Постанова № 11545785, 30.09.2010, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.09.2010
Номер справи
13378/09/2170
Номер документу
11545785
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" вересня 2010 р. Справа № 2-а-13378/09/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бездрабка О.І.,

при секретарі - Кусик Г.С.,

за участю:

приватного підприємця - ОСОБА_1,

представника Регіонального управління Департаменту САТ ДПА України в Херсонській області - Радіонової Н.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом приватного підприємця ОСОБА_1 до Регіонального управління Департаменту САТ ДПА України в Херсонській області про визнання недійсним та скасування рішення та за позовом Регіонального управління Департаменту САТ ДПА України в Херсонській області до приватного підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних санкцій,

встановив:

Приватний підприємець ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Регіонального управління Департаменту САТ ДПА України в Херсонській області, в якому просить скасувати рішення про застосування фінансових санкцій від 26.08.2009 р. № 210373-2121-32.

Регіональне управління Департаменту САТ ДПА України в Херсонській області звернулося до суду з позовом до приватного підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних санкцій в сумі 1700 грн., нарахованих згідно рішення від 26.08.2009 р. № 210373-2121-32 на підставі акту перевірки від 11.08.2009 р. № 210345.

Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 21.05.2010 р. вищезазначені справи обєднані в одне провадження для спільного розгляду.

ОСОБА_1 обґрунтовує позов тим, що дії по проведенню перевірки та рішення про застосування до неї фінансових санкцій є неправомірними та такими, що не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства. Перевірка здійснена без її присутності, перевіряючими детально не досліджено факт продажу слабоалкогольних напоїв у кіоску, оскільки насправді їх було продано у кафе "Юла", який знаходиться поруч. Продавець кіоску взяла пляшку слабоалкогольного напою в кафе "Юла" та віддала покупцеві, а отримані гроші за пляшку віддала бармену кафе.

Позов Регіонального управління Департаменту САТ ДПА України в Херсонській області ґрунтується на порушенні ПП ОСОБА_1 вимог чинного законодавства при здійснені нею підприємницької діяльності, що було виявлено під час проведення перевірки та зафіксовано в акті перевірки. На підставі акту, що був складений за результатами проведеної перевірки, прийнято рішення про застосування до ПП ОСОБА_1 фінансових санкцій в розмірі 1700 грн.

У судовому засіданні ОСОБА_1 просила скасувати рішення про застосування фінансових санкцій від 26.08.2009 р. № 21037302121-32, оскільки вона не здійснює торгівлю алкогольними напоями. Продавець на прохання покупця придбала плаяшку "Кінг-Бридж" в сусідньому кафе "Юла" та відділа гроші бармену, тобто, відпустила не свій товар. Крім того, зазначила, що перевіряючі заповнювали направлення на перевірку під час перевірки, а тому не мали права її проводити.

Представник Регіонального управління САТ ДПА України в Херсонській області пояснила, що перевірка ПП ОСОБА_3 проводилась на підставі наказу та направлення на проведення перевірки. Перевірка проведена в присутності особи, що здійснювала продаж товарів, та приватного підприємця ОСОБА_1 За результатами перевірки складено акт від 11.08.2009 р., в якому зафіксовано продаж слабоалкогольного напою без наявності ліцензії. За вказане порушення ст.15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами" до ОСОБА_1 правомірно застосовано штрафну санкцію у розмірі 1700 грн. Просить стягнути штрафні санкції до державного бюджету.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що 11.08.2009 р. посадовими особами Регіонального управління Департаменту САТ ДПА України в Херсонській області Радіоновою Н.І. та Мигирич О.М. на підставі направлення № 128 від 10.08.2009 р. була проведена перевірка кіоску, який знаходиться за адресою: вул.Чорноморська, с.Більшовик, Голопристанський район, Херсонська область, що належить приватному підприємцю ОСОБА_1

За результатами перевірки складено акт № 210345 від 11.08.2009 р., в якому зафіксовано порушення вимог ст.15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а саме роздрібна торгівля алкогольними напоями без наявності ліцензії (в ході перевірки проведено із споживачем розрахункову операцію, якому продано пляшку слабоалкогольного напою "Кінг Бридж" за ціною 10 грн.).

За вказане порушення рішенням начальника регіонального управління № 210373-2121-32 від 26.08.2009 р. до ПП ОСОБА_1. застосовано фінансову санкцію у вигляді 1700 грн. штрафу.

Суд вважає такі дії Регіонального управління Департаменту САТ ДПА України в Херсонській області правомірними виходячи з наступного.

Статтею 19 Конституції України передбачається обов"язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закріплений конституційно принцип законності також міститься і в ст.13 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 р. № 509-ХІІ, згідно з якою, посадові особи органів державної податкової служби зобов"язані дотримуватися Конституції і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ та організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.

Повноваження органів державної податкової служби України визначені Законом України "Про державну податкову службу в Україні".

Відповідно до статті 1 цього Закону до системи органів державної податкової служби належать: Державна податкова адміністрація України, державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах (далі - органи державної податкової служби).

Згідно із пунктом 1 статті 8 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" на Державну податкову адміністрацію України покладено функцію безпосереднього виконання, а також організації роботи державних податкових адміністрацій та державних податкових інспекцій, пов'язаної із здійсненням контролю в тому числі і за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону.

Указом Президента України "Про посилення державного контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів" від 11.07.2001 р. № 510/2001 на Державну податкову адміністрацію України покладено функції із забезпечення реалізації державної політики у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, у зв"язку з чим Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про заходи щодо посилення державного контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та справлянням акцизного збору" від 07.08.2001 р. № 940, відповідно до якої у складі ДПА України утворено самостійний підрозділ - Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України та його регіональні управління.

Правовий статус Департаменту закріплений Положенням про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України, затвердженого наказом ДПА України від 10.02.2007 р. № 71 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 12.02.2007 р. за № 116/13383, відповідно до якого на регіональні управління Департаменту покладено виконання функцій, в тому числі: ліцензування діяльності суб"єктів господарювання з роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами; контролю за виробництвом та обігом алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Згідно з п.6.2 вказаного Положення регіональні управління є юридичними особами, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Державного казначейства України, печатку із зображенням Державного Герба України із своїм найменуванням та інші печатки, штампи, відповідні бланки, мають право в межах покладених на них завдань вчиняти правочини, набувати майнових та особистих немайнових прав, нести обов"язки, бути позивачами та відповідачами у суді.

Відповідно до п.1.2 Положення про регіональне управління Департаменту САТ ДПА України в Херсонській області, затвердженого директором Департаменту САТ ДПА України 10.02.2007 р. та зареєстрованого у виконавчому комітеті Херсонської міської ради 06.04.2007 р. за № 14991230000008233, регіональне управління підпорядковується Департаменту.

Положеннями постанови Кабінету Міністрів України № 1698 від 14.11.2000 р. "Про затвердження переліку органу ліцензування" Департамент САТ ДПА України та його регіональні управління визначені органами, що здійснюють ліцензування деяких видів діяльності, зокрема, роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами.

З системного аналізу вказаних правових норм слідує, що Регіональне управління Департаменту САТ ДПА України в Херсонській області має право видавати накази, приймати рішення про застосування фінансових санкцій.

Статтею 16 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 р. № 481 визначено, що контроль за дотриманням цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії. Тотбо, в даному випадку - Регіональне управління Департаменту САТ ДПА у Херсонській області.

Указом Президента України "Про деякі заходи по врегулюванню підприємницької діяльності" від 23.07.1998 р. № 817/98, органи виконавчої влади, уповноважені від імені держави здійснювати перевірку фінансово-господарської діяльності суб"єктів підприємницької діяльності (далі контролюючі органи), проводять планові та позапланові перевірки.

Згідно із визначенням, наведеним в п.7 ст.11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" позаплановими перевірками вважаються, крім іншого, перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а в інших випадках - за рішенням суду.

Відповідно до направлення на перевірку № 128 від 10.08.2009 р. посадовим особам Радіоновій Н.І., Мигирич О.М. доручалося проведення позапланової перевірки щодо дотримання ПП ОСОБА_1 вимог Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" та інших законодавчих актів, що регулюють обіг алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Таким чином, суд приходить до висновку про наявність у Регіонального управління Департаменту САТ ДПА України в Херсонській області повноважень для проведення перевірки кіоску за адресою: вул.Чорноморська, с.Більшовик, Голопристанський район, Херсонська область, що належить приватному підприємцю ОСОБА_1, оскільки у посадових осіб Регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Херсонській області були в наявності: направлення на перевірку, копії наказу керівника про проведення позапланової виїзної перевірки. Перевірка проведена в присутності продавця ОСОБА_5 та приватного підприємця ОСОБА_1, яким перевіряючими представлені як службові посвідчення, так і направлення на проведення перевірки.

Направлення на перевірку № 128 від 10.08.2009 р. відповідає вимогам ст.11-2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", оскільки у ньому зазначено дату його видачі, назву органу державної податкової служби, мету, вид (планова або позапланова), підстави, дату початку та дату закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку.

За порушення норм Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом сирцем-плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами статтею 17 цього Закону встановлено, що посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

До суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів.

Рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим реактифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.

Таким чином, Регіональне управління Департаменту САТ ДПА України в Херсонській області є тим органом, якому Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" надано право застосовувати до суб"єктів підприємницької діяльності штрафні санкції за порушення вимог цього Закону.

Згідно акту 11.08.2009 р. № 210345 під час перевірки кіоску, що належить ПП ОСОБА_1, виявлено торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії, а саме продаж слабоалкогольного напою "Кінг Брідж" за ціною 10 грн.

Положеннями ст.15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового" роздрібна торгівля алкогольними напоями може здійснюватися суб"єктами підприємницької діяльності всіх форм власності тільки за наявності у них ліцензій.

Згідно ст.1 даного Закону ліцензія - документ державного зразка, який засвідчує право суб"єкта підприємницької діяльності на провадження діяльності протягом визначеного строку.

Відповідно до ст.17 Закону № 481 за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії передбачено застосування до суб"єкта підприємницької діяльності фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі від 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 грн.

Тому, встановивши вищевказане порушення, Регіональне управління Департаменту САТ ДПА України в Херсонській області обгрунтовано застосувало до приватного підприємця ОСОБА_1 фінансову санкцію у розмірі 1700 грн. штрафу.

Суд не бере до уваги твердження ПП ОСОБА_1 про те, що в кіоску не продавався слабоалкогольний напій "Кінг Брідж", оскільки це спростовується актом перевірки № 210066-21-41/32-125.

Відповідно до ст.17 Закону № 481-95-ВР та п.10 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 р. № 790, у разі невиконання субєктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкції стягується на підставі рішення суду.

Оскільки приватним підприємцем ОСОБА_1 до теперішнього часу штрафні санкції у сумі 1700 грн. не сплачено, позовні вимоги Регіонального управління Департаменту САТ ДПА України в Херсонській області щодо стягнення фінансових санкцій є обгрунтованими.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову приватного підприємця ОСОБА_1, а позовні вимоги Регіонального управління Департаменту САТ ДПА України в Херсонській області підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Відмовити в задоволенні позову приватного підприємця ОСОБА_1 до Регіонального управління Департаменту САТ ДПА України в Херсонській області про визнання недійсним та скасування рішення.

Позов Регіонального управління Департаменту САТ ДПА України в Херсонській області до приватного підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних санкцій задовольнити.

Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_1 (73000, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до державного бюджету (код платежу 21081100, код банку 24104230, ГУДКУ у Херсонській області, р/р 31116106700002, МФО 852010) 1700 (одну тисячу сімсот) грн. штрафних санкцій.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 05 жовтня 2010 р.

Суддя Бездрабко О.І.

кат. 2.11.9