Рішення № 11549175, 17.09.2010, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
17.09.2010
Номер справи
11/48-10-2117
Номер документу
11549175
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"17" вересня 2010 р.Справа № 11/48-10-2117 За позовом: Чорноморського транспортного прокурора; в інтересах держави в особі, якою є Міністерство транспорту та зв'язку України;

До відповідачів: 1) Державна судноплавна компанія "Чорноморське морське пароплавство"; 2) Товариство з обмеженою відповідальністю "ТРАНС ОЙЛ ЛОГІСТИК"; 3) Компанія "Castrol Marine Oil GmbH" ("Кастрол Маріне Ойл ГМБХ"), в особі, якою є Представництво "Кастрол Маріне Ойл ГмбХ";

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Позивача: Одеська міська рада;

про визнання недійсним інвестиційного договору.

Головуючий суддя - Власова С.Г.

Суддя Цісельський О.В.

Суддя Меденцев П.А.

Представники:

Від прокуратури: Соломко О.Б. (за посвідченням);

Від позивача: Щелкунов О.М. (за довіреністю);

Від відповідача 1: не з'явився;

Від відповідача 2: не з'явився;

Від відповідача 3: не з'явився;

Від третьої особи: Асташенкова О.І., Шелудченко Д.В. (за довіреністю);

В засіданні приймали участь:

Від прокуратури: Соломко О.Б. (за посвідченням);

Від позивача: Щелкунов О.М. (за довіреністю);

Від відповідача 1: не з'явився;

Від відповідача 2: не з'явився;

Від відповідача 3: не з'явився;

Від третьої особи: Шелудченко Д.В. (за довіреністю);

СУТЬ СПОРУ: 02.06.2010 р. за вх. № 4408 Чорноморський транспортний прокурор в інтересах держави в особі Міністерства транспорту та зв'язку України (далі –Позивач) звернувся до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до 1) Державної судноплавної компанії "Чорноморське морське пароплавство", 2) Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРАНС ОЙЛ ЛОГІСТИК, 3) Компанії "Castrol Marine Oil GmbH" ("Кастрол Маріне Ойл ГМБХ"), в особі Представництва "Кастрол Маріне Ойл ГмбХ" про визнання інвестиційного договору № 3 від 08.12.2008 р., укладеного між Державною судноплавною компанією "Чорноморське морське пароплавство", Товариством з обмеженою відповідальністю "ТРАНС ОЙЛ ЛОГІСТИК та Компанією "Castrol Marine Oil GmbH" –недійсним.

Прокурор на позовних вимогах наполягає.

Позивач позовні вимоги підтримав, 16.07.2010 р. за вх. № 18222 надав письмові пояснення по справі.

Відповідач (ДСК "ЧМП") 05.07.2010 р. надав пояснення до позову, в яких проти задоволення позову не заперечував.

Відповідач (Компанія "Castrol Marine Oil GmbH") 09.08.2010 р. за вх. № 20580 надав заяву в якій просить суд задовольнити позовні вимоги.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд встановив наступне:

ДСК "Чорноморське морське пароплавство" є державним комерційним підприємством, майно якого відповідно до ст. ст. 73, 74 Господарського кодексу України перебуває у державній власності та закріплене за ним на праві повного господарського відання.

Орган управління майном - Міністерство транспорту та зв'язку України.

До державного майна у сфері господарювання належать цілісні майнові комплекси державних підприємств або їх структурних підрозділів, нерухоме майно, інше окреме індивідуально визначене майно державних підприємств (п.1 ст.141 ГК України).

Відповідно до ст.326 ЦК України у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, які належать державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади.

Орган управління державним майном, закріпленим за ДСК "ЧМП" є Міністерство транспорту та зв'язку України, яке згідно з Указом Президента України № 1573/99 від 15.12.1999 р. "Про систему державних органів виконавчої влади", ст. 4 Закону України "Про транспорт", Положення про Міністерство транспорту та зв'язку України, затвердженого Постановою КМУ від 06.06.06 р. № 789 є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань реалізації державної політики в галузі транспорту.

Відповідно до покладених на Мінтрансзв'язку України завдань, останнє здійснює державне управління в галузі транспорту та згідно положень ст.ст. 73, 136 ГК України є представником власника і виконує його функції щодо контролю за використанням, збереженням та ефективним використанням державного майна, закріпленого за ДСК "ЧМП".

08.12.2008 між ДСК "Чорноморське морське пароплавство" (ДСК "ЧМП", Боржник), Компанією "Кастрол Маріне Ойл ГмбХ" (Кредитор) та ТОВ "ТРАНС ОЙЛ ЛОГІСТИК" (Інвестор) укладений інвестиційний договір № 3.

Відповідно до умов вказаного договору, ТОВ "ТРАНС ОЙЛ ЛОГІСТИК" приймає на себе зобов'язання погашення заборгованості ДСК "ЧМП" перед Компанією "Кастрол Маріне Ойл ГмбХ" у розмірі 7 576 160,42 грн. шляхом переведення боргу від ДСК "ЧМП” на себе.

У зв'язку з прийняттям на себе заборгованості Боржника перед Кредитором, Інвестор отримує у власність наступне майно Боржника:

-          складський комплекс № 1, розташований за адресою: м. Одеса, вул. Наливна, 2а загальною площею 16 225 кв. м., на земельній ділянці загальною площею 2, 78 га, вартість якого складає 2 133 723, 65 грн.; -          нежилі будівлі, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Приморська, 3 загальною площею 2799 кв. м., вартість якого складає 1 259 704, 93 грн.; -          нежилі будівлі, розташовані на земельній ділянці площею 4880 кв.м., площею під забудовами - 2938 кв.м., під двором 1942 кв.м., розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Жуковського,11 /Польська, 20, вартість якого складає 4 138 731, 84 грн. -          нежитлова будівля загальною площею 2559, 7 кв. м, розташована за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с. Калинівка, цілісний майновий комплекс № 1. Ухвалою господарського суду Одеської області від 24.02.2006 р. по справі № 4-5-32-24-2/136-03-5080 про визнання ДСК "Чорноморське морське пароплавство" банкрутом введено процедуру санації. Ухвалою господарського суду Одеської області від 19.08.2008 р. по вказаній справі затверджений план санації ДСК "ЧМП" погоджений Міністерством транспорту та зв'язку України та схвалений комітетом кредиторів на засіданні 18.08.2006 р. Керуючим санацією призначений арбітражний керуючий Шнякін В.О. Прокурор вказує, що договір № 3 від 08.12.2008 укладений з порушенням вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", обґрунтовуючи наступним. Заходами щодо відновлення платоспроможності боржника, які містять план санації відповідно до п. 2 ст. 18 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", в тому числі можуть бути, продаж частини майна боржника; зобов'язання інвестора про погашення боргу (частини боргу) боржника, зокрема шляхом переведення на нього боргу (частини боргу), та його відповідальність за невиконання взятих на себе зобов'язань; продаж майна боржника як цілісного майнового комплексу (для недержавних підприємств). У разі наявності інвесторів план санації розробляється та погоджується за участю інвесторів. План санації може містити умови про обмін вимог кредиторів на активи боржника та (або) його корпоративні права.

Продаж частини майна, як один із заходів санації, що має на меті відновлення платоспроможності боржника та задоволення вимог кредиторів, здійснюється на відкритих торгах після проведення керуючим санацією інвентаризації та оцінки майна (п. 1 ст. 20 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом").

Згідно п.п. 2, 3 ст. 20 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" продаж частини майна боржника-державного підприємства в процедурі санації проводиться відповідно до законодавчих актів з питань приватизації з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом. Початкова вартість майна боржника, що виставляється на торги, визначається відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні", інших нормативно-правових актів.

Як зазначає Прокурор, головні умови, відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" полягають в тому, що всі дії керуючого санацією повинні бути регламентовані в плані санації, схваленому кредиторами, погодженому з органом, уповноваженим управляти державним майном, затвердженому господарським судом.

Згідно затвердженого господарським судом Одеської області плану санації ДСК "ЧМП", який також 17.08.2006 р. погоджений з Мінтрансзв'язком України, а 18.08.2006 р. - з Комітетом кредиторів ДСК "ЧМП" умови участі інвесторів, в тому числі ТОВ "ТРАНС ОЙЛ ЛОГІСТИК", зобов'язання інвестора про погашення боргу (частини боргу) боржника, зокрема шляхом переведення на нього боргу (частини боргу), та його відповідальність за невиконання взятих на себе зобов'язань, можливість обміну вимог кредиторів на активи ДСК "ЧМП" вказаним планом не передбачена, а відповідно до п. 5 вказаного плану відчуження майна від ДСК "ЧМП" може провадитися тільки шляхом відкритих торгів та за додатковим погодженням Міністерства транспорту та зв'язку України.

Досліджуючи матеріали справи, аналізуючи норми чинного законодавства, що стосується суті спору, суд дійшов наступних висновків.

Інвестиційний договір № 3 від 08.12.2008 р., умовами якого передбачено переведення боргу ДСК "ЧМП" на ТОВ "ТРАНС ОЙЛ ЛОГІСТИК" та отримання останнім у власність нерухомого майна, яке є державною власністю, без проведення його незалежної оцінки, суперечить законодавству України та плану санації.

Договір № 3 від 08.12.2008 р. не є договором інвестиційним, оскільки згідно ст. 1 Закону України "Про інвестиційну діяльність" інвестиціями є всі види майнових та інтелектуальних цінностей, що вкладаються в об'єкти підприємницької та інших видів діяльності, в результаті якої створюється прибуток (дохід), або досягається соціальний ефект. Так з договору № 3 від 08.12.2008р. вбачається, що "Інвестор” (ТОВ "ТРАНС ОЙЛ ЛОГІСТИК") не мав наміру вкладати свої гроші в діяльність пароплавства та надбати прибуток з діяльності ДСК "ЧМП", оскільки основною ціллю Інвестора за інвестиційним договором № 3 є придбання у власність нерухомого майна ДСК "ЧМП" та відчуження його від пароплавства, для самостійного використання для отримання власного доходу. Окрім того, вказаний договір має ознаки договору переведення боргу.

В п.1.1 інвестиційного договору № 3 від 08.12.2008р. вказано, що Інвестор (ТОВ "ТРАНС ОЙЛ ЛОГІСТИК") приймає на себе зобов'язання погасити заборгованість Боржника (ДСК "ЧМП") перед Кредитором (Компанія "Кастрол Маріне Ойл ГмбХ") в сумі 7 576 160,42 грн., шляхом переведення боргу від Боржника (ДСК "ЧМП") на себе.

Фактично в даному договорі відбулася заміна боржника, а це означає, що предметом даного договору є переведення боргу, що передбачено ст.520 ЦК України. Але при заміні Боржника істотною умовою такого договору є те, що зобов'язання залишається незмінним і новому боржнику переходять вимоги старого кредитора в об'ємі та на умовах, діючих на момент заміни Боржника, а це означає, що оскільки ДСК "ЧМП" мала перед Компанією "Кастрол Маріне Ойл ГмбХ" грошову заборгованість, то новому Боржнику (товариству "ТРАНС ОЙЛ ЛОГІСТИК") міг перейти тільки обов'язок сплати Кредитору за вказаним "інвестиційним договором" вказану заборгованість. Переведення від ДСК "ЧМП" на ТОВ "ТРАНС ОЙЛ ЛОГІСТИК" грошового боргу не впливає на правовий стан майна ДСК "ЧМП" і не тягне за собою права нового Боржника на отримання від ДСК "ЧМП" його нерухомого майна в рахунок прийнятого на себе боргу, тим більше, що грошова заборгованість не була забезпечена правом виконання зобов'язання (вказане в договорі № 3 нерухоме майно ДСК "ЧМП" не було арештоване Компанією "Кастрол Маріне Ойл ГмбХ", не знаходиться у нього під заставою тощо).

Чинне законодавство передбачає можливість переведення боргу тільки тоді, коли це не суперечить закону або договору (тобто договору, сторонами якого мали бути тільки ДСК "ЧМП" та ТОВ "Транс Ойл Логістик").

Договір № 3 від 08.12.2008 р. також має ознаки договору купівлі-продажу нерухомого майна державного підприємства.

Договір купівлі-продажу, як правило, має одноразовий характер та укладається переважно на те майно, яке є в наявності та підготовлено для відчуження. При цьому покупець повинен сплатити вартість майна.

Ознаки, які властиві договору купівлі-продажу, також є і в договорі № 3 від 08.12.2008 р.:

- за сплату Компанії "Кастрол Маріне Ойл ГмбХ" 7 576 160,42 грн. ТОВ "ТРАНС ОЙЛ ЛОГІСТИК" набуває право власності на об'єкти нерухомого майна ДСК "ЧМП" і тим самим звільняє Чорноморське пароплавство від боргу (тобто купує нерухомість ДСК "ЧМП" на суму боргу);

- за умовами договору № 3 від 08.12.2008 р. нерухоме майно переходить у власність ТОВ "ТРАНС ОЙЛ ЛОГІСТИК" (тобто є ознака безповоротного відчуження майна) - п. 1.2,1.3 Договору;

- згідно п.4.1. договору № 3 від 08.12.2008 р. договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання (тобто з моменту досягнення сторонами згоди за усіма суттєвими умовами договору) тощо.

Таким чином, за своєю суттю інвестиційний договір № 3 є фактично договором купівлі-продажу нерухомого майна ДСК "ЧМП". Продаж нерухомого майна державного підприємства, що знаходиться в стадії санації, повинен проводитися на прилюдних торгах (ч. 3 ст.17, ч.1 ст.20 Закону "Про відновлення платоспроможності боржника").

З матеріалів справи вбачається ,що фактично сторони мали намір на купівлю-продаж нерухомого майна ДСК "ЧМП" тому інвестиційний договір № 4 є угодою, яку вчинено з ціллю приховати іншу угоду (тобто удавана угода), що на підставі ст.235 ЦК свідчить про те, що цей договір є недійсним.

Згідно ст. 235 ЦК України удаваним є правочин, який вчинено сторонами для приховування іншого правочину, який вони насправді вчинили. Якщо буде встановлено, що правочин був вчинений сторонами для приховування іншого правочину, який вони насправді вчинили, відносини сторін регулюються правилами щодо правочину, який сторони насправді вчинили.

Частинами. 1, 2, 5 ст. 203 ЦК України встановлює, що зміст правочину не може суперечити цьому кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним. Недодержання в момент вчинення правочину вказаних вимог є підставою недійсності правочин (ст. 215 ЦК України).Відповідно до ст. 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.

Нікчемний правочин, або правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення (ст. 236 ЦК України). Виконання господарського зобов'язання, визнаного судом недійсним повністю або в частині, припиняється повністю або в частині з дня набрання рішенням суду законної сили як таке, що вважається недійсним з моменту його виникнення, (п. 3 ст. 207 ГК України).

Враховуючи вищевикладене, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Витрати по сплаті державного мита та інформаційно-технічного забезпечення судового процесу віднести за рахунок Відповідачів, згідно ст. ст. 44, 49 ГПК України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги у справі задовольнити.

2. Визнати інвестиційний договір № 3 від 08.12.2008 р., укладений між Державною судноплавною компанією "Чорноморське морське пароплавство" (65026, м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 1, код 01125614), Товариством з обмеженою відповідальністю "ТРАНС ОЙЛ ЛОГІСТИК" (65026, м. Одеса, вул. Сегедська, 16, оф. 80, код 35565338) та компанією "Castrol Marine Oil GmbH" ("Кастрол Маріне Ойл Гмбх" (Німеччина, 22761, м. Гамбург, Макс-Борн-Штрассе,2, реєстраційний номер у Торговому Реєстрі Окружного Суду Гамбургу HRB 43897) представництво - 65009, вул. Сегедська, 16, оф. 80) - недійсним.

3. Стягнути з Державної судноплавної компанії "Чорноморське морське пароплавство" (65026, м. Одеса вул. Ланжеронівська, 1, код 00125614):

- до Державного бюджету України (п/р 31114095700008 в ГУДКУ у Одеській області, банк одержувача ГУДКУ у Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 23213460) 28,34 грн. держмита;

- до Державного бюджету України (п/р 31213264700008 в ГУДКУ у Одеській області, банк одержувача ГУДКУ у Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 23213460, КБК 22050000, символ звітності банку 264) - витрати на ІТЗ судового процесу в сумі 78,67 грн.

4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРАНС ОЙЛ ЛОГІСТИК" (65026, м. Одеса, вул. Сегедська, 16, оф. 80, код 35565338):

- до Державного бюджету України (п/р 31114095700008 в ГУДКУ у Одеській області, банк одержувача ГУДКУ у Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 23213460) 28,34 грн. держмита;

- до Державного бюджету України (п/р 31213264700008 в ГУДКУ у Одеській області, банк одержувача ГУДКУ у Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 23213460, КБК 22050000, символ звітності банку 264) - витрати на ІТЗ судового процесу в сумі 78,67 грн.

5. Стягнути з компанією "Castrol Marine Oil GmbH" ("Кастрол Маріне Ойл Гмбх" (Німеччина, 22761, м. Гамбург, Макс-Борн-Штрассе, 2, Реєстраційний номер у Торговому Реєстрі Окружного Суду Гамбургу HRB 43897) представництво - 65009, вул. Сегедська, 16, оф. 80):

- до Державного бюджету України (п/р 31114095700008 в ГУДКУ у Одеській області, банк одержувача ГУДКУ у Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 23213460) 28,34 грн. держмита;

- до Державного бюджету України (п/р 31213264700008 в ГУДКУ у Одеській області, банк одержувача ГУДКУ у Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 23213460, КБК 22050000, символ звітності банку 264) - витрати на ІТЗ судового процесу в сумі 78,67 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення підписано в порядку ст. 85 ГПК України 21.09.2010 р.

Головуючий суддя Власова С.Г.

Суддя Цісельський О.В.

Суддя Меденцев П.А.