Єдиний державний реєстр судових рішень
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11.12.2023 Справа №607/19492/23
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді Вийванка О. М.
за участю секретаря судового засідання Медвідь О. А.
розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судуцивільну справуза позовом Тернопільського національногомедичного університетуімені І.Я.Горбачевського Міністерства охорони здоров`я Українидо ОСОБА_1 про стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ:
Позивач Тернопільський національний медичний університет імені І.Я. Горбачевського Міністерства охорони здоров`я звернувся в суд із позовом до відповідача ОСОБА_1 про стягнення коштів.
Позовні вимогиобґрунтовує тим,що напідставі рішенняприймальної комісіївід 06.08.2016№ 24наказом ректораДержавного вищогонавчального закладу«Тернопільський державниймедичний університетімені І.Я.Горбачевського Міністерства охорони здоров`я України» № 323 від 06.08.2016, ОСОБА_1 зараховано студентом першого курсу медичного факультету даного університету.
Також 01.09.2016між позивачем,відповідачем таїї повноважнимпредставником укладеноУгоду №61про підготовкуфахівців звищою освітою,згідно зумовами якоївідповідач (студент)зобов`язуєтьсяприбути післязакінчення університетуна навчанняв інтернатурувідповідно донаправлення тапройти повнийкурс навчаннязгідно зпрограмою;після завершеннянавчання вінтернатурі прибутина місцепрацевлаштування згіднопризначення івідпрацювати неменше трьохроків;у разівідмови їхатиза направленнямна навчанняв інтернатуріабо запризначенням намісце працевлаштування відшкодуватиуніверситету вартістьнавчання тасуму отриманоїстипендії.
Згідно з наказом Міністерства охорони здоров`я України № 1353 від 12.06.2019 року «Про зміну найменування та затвердження статуту Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського МОЗ України (нова редакція)». Державному вищому навчальному закладу «Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського Міністерства охорони здоров`я України» змінено найменування на Тернопільський національний медичний університет імені І.Я. Горбачевського Міністерства охорони здоров`я України.
05.05.2022 відповідач звернулась до голови Комісії з розподілу на підготовку в інтернатуру із заявою з проханням сприяти розподілу на підготовку в інтернатурі у Тернопільську область.
На виконання умов укладеної угоди, згідно з протоколом засідання комісії з персонального розподілу на підготовку в інтернатуру випускників VI курсу, які закінчують університет у червні 2022 року, та враховуючи заяву відповідача, її було направлено на роботу у Комунальне некомерційне підприємство «Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня» Тернопільської обласної ради ДОЗ Тернопільської ОДА.
Відтак, 22.06.2022 відповідач отримала направлення на роботу № 69 від 13.06.2022 в Комунальне некомерційне підприємство «Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня» Тернопільської обласної ради ДОЗ Тернопільської ОДА, назва програми підготовки в інтернатурі за спеціальністю: анестезіологія та інтенсивна терапія, про що свідчить її особистий підпис в Журналі обліку направлень на проходження програми підготовки в інтернатуру за 2022 рік.
Відповідно до наказу ректора ТНМУ імені І.Я. Горбачевського МОЗ України № 76 (ДМ) від 15 червня 2022 року відповідачу присвоєно кваліфікацію лікаря та видано диплом.
Виходячи з наведеного, університетом повністю виконано умови укладеної з відповідачем угоди, а саме: забезпечено якісну теоретичну і практичну підготовку фахівця з вищою освітою згідно з навчальними планами та програмами і вимогами кваліфікаційних характеристик фахівця; оформлено студентові направлення на працевлаштування.
11.04.2023 на адресу університету надійшов лист Комунального некомерційного підприємства «Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня» Тернопільської обласної ради № 01-15/1161 від 04.04.2023 про те, що ОСОБА_1 немає в списках лікарів-інтернів, які проходять підготовку в інтернатурі на базі цього закладу.
Також відповідно до інформації Комунального некомерційного підприємства «Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня» Тернопільської обласної ради № 01-17/2874-1 від 18.08.2023 ОСОБА_1 протягом 2022 року та 2023 року на посаду лікаря-інтерна не приймалась.
Вищевказане свідчить про те, що відповідач відмовилась пройти згідно з направленням повний курс навчання в інтернатурі згідно програми та відповідно в подальшому відпрацювати не менше трьох років як молодий фахівець в державній установі охорони здоров`я, тобто не виконала свої зобов`язання, передбачені Угодою про підготовку фахівців з вищою освітою, що укладено з позивачем. Як наслідок, невиконання відповідачем умов Угоди тягне за собою обов`язок відшкодувати у встановленому порядку відповідно університету (до державного бюджету) вартість навчання та суму отриманої стипендії.
Відповідно до розрахунку фактичних витрат на навчання ОСОБА_1 - студентки медичного факультету за державним замовленням випуску 2022 року вартість навчання становить 165 820,85 грн.
Крім того, згідно з довідками про доходи № 07-18/1580 та № 07-18/1581 від 16.05.2023, виданих ТНМУ імені І.Я. Горбачевського МОЗ України на ім`я ОСОБА_1 , за період навчання в університеті з вересня 2014 року по серпень 2015 року їй було нараховано та виплачено стипендію відповідно в розмірі 10 218, 68 грн, з вересня 2016 року по грудень 2018 року в розмірі 3 300, 00 грн, та з січня 2019 року по червень 2022 року в розмірі 25 905, 10 гривень, в загальному розмірі за період з вересня 2016 року по червень 2022 року - 29 205, 10 гривень.
З метою досудового врегулювання спору, 17 травня 2023 року університет надсилав відповідачу вимогу про виконання зобов`язання, а саме про повернення затрачених бюджетних коштів на навчання та суму отриманої стипендії в загальному розмірі 195 025, 95 гривень на казначейський рахунок ТНМУ імені І.Я. Горбачевського МОЗ України. Проте станом на день подання позовної заяви жодної письмової відповіді від відповідача на надіслані вимоги на адресу університету не надходило.
У зв`язку із недосягненням згоди щодо досудового врегулювання спору, з підстав викладених у позові, позивач просить стягнути з ОСОБА_1 кошти, затрачені на її навчання, в розмірі 165 820, 85 гривень та суми отриманої стипендії в розмірі 29 205,10 гривень (всього разом 195 025, 95 гривень).
Представник позивача у судове засідання не з`явилася, однак подала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з`явилася, однак подала заяву про розгляд справи без її участі, позов визнає та не заперечує проти його задоволення.
Відповідно до статті 206 ЦПК України,позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Враховуючи визнання відповідачем позову, яке не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд вважає, що є усі законні підстави ухвалити рішення про задоволення позову.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, через неявку всіх учасників справи.
При розгляді справи судом, учасниками справи подано заяви та клопотання та судом було вчинено інші процесуальні дії, зокрема.
Ухвалою суду відкрито провадження у справі.
Перевіривши, дослідивши об`єктивно та оцінивши зібранні у справі докази, суд дійшов наступного висновку, виходячи з фактичних обставин справи, мотивів та застосованих норм права.
Судом встановлено фактичні обставини справи та зміст спірних правовідносин.
Згідно з наказом Міністерства охорони здоров`я України № 1353 від 12.06.2019 «Про зміну найменування та затвердження статуту Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського МОЗ України (нова редакція)», Державному вищому навчальному закладу «Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського МОЗ України» змінено найменування на Тернопільський національний медичний університет імені І.Я. Горбачевського Міністерства охорони здоров`я України.
Відповідно до п. 4 Розділу І Статуту Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського Міністерства охорони здоров`я України (далі - Університет), затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я України від 03.01.2023 № 5, Університет заснований на державній формі власності. Органом управління Університету є Міністерство охорони здоров`я України. Університет як суб`єкт господарювання діє в статусі бюджетної установи на засадах неприбутковості. Майно Університету є державною власністю.
Водночас п. 10 Розділу І Статуту передбачено, що Університет є юридичною особою, має відокремлене майно, може від свого імені набувати майнових та особистих немайнових прав і мати обов`язки, бути позивачем і відповідачем у суді.
Так, постановою Кабінету Міністрів України № 992 від 22.08.1996 (чинною на момент виникнення правовідносин) затверджено Порядок працевлаштування випускників вищих навчальних закладів, підготовка яких здійснювалась за державним замовленням, пунктом 3 якої передбачено, що Порядок, затверджений пунктом 1 цієї постанови, поширюється на осіб, що навчаються за спеціальностями медичного профілю.
Відповідно до п. 4 вказаного Порядку керівники вищих навчальних закладів після зарахування осіб на навчання за державним замовленням укладають з ними угоду за формою згідно з додатком №1.
Пунктом 6 Порядку передбачено, що згідно з угодою випускник зобов`язаний глибоко оволодіти всіма видами професійної діяльності, передбаченими відповідною кваліфікаційною характеристикою, та відпрацювати у замовника не менше трьох років, а вищий навчальний заклад забезпечити відповідні якість та рівень підготовки фахівця вищою освітою.
Відповідно до п. 18 Порядку керівництво вищого навчального закладу не пізніше ніж за рік до закінчення навчання пропонує випускнику посаду відповідно до укладеної угоди.
Пунктом 19 Порядку передбачено, що оформлене замовником або вищим навчальним закладом (за домовленістю із замовником) направлення на роботу є підставою для укладання трудового договору між молодим фахівцем і замовником.
Відповідно до п. 20 Порядку молодий фахівець повинен прибути до місця призначення у термін, визначений у направленні на роботу.
Окрім цього, згідно п. 14 цього Порядку у разі неприбуття молодого фахівця за направленням або відмови без поважної причини приступити до роботи за призначенням, звільнення його з ініціативи адміністрації за порушення трудової дисципліни, звільнення за власним бажанням, протягом трьох років випускник зобов`язаний відшкодувати у встановленому порядку до державного бюджету вартість навчання та компенсувати замовникові всі витрати.
Згідно з п. 1 Указу Президента України «Про заходи щодо реформування системи підготовки спеціалістів та працевлаштування випускників вищих навчальних закладів» №77/96 від 23.01.1996, із змінами, внесеними згідно з Указом Президента №342/96 від 16.05.1996, вищі навчальні заклади України здійснюють підготовку спеціалістів: за рахунок коштів Державного бюджету України, республіканського бюджету Автономної Республіки Крим та місцевих бюджетів - за державним замовленням; за рахунок коштів відповідних юридичних та фізичних осіб - для роботи у недержавному секторі народного господарства; за рахунок власних коштів особи - для роботи у державному і недержавному секторі народного господарства (за бажанням).
Окрім цього, пунктом 2 цього Указупередбачено, що особи, які навчаються за рахунокдержавних коштів, укладають з адміністрацією вищого навчального закладу угоду, за якою вони зобов`язуються після закінчення навчання та одержання відповідної кваліфікації працювати в державному секторі народного господарства не менше ніж три роки. У разі відмови працювати в державному секторі народного господарства випускники відшкодовують в установленому порядку до державного бюджету повну вартість навчання.
Водночас, відповідно до вищезазначеного Указу Президента України від 23.01.1996 № 77 та постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.1996 № 992, наказом МОЗ України № 367 від 25.12.1997 затверджено Порядок працевлаштування випускників державних вищих медичних (фармацевтичних) закладів освіти, підготовка яких здійснювалась за державним замовленням.
Пунктом 6 даного Порядку передбачено, що випускники, які уклали угоду з вищим закладом освіти після зарахування на навчання, а також ті, що почали навчання до 1996 року за державним замовленням без укладення угоди, зобов`язані відпрацювати за місцем призначення не менше ніж три роки.
Також, згідно п. 21 цього Порядку випускник повинен прибути до місця призначення у термін, визначений у направленні на роботу. Незгода випускника з рішенням комісії з працевлаштування випускників не звільняє його від обов`язку прибути на роботу за призначенням.
У разі, якщо він не прибув за направленням або відмовився приступити до роботи за призначенням з причин, не зазначених у п. п. 9 та 18 цього Порядку, чи його звільнено з ініціативи власника або уповноваженого ним органу за порушення трудової дисципліни або звільнено за власним бажанням протягом навчання в інтернатурі та трьох років після закінчення останньої, він зобов`язаний відшкодувати у встановленому порядку відповідно до державного або місцевого бюджетів вартість навчання та компенсувати замовникові всі витрати.
Відповідно до п. 2 розділу 1 Положення про інтернатуру, затвердженого наказом МОЗ України від 22 червня 2021 року № 1254, інтернатура - форма первинної спеціалізації осіб за лікарськими та фармацевтичними/провізорськими спеціальностями для отримання кваліфікації лікаря-спеціаліста або фармацевта/провізора-спеціаліста.
Згідно з п. 3, п. 4 розділу 1 Положення про інтернатуру, основним завданням інтернатури є підвищення рівня теоретичної та практичної підготовки лікарів (фармацевтів/провізорів)-інтернів, їх професійної готовності до самостійної діяльності за фахом з метою присвоєння звання «лікар-спеціаліст» або «фармацевт/провізор-спеціаліст» за відповідною спеціальністю.
Програма підготовки в інтернатурі складається з двох частин: освітньої та практичної.
Освітня частина інтернатури проводиться в закладі вищої освіти, що здійснює підготовку лікарів (фармацевтів/провізорів)-інтернів. Тривалість освітньої частини інтернатури складає три місяці за один рік навчання та розраховується пропорційно до тривалості підготовки в інтернатурі, наведеної у додатку до цього Положення.
Практична частина інтернатури проводиться на базах стажування лікарів (фармацевтів/провізорів)-інтернів. Тривалість практичної частини інтернатури визначається програмою підготовки в інтернатурі за відповідною спеціальністю.
Відповідно до п. 5 розділу 1 Положення про інтернатуру, для працевлаштування на посаду лікаря-спеціаліста або фармацевта/провізора-спеціаліста за відповідною спеціальністю проходження інтернатури є обов`язковим.
Згідно з п. 1 Розділу 5 початок програми підготовки в інтернатурі з 01 серпня поточного року (01 квітня для випускників за спеціальністю 224 «Технології медичної діагностики та лікування» та випускників заочної форми навчання за спеціальністю 226 «Фармація, промислова фармація»).
На підставірішення приймальноїкомісії від06.08.2016№ 24 ОСОБА_1 зараховано студентомпершого курсумедичного факультету,що підтверджуєтьсявитягом знаказу ректораДержавного вищогонавчального закладу«Тернопільський державниймедичний університетімені І.Я.Горбачевського Міністерства охорони здоров`я України» № 323 від 06.08.2016.
Відповідно до угоди № 61 про підготовку фахівців із вищою освітою від 01.09.2016 позивач зобов`язався оформити відповідачу направлення на працевлаштування. Натомість відповідний студент зобов`язується прибути після закінчення університету на навчання в інтернатуру відповідно до направлення та пройти повний курс навчання згідно з програмою; після завершення навчання в інтернатурі прибути на місце працевлаштування згідно призначення і відпрацювати не менше трьох років; у разі відмови їхати за направленням на навчання в інтернатурі або за призначенням на місце працевлаштування відшкодувати університету вартість навчання та суму отриманої стипендії. Зміни та доповнення до цієї угоди вносяться шляхом підписання її сторонами додаткових угод.
05.05.2022 відповідач звернулась до голови Комісії з розподілу на підготовку в інтернатуру із заявою з проханням сприяти розподілу на підготовку в інтернатурі у Тернопільську область.
Відповідно до протоколу засідання комісії з персонального розподілу на підготовку в інтернатуру випускників VI курсу, які закінчують Тернопільський національний медичний університет імені І.Я. Горбачевського МОЗ України у червні 2022 року, від 13.06.2022, постановлено направити відповідача на підготовку в інтернатуру у Комунальне некомерційне підприємство «Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня» Тернопільської обласної ради, спеціальність «Анестезіологія та інтенсивна терапія».
Крім того, направлення на проходження програми підготовки в інтернатуру № 69 було вручено відповідачу особисто 22.06.2022, про що свідчить її підпис в Журналі обліку направлень на проходження програми підготовки в інтернатуру за 2022 рік.
Відповідно до витягу із наказу ректора Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського МОЗ України № 76 (ДМ) від 15 червня 2022 року відповідачу присвоєно кваліфікацію лікаря та видано диплом.
Виходячи з наведеного, університетом повністю виконано умови укладеної з відповідачем угоди, а саме: забезпечено якісну теоретичну і практичну підготовку фахівця з вищою освітою згідно з навчальними планами та програмами і вимогами кваліфікаційних характеристик фахівця; оформлено студентові направлення на працевлаштування.
Проте, з`ясовано, що згідно з листом № 01-15/1161 від 04.04.2023 від 04.04.2023, який надійшов з Комунального некомерційного підприємства «Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня» Тернопільської обласної ради, ОСОБА_1 немає в списках лікарів-інтернів, які проходять підготовку в інтернатурі на базі цього закладу.
Також відповідно до супровідного листа Комунального некомерційного підприємства «Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня» Тернопільської обласної ради № 01-17/2874-1 від 18.08.2023 ОСОБА_1 протягом 2022 року та 2023 року на посаду лікаря-інтерна не приймалась.
Вищевказане свідчить про те, що відповідач відмовилась пройти згідно з направленням повний курс навчання в інтернатурі згідно програми та відповідно в подальшому відпрацювати не менше трьох років як молодий фахівець в державній установі охорони здоров`я, тобто не виконала свої зобов`язання, передбачені Угодою про підготовку фахівців з вищою освітою, що укладено з позивачем, і як наслідок, невиконання відповідачем умов Угоди тягне за собою обов`язок відшкодувати у встановленому порядку відповідно університету (до державного бюджету) вартість навчання та суму отриманої стипендії.
Відповідно додовідок продоходи №07-18/1580та №07-18/1581від 16.05.2023,виданих Тернопільськимнаціональним медичнимуніверситетом іменіІ.Я.Горбачевського Міністерства охорони здоров`я України на ім`я ОСОБА_1 , за період навчання в університеті з вересня 2016 року по грудень 2018 року було нараховано та виплачено стипендію в розмірі 3 300,00 грн, та з січня 2019 року по червень 2022 року в розмірі 25 905,10 грн, що в загальному розмірі за період з вересня 2016 року по червень 2022 року становить 29 205,10 грн.
Згідно з розрахунком фактичних затрат на навчання ОСОБА_1 - студентки медичного факультету за державним замовленням 2022 року випуску, вартість навчання становить 165 820, 85 грн.
Відповідачу наїї адресунаправлялась вимога№ 19-5/1593від 17.05.2023Тернопільського національногомедичного університетуімені І.Я.Горбачевського Міністерства охорони здоров`я України, про виконання зобов`язання виконати умови Угоди, що тягне за собою відшкодування у встановленому порядку до державного бюджету вартість навчання та суму отриманої стипендії.
Частиною 1 ст. 509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Згідно з ч. 1 ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно із частиною першою статті 626ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до ст.629ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Частиною першою статті 638ЦК України визначено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Частиною 1 ст.610ЦК України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до п. 4 ч.1 ст. 611 ЦК Україниу разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: відшкодування збитків.
Відповідно до частини другої статті 52Закону Українивід 23.01.1991року «Проосвіту» у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, випускники вищих навчальних закладів, які здобули освіту за кошти державного або місцевого бюджетів, направляються на роботу і зобов`язані відпрацювати за направленням і в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Окрім цього, ч. 1 ст. 1166 ЦК Українипередбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Суд вважає, що, зобов`язання яке виникло між сторонами справи є цивільно-правовим договірним зобов`язанням.
Крім того, Велика Палата Верховного суду в постанові від 26 січня 2021, справа №607/3693/17, зазначає, що розумним та справедливим відповідне договірне зобов`язання щодо відпрацювання фахівцем після закінчення відповідного навчання трьох років за направленням замовника такого навчання, який оплатив навчання фахівця. А покладення на фахівців, які отримали вищу освіту безкоштовно за державним замовленням, обов`язку щодо оплатного відпрацювання (на умовах не гірших, ніж ті які надаються іншим працівниками державного сектора економіки) за направленням держави протягом визначеного періоду часу (трьох років) не суперечить самій суті конституційного права на безкоштовну вищу освіту і в сучасник умовах економічного розвитку країни відповідає інтересам суспільства, щодо отримання від держави якісних послуг у відповідних секторах.
Щодо дії застосовуваних до спірних правовідносин норм права, суд зазначає наступне.
Якщо частина друга статті 52 Закону України про освіту 1991 року була чинною на час вступу студента до вищого навчального закладу, та особа, яка претендує на отримання вищої освіти, добровільно підписала угоду про підготовку фахівця з вищою освітою, навчалася за кошти державного бюджету, погодилася відшкодувати вартість цього навчання, погодилася на працевлаштування її відповідним навчальним закладом на умовах зазначеної угоди та отримала направлення на роботу, то у разі відмови цієї особи відпрацювати відповідно до умов зазначеної угоди встановлений термін відпрацювання заклад освіти, який забезпечив відповідне навчання цієї особи, може в судовому порядку стягнути з неї кошти за навчання.
Як зазначається в Рішенні КонституційногоСуду Українивід 09.02.1999№ 1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів), до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мала місце.
Оскільки частина друга статті 52 Закону України про освіту 1991 року у редакції, чинній на час виникнення правовідносин сторін цього спору щодо здобуття відповідачем зазначеної освіти, була чинною, то такі цивільні правовідносини, що виникли між сторонами з моменту укладення угоди від 05.08.2009, регулюються саме нею.
Положення частини першої статті 58Конституції України та частини другої статті 5ЦК України щодо зворотної дії в часі закону, коли він пом`якшує або скасовує цивільну відповідальність особи, в даному разі потрібно розуміти так, що особа звільняється від встановленої законом цивільної відповідальності, в тому разі коли така відповідальність закріплена лише скасованим законом, однак скасування закону, який передбачає цивільну відповідальність особи, за загальним правилом не звільняє її від цивільної відповідальності на користь контрагента, якщо така відповідальність закріплена і в чинному цивільно-правовому договорі, украденому цією особою.
Обов`язок особи, яка зобов`язалась відпрацювати за направленням після завершення її навчання за рахунок коштів держави, не передбачає втручання у її права, гарантовані статтею 4 Конвенції щодо заборони примусової чи обов`язкової праці. ЄСПЛ підкреслює, що не кожна праця, яку вимагають від особи під загрозою «покарання», становить заборонену цим положенням «примусову чи обов`язкову працю». Слід врахувати, зокрема, характер і обсяг даної діяльності, вільне укладення відповідних домовленостей (угод) у зв`язку із чим особа усвідомлює принцип і обсяг свого зобов`язання, яке вона бере, отримуючи безкоштовну освіту тощо. Такі обставини дозволяють відрізнити «примусову працю» від роботи, якої можна розумно вимагати за відповідних обставин. В протилежному випадку ЄСПЛ застосовує поняття «непропорційний тягар» та перевіряє, чи на особу було накладено такий тягар, що є єдиним чинником, на підставі якого ЄСПЛ може встановити порушення пункту 2 статті 4 Конвенції.
Обов`язок особи відшкодувати на користь держави кошти, витрачені на її навчання (пов`язані із цим витрати, їх окремі види тощо) за невиконання вимоги про відпрацювання за направленням не є втручанням у право власності особи, гарантоване статтею 1 Протоколу № 1 до Конвенції, та не становить порушення принципу пропорційності. Відповідно до практики ЄСПЛ такі суми відшкодування на корить держави можуть визначатись з урахуванням вартості навчання, виплат на утримання особи, яка навчається (наприклад, вартість проживання, їжі та обладнання, наданих особі під час навчання), субсидованої державою стипендії особі, яка навчається.
Стаття 2 Протоколу № 1 до Конвенції захищає та гарантує загальне особисте право особи на освіту. Держави не зобов`язуються організовувати за власний кошт або субсидувати освіту визначеного виду або рівня. Водночас, держава не зобов`язана виключно утримуватись від порушень цього права, а несе й відповідні позитивні зобов`язання, аби забезпечити дотримання права, захищеного статтею 2 Протоколу № 1 до Конвенції. Відповідні обмеження не повинні звужувати згадане право настільки, щоб порушити його сутність і позбавити його ефективності. Такі обмеження мають бути передбачуваними для зацікавленої особи і переслідувати законну мету.
Згідно із статтею 53Конституції України кожен має право на освіту. Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам (частина третя статті 53 Конституції України).
Відповідно до частини першої статті 54Закону Українивід 17січня 2002року №2984-III«Про вищуосвіту» (в редакції, чинній на дату укладення угоди від 01 вересня 2006 року, далі-Закон про вищу освіту 2002 року) особи, які навчаються у вищих навчальних закладах, мають право на призначення стипендій. Абзац другий частини другої цієї ж статті передбачав, що студенти вищих навчальних закладів мають право на отримання стипендій, призначених юридичними та фізичними особами, які направили їх на навчання, а також інших стипендій відповідно до законодавства.
Абзац п`ятий частини шостої статті 64 Закону про вищу освіту 2002 року визначав, що особи, які успішно навчаються у вищих навчальних закладах державної або комунальної форми власності за денною (очною) формою навчання за кошти державного або місцевого бюджету, забезпечуються стипендіями у розмірі не менше ніж два неоподатковуваних мінімуми доходів громадян. Порядок призначення і виплати стипендій встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини першої статті 62Закону Українивід 01липня 2014року №1556-VII«Про вищуосвіту» (в чинній редакції далі -Закон про вищу освіту 2014 року) особи, які навчаються у закладах вищої освіти, мають право на призначення стипендій (пункт 11).
Частина друга цієї ж статті Закону про вищу освіту 2014 року визначає, що особи, які навчаються у закладах вищої освіти за денною формою навчання за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, мають право на отримання академічних та соціальних стипендій у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до частини четвертої цієї ж статті Закон про вищу освіту 2014 року соціальні стипендії призначаються студентам (курсантам) закладу вищої освіти в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Академічні стипендії призначаються особам, які досягли значних успіхів у навчанні та/або науковій діяльності згідно з критеріями, встановленими Кабінетом Міністрів України. Частка студентів (курсантів), які мають право на отримання академічних стипендій, встановлюється вченою радою закладу вищої освіти у межах визначеного Кабінетом Міністрів України загального відсотка студентів (курсантів), які мають право на отримання академічних стипендій, та стипендіального фонду. Студентам (курсантам) закладів вищої освіти, які мають право на отримання соціальної стипендії і набувають право на отримання академічної стипендії, надається один вид стипендії за їхнім вибором.
Частина п`ята статті 62 Закон про вищу освіту 2014 року визначає, що розмір академічної та соціальної стипендій, порядок їх призначення і виплати встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Стаття 51 Закону України від 23.05.1991 № 1060-XII «Про освіту»(в редакції, чинній на дату укладення угоди від 01 вересня 2006 року, далі - Закон про освіту 1991 року) передбачала, що вихованці, учні, студенти, курсанти, слухачі, стажисти, клінічні ординатори, аспіранти, докторанти відповідно мають гарантоване державою право на призначення стипендій; забезпечення стипендіями, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частина перша статті 53Закону Українивід 05.09.2017року №2145-VIII«Про освіту» (в чинній редакції далі - Закон про освіту 2017 року) передбачає, що здобувачі освіти мають право на забезпечення стипендіями у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 4 Порядку призначення і виплати стипендій, затвердженого Постановою КабінетуМіністрів Українивід 12липня 2004року №882«Питання стипендіальногозабезпечення» (в редакції, чинній на дату укладення угоди від 01 вересня 2006 року, далі - Порядок призначення і виплати стипендій) особам, зазначеним у пункті 1 Порядку призначення і виплати стипендій, можуть призначатися академічні або соціальні стипендії, а окремим категоріям цих осіб можуть призначатися одночасно академічні і соціальні стипендії.
Відповідно до пункту 1 Порядку призначення і виплати стипендій його дія поширюється на осіб, які навчаються у навчальних закладах та наукових установах за рахунок коштів загального фонду державного бюджету, у навчальних закладах, що перебувають у власності Автономної Республіки Крим, та комунальних навчальних закладах за рахунок коштів відповідних бюджетів.
Пункт 6 Порядку призначення і виплати стипендій передбачав, що соціальні стипендії призначаються студентам і курсантам, які потребують соціального захисту та яким за підсумками навчання не призначена академічна стипендія. Підставою для призначення соціальної стипендії є наявність в особи права на отримання державних пільг і гарантій, установлених законами для відповідних категорій громадян.
Пункт 1 Порядку призначення і виплати стипендій (в чинній редакції, далі - чинна редакція Порядку призначення і виплати стипендій) передбачає, що його дія поширюється на осіб, які навчаються у навчальних закладах або наукових установах (далі - навчальні заклади) за державним (регіональним) замовленням за рахунок коштів загального фонду державного (відповідного місцевого) бюджету, зокрема, студентів денної форми навчання вищих навчальних закладів I-IV рівня акредитації (наукових установ) (далі - студенти) (підпункт 2).
Відповідно до пункту 4 чинної редакції Порядку призначення і виплати стипендій особам, визначеним пунктом 1 цього Порядку, призначаються такі стипендії:академічні, зокрема, особам, зазначеним у підпункті 2 пункту 1 цього Порядку - за результатами навчання у закладах вищої освіти (наукових установах); соціальні -на підставі законів, що встановлюють державні пільги і гарантії щодо призначення соціальних стипендій для окремих категорій громадян.
З наведених норм випливає, що студентам, які навчаються за державним замовленням у закладах вищої освіти державної або комунальної власності, призначається академічна стипендія за результатами навчання з урахуванням критеріїв, визначених Кабінетом Міністрів України, або соціальна стипендія - як частина державних пільг і гарантій.
Таким чином, витрати на виплату академічної стипендії включаються до витрат на підготовку за державним замовленням одного фахівця.
До таких правових висновків дійшла Велика Палата Верховного суду в постанові від 26 січня 2021, справа №607/3693/17.
Обов`язком суду при розгляді справи є дотримання вимог щодо всебічності, повноти й об`єктивності з`ясування обставин справи та оцінки доказів відповідно до Глави 5 ЦПК України.
Усебічність та повнота розгляду передбачає з`ясування усіх юридично значущих обставин та наданих доказів з усіма притаманними їм властивостями, якостями та ознаками, їх зв`язків, відносин і залежностей. Усебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин справи забезпечує, як наслідок, постановлення законного й обґрунтованого рішення.
Відповідно до частин першої, другої, третьої та п`ятої статті 263ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (частина перша статті 2 ЦПК України).
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 добровільно підписуючи угоду № 61 від 01.09.2016, зобов`язалася прибути після закінчення університету на навчання в інтернатуру відповідно до направлення та пройти повний курс навчання згідно з програмою; після завершення навчання в інтернатурі прибути на місце працевлаштування згідно призначення і відпрацювати не менше трьох років; у разі відмови їхати за направленням на навчання в інтернатурі або за призначенням на місце працевлаштування відшкодувати університету вартість навчання та суму отриманої стипендії. Зміни та доповнення до цієї угоди вносяться шляхом підписання додаткових угод.
Відтак невиконання відповідачем умов договору, є підставою щоб нести відповідальність за невиконання договірних зобов`язань. Тобто умовами угоди передбачено відповідальність студента за відмову виїхати на місце працевлаштування за призначенням.
Як вбачається із матеріалів справи, відповідача направлено на підготовку в інтернатуру у Комунальне некомерційне підприємство «Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня» Тернопільської обласної ради, спеціальність «Анестезіологія та інтенсивна терапія».
Відповідно до витягу із наказу ректора Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського МОЗ України № 76 (ДМ) від 15 червня 2022 року відповідачу присвоєно кваліфікацію лікаря та видано диплом.
Проте, з`ясовано, що згідно з листом № 01-15/1161 від 04.04.2023 від 04.04.2023, який надійшов з Комунального некомерційного підприємства «Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня» Тернопільської обласної ради, ОСОБА_1 немає в списках лікарів-інтернів, які проходять підготовку в інтернатурі на базі цього закладу.
Також відповідно до супровідного листа Комунального некомерційного підприємства «Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня» Тернопільської обласної ради № 01-17/2874-1 від 18.08.2023 ОСОБА_1 протягом 2022 року та 2023 року на посаду лікаря-інтерна не приймалась.
Виходячи знаведеного,Тернопільським національниммедичним університетомімені І.Я.Горбачевського Міністерства охорони здоров`я України повністю виконано умови укладеної з відповідачем Угоди, а саме: забезпечено студентові якісну теоретичну і практичну підготовку фахівця з вищою освітою згідно з навчальними планами та програмами і вимогами кваліфікаційних характеристик фахівця та оформлено студентові направлення на працевлаштування.
Вищевказане свідчить про те, що відповідач відмовилась пройти згідно з направленням повний курс навчання в інтернатурі згідно програми та відповідно в подальшому відпрацювати не менше трьох років як молодий фахівець в державній установі охорони здоров`я, тобто не виконала свої зобов`язання, передбачені Угодою про підготовку фахівців з вищою освітою, що укладено з позивачем, і як наслідок, невиконання відповідачем умов Угоди тягне за собою обов`язок відшкодувати у встановленому порядку відповідно університету (до державного бюджету) вартість навчання та суму отриманої стипендії.
Таким чином, суд вважає, що матеріальні претензії до випускника вищого навчального закладу, підготовка якого здійснювалась за державним замовленням, є правомірними, оскільки існують законні підстави, які зобов`язують його відшкодувати вартість за навчання.
З огляду на вище зазначене, суд дійшов висновку, що позов Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського Міністерства охорони здоров`я України до ОСОБА_1 про стягнення коштів слід задовольнити, та стягнути з відповідача на користь позивача, затрачені кошти на навчання в розмірі 195 025, 95 грн.
Щодо стягнення судових витрат, суд дійшов наступного висновку.
Згідно з ст. 133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Відповідно до статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Частиною 1 статті 142 ЦПК України, у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Як вбачається із матеріалів цивільної справи, позивачем при подачі позову до суду було сплачено судовий збір.
За вказаних обставин, зважаючи на визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті, слід з відповідача на користь позивача стягнути 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову та 50 відсотків судового збору повернути позивачу з державного бюджету.
На підставі наведеного, керуючись статями 2, 4, 5, 10 - 13, 76-82, 89, 141, 258-268, 273, 352-355 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Задовольнити позовТернопільського національногомедичного університетуімені І.Я.Горбачевського Міністерства охорони здоров`я України до ОСОБА_1 про стягнення коштів.
Стягнути з ОСОБА_1 накористь Тернопільськогонаціонального медичногоуніверситету іменіІ.Я.Горбачевського Міністерства охорони здоров`я України кошти, витрачені на її навчання в цьому університеті, в сумі 195 025,95 грн (сто дев`яносто п`ять тисяч двадцять п`ять гривень 95 копійок).
Стягнути з ОСОБА_1 накористь Тернопільськогонаціонального медичногоуніверситету іменіІ.Я.Горбачевського Міністерства охорони здоров`я України сплачений судовий збір в розмірі 1 462,70 грн (одна тисяча чотириста шістдесят дві гривні 70 копійок).
Повернути Тернопільськомунаціональному медичномууніверситету іменіІ.Я.Горбачевського Міністерства охорони здоров`я України з державного бюджету 1 462,70 грн (одна тисяча чотириста шістдесят дві гривні 70 копійок) судового збору, сплаченого згідно платіжної інструкції № 1648 (внутрішній номер 283776252) від 13.07.2023.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Тернопільського апеляційного суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення, якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного рішення суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 Цивільного процесуального кодексу України.
Учасники справи:
позивач Тернопільський національний медичний університет імені І. Я. Горбачевського Міністерства охорони здоров`я України, унікальний ідентифікаційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України 02010830, місцезнаходження вул. Майдан Волі, буд. 1, м. Тернопіль.
відповідач ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання АДРЕСА_1 .
Рішення суду складено та підписано 11 грудня 2023 року.
Головуючий суддяО. М. Вийванко