Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 127/30130/23
Провадження № 2/127/3867/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.12.2023 м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі судді Дернової В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) осіб в місті Вінниці цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної допомоги,
ВСТАНОВИВ:
Позивач Департамент соціальної політики Вінницької міської ради звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів державної допомогита просив стягнути з ОСОБА_1 надмірно виплачені кошти державної соціальної допомоги одиноким матерям за період з 01.01.2020 року до 30.06.2020 року у розмірі 450,54 грн. Свої вимоги позивач мотивував тим, що відповідач, перебуваючи на обліку у Департаменті соціальної політики Вінницької міської ради та отримуючи державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям на дитину: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не повідомила Департамент про отримання у 2019 році заробітної плати у розмірі 570 грн. та 331,08 грн. іншого доходу. Вказане вплинуло на розмір призначеної державної соціальної допомоги та призвело до її переплати. Відповідач у позасудовому порядку кошти не повернула, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 12.10.2023 року було відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) осіб. Вказану ухвалу разом із копією позовної заяви з додатками, було надіслано відповідачу ОСОБА_1 рекомендованим листом з повідомленням, однак ні відзиву на позов, ні клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін до суду подано не було.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов до такого висновку.
Судом встановлені такі фактичні обставини справи, яким відповідають правовідносини сторін, врегульовані нормами Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751 (далі - Порядок).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулася до органу соціального захисту із заявою від 03.01.2020 року про призначення їй допомоги на дитину: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як одинокій матері (а.с. 5). Своїм підписом у даній заяві відповідач ОСОБА_1 підтвердила той факт, що їй повідомлено про те, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання заявником соціальної допомоги, компенсації, субсидій, пільг, вона зобов`язана повідомити про це органи праці та соціального захисту населення, а наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги, компенсацію та пільг, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України.
На підставі поданої заяви та документів, в тому числі і декларації про доходи за 2019 рік, рішенням органу соціального захисту від 08.01.2020 року ОСОБА_1 було призначено державну соціальну допомогу одиноким матерям з 01.01.2020 року до 30.06.2020 року у розмірі 2218 грн. щомісячно (а.с. 7-8).
Розпорядженням від 18.06.2020 року ОСОБА_1 продовжено строк виплати допомоги одиноким матерям з 01.07.2020 року до 31.07.2020 року (а.с. 9).
Невиконання органом праці та соціального захисту населення своїх зобов`язань по виплаті вказаних сум коштів судом не встановлено.
23.10.2020 року Департаментом соціальної політики Вінницької міської ради було отримано відомості з Пенсійного фонду України про застраховану особу, відповідно до яких ОСОБА_1 у 2019 році отримала заробітну плату у розмірі 570 грн. та331,08 грн. - іншого доходу; однак відповідно до Акту про проведення звірки інформації про доходи, що внесені в декларацію для отримання державної соціальної допомоги та субсидії від 27.10.2020 року, про дані доходи відповідач ОСОБА_1 не вказала (а.с. 10-12).
З врахуванням вищезазначено доходу відповідача ОСОБА_1 , рішенням органу соціального захисту від 27.10.2020 року останній було призначено державну соціальну допомогу одиноким матерям з 01.01.2020 року до 30.06.2020 року у розмірі 2142,91 грн. щомісячно (а.с. 13).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. 1 ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» (надалі - Закон) право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Частиною 1 ст. 8-3 Закону передбачено, що допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 22 Закону, одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги; суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Відповідач ОСОБА_1 була попереджена про обов`язок своєчасно повідомляти про обставини, що впливають на виплату допомоги, про що свідчать зміст її заяви (а.с. 5), однак свої зобов`язання не виконала, не внесла в Декларацію про доходи за 2019 рік відомості про отримання заробітної плати у розмірі 570 грн. та 331,08 грн. - іншого доходу, тобто діяла не добросовісно.
У зв`язку з вищенаведеними обставинами, була здійснена переплата соціальної допомоги відповідачу як одинокій матері за період з 01.01.2020 року до 30.06.2020 року у розмірі 450,54 грн., що підтверджується розрахунком переплати від 27.10.2020 року о/р№452814 (а.с. 14).
Департаментом соціальної політики Вінницької міської ради надсилалися листи ОСОБА_1 від 16.11.2020 року №08-00-008-68818, від 12.05.2023року №08/00/008/27218 щодо повернення в добровільному порядку надміру виплачених коштів в розмірі 450,54 грн. (а.с.15, 17), які залишилися без реагування.
Відповідно до заяви ОСОБА_1 від 24.11.2020 року, остання ознайомлена з переплатою їй допомоги як одинокій матері у розмірі 450,54 грн., зобов`язалася повернути кошти протягом трьох місяців (а.с. 16), однак доказів повернення коштів суду не надано.
Відповідно до ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно; особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно із ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Зважаючи, що судом встановлено надмірну виплату відповідачу ОСОБА_1 коштів щомісячної адресної допомоги як одинокій матері, така виплата виникла в результаті недобросовісності з боку відповідача, тому суд доходить до висновку про стягнення з відповідача вказаної суми коштів, тобто позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Крім того, відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України, необхідно стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради2684 грн. судового збору, оскільки позов задоволено повністю.
Керуючись ст. 13, 81, 263-268, 273, 274 ЦПК України, на підставі ст. 19 Конституції України, ст.1212, 1215 ЦК України, Закону України«Про державну допомогу сім`ям з дітьми», Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751 , суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради надмірно виплачені кошти державної соціальної допомоги одиноким матерям у розмірі 450,54 грн. (чотириста п`ятдесят гривень 54 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради2684 грн. судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Департамент соціальної політики Вінницької міської ради (м. Вінниця, вул. Соборна, 50, ЄДРПОУ 38782790).
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
АДРЕСА_1 ).
Суддя: