Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"20" вересня 2010 р.Справа № 34/98-10-2853 За позовом Міністерства транспорту та зв'язку України
до відповідача Одеської міської ради
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Одеської залізниці
про визнання права власності
Суддя Фаєр Ю.Г.
В судовому засіданні приймали участь представники
від позивача: Кіташевський Д.А., діючий на підставі довіреності від 11.01.2010р. №13/15/14-10;
від відповідача: не з'явилися;
від третьої особи: Танасюк А.О., діючий на підставі довіреності від 04.01.2010р. №42.
СУТЬ СПОРУ: Позивач, Міністерство транспорту та зв'язку України звернувся до господарського суду Одеської області з позовом до Одеської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Одеської залізниці, в якому просить визнати за державою Україна в особі Міністерства транспорту та зв’язку України право державної власності на об’єкт нерухомого майна –будівлю стрілочного посту, загальною площею 9,2кв.м, розташованого за адресою: м.Одеса, вул. Сортувальна, 1-а, буд.38д, що перебуває у господарському віданні Одеської залізниці.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 13.07.2010р. позовну заяву прийнято до розгляду та порушено провадження у справі №34/98-10-2853.
За клопотанням позивача ухвалою господарського суду Одеської області від 07.09.10р. строк розгляду справи продовжено по 23.09.10р. в порядку ст.69 Господарського процесуального кодексу України.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Одеська залізниця позовні вимоги Міністерства транспорту та зв'язку України підтримує у повному обсязі.
Відповідач -Одеська міська рада про місце та час судових засідань повідомлявся судом вчасно, про що свідчать наявні в матеріалах справи повідомлення про вручення поштових відправлень (рекомендовані). В судові засідання представники відповідача не з’явилися, відзив на позов та витребувані судом документи не надали, своє право на захист не використали.
Керуючись ст.75 Господарського процесуального кодексу України суд вважає за можливе розглянути справу і вирішити спір по суті без участі відповідача за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив.
Згідно Положення про Міністерство транспорту та зв’язку України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №789\2006 від 06.06.2006р., Міністерство транспорту та зв’язку України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Мінтрансзв’язку є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань реалізації державної політики в галузі авіаційного, автомобільного, залізничного, морського і річкового транспорту та у сфері використання повітряного простору України, забезпечення безпеки руху, навігаційно-гідрографічного забезпечення судноплавства, торговельного мореплавства, надання послуг поштового зв’язку, телекомунікацій та інформації, користування радіочастотним ресурсом України. Міністерство відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує ефективне використання державного майна підприємствами, установами та організаціями, що належать до сфери його управління.
Згідно Статуту Одеська залізниця є територіально-галузевим об’єднанням, заснованим на державній власності та підпорядкованим Державній адміністрації залізничного транспорту України, що входить до сфери управління Міністерства транспорту України.
Згідно розділу 4 вказаного Статуту майно Залізниці є державною власністю і закріплюється за нею на праві повного господарського відання. Здійснюючи право повного господарського відання, Залізниця володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном на свій розсуд, вчиняючи щодо нього будь-які дії, які не суперечать чинному законодавству та цьому Статуту.
На підставі рішення Одеської міської ради від 28.04.2000р. №1234-ХХІІІ, Одеській залізниці видано Державний акт серії І-ОД №000301 на право постійного користування землею площею 377,06га для виробничої діяльності в межах відповідно до плану землекористування.
З 1955р. на території, що була виділена Одеській залізниці в межах міста Одеси загальною площею 377,06га, здійснювалося будівництво об’єктів нерухомості, у т.ч. у 1963р. було збудовано будівлю стрілочного посту (приміщення обогріву), інвентарний номер 010101, загальною площею 9,2кв.м, яка розташована за адресою: м. Одеса, вул.Сортувальна, 1-а, буд.38д, що перебуває у господарському віданні Одеської залізниці.
Площа спірного об’єкту також визначена у технічному паспорті, виготовленому Комунальним підприємством "Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості" станом на 14.10.2009р.
Відповідно до технічного звіту обстеження стану будівельних конструкцій –будівлі стрілочного посту (пункту обігріву вагонників вагонного депо Одеса-Застава 1 Одеської залізниці), розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Сортувальна, 1, буд.38-д, виготовленого 25.05.2010р. ПП „Ротонда-Люкс” спірний об’єкт віднесено до 2 категорії технічного стану (задовільний), якість виконання будівельно-монтажних робіт, фізичний стан несучих і огороджуючих будівель конструкцій дозволяють зробити висновок, що будівля побудована відповідно до діючих в будівництві норм, правил, стандартів і придатна для послідуючої експлуатації.
З матеріалів справи вбачається, що вказаний об’єкт знаходиться на балансі вагонного депо Одеса-Застава-1 Одеської залізниці є державною власністю та відноситься до сфери управління Міністерства транспорту та зв’язку України.
Розглянувши звернення позивача від 24.11.2009р. №1545 щодо видачі свідоцтва про право власності на об’єкти нерухомого майна, що знаходяться на балансі вагонного депо Одеса-Застава-1 Одеської залізниці, розташовані за адресою: м.Одеса, вул. Сортувальна,1-а, буд.38д, відповідач листом від 21.12.2009р. вих№4808вих з посиланням на п.6.1 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002р. №7/5, відмовив у задоволенні вказаної заяви.
Будівництво спірного об’єкту здійснювалося Одеською залізницею самостійно, та за даними інвентарної картки обліку основних засобів №010101 введено в експлуатацію у січні 1963р., але акт введення в експлуатацію спірного приміщення у Міністерства транспорту та зв’язку України та Одеської залізниці не збереглися.
Посилаючись на вищезазначене, а також те, що Одеська міська рада відмовила у видачі свідоцтва про право власності на будівлю з огляду на відсутність акту прийому об’єктів до експлуатації, Міністерство транспорту та зв’язку України звернулося до господарського суду Одеської області з позовом про визнання за державою Україна в особі Міністерства транспорту та зв’язку України права державної власності на об’єкт нерухомого майна –будівлю стрілочного посту, загальною площею 9,2кв.м, розташованого за адресою: м.Одеса, вул. Сортувальна, 1-а, буд.38д, що перебуває у господарському віданні Одеської залізниці.
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, проаналізувавши норми чинного законодавства, дійшов наступних висновків.
Згідно ст.6 Конституції УРСР 1937 року, що була чинна на момент будівництва спірної споруди, землі її надра, води, ліси, заводи, фабрики, шахти, рудники, залізничний, водний і повітряний транспорт, банки, засоби зв’язку, організовані державою великі сільськогосподарського підприємства (радгоспи, машинно-тракторні станції і т.п.), а також комунальні підприємства і основний житловий фонд у містах і промислових пунктах є державною власністю, тобто всенародним добром.
Указом Президії Верховної Ради України від 30.08.1991р. №1452-XII „Про передачу підприємств, установ та організацій союзного підпорядкування, розташованих на території України, у власність держави” встановлено, що підприємства, установи та організації союзного підпорядкування, розташовані на території України, з прийняттям цього Указу переходять у державну власність України.
Відповідно до ст.4 Закону УРСР „Про економічну самостійність Української РСР”, прийнятого у 1990р. до власності народу України належать основні засоби виробництва в промисловості, будівництві, сільському господарстві, транспорті, зв'язку, банки, кредитні установи, майно торгових, комунальних та інших підприємств, а також житловий фонд та інше майно на території України.
З прийняттям у 1991р. Закону УРСР „Про власність” з’явилися нові об’єкти та суб’єкти права власності. Відповідно до ч.4 ст.2 цього Закону власність в Україні виступає в таких формах: приватна, колективна, державна. Всі форми власності є рівноправними.
Згідно ст.31 зазначеного Закону до державної власності в Україні належать: загальнодержавна (республіканська) власність та власність адміністративно-територіальних одиниць (комунальна власність). Однією з основних ознак цього є суб’єкт такого права.
Пункт 1 ст.32 вказаного Закону визначає суб’єктом права загальнодержавної (республіканської) власності державу в особі Верховної ради України.
Положеннями ст.3 названого Закону, який діяв в Україні з 1991р., так і приписами ст.ст.2, 318 Цивільного кодексу України від 16.01.2003р. (в редакції чинній на теперішній час), держава визнана одним із суб'єктів права власності в Україні.
Декрет Кабінету міністрів України від 15.12.1992р. №8-92 „Про управління майном, що є у загальнодержавній власності” покладає управління цим майном на міністерства та інші підвідомчі Кабінету Міністрів України органи державної виконавчої влади.
У відповідності до ст.326 Цивільного кодексу України у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади. Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися іншими суб'єктами.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що об’єкт нерухомого майна –будівля стрілочного посту, яка перебуває у Одеській залізниці на праві повного господарського відання, та розташована за адресою: м.Одеса, вул. Сортувальна, 1-а, буд.38д, на час її створення належала до державної форми власності.
Відповідно до ст.116 Конституції України Кабінет Міністрів України, зокрема, здійснює управління об'єктами державної власності відповідно до закону.
Статтею 1 Закону України „Про управління об'єктами державної власності” від 21.09.2006р. визначено, що управління об'єктами державної власності –це здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб'єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об'єктів, пов'язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.
Відповідно до ст.4 цього Закону суб'єктами управління об'єктами державної власності є: Кабінет Міністрів України; Фонд державного майна України; міністерства та інші органи виконавчої влади (далі - уповноважені органи управління); органи, які здійснюють управління державним майном відповідно до повноважень, визначених окремими законами; державні господарські об'єднання, державні холдингові компанії, інші державні господарські організації (далі - господарські структури); юридичні та фізичні особи, які виконують функції з управління корпоративними правами держави (далі - уповноважені особи); Національна академія наук України, галузеві академії наук.
Крім того, відповідно до ч.ч.2, 3 ст.73 Господарського кодексу України від 16.01.2003р. орган державної влади, до сфери управління якого входить підприємство, є представником власника і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами. Майно державного унітарного підприємства перебуває у державній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання чи праві оперативного управління.
Відповідно до п.п.12 п.4 Положення про Міністерство транспорту та зв’язку України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.2006р. №789, Міністерство транспорту та зв’язку України здійснює відповідно до законодавства функції з управління об'єктами державної власності, що належать до сфери його управління.
Як вбачається з статуту Одеської залізниці, останнє є створеним згідно зі ст.ст. 1, 4 Закону України „Про залізничний транспорт” статутним територіально-галузевим об’єднанням, заснованим на державній власності і підпорядкованим Державній адміністрації залізничного транспорту, що входить до сфери управління Міністерства транспорту та зв’язку України. Згідно п.4.1., п.4.2 статуту майно Залізниці складається з основних фондів, обігових коштів, а також інших цінностей, вартість яких відображається у балансі підприємства і належать йому на правах повного господарського відання.
Проаналізувавши матеріали справи, з огляду на зміст презумпції виключної державної власності на засоби виробництва, яка діяла на час створення спірного об’єкту нерухомості, а також враховуючи тривалість перебування спірного об’єкту нерухомості на балансі Одеської залізниці, якій цей об’єкт був переданий на праві господарського відання, з урахуванням відсутності з боку інших суб’єктів цивільного обігу майнових претензій на спірний об’єкт, суд доходить висновку, що об’єкт нерухомого майна –будівля стрілочного посту, за адресою: м.Одеса, вул. Сортувальна, 1-а, буд.38д, що перебуває у повному господарському віданні Одеської залізниці, належить до власності держави Україна, як правонаступника СРСР.
Враховуючи вищенаведені приписи діючого законодавства, а також положення статуту Одеської залізниці суд доходить висновку, що з метою реалізації покладених законом завдань щодо збереження та ефективного використання державного майна, суб’єктом спірних правовідносин, предметом яких є питання оформлення правовстановлюючих документів на нерухоме майно, є Міністерство транспорту та зв’язку України.
Відповідно до ст.15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно ст.16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.
Статтею 328 Цивільного кодексу України встановлено, що право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ст.392 Цивільного кодексу України власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Згідно ст.133 Господарського кодексу України основу правового режиму майна суб’єктів господарювання, на якій базується їх господарська діяльність, становлять право власності та інші речові права - право господарського відання, право оперативного управління. Держава забезпечує рівний захист майнових прав усіх суб’єктів господарювання.
Відповідно до ст.136 Господарського кодексу України право господарського відання є речовим правом суб’єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами. Щодо захисту права господарського відання застосовуються положення закону, встановлені для захисту права власності.
Відповідно до ст.20 Господарського кодексу України кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються, у тому числі шляхом: визнання наявності або відсутності прав.
Згідно ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Статтею 32 Господарського процесуального кодексу України визначено, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно зі ст.43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
З врахуванням наведеного, невизнання відповідачем права власності на спірне нерухоме майно за позивачем з невиданням свідоцтва про право власності позовна вимога позивача щодо визнання за державою Україна в особі Міністерства транспорту та зв’язку України права державної власності на об’єкт нерухомого майна –будівлю стрілочного посту, загальною площею 9,2кв.м, розташованого за адресою: м.Одеса, вул. Сортувальна, 1-а, буд.38д, що перебуває у господарському віданні Одеської залізниці (інвентарний №010101), є обґрунтованою та доведеною, у зв’язку з чим підлягає судом задоволенню в повній мірі.
Керуючись ст.ст. 32, 33, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати за державою Україна в особі Міністерства транспорту та зв’язку України (01135, м.Київ, пр-т Перемоги, 14; код ЄДРПОУ 00017584) право державної власності на об’єкт нерухомого майна - будівлю стрілочного посту, загальною площею 9,2кв.м (інвентарний №010101), що перебуває у повному господарському віданні Одеської залізниці та знаходиться за адресою: м.Одеса, вул. Сортувальна, 1-а, буд.38д.
Рішення господарського суду Одеської області набирає чинності у порядку ст.85 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя
Повний текст рішення складено 20.09.2010р.