Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 626/2158/23
Провадження № 2/626/434/2023
РІШЕННЯ
Іменем України
22.11.2023 року м. Красноград Красноградський районний суд Харківської області
у складі: головуючого судді Рибальченко І.Г.
за участю секретаря Скачко Т.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, цивільну справу за позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної сиситеми "Харківгаз" до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу,
вСтановив:
АТ "Харківгаз" звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в сумі 37368,01 грн., вартості робіт, пов`язаних з демонтажем, траспортуванням та проведенням експертизи лічильника газу в сумі 5495,40 грн та сплаченого судового збору в сумі 2684,00 грн.
В обґрунтування позову представник позивача посилається на те, що АТ "Харківгаз" надає ОСОБА_1 послуги з розподілу природного газу за адресою: АДРЕСА_1 . На ім`я відповідача за вказаною адресою відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 .
Фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування) з АТ "Харківгаз"є підписана заява-приєднання до умов договору природного газу (для побутового споживача) від 29.10.2016 року.
Враховуючи зазначене, відповідач фактично користувався послугами з розподілу газопостачання, вчиняв дії щодо акцептування Типового договору з розподілу природного газу визнаючи таким чином наявність правовідносин, а відтак взаємних прав та обов`язків, що з них випливають, що свідчить про прийняття ним (акцептування) умов договору про надання послуг з розподілу природного газу з АТ "Харківгаз"на умовах Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2498.
Згідно Акта про порушення №КН 004310 від 17.08.2022 року співробітниками АТ "Харківгаз"при проведенні огляду лічильника природного газу типу Сallus 2000 G-4, заводський номер U01261823, на території домоволодіння відповідача за адресою: АДРЕСА_1 , було виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу), яке унеможливлювало виявлення дефекту лічильника шляхом зовнішнього огляду, а саме підозра на підрив скла суматора.
Щодо виявленого вищезазначеного порушення згідно наведених норм було складено акт про порушення №КН 004310 від 17.08.2022 року, а також Акт про виявленні порушення №КН 004310 від 17.08.2022 року.
Згідно Акта (протокол) щодо направлення ЗВТ та /або пломби на експертизу №КН 004310 від 17.08.2022 року, лічильник газу було запаковано з опломбуванням та відправлено в лабораторію АТ "Харківгаз"для проведення експертизи.
Згідно Акта експертизи лічильника газу № 467 від 22.02.2023 року за результатами проведеної експертизи «лічильника природного газу типу Сallus 2000 G-4, заводський номер U01261823, зроблено висновок: «Несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника, що призводить до викривлення даних обліку природного газу».
Згідно вказаного акта під час проведення експертизи, зокрема, встановлено: 1) відносно цілісності заводської пломби та повірчого тавра: - «Ціла» 2) відносно цілісності відлікового механізму: - «Сквозний отвір між склом та корпусом відлікового механізму. Існує доступ до відлікового механізму» 3) відносно механічних пошкоджень та іншого: - «Інші пошкодження відсутні».
Також, відносно зазначеного лічильника ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ» відповідно до Порядку проведення повірки була видана Довідка про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 39-1-3/6446 від 22.02.2023 року (копія додається), в якій зазначено, що «ЗВТ не відповідає вимогам п.п.6.4 Р50-071-98 «ЛІЧИЛЬНИКИ ГАЗУ ПОБУТОВІ. Методи та засоби повірки».
Підстава для визнання ЗВТ непридатним: «наявні ознаки пошкодження відлікового пристрою, що можуть перешкоджти роботі лічильника або впливати на його функціонування».
27.03.2023 року на засіданні комісії Красноградського відділення АТ "Харківгаз" з розгляду актів про порушення та проведенні перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу у разі виявлення порушень вимог Кодексу газорозподільних систем (далі - Комісія з розгляду актів про порушення), на якому не була присутня Відповідач було прийнято рішення: Акт про порушення №КН 004310 від 17.08.2022 року задовольнити повністю та провести донарахування об`ємів природного газу за цінами закупівлі природного газу АТ "Харківгаз" за період з 28.06.2022 по 16.08.2022року в обсязі 395,22 м3 вартістю 37368,01 грн, про що складено протокол засідання комісії та акт-розрахунок від 27.03.2023 року.
Також, 27.03.2023 року на засіданні Комісії з розгляду актів про порушення, комісією прийнято рішення: провести розрахунок вартості робіт, пов`язаних з демонтажем, транспортуванням та проведенням експертизи лічильника газу в сумі 5459,40 грн, які сплати споживачу.
Рішення комісії про задоволення Акта про порушення №КН 004310 від 17.08.2022 року прийнято 27.03.2023 року та Акт розрахунок-необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу та його вартості складено 27.03.2023 року.
Таким чином, вартість об`єму необлікованого (донарахованого) природного газу в сумі 37368,01 грн донарахований за період до 17.08.2022 року (за період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення ( серпень 2022 року)), і має бути компенсована відповідачем Оператору ГРМ - АТ "Харківгаз".
Протокол засідання комісії від 27.03.2023 року та Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) природного газу від 27.03.2023 року на суму 37368,01 грн, копію Акта експертизи лічильника газу, копію довідки про непридатність лічильника газу, розрахунок витрат проведення експертизи лічильника природного газу суму 5495,40 грн та претензію щодо оплати витрат по експертизі на суму 5495,40 грн, Рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) природного газу в сумі 37368,01 грн та Рахунок на оплату витрат по експертизи в сумі 5495,40 грн. було направлено Відповідачу на його адресу поштою разом з Вимогою №500 від 04.04.2023 року..
На даний час вартість обсягу необлікованого (донарахованого) природного газу в розмірі 37368,01 грн та вартість робіт, пов`язаних з демонтажем, транспортуванням та проведенням експертизи лічильника газу в сумі 5495,40 грн. відповідачем не оплачено.
Від представника позивача до суду надійшла письмова заява, відповідно до якої позов підтримала, просила розглянути справу без її участі та проти винесення заочного рішення не заперечує.
ОСОБА_1 в судове засідання не прибула, направила до суду заяву, в якій позовні вимоги визнала, слухання справи просила проводити без неї.
Враховуючи те, що учасники справи належним чином повідомлені про день та час розгляду справи, суд вважає за можливе відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України розглянути справу у відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів, не здійснюючи фіксування судового процесу.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно частини 1, 3 статті 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
За положенням частини 1 статті 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до ч.1 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст.82 ЦПК України, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.
Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судом встановлено, що АТ "Харківгаз" надає ОСОБА_1 послуги з розподілу природного газу за адресою: АДРЕСА_1 . На ім`я відповідача за вказаною адресою відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 .
Фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування) з АТ "Харківгаз"є підписана заява-приєднання до умов договору природного газу (для побутового споживача) від 29.10.2016 року.
Враховуючи зазначене, відповідач фактично користувався послугами з розподілу газопостачання, вчиняв дії щодо акцептування Типового договору з розподілу природного газу визнаючи таким чином наявність правовідносин, а відтак взаємних прав та обов`язків, що з них випливають, що свідчить про прийняття ним (акцептування) умов договору про надання послуг з розподілу природного газу з АТ "Харківгаз"на умовах Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2498.
Згідно Акта про порушення №КН 004310 від 17.08.2022 року співробітниками АТ "Харківгаз"при проведенні огляду лічильника природного газу типу Сallus 2000 G-4, заводський номер U01261823, на території домоволодіння відповідача за адресою: АДРЕСА_1 , було виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу), яке унеможливлювало виявлення дефекту лічильника шляхом зовнішнього огляду, а саме підозра на підрив скла суматора.
Щодо виявленого вищезазначеного порушення згідно наведених норм було складено акт про порушення №КН 004310 від 17.08.2022 року, а також Акт про виявленні порушення №КН 004310 від 17.08.2022 року.
Згідно Акта (протокол) щодо направлення ЗВТ та /або пломби на експертизу №КН 004310 від 17.08.2022 року, лічильник газу було запаковано з опломбуванням та відправлено в лабораторію АТ "Харківгаз"для проведення експертизи.
Згідно Акта експертизи лічильника газу № 467 від 22.02.2023 року за результатами проведеної експертизи «лічильника природного газу типу Сallus 2000 G-4, заводський номер U01261823, зроблено висновок: «Несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника, що призводить до викривлення даних обліку природного газу».
Згідно вказаного акта під час проведення експертизи, зокрема, встановлено: 1) відносно цілісності заводської пломби та повірчого тавра: - «Ціла» 2) відносно цілісності відлікового механізму: - «Сквозний отвір між склом та корпусом відлікового механізму. Існує доступ до відлікового механізму» 3) відносно механічних пошкоджень та іншого: - «Інші пошкодження відсутні».
Також, відносно зазначеного лічильника ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ» відповідно до Порядку проведення повірки була видана Довідка про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 39-1-3/6446 від 22.02.2023 року (копія додається), в якій зазначено, що «ЗВТ не відповідає вимогам п.п.6.4 Р50-071-98 «ЛІЧИЛЬНИКИ ГАЗУ ПОБУТОВІ. Методи та засоби повірки».
Підстава для визнання ЗВТ непридатним: «наявні ознаки пошкодження відлікового пристрою, що можуть перешкоджти роботі лічильника або впливати на його функціонування».
27.03.2023 року на засіданні комісії Красноградського відділення АТ "Харківгаз" з розгляду актів про порушення та проведенні перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу у разі виявлення порушень вимог Кодексу газорозподільних систем (далі - Комісія з розгляду актів про порушення), на якому не була присутня Відповідач було прийнято рішення: Акт про порушення №КН 004310 від 17.08.2022 року задовольнити повністю та провести донарахування об`ємів природного газу за цінами закупівлі природного газу АТ "Харківгаз" за період з 28.06.2022 по 16.08.2022року в обсязі 395,22 м3 вартістю 3737368,01 грн, про що складено протокол засідання комісії та акт-розрахунок від 27.03.2023 року.
Також, 27.03.2023 року на засіданні Комісії з розгляду актів про порушення, комісією прийнято рішення: провести розрахунок вартості робіт, пов`язаних з демонтажем, транспортуванням та проведенням експертизи лічильника газу в сумі 5459,40 грн, які сплати споживачу.
Рішення комісії про задоволення Акта про порушення №КН 004310 від 17.08.2022 року прийнято 27.03.2023 року та Акт розрахунок-необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу та його вартості складено 27.03.2023 року.
Таким чином, вартість об`єму необлікованого (донарахованого) природного газу в сумі 37368,01 грн донарахований за період до 17.08.2022 року (за період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення ( серпень 2022 року)), і має бути компенсована відповідачем Оператору ГРМ - АТ "Харківгаз".
Протокол засідання комісії від 27.03.2023 року та Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) природного газу від 27.03.2023 року на суму 37368,01 грн, копію Акта експертизи лічильника газу, копію довідки про непридатність лічильника газу, розрахунок витрат проведення експертизи лічильника природного газу суму 5495,40 грн та претензію щодо оплати витрат по експертизі на суму 5495,40 грн, Рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) природного газу в сумі 37368,01 грн та Рахунок на оплату витрат по експертизи в сумі 5495,40 грн. було направлено Відповідачу на його адресу поштою разом з Вимогою №500 від 04.04.2023 року.
На даний час вартість обсягу необлікованого (донарахованого) природного газу в розмірі 37368,01 грн та вартість робіт, пов`язаних з демонтажем, транспортуванням та проведенням експертизи лічильника газу в сумі 5495,40 грн. Відповідачем не оплачено.
Відповідно до першого речення п. 7 глави 8 розділу X Кодексу ГРМ, до демонтажу лічильника газу на періодичну повірку або до/під час його періодичної повірки на місці встановлення Оператор ГРМ має право проводити контрольний огляд вузла обліку та/або його перевірку в порядку, визначеному главою 9 цього розділу, а також ініціювати проведення експертизи або експертної чи позачергової повірки лічильника газу в порядку, визначеному главою 10 або 11 цього розділу.
Главою 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ передбачено, що (п.2):
*У разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення
Експертиза лічильника газу комісією проводилась керуючись гл.10 Розділу Х Кодексу ГРМ та відповідно до Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженого наказом Мінпаливенерго від 27.12.2005 року №619 (далі за текстом - Положення).
Пунктом 8 глави 10 Розділу Х Кодексу ГРМ визначено, що результати огляду фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем (суміжним суб`єктом ринку природного газу) або його уповноваженою особою. Якщо споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) або його уповноважена особа чи член комісії мають окрему думку з приводу експертизи, вона має бути відображена в акті експертизи. У разі відмови від підпису будь-кого з членів комісії або споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) чи уповноваженої ним особи в акті експертизи про це робиться відповідний запис.
Пунктом 11 глави 10 розділу Х Кодексу передбачено, що відповідно до висновків комісії, зазначених в акті експертизи, проводяться відповідні подальші заходи, передбачені Кодексом.
Главою 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ передбачено, що (п.8, п.11):
*Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо нього відповідне рішення.
*За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
- При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
Відповідно до пункту 1 глави 1 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем норми цього розділу щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу споживачу, у тому числі побутовому споживачу, який уклав з Оператором ГРМ договір розподілу природного газу, а також несанкціонованому споживачу, який знаходиться на території ліцензованій діяльності Оператора ГРМ, застосовуються за наявності акта про порушення, складеного Оператором ГРМ відповідно до вимог цього розділу. Випадки, які потребують перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу споживачу, що має договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, без наявності акта про порушення, визначені в розділах ІХ-Х цього Кодексу. При виявленні порушень по ГДП, ВБГ чи суміжному Оператору ГРМ, об`єкт якого підключений до ГРМ, дії та принципи щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу зазначеним суб`єктам аналогічні діям та принципам, визначеним цим розділом до споживача та несанкціонованого споживача.
Згідно з підпунктом 3 пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, зокрема, належить: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Згідно вимог абзацу першого та другого пункту 1 глави 3 Розділу XІ Кодексу ГРМ: у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення. Якщо несанкціонований газопровід проведений шляхом прихованих заходів або фізичною особою, яка є несанкціонованим споживачем, початок періоду, за який визначається об`єм не облікованого природного газу, визначається з дня набуття споживачем (фізичною особою) права власності/користування на житлові (підсобні) приміщення, але не більше двох років, що передували дню виявлення порушення.
Відповідно до п.8 глави 9 Розділу Х Кодексу ГРМ, якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов`язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов`язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати, пов`язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).
Таким чином, є всі підстави, для задоволення позовних вимог позивача, оскільки будь-яких заперечень відповідач не надав. Відповідно до ст. 141 ЦПК України стягнення з відповідача на користь позивача підлягають судові витрати.
Керуючись ст.ст.2, 13, 76- 82,141 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної сиситеми "Харківгаз" задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної сиситеми "Харківгаз" (код 03359500, вул. Безлюдівська, буд. 1, м. Харків) вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в сумі 37368 (тридцять сім тисяч триста шістдесят вісім) гривень 01 коп., вартість робіт, пов`язаних з демонтажем, траспортуванням та проведенням експертизи лічильника газу в сумі 5495 (п`ять тисяч чотириста дев`яносто п`ять) гривень 40 коп, а всього - 42863 (сорок дві тисячі вісімсот шістдесят три) гривні 41 коп. на рахунок НОМЕР_3 в "ПАТ "Державний Ощадний Банк України" м.Харків, МФО 351823, код ЄДРПОУ 03359500).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної сиситеми "Харківгаз" (код 03359500, вул. Безлюдівська, буд. 1, м. Харків) сплачений з пред`явлення позовусудовий збір в сумі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) гривні 00 коп. на рахунок НОМЕР_4 в АБ «Клірінговий дім» м. Київ, МФО 300647, код ЄДРПОУ 03359500).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення в Харківський апеляційний суд.
Суддя