Єдиний державний реєстр судових рішень
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/8584/21
07 грудня 2023 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі: головуючого судді Осташа А. В. за участю: секретаря судового засідання Хоміцької С.О., представника позивача - Сідорової І.А., представника відповідачів - Денисюк Н.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Служби безпеки України та Управління Служби безпеки України в Тернопільській області про визнання дій протиправними, скасування в частині наказів та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 30 листопада 2021 року звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Служби безпеки України в Тернопільській області та Служби безпеки України в якому просив:
- визнати дії управління Служби безпеки України в Тернопільській області (відповідач 1) , Служби безпеки України (відповідач 2) протиправними в частині не зарахування в наказі начальника управління Служби безпеки України в Тернопільській області від 10 червня 2021 року № 111 -ОС/ДСК та в наказі Першого заступника Голови Служби безпеки України від 28 травня 2021 року № 707-ОС/ДСК, про звільнення з військової служби підполковника ОСОБА_1 , до календарного стажу 20 років 7 місяців 5 днів, стажу на пільгових умовах, а саме: часу проходження військової служби у підрозділі по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю УСБУ в Тернопільській області (з 20.07.2006 по 16.05.2008, з 03.07.2013 по 10.06.2021) у розрахунку один місяць служби за півтора місяці та час залучення до проведення АТО/ООС на території Донецької та Луганської областей (з 02.02.2016 по 05.05.2016, з 01.05.2019 по 02.09.2019) у розрахунку один місяць служби за три місяці;
- зобов`язати управління Служби безпеки України в Тернопільській області обчислити позивачу ОСОБА_1 календарну вислугу років з урахуванням стажу на пільгових умовах, а саме: часу проходження військової служби у підрозділі по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю УСБУ в Тернопільській області (з 20.07.2006 по 16.05.2008, з 03.07.2013 по 10.06.2021) у розрахунку один місяць служби за півтора місяці та час залучення до проведення АТО/ООС на території Донецької та Луганської областей (з 02.02.2016 по 05.05.2016, з 01.05.2019 по 02.09.2019) у розрахунку один місяць служби за три місяці;
- зобов`язати Службу безпеки України внести зміни до наказу Першого заступника Голови Служби безпеки України від 28 травня 2021 року № 707- ОС/ДСК, про звільнення з військової служби підполковника ОСОБА_1 , щодо врахування стажу на пільгових умовах до календарного стажу, а саме: часу проходження військової служби у підрозділі по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю УСБУ в Тернопільській області (з 20.07.2006 по 16.05.2008, з 03.07.2013 по 10.06.2021) у розрахунку один місяць служби за півтора місяці та час залучення до проведення АТО/ООС на території Донецької та Луганської областей (з 02.02.2016 по 05.05.2016, з 01.05.2019 по 02.09.2019) у розрахунку один місяць служби за три місяці;
- зобов`язати управління Служби безпеки України в Тернопільській області внести зміни до наказу начальника управління Служби безпеки України в Тернопільській області від 10 червня 2021 року № 111-ОС/ДСК, про звільнення з військової служби підполковника ОСОБА_1 , щодо врахування стажу на пільгових умовах до календарного стажу, а саме: часу проходження військової служби у підрозділі по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю УСБУ в Тернопільській області (з 20.07.2006 по 16.05.2008, з 03.07.2013 по 10.06.2021) у розрахунку один місяць служби за півтора місяці та час залучення до проведення АТО/ООС на території Донецької та Луганської областей (з 02.02.2016 по 05.05.2016, з 01.05.2019 по 02.09.2019) у розрахунку один місяць служби за три місяці;
- зобов`язати управління Служби безпеки України в Тернопільській області скласти та направити до відповідного підрозділу ПФУ довідку щодо перерахунку пенсії з врахуванням стажу на пільгових умовах до календарного стажу згідно пункту «а» статті 12 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позовні вимоги, з врахуванням додаткових пояснень представника позивача від 24.03.2022, обґрунтовані тим, що відповідачі в оскаржуваних наказах та поданні на призначення пенсії не відобразили пільгового обчислення вислуги років, що в свою чергу вплинуло на те, що пенсія позивачу була призначена у меншому розмірі та на підставі пункту "б" частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а не на підставі пункту "а" зазначеної норми.
Ухвалою суду від 06.12.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено засідання на 11.01.2022.
У відзивах на позов відповідачі зазначили, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення з огляду на те, що управління СБУ в Тернопільській області діючи у спосіб та в порядку, передбаченому чинним законодавством, у розрахунку вислуги років (страхового стажу) для призначення пенсії позивача визначив фактичну календарну вислугу, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду, розрахував вислугу років на пільгових умовах та надіслав такий розрахунок вислуги років до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області як органу, уповноваженому приймати рішення щодо призначення пенсії відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Від відповідачів, а саме: 29.12.2021 від Управління СБУ в Тернопільській області та 06.01.2022 від СБУ поступили клопотання про залишення позову без розгляду у зв`язку з пропуском позивачем строку звернення до суду.
11.01.2022 розгляд справи відкладався через неявку позивача.
31.01.2022 розгляд справи також не розпочався та за клопотанням позивача був відкладений.
30.03.2022 за клопотанням відповідачів провадження у справі було зупинено з підстав передбачених п.5 ч.1 ст.236 КАС України.
30.05.2023 провадження у справі поновлено та призначено розгляд справи на 17.07.2023.
Станом не 17.07.2023 розгляд справи по суті не розпочатий.
Ухвалою суду від 17.07.2023 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом направлення на адресу суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин його пропуску.
Ухвалою суду від 21.07.2023 позовну заяву залишено без розгляду.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03.10.2023 ухвалу Тернопільського окружного адміністративного суду від 21.07.2023 скасовано, а справу направлено для продовження розгляду.
Ухвалою суду від 23.10.2023 справу призначено для продовження розгляду на 16.11.2023.
Протокольною ухвалою суду від 16.11.2023 витребувано у відповідача 2 витребувано копію розрахунку вислуги років позивача та розгляд справи відкладено на 07.12.2023.
В судовому засіданні 07.12.2023 представник позивача позовні вимоги підтримала повністю, представник відповідачів заперечила проти їх задоволення.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 проходив службу в Управлінні Служби Безпеки України в Тернопільській області.
Позивача, 10 червня 2021 року, відповідно до Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України та наказу начальника управління Служби безпеки України в Тернопільській області №111-ОС/ДСК, на підставі наказу Першого заступника Голови Служби безпеки У крани від 28 травня 2021 року 707-ОС/ДСК, було звільнено з військової служби за підпунктом «а» пункту 61 та підпункту «а» (за станом здоров`я) пункту 2 частини 6 статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» у запас Служби безпеки України.
Згідно з Витягом з наказу від 10 червня 2021 року №111-ОС/ДСК, виданим управлінням Служби безпеки України в Тернопільській області, який виданий на підставі наказу Першого заступника Голови Служби безпеки України від 28 травня 2021 року № 707-ОС/ДСК, загальний страховий стаж для призначення пенсії за вислугою років станом на 10.06.2021р. складає 27 років 8 місяців 10 днів, з них військова служба в календарному обчисленні складає 20 років 7 місяців 5 днів.
Позивач 20.04.2021 звернувся з письмовою заявою до відповідача 1 - управління Служби безпеки України в Тернопільській області щодо врахування пільгового періоду проходження служби до календарної вислуги років з урахуванням правової позиції Верховного Суду України, згідно з Постановою від 03.03.2021 р. у справі 805/3923/18-а.
У заяві позивач просив здійснити перерахунок та зарахувати відповідно до ст.ст. 12, 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та п.3 Постанови КМУ №393 період проходження військової служби (у пільговому обчисленні - 5 років 8 місяців 15 днів) до стажу який дає право на пенсію за вислугу років.
Управління СБУ в Тернопільській області 10.06.2023 на звернення позивача надало відповідь про те, що відповідно до проведеного УСБУ в Тернопільській області розрахунку вислуги років (страхового стажу) для призначення пенсії від 13 травня 2021 року №69/11-5372дск, загальний страховий стаж позивача для призначення пенсії складав станом на 10 червня 2021 року 27 років 8 місяців 10 днів, з них військова служба в календарному обчисленні складає 20 років 7 місяців 5 днів.
Позивач вважає, що цією відповіддю йому фактично відмовлено у врахуванні вислуги років у пільговому обчисленні часу проходження військової служби у підрозділі по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю УСБУ в Тернопільській області (з 20.07.2006 по 16.05.2008, з 03.07.2013 по 10.06.2021) у розрахунку один місяць служби за півтора місяці та час залучення до проведення АТО/ООС на території Донецької та Луганської областей (з 02.02.2016 по 05.05.2016, з 01.05.2019 по 02.09.2019) у розрахунку один місяць служби за три місяці до календарного стажу проходження служби, чим не виконано обов`язок по оформленню документів відповідно до діючих нормативно-правових актів.
З врахуванням наведеного, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з наступного.
Порядок проходження військової служби особами офіцерського складу, сержантського і старшинського складу, рядового складу СБ України, звільнення з військової служби регламентований Положенням про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України, затвердженим Указом Президента України від 27 грудня 2007 року 1262 (далі - Положення №1262).
На виконання вимог Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» та Положення №1262, наказом Служби безпеки України №772 від 14.10.2008 затверджено Інструкцію про організацію виконання Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України (далі - Інструкція №772).
Відповідно до п. 61 Положення №1262, звільнення військовослужбовців Служби безпеки України з військової служби здійснюється на підставах, передбачених ч. 2-6 ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу». Порядок звільнення військовослужбовців Служби безпеки України з військової служби визначається Головою Служби безпеки України.
Пунктом 7.3. Інструкції №772 визначено, що перед поданням військовослужбовця до звільнення з військової служби уточнюються дані про проходження ним служби, у разі необхідності документально підтверджуються періоди його служби, що підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні й окремо на пільгових умовах, і відповідно до чинного законодавства обчислюється вислуга років на пенсію.
Обчислена вислуга років оголошується військовослужбовцю під розпис.
Що стосується пенсійного забезпечення військовослужбовців, то умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, які мають право на пенсію за цим Законом, регулюються Законом України від 09.04.1992 №2262-Х1І «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнсних з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» пенсійне забезпечення військовослужбовців після їх звільнення з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Частиною 1 ст. 1 Закону №2262-ХП передбачено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Згідно зі ст. 10 Закону №2262-ХІІ, призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
На виконання вимог Закону №2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 17.07.1992 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей»» (далі - Порядок 393).
Згідно з п. 3 Порядку 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці - час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; один місяць служби за півтора місяця - у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки України.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Порядок №3-1), який регулює питання щодо порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до п. 1 Порядку № 3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років згідно із Законом 2262-ХІІ подаються цими особами до головних Управлінь Пенсійного фонду України через уповноважені підрозділи, зокрема, СБУ.
Наказом СБ України від 03.04.2007 №263 затверджено Методичні рекомендації з питань організації у Службі безпеки України роботи з подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей (надалі - Наказ №263).
Відповідно до п. 1 Наказу №263 фінансові підрозділи регіональних органів визначені уповноваженими підрозділами СБ України з питань оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей.
Пунктом 7 Порядку №3-1 визначено вичерпний перелік документів, які подаються для призначення пенсії за вислугу років: 1.заява про призначення пенсії; 2. грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби; 3. військово-медичні документи про стан здоров`я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію); 4. документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом «б» статті 12 Закону № 2262-12); 5. довідка МСЕК про визнання особи інвалідом; 6. копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); 7. довідка ВАТ «Ощадбанк» або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ «Ощадбанк»; 8. копія паспорта.
Відповідно до п.10 Порядку №3-1, уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії, ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.
Поряд з цим, наказом Служби безпеки України від 03.04.2007 №263 окрім вищезазначених документів, додатково передбачено складання ще й розрахунку вислуги років на пенсію.
Зокрема, згідно з п. 4.1. Наказу 263 підрозділи кадрового забезпечення органу СБУ, що видає наказ про звільнення військовослужбовця, який набув право на пенсію складають у двох примірниках розрахунок вислуги років на пенсію та перед підписанням наказу ознайомлюють з ним особу, яка звільняється (про що особа ставить свій підпис у розрахунку вислуги років).
Після видачі наказу про виключення військовослужбовця зі списків особового складу, підрозділи кадрового забезпечення направляють другі примірники розрахунків вислуги років на пенсію разом з іншими необхідними для призначення документами до фінансового підрозділу регіонального органу СБУ.
Відповідно до п. 4.1.1. Наказу 263 співробітники фінансових підрозділів регіональних органів у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії складають подання про призначення пенсії, ознайомлюють з ним особу, якій оформляється пенсія, і направляють зазначені документи, а також інші необхідні документи для призначення пенсії, до головних управлінь Пенсійного фонду України в АРК, областях, містах Києві і Севастополі (у тому й числі розрахунок вислуги років на пенсію).
Надалі, відповідно до п. 17 Порядку 3-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення пенсії документами, орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший або про відмову в такому призначенні.
З аналізу положень вищенаведених нормативно-правових актів, суд висновує, що основним документом, що підтверджує час проходження військової служби, який зараховується на пільгових умовах для призначення пенсії, є подання про призначення пенсії, а розрахунок вислуги років є доатковим.
Звичайно суд погоджується з позицією відповідачів з приводу того, що беззаперечним є той факт, що рішення про призначення пенсії або про відмову в її призначенні приймають виключно органи Пенсійного фонду України, а регіональний орган СБ України не наділений жодними повноваженнями щодо встановлення наявності чи відсутності в особи права на призначення пенсії. Порядком не передбачено інших процедур розгляду заяв осіб про передачу документів до органу Пенсійного фонду України, аніж оформити та передати такі документи.
В судовому засіданні встановлено, управління СБУ в Тернопільській області було складено розрахунок вислуги років (страхового стажу) для призначення пенсії ОСОБА_1 №69/11 -5372/дск від 11.06.2021, з яким ознайомлено під особистий підпис позивача, та у якому відповідно до вимог Порядку 393 визначено вислугу років позивача у пільговому обчисленні, що становить 5 років і 9 місяців, у календарному обчисленні 20 років 6 місяців і 15 днів, та визначено загальну вислугу років, яка становить 26 років 3 місяці і 15 днів. Зокрема, зараховано: час проходження військової служби у підрозділі по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю УСБУ в Тернопільській області (з 20.07.2006 по 16.05.2008. з 03.07.2013 по 10.06.2021) у розрахунку один місяць служби за півтора місяці (коефіцієнт 1,5) за виключенням часу залучення до проведення АТО/ООС на території Донецької та Луганської областей (з 02.02.2016 по 05.05.2016. з 01.05.2019 по 02.09.2019), який зараховано у розрахунку один місяць служби за три місяці (коефіцієнт 3).
Дана обставина підтверджена оглянутою в судовому засіданні копією розрахунку вислуги років (страхового стажу) для призначення пенсії ОСОБА_1 №69/11 -5372/дск від 11.06.2021.
Також судом встановлено, що Управління СБУ в Тернопільській області листом №69/21-7304 від 12.07.2021 всі необхідні документи, а також розрахунок вислуги років листом №69/21-7305 від 12.07.2021 надіслало до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області.
Суд також погоджується з позицією відповідачів з приводу того, що імперативної вимоги щодо зазначення саме у наказі про звільнення вислуги років у календарному обчисленні й на пільгових умовах чинне законодавство не визначає. Виходячи із системного змісту чинних нормативно-правових актів, що регулюють порядок звільнення з військової служби, наказ про звільнення військовослужбовця з військової служби повинен містити відомості щодо вислуги років на військовій службі, підстав звільнення з військової служби, варіанти нагородження, оплати невикористаних відпусток, про направлення на військовий облік, про припинення доступу до державної таємниці.
Таким чином суд прийшов до висновку, що позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідачів та зобов`язання внести зміни у відповідні накази до задоволення не підлягають як необґрунтовані та безпідставні.
Поряд з цим, як зазначено судом вище, основним документом, що підтверджує час проходження військової служби, який зараховується на пільгових умовах для призначення пенсії, є подання про призначення пенсії.
Судом встановлено, що поданні на призначення пенсії №2023 від 09.07.2021 зазначено, що вислуга років позивача на день виключення зі списків особового складу складає:
- календарна вислуга років - 20 років 07 місяців 05 днів;
- загальна - 27 років 08 місяців 10 днів.
Таким чином, у поданні не відображено пільгової вислуги років з урахуванням календарної (про що зазначено в розрахунку стажу) - 26 років 3 місяці і 15 днів.
Умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначено Законом №2262-ХІІ.
Відповідно до пункту б частини 1 статті 1-2 Закону № 2262-ХІІ, право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п`ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби), особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
Стаття 12 Закону № 2262-ХІІ, визначає умови призначення пенсії за вислугу років.
За правилами пункту а частини 1 статті 12 цього Закону, пенсія за вислугу років призначається: а) особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж", "з" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: (…) з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
Із викладеного висновується, що право на пенсійне забезпечення на умовах, визначених Законом № 2262-ХІІ, серед інших категорій осіб, мають військовослужбовці СБУ.
Зокрема, як встановлено в судовому засіданні та не заперечувалось сторонами, вислуга років позивача на день звільнення (10.06.2021) складає:
- календарна: 20 років 07 місяців 05 днів;
- загальна - 27 років 08 місяців 10 днів;
- пільгова вислуга років з урахуванням календарної (про що зазначено в розрахунку стажу) - 26 років 3 місяці і 15 днів.
Таким чином, ключовим у даній справі, є питання зарахування до вислуги років, що дає право на пенсію на підставі пункту а частини 1 статті 12 Закону №2262-ХІІ стажу роботи у пільговому обчисленні.
Згідно із статтею 17-1 Закону №2262-ХІІ, порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначених вимог Закону №2262-ХІІ, Урядом затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей (постанова КМУ від 17.07.1992 №393).
Верховний Суд у постановах від 27 березня 2018 року у справі №295/6301/17, від 10 липня 2019 року у справі № 1840/3347/18, від 22 серпня 2019 року у справі №295/7220/16-а, від 30 вересня 2019 року у справі №360/1432/19 та від 27 березня 2020 року у справі №569/727/17, від 23 червня 2020 року у справі №750/10827/16-а, від 20 січня 2021 року у справі №620/509/19 викладав висновок про те, що задля отримання права на призначення пенсії обов`язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному законом розмірі. До цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні законом не передбачено.
Разом з тим, Верховний Суд у складі суддів об`єднаної палати Касаційного адміністративного суду у постанові від 03.03.2021 у справі 805/3923/18-а відступив від правових висновків, викладених, зокрема, у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19 вересня 2018 року у справі №725/1959/17, від 27 березня 2018 року у справі №295/6301/17 і з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону N 2262-XII у частині призначення пенсії за вислугу років, зробив висновок про те, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон N2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов`язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.
У постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14.04.2021 у справі №480/4241/18 Верховний Суд дійшов висновку про те, що передбачена Порядком №393 можливість пільгового зарахування окремих видів служби спрямована на реалізацію Закону №2262-ХІІ і положенням цього Закону не суперечить.
Таким чином, суд приходить до висновку, що до 03 березня 2021 року (дата ухвалення постанови у справи № 805/3923/18-а), в судовій практиці превалював підхід згідно з яким, задля отримання права на призначення пенсії обов`язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному законом розмірі. До цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні законом не передбачено. Втім, з моменту ухвалення постанови Верховного Суду від 03 березня 2021 року у справі № 805/3923/18-а підхід змінився. З цього час, пільгове обчислення вислуги років надавало право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту а частини 1 статті 12 Закону № 2262-ХІІ. Вказане засновувалось на тому, що Закон № 2262-ХІІ, є основним актом застосування, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження служби, зокрема в поліції, та зарахування його до стажу. Разом з тим, диспозиція статті 17-1 цього Закону містить бланкетну норму, яка відсилає до врегулювання питання пільгового обчислення пенсії до постанови КМУ від 17.07.1992 № 393.
Відповідно до частини 5 статті 13 Закону України Про судоустрій і статус суддів, висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Отже, вказані правові висновку Верховного Суду, є обов`язковими, в тому числі для ГУНП в Тернопільській області, коли питання стосується призначення пенсії, в частині обчислення стажу, який дає право призначення пенсії за вислугу років.
Надалі, Верховний Суд залишався послідовним сформованій правовій позиції у своїх майбутніх рішеннях.
Аналогічну правову позицію висловлював Верховний Суд в постановах від 28.11.2022 у справі № 806/2947/17, від 10.11.2022 у справі № 620/6139/20, від 14.09.2022 у справі № 640/14718/20, від 27.07.2022 у справі № 766/4549/17, від 22.07.2022 у справі № 761/29252/17, від 09.06.2022 у справі № 120/3521/20-а, від 25.05.2022 у справі № 480/4643/20, від 13.04.2022 у справі № 640/26198/19, 16.02.2022 у справі № 804/2630/18 тощо.
Судом встановлено, що позивачу пенсія призначена відповідно до п. "б" ст.12 Закону №2262, разом з тим, судом встановлено, що пільгової вислуги позивача достатньо для призначення йому пенсії на підставі п."а" ст.12 Закону №2262.
Таким чином, на переконання суду, відповідач 1 у спірній ситуації діяв хоча й в межах наданих повноважень, однак без урахування всіх обставин.
При цьому поведінка відповідача 1 була зумовлена тим, що позивач не зовсім чітко у своїй заяві виклав прохання до відповідача про подання уточнюючих документів для призначення йому пенсії.
З врахуванням цього, суд вважає, що в наказах відповідача 1 та відповідача 2 жодних ознак протиправності немає.
Разом з тим, з метою повного захисту прав позивача та керуючись повноваженнями, визначеними ч.2 ст.9 КАС України, суд виходячи за межі позовних вимог, з метою порушеного права позивача на отримання належного розміру пенсійної виплати, вважає за необхідне обрати наступний спосіб захисту порушеного права позивача:
- зобов`язати Управління Служби безпеки України в Тернопільській області підготувати подання та направити його до Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області для переведення ОСОБА_1 на пенсію за вислугу років відповідно до пункту «а» частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», із зазначенням у відповідному поданні пільгової вислуги років необхідної для призначення такої пенсії - 26 років 3 місяці 15 днів.
Судових витрат по справі немає.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Зобов`язати Управління Служби безпеки України в Тернопільській області підготувати подання та направити його до Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області для переведення ОСОБА_1 на пенсію за вислугу років відповідно до пункту «а» частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», із зазначенням у відповідному поданні пільгової вислуги років необхідної для призначення такої пенсії - 26 років 3 місяці 15 днів.
3. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 11 грудня 2023 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідачі:
- Служба безпеки України (місцезнаходження/місце проживання: вул. Малопідвальна, 16,м. Київ,01601 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 );
- Управління Служби безпеки України в Тернопільській області (місцезнаходження/місце проживання: проспект С.Бандери ,21,Тернопіль,46002 20001705);
Головуючий суддяОсташ А.В.