Постанова № 11545716, 28.09.2010, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2010
Номер справи
10171/10/2070
Номер документу
11545716
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

                                                                                                    Справа № 2а-10171/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" вересня 2010 р.                                                                                 м. Харків

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шевченко О.В.

при секретарі судового засідання - Нікітенко Л.Ю.,

за участю прокурора Путненко Н.В., представника позивача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Червонозаводського району міста Харкова в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лозівська швейна фабрика" про стягнення штрафу, -

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Червонозаводського району в інтересах держави в особі державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго", в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лозівська швейна фабрика", в якому просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Лозівська швейна фабрика" у дохід держбюджету штраф у сумі 2040,00 грн.

В обґрунтування позову зазначив, що у ході перевірки ВП "Держенергонагляд у Північному регіоні" за дотриманням чинного законодавства встановлено, що 13 квітня 2009 року інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Харківській області було проведено обстеження з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії, про що було складено акт № 7/11-0127 від 13.04.2009 року. За результатами обстеження відповідачеві було видано обов’язковий до виконання припис № 7/11-0127 від 13.04.2009 року про усунення виявлених порушень, які не виконувались.

В подальшому інспекцією Держенергонагляду у Харківській області ще кілька разів проводились перевірки виконання відповідачем виданих приписів. В результаті невиконання приписів, була винесена постанова № 07/10-0027 від 02.03.2010 року про накладання штрафу на Товариства з обмеженою відповідальністю "Лозівська швейна фабрика" у розмірі 2040,00 грн.

До теперішнього часу штраф до держбюджету відповідачем не перераховано.

Прокурор та представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового розгляду повідомлявся повістками з поштовими повідомленнями. Відповідно до ст.35 КАС України відповідач є належно повідомленим про дату, час та місце судового засідання. Відповідач відзив на позов не надав, правом участі в судовому засідання не скористався.                               Заслухавши думку прокуратура та представника позивача про можливість розгляду справи без участі відповідача, суд вважає, що неприбуття у судове засідання відповідача не перешкоджає розгляду справи.

Суд, дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача та прокурора, вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 13 квітня 2009 року інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Харківській області було проведено обстеження з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії, про що було складено акт № 7/11-0127 від 13.04.2009 року.

За результатами обстеження відповідачеві було видано обов’язковий до виконання припис № 07/11-0127 від 13.04.2009 року про усунення виявлених порушень, які відповідач у встановлений термін не виконав, що підтверджується актом перевірки (протоколом) № 07/12-0024 від 11.09.2009 року.

Старшим державним інспектором України з енергонагляду у Харківській області за порушення законодавства про електроенергетику та за ухилення від виконання припису на відповідача, згідно зі ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» та «Положення про порядок накладання на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання», затвердженого Постановою КМУ №1312 від 30.07.99 року, накладено штраф, про що було винесено постанову та видано припис № 07/11-299 від 11.09.2009 року.

26.02.2010 року інспекцією Держенергонагляду у Харківській області було проведено перевірку виконання припису № 07/11-299 від 11.09.2009 року і встановлено, що припис не виконано відповідачем, що підтверджується актом перевірки (протоколом) № 07/11-008.

02.03.2010 року старшим державним інспектором України з енергетичного нагляду в Харківській області було винесено постанову про накладання на відповідача штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання №7/10-0027 на суму 2040,00грн. Вказану постанову було направлено відповідачу, отримано 05.03.2010 року, про що свідчить копія поштового повідомлення.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про електроенергетику» однією із засад державної політики в енергетиці є створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Згідно зі ст. 9 зазначеного закону та п.1 Положення «Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії», затвердженого постановою КМУ від 07.08.1996р. №929 державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі державного підприємства, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління об'єднаною енергетичною системою України, та його територіальних структурних підрозділів.

Згідно з Указом Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади» від 15.12.1999р. №1573/99 Міністерство палива та енергетики України входить до складу органів виконавчої влади України.

Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України № 63 від 20.02.2006 року, Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (далі - ДП НЕК "Укренерго"). Особа в інтересах якої заявлено позов щодо стягнення штрафних санкцій є суб’єктом владних повноважень в розумінні ст. 3 КАС України, оскільки здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.

Правовідносини сторін є публічними. Стосуються стягнення санкцій за порушення встановленого державою порядку у енергетичних відносинах (адміністративно-господарські санкції).

ДП «НЕК «Укренерго»у спірних правовідносинах виступає не як господарюючий суб'єкт, а як особа, до складу якої входить Держенергонагляд, що здійснює контролюючі функції. Суду до позову були надані документи (Статут, Положення) підтверджуючи наявність у складі позивача підрозділу Держенергонагляду.

Таким чином, позивач є суб'єктом, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства і є суб'єктом владних повноважень.

Відповідно до ст. 9, ст. 26, ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення. Правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку пошкодження приладів обліку; розкомплектування та пошкодження об'єктів електроенергетики, розкрадання майна цих об'єктів; створення перешкод у здійсненні державного енергетичного нагляду та у виконанні робіт, пов'язаних з обслуговуванням об'єктів електроенергетики, порушення правил охорони електричних мереж; порушення правил користування енергією. Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку. Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України. Громадяни та службові особи несуть адміністративну відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у вигляді штрафу у розмірі до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в порядку, встановленому законом.

Відповідно до п. 10 Положення про порядок накладення на суб’єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику суб’єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у визначений термін він стягується в судовому порядку.

Судом встановлено, що на відповідача було накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику згідно постанови, яка відповідачем не оскаржувалася, отже є чинною, але штраф згідно даної постанови ним сплачено не було.

До теперішнього часу штраф до бюджету відповідачем не перераховано.

Враховуючи викладене вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач належними доказами не довів факту погашення заборгованості у розмірі 2040,00грн., суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 2,8-14,71,94,159,160-164,167,186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов прокурора Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лозівська швейна фабрика" про стягнення штрафу - задовольнити в повному обсязі. <сума стягнення (цифрами) >

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Лозівська швейна фабрика" (вул. Р. Люксембург, 14, Харківська область, м. Лозова, 64602, р/р 26008001296001 у філії Харківської дирекції АТ "Індекс банк" м. Харків, МФО 351533, ІК 33733895) у доход Державного бюджету України (на р/р 31115106700015 УДК у Лозівському районі Харківської області, МФО 851011, код ЄДРПОУ 24134414, код платежу до держбюджету 21081100) штраф у сумі 2040.00 грн. (дві тисячі сорок) грн. 00коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні.

Якщо суб’єкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п’ятиденного строку з моменту отримання суб’єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги.

Повний текст постанови виготовлено 01 жовтня 2010 року

Суддя                                                                                 Шевченко О.В.