Єдиний державний реєстр судових рішень категорія №6.6.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
01 вересня 2010 року Справа № 2а-4800/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді:Пляшкової К.О.,
при секретарі: Єгоровій О.О.,
за участю представників
позивача:Кудима В.О. (довіреність від 11.01.2010 № 12/10-025),
відповідача:не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську справу за адміністративним позовом Краснодонської обєднаної державної податкової інспекції Луганської області до субєкта підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій у сумі 2237,50 грн., -
ВСТАНОВИВ:
16 червня 2010 року Краснодонська обєднана державна податкова інспекція Луганської області звернулась до Луганського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить стягнути з субєкта підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 штрафні (фінансові) санкції за порушення норм Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» у загальному розмірі 2237,50 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що працівниками Краснодонської ОДПІ здійснено перевірку дотримання субєктом господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій (акт від 26.11.2009 № 0102/12/07/23/НОМЕР_1) магазину-кафетерію «У Стаса», розташованого за адресою: АДРЕСА_1, який належить субєкту підприємницької діяльності фізичній особі ОСОБА_2
Проведеною перевіркою встановлені порушення Положення про проведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджено постановою Правління НБУ від 15.12.2004 № 637 та зареєстровано в Мінюсті Україні 13.01.2005 № 40/10320, Постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 року № 957 (із змінами та доповненнями внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2009 № 1055) та Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
На підставі акту перевірки від 26.11.2009 № 0102/12/07/23/НОМЕР_1 Краснодонською ОДПІ були прийняті рішення від 02.12.2009 № 0001522343, № 0001532343, № 0001542343 про застосування штрафних (фінансових) санкцій до субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_2 на загальну суму 2237,50 грн.
Враховуючи, що на час звернення до суду фінансові санкції відповідачем добровільно у визначені законом строки не сплачені, позивач просив стягнути їх в судовому порядку.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним у ньому.
Відповідач у судове засідання повторно не прибув, про дату, місце та час слухання справи повідомлявся належним чином. Правом подати суду заперечення проти позову та докази на підтвердження своїх доводів не скористався.
Відповідно до ч.4 ст.128 КАС України у разі повторного неприбуття відповідача, який не є субєктом владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності відповідача на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі, з огляду на таке.
Згідно п.4 ч.1 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» ограни державної податкової служби України здійснюють у межах своїх повноважень контроль за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію субєктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, що видають ці документи, за наявністю торгових патентів.
Згідно ч.2 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
У судовому засіданні встановлено та підтверджено матеріалами справи, що субєкт підприємницької діяльності фізична особа - підприємець ОСОБА_2, як платник податків знаходиться на обліку в Краснодонській ОДПІ Луганської області, та зареєстрована Краснодонською районною державною адміністрацією Луганської області 05.05.2004 за № 23650170000000148, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію серії В00 № 035108 (а.с.46).
26 листопада 2009 року згідно з планом проведення перевірок на листопад 2009 року, на підставі направлення від 16.11.2009 № 428 (а.с.23), фахівцями Краснодонської ОДПІ проведено перевірку магазину-кафетерію «У Стаса», розташованого за адресою: АДРЕСА_1, який належить субєкту підприємницької діяльності фізичній особі ОСОБА_2
За результатами проведеної перевірки складено акт від 26.11.2009 № 0102/12/07/23/НОМЕР_1, в якому зазначено, що проведеною перевіркою встановлено такі порушення: у книзі обліку розрахункових операцій №1207001306р/8 від 09.09.2009 не зберігається фіскальний звітний чек № 1265 від 19.09.2009; не оприбуткування готівкових коштів у повному обсязі їх фактичного надходження в КОРО на підставі фіскального звітного чека РРО, а саме в КОРО №1207001306р/8 від 09.09.2009 не оприбуткована готівка в сумі 165,50 грн. згідно фіскального звітного чека № 1265 від 19.09.2009 (по зазначеній даті облік в КОРО не зроблено, таким чином загальна сума не оприбуткованих готівкових коштів у повному обсязі їх фактичного надходження склала 165,50 грн.); у магазині здійснюється реалізація алкогольних напоїв (горілки) за цінами нижчими ніж ціни встановлені постановою КМУ від 30.10.2008 № 957 (із змінами та доповненнями внесеними постановою КМУ від 23.09.2009 № 1055) «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва», а саме реалізована горілка «Графська мяка» обємом 0,5 л. за ціною 14,60 грн., тоді як мінімальна роздрібна ціна повинна складати 16,61 грн.; не забезпечена відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО (невідповідність склала 14,00 грн.) (а.с.38-39).
На підставі акта перевірки від 26.11.2009 № 0102/12/07/23/НОМЕР_1 Краснодонською ОДПІ були прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 02.12.2009 № 0001522343 на суму 410,00 грн., № 0001532343 на суму 827,5 грн. та № 0001542343 на суму 1000 грн. (а.с.17-21).
Вказані рішення отримано відповідачем 02.12.2009, про що свідчить особистий підпис ОСОБА_2
Не погодившись з прийнятими рішеннями про застосування штрафних (фінансових санкцій) від 02.12.2009 № 001532343 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 827,50 грн. за порушення норм законодавства з регулювання обігу готівки та № 001542343 про застосування фінансових санкцій у сумі 1000,00 грн. за порушення постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення розмірі мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва» від 30.10.2008 № 957, СПД-фізична особа ОСОБА_2 09.12.2009 звернулася зі скаргою до ДПА в Луганській області.
Рішенням ДПА Луганської області від 31.12.2009 № 24345/25-08 скаргу СПД ОСОБА_2 залишено без задоволення.
10.02.2010 ОСОБА_2 звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Краснодонської ОДПІ Луганської області про визнання незаконним та скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 02.12.2009 № 0001542343 та 001532343 на загальну суму 1827,50 грн.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2010 року по справі № 2а-1225/10/1270, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 26.08.2010, у задоволені адміністративного позову ОСОБА_2 до Краснодонської ОДПІ Луганської області про визнання незаконним та скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 02.12.2009 № 0001542343 та 001532343 відмовлено в повному обсязі (а.с.6-12).
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Враховуючи положення ст.72 КАС України, а також те, що постанова Луганського окружного адміністративного суду від 15.04.2010 по справі № 2а-1225/10/1270 за позовом ОСОБА_2 до Краснодонської ОДПІ Луганської області про визнання незаконним та скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 02.12.2009 № 0001542343 та 001532343 набрала законної сили, суд не встановлює правомірність застосування до ОСОБА_2 штрафних (фінансових) санкцій застосованих рішеннями від 02.12.2009 № 0001542343 та 001532343 на загальну суму 1827,50 грн., як звільнені від доказування.
Що стосується правомірності прийняття позивачем рішення № 0001522343 від 02.12.2009 про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій у сумі 410,00 грн. (а.с.17), суд зазначає таке.
Згідно ч.1 ст.1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - субєктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та субєктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
Пунктами 9, 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначено, що субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій (п.9 ст.3 Закону Украхни); забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня (п.13 ст.3 Закону України).
Проведеною перевіркою встановлено, що відповідачем у книзі обліку розрахункових операцій №1207001306р/8 від 09.09.2009 не зберігається фіскальний звітний чек № 1265 від 19.09.2009 та невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО у загальній сумі 14,00 грн., про що зазначено в акті перевірки від 26.11.2009 № 0102/12/07/23/НОМЕР_1 (а.с.38-39).
Наявність вищевказаних порушень крім акту перевірки, також підтверджено поясненнями відповідача (а.с.26), описом готівкових коштів на місці проведення розрахунків (а.с.27), Х-звітом денним (а.с.29).
Як вбачається з розрахунку штрафних (фінансових) санкцій за порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (а.с.22), до відповідача застосовані такі штрафні санкції: відповідно до ст.22 цього Закону у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО, до субєктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у пятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність (згідно акту перевірки встановлено невідповідність у сумі 14,00 грн.) у сумі 70,00 грн.; відповідно до п.4 ст.17 цього Закону двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій фіскального звітного чеку у сумі 310,00 грн. Загальний розмір штрафних (фінансових) санкцій становить 410,00 грн.
Згідно із ст.25 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Як встановлено у судовому засіданні, відповідачем рішення № 0001522343 від 02.12.2009 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 410,00 грн. у встановлено законом порядку не оскаржено. Тому суд приходить до висновку, що відповідачем фактично погоджено застосування цієї штрафної санкції.
На час розгляду адміністративної справи сума застосованих штрафних (фінансових) санкцій СПД фізичної особи ОСОБА_2 добровільно у визначені законом строки не сплачена.
За таких підстав суд вважає позовні вимоги Краснодонської ОДПІ Луганської області обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Питання по судових витратах судом не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Згідно ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні, в якому закінчився розгляд справи, оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено особам, які беруть участь у справі, що постанову у повному обсязі буде виготовлено протягом 5-денного строку.
Керуючись ст.ст.17, 18, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Краснодонської обєднаної державної податкової інспекції Луганської області до субєкта підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій у сумі 2237,50 грн., - задовольнити повністю.
Стягнути з субєкта підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_2) суму штрафної (фінансової) санкції у розмірі 2237,50 грн. (дві тисячі двісті тридцять сім гривень пятдесят копійок) на користь Державного бюджету України, на розрахунковий рахунок 31117104700028, одержувач Краснодонське УДК, код одержувача 24048922, код платежу 3021080900, банк ГУ ДКУ в Луганській області, МФО 804013.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не буде подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Головуючий суддяК.О. Пляшкова
суддя
суддя<Судді (учасники колегії) >
<Судді (учасники колегії) >