист.

06.06.2023 позивач повторно звернулась до відповідача із заявою про переведення її на пенсію за віком відповідно до Закону №3723-ХІІ (а.с.42), до якої, зокрема, додала копії судових рішень у справі №500/3523/22 та довідку від 13.05.2022 №11/2/2747 про складові заробітної для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) на суму 8700,00 грн, видану Тернопільським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки за останньою займаною ОСОБА_1 посадою головного спеціаліста станом на квітень2022 року, а також довідку від 22.05.2023 №11/2/6625 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, видану Тернопільським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, яка містить дані про розміри надбавок, премії та інших виплат (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) за квітень 2022 року на суму 7034,54 грн (а.с.20, 21).

На виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 15.11.2022 у справі №500/3523/22 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області зараховано до стажу роботи ОСОБА_1 періоди роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, а саме: період військової служби з 13.11.1983 по 21.11.1985 (строкова військова служба) та з 08.03.2022 по 18.04.2022 (військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період) (а.с.43).

У відповідь на звернення позивача від 12.09.2023 щодо примусового виконання вказаного рішення суду, відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (далі - Відділ) у листі від 26.10.2023 повідомив, що на виконанні у Відділі перебуває виконавче провадження №72554559 з примусового виконання виконавчого листа №500/3523/22 від 25.07.2023, виданого Тернопільським окружним адміністративним судом про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, період військової служби з 13.1 1.1983 по 21.11.1985 (строкова військова служба) та з 08.03.2022 по 18.04.2022 (військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період) й перевести ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 19.05.2022 з призначеної пенсії за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу», та виплатити недоотримані кошти.

У листі зазначено, що згідно повідомлення від 29.08.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області вказало, що резолютивна частина рішення суду не містила додаткової регламентації порядку виконання задоволення позовних вимог, а саме не зазначено, які довідки про складові заробітної плати повинні бути враховані при призначенні пенсії як державному службовцю.

Одночасно повідомлено, шо Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області зараховано до стажу роботи ОСОБА_1 , на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, період військової служби з 13.11.1983 по 21.11.1985 (строкова військова служба) та з 08.03.2022 по 18.04.2022 (військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період).

Вимогою державного виконавця №10022/03.1-25 від 15.09.2023 зобов`язано боржника виконати вимоги виконавчого листа №500/3523/22 від 25.07.2023, виданого Тернопільським окружним адміністративним судом, та надати інформацію про наявність в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 довідок про складові заробітної плати державного службовця, які є обов`язковими при переведенні із пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, на пенсію за віком відповідно до Закону України Про державну службу, з їх паперовими копіями.

Згідно повідомлення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 12.10.2023 встановлено, що зазначене вище рішення суду виконано в частині зарахування до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, період військової служби з 13.11.1983 по 21.11.1985 (строкова військова служба) та з 08 03.2022 по 18.04.2022 (військова служба за призовом під час мобілізації на особливий період).

У разі призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та розрахунку середньомісячного заробітку відповідно до довідки №11/2/2680 від 12.05.2022 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) розмір пенсії буде менший від розміру пенсії, що виплачується на даний час.

Також звернуто увагу, що рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 15.11.2022 у справі №500/3523/22 не зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області враховувати довідку про розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) в середніх розмірах за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, що передбачено для осіб, які мають не менше як 20 років стажу державної служби на 01.05.2016.

Враховуючи зазначене, відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії відповідно до заяви від 06.06.2023 №1335 в частині розрахунку середньомісячного заробітку відповідно до довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 22.05.2023 № 11/2/6625.

З огляду на викладене, Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області добровільно виконало рішення суду в межах своїх повноважень (22-25).

Не погодившись з діями суб`єкта владних повноважень щодо не врахування довідок Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 13.05.2022 №11/2/2747 та від 22.05.2023 № 11/2/6625 при переведенні позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», позивач звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Право на пенсійне забезпечення державних службовців визначено Законом №889-VIII, який набув чинності 01.05.2016.

Згідно з пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII, втратив чинність Закон №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України Про державну службу та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України Про державну службу у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України Про державну службу та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України Про державну службу у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до статті 37 Закону №3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Аналізуючи зазначені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що обов`язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ і нормами Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VІІІ, а саме: щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Право ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ підтверджено рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 15.11.2022 у справі 500/3523/22, згідно з яким зараховано до страхового стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ періоди проходження позивачем військової служби та зобов`язано відповідача перевести ОСОБА_1 на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, з 19.05.2022. Вказане судове рішення набрало законної сили та є обов`язковим для виконання та врахування пенсійним органом, відтак в силу вимог частини четвертої статті 78 КАС України такі обставини не підлягають доказуванню у цій справі.

Разом з тим, цим судовим рішенням не встановлено обов`язку щодо нарахування ОСОБА_1 пенсії державного службовця з урахуванням довідок про складові заробітної плати.

З цього приводу суд зазначає, що порядок призначення пенсій згідно з Законом №889-VIII, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб (далі Порядок №622).

Пунктом 4 вказаного Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб передбачено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 року, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 року, а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 року на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 року як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п`ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Пунктами 5 та 6 Порядку №622 передбачено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.

Вимоги до форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям встановлені постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за № 180/30048.

Такими довідками є:

про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь- які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Судом встановлено, що до заяви про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону №3723-ХІІ, прийнятої відповідачем 06.06.2023 і зареєстрованої за №1335, позивач додала довідку від 13.05.2022 №11/2/2747 про складові заробітної для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) на суму 8700,00 грн, видану Тернопільським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки за останньою займаною ОСОБА_1 посадою головного спеціаліста станом на квітень 2022 року (а.с.20).

Довідка складена за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям, та містить відображення складових заробітної плати: посадовий оклад, надбавка за ранг (8 ранг), надбавка за вислугу років (50%), на які нараховано єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (а.с.20).

У затвердженій постановою правління Пенсійного фонду України формі довідки складові заробітної плати складаються з: посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, на які нараховано єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Також до вказаної заяви від 06.06.2023 позивачем подано довідку від 22.05.2023 №11/2/6625 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, видану Тернопільським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, за квітень 2022 року на суму 7034,54 грн (а.с.21).

Суд зазначає, що така довідка містить певні розбіжності щодо розмірів зазначених в ній складових із аналогічною довідкою про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, виданою Тернопільським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки від 12.05.2022 №11/2/2680 на суму 17496,77 грн (а.с.52), що подавалась позивачем до заяви від 19.05.2022.

Однак у позові ОСОБА_1 просить про врахування при обчисленні пенсії державного службовця саме довідки Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 22.05.2023 №11/2/6625.

Судом встановлено, що довідка від 22.05.2023 №11/2/6625 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, видана Тернопільським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки з уточненими розмірами відповідних складових заробітної плати, містить дані про розміри надбавок, премії та інших виплат (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) за квітень 2022 року на суму 7034,54 грн та відповідає формі довідки, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям.

На всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Довідка видана на підставі особових рахунків, платіжних відомостей або інших документів про нараховану сплачену заробітну плату за квітень 2022 року (а.с.21).

Всі відображені у вищевказаних довідках види оплати праці є складовими частинами заробітної плати позивача, з якої сплачені внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, тому вони мають братися до уваги при розрахунку розміру пенсії позивача.

Такий висновок суду узгоджується з положеннями пункту 1 частини першої статті 41 Закон № 1058-ІV, відповідно до якої до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Отже, судом встановлено, що ОСОБА_1 дотримано усіх умов та є всі підстави для перерахунку їй пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» на підставі довідки Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 13.05.2022 № 11/2/2747 про складові заробітної для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та на підставі довідки Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 22.05.2023 № 11/2/6625 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби. Видані довідки складені за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям, та містять відображення усіх складових заробітної плати, на які нараховано єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а також відповідають вимогам Порядку №622.

Таким чином, суд дійшов висновку про наявність обґрунтованих підстав для визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо неврахування довідок Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 13.05.2022 №11/2/2747 та від 22.05.2023 №11/2/6625 при вирішенні питання про переведення позивача на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу».

Згідно з частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Оскільки позивач звернулася до відповідача із заявою про переведення її на інший вид пенсії 19.05.2022, до якої додала всі необхідні документи, в тому числі довідки про складові заробітної плати (а в подальшому подала лише уточнюючі довідки щодо складових заробітної плати), то саме з цієї дати необхідно здійснити перерахунок її пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» на підставі спірних довідок.

Застосовуючи механізм захисту права позивача на пенсію, порушеного відповідачем як суб`єктом владних повноважень, суд вважає, що з урахуванням повноважень, наданих суду частиною другою статті 245 КАС України, в частині позовної вимоги зобов`язального характеру позов належить задовольнити шляхом прийняття рішення про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити ОСОБА_1 з 19.05.2022 перерахунок пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ (на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 15.11.2022 у справі №500/3523/22), з урахуванням довідок Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про складові заробітної плати від 13.05.2022 №11/2/2747 та від 22.05.2023 №11/2/6625.

Частиною першою статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідач як суб`єкт владних повноважень не довів правомірності своїх дій при вирішенні питання про переведення позивача на пенсію державного службовця.

Суд, враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають до задоволення повністю.

Оскільки позов підлягає задоволенню повністю, то відповідно до частини першої статті 139 КАС України позивачу слід відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у розмірі 1073,60 грн, сплачений відповідно до квитанції від 09.11.2023 (а.с.6).

Керуючись статтями 2, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 263, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Тернопільській області щодо не врахування довідок Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 13.05.2022 №11/2/2747 та від 22.05.2023 №11/2/6625 при вирішенні питання про переведення ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування №1058-ІV від 09.07.2003 на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України Про державну службу №3723-XII від 16.12.1993.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16.12.1993 з 19.05.2022 на підставі довідки Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 13.05.2022 № 11/2/2747 про складові заробітної для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідки Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 22.05.2023 № 11/2/6625 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1073,60 грн (одна тисяча сімдесят три грн 60 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (Майдан Волі, 3, місто Тернопіль, 46001, ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 14035769).

Повний текст рішення складено та підписано 13 грудня 2023 року.

СуддяЧепенюк О.В.