Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 375/1205/23
Провадження № 3/375/868/23
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 листопада 2023 року смт Рокитне
Суддя Рокитнянського районного суду Київської області Чорненька О.І., розглянувши матеріали, які надійшли від начальника відділення поліції №1 Білоцерківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
В С Т А Н О В И В :
До Рокитнянського районного суду Київської області надійшли матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 130 КУпАП, які відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, передана у провадження судді Чорненької О.І.
Вивченням адміністративного матеріалу встановлено, що відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення серії ААБ № 231573 від 01 липня 2023 року. Відповідно до зазначеного протоколу, 01.07.2023 о 14 год. у с. Синява по вулиці Шевченка, водій ОСОБА_1 керував автомобілем марки Mitsubishi Colt д.н.з. НОМЕР_1 в стані наркотичного сп`яніння. Медичний огляд на стан наркотичного сп`яніння проводився у встановленому законодавством порядку у медичному закладі та підтверджується висновком медичного закладу №79, Результат огляду позитивний.
Дії ОСОБА_1 працівниками поліції кваліфіковані як керування транспортним засобом особою, яка перебуває у стані наркотичного сп`яніння, чим було порушено вимоги пункту 2.9а Правил дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність за частиною 1 статті 130 КУпАП.
Судовий розгляд матеріалів щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 130 КУпАп призначено на 08 годину 30 хвилин 13 вересня 2023 року.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав та просив надати час для укладення договору про надання правничої допомоги. З огляду на викладене, розгляд справи відкладено до 08 години 14 вересня 2023 року.
Під час судового засідання 14 вересня 2023 року ОСОБА_1 заявив клопотання про витребування із КНП Рокитнянської багатопрофільної лікарні акту № 99 медичного огляду особи, що керує транспортним засобом, з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції складеного 01.07.2023 та направленням до закладу охорони здоров`я на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану сп`яніння.
Постановою судді від 14 вересня 2023 року клопотання ОСОБА_1 задоволено та докази витребувано. Розгляд справи відкладено до 08 години 30 хвилин 27 вересня 2023 року.
Витребувані матеріали надійшли до суду 20 вересня 2023 року.
27 вересня 2023 року справа була знята з розгляду у зв`язку з перебуванням судді на лікарняному та відкладена до 08 години 30 хвилин 01 листопада 2023 року.
01 листопада 2023 року судовий розгляд справи було відкладено у зв`язку із надходженням заяви адвоката Іллінського О.В. про надання часу для ознайомлення із матеріалами справи та формування позиції захисту. Розгляд справи відкладено до 08 години 30 хвилин 07 листопада 2023 року.
07 листопада 2023 року судовий розгляд справи було відкладено у зв`язку із надходженням заяви адвоката Іллінського О.В. про необхідність витребування додаткових матеріалів. Розгляд справи відкладено до 09 години 40 хвилин 17 листопада 2023 року.
17 листопада 2023 року надійшло клопотання представника ОСОБА_1 - адвоката Іллінського О.В. про закриття провадження у справі у зв`язку з відсутністю у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення. Клопотання обгрунтовано тим, що протокол про вчинення адміністративного правопорушення є недопустимим доказом, оскільки складений з порушенням вимог законодавства.
Так, працівник поліції пояснив, що причиною зупинки було те, що нібито автомобіль рухався непрямолінійно. Будь-яких доказів такого руху надано не було.
Однак, на цій ділянці дороги наявні численні вибоїни, нерівності, а також пасивний засіб обмеження швидкості руху транспортних засобів "лежачий поліцейський", у зв`язку з чим ОСОБА_1 довелося здійснювати дуже незначеі маневри для об`їзду таких перешкод.
За таких обставин зупинка автомобіля була безпідставною, та такою, що здійснена у порушення вимог ст. 35 ЗУ "Про Національну поліцію" у зв`язку з чим, усі складені працівниками поліції процесуальні документи після зупинки транспортного засобу є такими, що складені з порушенням вимог законодавства, а тому не можуть бути прийняті судом як докази.
Така позиція підкріплена міжнародною судовою практикою та іменується як доктрина "плоди отруйного дерева".
Крім того, працівниками поліції не роз"яснено ОСОБА_1 його прав як особи, яка притягується до адміністратвиної відповідальності, передбачених ст. 268 КупАП, чим обмежили його можливість у реалізації права на захист.
За таких обставин винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністратвиного правопорушення не доведена.
Вивчивши та дослідивши матеріали справи про адміністративні правопорушення та подане захисником клопотання про закриття провадження у справі, суддя приходить до наступних висновків.
Відповідно до статті 1 КУпАП одними із завдань Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції законів України, поваги до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до вимог статті 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування всіх обставин справи.
Відповідно до статті 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Як зазначено в статті 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до частини 1 статті 130 КУпАП, адміністративним правопорушенням визнається керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Статтею 14 Закону України "Про дорожній рух" встановлено, що учасники дорожнього руху зобов`язанні знати і неухильно дотримуватися вимог цього закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам, виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.
Відповідно до положення пункту 1.3. Правил дорожнього руху, учасники дорожнього руху зобов`язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими. Відповідно до п. 27 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» від 3 грудня 2005 року № 14, судом слід ураховувати, що стан сп`яніння встановлюють шляхом огляду правопорушника. Для притягнення до відповідальності за частиною 1 статті 130 КУпАП не має значення, протягом якого часу особа, яка перебуває у стані сп`яніння чи під впливом лікарських препаратів, які знижують її увагу та швидкість реакції, керувала транспортним засобом. Правопорушення вважається закінченим з моменту, коли правопорушник почав рухатись.
При складанніпротоколу провчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, працівником поліції дотримано вимоги Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року №1103 (далі Порядок).
Так, відповідно до пункту 2 Порядку, огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп`яніння), згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.
Відповідно до пункту 3 Порядку огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом; лікарем у закладі охорони здоров`я (в сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Відповідно до частини 2 статті 266 КУпАП, під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Суддею встановлено, що 01 липня 2023 року, лікарем при проведенні огляду ОСОБА_1 на виявлення ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння, або перебування під впливом лікарських преперетів, що знижують увагу та швидкість реакції, дотримано Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння, або перебування під впливом лікарських преперетів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров`я України від 09.11.2015 №1452/735, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.11.2015 за №1413/27858 (далі - Інструкція).
Лікарем КНП "Рокитнянська БЛ" проведено детальний огляд зовнішного вигляду ОСОБА_1 , а саме: поведінки, стану свідомості, мовної здатності, вегетативно-судинні реакції, рухової сфери, проведено огляд на стан алкогольного сп`яніння за допомогою газоаналізатора Alcotest - результат якого 0,00 проміле, та проведено огляд на стан наркотичного сп`яніння за допомогою експрес-тету SNIPER 10 (досліджуване біологічне середовище - сеча) - результат тесту позитивний на маріхуану.
За результатами такого огляду складено висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швідкість реакції №79 від 01.07.2023, виданого лікарем КНП "Рокитнянська багатопрофільна лікарня", відповідно до якого ОСОБА_1 перебуває у стані наркотичного сп`яніння.
Зупинка автомобіля, доставляння до медичного закладу та огляд на стан сп`яніння ОСОБА_1 (з урахуванням часу підготовки останнього до надання біологічного матеріалу) супроводжувався відеофіксацією на нагрудну відеокамеру працівників поліції.
З приводу твердження захисника щодо безпідставності зупинки автомобіля, а отже і неправомірності проведення огляду водія за правовим принципом "плодів зіпсованого дерева", суддя зазначає, що наявність на ділянці дороги вибоїн, нерівностей, а тим паче пасивного засобу обмеження швидкості руху транспортних засобів - "лежачого поліцейського" та здійснення маневрів для їх об`їзду не є підставою для створення перешкод іншим учасникам руху та порушення вимог Правил дорожного руху.
Таким чином, відсутні підстави визнання такої зупинки автомобіля не законною. А отже, відсутні підстави вважати подальшу процедуру огляду водія на стан сп"яніння неправомрою за правовим принципом "плодів зіпсованого дерева".
Крім того, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення підтверджується достатніми, належними та допустимими доказами по справі, а саме:
протоколом про адміністративне правопорушення серії ААБ № 231573 від 01.07.2023, який підписаний останнім та у якому власноручно внесено запис про надання пояснень у суді;
висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №79 від 01.07.2023, відповідно до якого ОСОБА_1 перебуває у стані наркотичного сп`яніння. Зазначений висновок складено на підставі даних, що містяться в Акті медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №99 від 01.07.2023;
фототаблицею тесту огляду на стан наркотичного сп`яніння, відповідно до якої тест позитивний на маріхуану;
копією постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАД №335307 від 01.07.2023, відповідно до якої ОСОБА_1 притягнено до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 126 КУпАП;
копією направлення ОСОБА_1 на огляд з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 01.07.2023, відповідно до якого у ОСОБА_1 виявлені ознаки сп`яніння у виді розширених зіниць, які не реагують на світло;
копією Акту медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №99 від 01.07.2023, відповідно до якого ОСОБА_1 тиждень тому вживав маріхуану. Результат лабораторного тесту позитивний на маріхуану;
матеріалами відеозапису з нагрудної камери відеоспостереження.
З відеозапису суддею встановлено, що ОСОБА_1 працівниками поліції було запропоновано пройти огляд на стан наркотичного сп`яніння у медичномузакладі,на щоостанній погодився.
Слід також відмітити, що статтею 266 КупАП передбачено безперервна відеофіксація проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Дослідивши в судовому засіданні відеозаписи з нагрудної бодікамери суддя зазначає, що працівником поліції були виявлені ознаки наркотичного сп`яніння у ОСОБА_1 (звужені зіниці очей, які не реагують на світло), було запропоновано пройти огляд на стан наркотичного сп`яніння та зафіксовано сам огляд на стан сп`яніння.
Додатково суддя зазначає, що складання протоколу у справі про адміністративне правопорушення це процесуальні дії суб`єкта владних повноважень, які спрямовані на фіксацію адміністративного правопорушення та в силу положень статті 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення є предметом оцінки суду в якості доказу вчинення такого правопорушення при розгляді судом справи про притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Крім того, у судовому засіданні ОСОБА_1 підтвердив факт періодичного вживання маріхуани, зазначивши що вживає її виключно в лікувальних цілях та за рекомендацією лікаря. Однак, документів, які підтверджують рекомендацію лікаря вживати маріхуану, судді не надав. З огляду на викладене, таке твердження ОСОБА_1 про вживання маріхуани за рекомендацією лікаря оцінюється суддею критично та до уваги не приймається.
Наведені вищедокази єналежними татакими,що позарозумним сумнівомдоводять наявністьподій адміністративнихправопорушень тавини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 130 КУпАП, тому приймаються судом до уваги.
Обставин,що пом`якшуютьта обтяжуютьвідповідальність ОСОБА_1 , відповіднодо ст. 34, 35 КУпАП, суддею не встановлено.
Згідно положень статті 23 КУпАП адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до статті 33 КУпАП, стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
При накладенніадміністративного стягненняна ОСОБА_1 суддя враховуєхарактер вчиненихадміністративних правопорушень,ступінь вини,відсутність обставин, що обтяжують та пом`якшують його відповідальність та з урахування того, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобіганню вчинення нових правопорушень як самою особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, так і іншими особами, суддя дійшла до висновку, що з метою виховання ОСОБА_1 та запобігання вчиненню ним нових правопорушень, необхідним та достатнім є застосування до нього адміністративного стягнення в межах санкції частини 1 статті 130 КУпАП у виді штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами.
Згідно з вимогами статті 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно до вимог пункту 5 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» з правопорушника ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір, у розмірі 0,2% розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, що становить 536 гривень 80 копійок.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 8, 33, 40-1, 130 ч. 1, 251-252, 268, 280, 283-284, 301, 303-304, 307-308 Кодексу України про адміністративні правопорушення, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", ст. 33 Закону України "Про виконавче провадження", суддя-
П О С Т А Н О В И В:
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.
Штраф сплатити на рахунок:
Отримувач коштів: ГУК у Київській області/м. Київ/21081300;
Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37955989;
Банк отримувача:Казначейство України (ел. адмін. подат.)
Рахунок отримувача: UA488999980313030149000010001
Код класифікації доходів бюджету: 21081300
Призначення платежу: адміністративні штрафи у сфері безпеки дорожнього руху.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніше як протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження даної постанови не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у строк, встановлений статтею 307 КУпАП, стягнути з ОСОБА_1 , штраф у подвійному розмірі в сумі 34000 (тридцять чотири тисячі) гривень, відповідно до статті 308 КУпАП.
Стягнути з ОСОБА_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 536 (п`ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок.
Судовий збір сплатити на рахунок:
Отримувач коштів: ГУК у Києві/м. Київ/22030106;
Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783;
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);
Рахунок отримувача: UA 908999980313111256000026001;
Код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подачі апеляційної скарги до Київського апеляційного суду через Рокитнянський районний суд Київської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Строк пред`явлення постанови до виконання три місяці.
Суддя Олена ЧОРНЕНЬКА
Постанова набуває законної сили __
Постанова може бути пред`явлена до виконання до ___