Постанова № 11545173, 28.09.2010, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
28.09.2010
Номер справи
2а-5019/09/5/0170
Номер документу
11545173
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

28.09.10Справа №2а-5019/09/5/0170 15:09 Окружний адміністративний суд у складі суддіСидоренко Д.В. при секретарі Мородецькій Ю.В. розглянувши за участю представника прокуратури Афанасенко К.В. посвідчення № 10040 прокурор відділу, представника позивача Іванченко О.П. дов. № 201 у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Прокурора Київського району м. СімферополяАР Крим в інтересах держави в особіВідокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Кримському регіоні"

до Комунального підприємства житлово-експлуатаційна контора № 3

про стягнення штрафу у розмірі 340,00 грн.

Обставини справи: Прокурор Київського району м. Сімферополь АР Крим звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом в інтересах держави в особі ВП “Держенергонагляд у Кримському регіоні” про стягнення з Комунального підприємства житлово-експлуатаційна контора № 3 340,00 грн. штрафу за порушення вимог законодавства про електроенергетику.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 10.09.08р. винесена Постанова № 169-кр про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 340,00 грн. за невиконання припису № 43/11 від 01.04.08р.

Під час розгляду справи представником позивача були надані письмові пояснення, в яких останній просив позов задовольнити в повному обсязі.

Представники відповідача у судове засідання 28.09.2010р. не зявився. В запереченнях на позов проти позову заперечував з підстав відсутності фінансової можливості у строк до 01.07.08р. виконати заходи Припису № 43/11 від 01.04.08р. Разом з тим відповідач вважає, що позивачем пропущений строк встановлений ст. 250 ГК України для накладення штрафу, оскільки пройшло більше 6 місяців з дня виявлення порушення.

У судовому засіданні 22.06.09р. представник відповідача надав суду клопотання про зупинення провадження у справі, у звязку з тим, що ним подано адміністративний позов про скасування Постанови 169кр від 10.09.08р.

Ухвалою від 22.06.09р. суд зупинив провадження у даній справі до набрання законної сили рішенням в адміністративній справі № 2а-7545/09/6/0170, що розглядається Окружним адміністративним судом АР Крим.

27.05.10р. від позивача надійшло клопотання про поновлення провадження у справі, оскільки відпали обставини, які були підставою для зупинення провадження по справі, а саме у справі 2а-7545/09/6/0170 прийнято постанову, що набрала законної сили, у звязку з чим, суд ухвалою поновив провадження у справі та продовжив судовий розгляд.

У судовому засіданні 28.09.10р. прокурор та представник позивача наполягали на задоволенні позовних вимог у повному обсязі з підстав, наведених у адміністративному позові.

Розглянувши подані документи та матеріали справи, заслухавши думку прокурор, пояснення представників відповідача, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненнями субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці та регулювання відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі передбачені Законом України від 16.10.1997, № 575/97-ВР "Про електроенергетику" (далі Закон).

Одними з головних засад державної політики в сфері електроенергетики відповідно до ст. 5 Закону є створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики; додержання єдиних державних норм, правил і стандартів всіма суб'єктами відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії; забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів.

Відповідно до ст. 9 Закону державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики.

Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право: давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці; надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоров'ю населення; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.

ВП “Держенергонагляд у Кримському регіоні” створено відповідно до “Положення про відокремлений підрозділ “Держенергонагляд у Кримському регіоні «Державного підприємства НЕК “Укренерго”, затвердженого наказом НЕК “Укренерго”від 20.02.2006 року № 63 “Про утворення відокремлених підрозділів НЕК “Укренерго”і здійснює свою діяльність у складі ДП НЕК “Укренерго”.

Відповідно до Положення метою і завданням ВП “Держенергонагляд у Кримському регіоні” є сприяння забезпеченню належного функціонування обєднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави й здійснення контролю за дотриманням субєктами електроенергетики, субєктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії, вимог нормативно правових і нормативно технічних актів у сфері виробництва, поставки й споживання електричної та теплової енергії.

Таким чином, ВП “Держенергонагляд у Кримському регіоні”, реалізуючи свої завдання та функції у відносинах з фізичними та юридичними особами, є органом виконавчої влади та, відповідно, субєктом владних повноважень.

Захист прав споживачів електричної енергії, а також механізм реалізації захисту цих прав регулюються Законами України “Про електроенергетику”, "Про захист прав споживачів", "Про захист економічної конкуренції", "Про енергозбереження", іншими нормативно-правовими актами.

Обовязки і відповідальність споживачів електричної енергії передбачені ст. 26 Закону України “Про електроенергетику”.

Споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Безпечну експлуатацію енергетичних установок споживача та їх належний технічний стан забезпечує сам споживач. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.

Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Споживач забезпечує безперешкодний доступ відповідальних представників енергопостачальника, підприємства, що здійснює передачу електричної енергії, до власних електричних установок для контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого порядку. В разі перешкоди у доступі зазначених представників до електричних установок споживача посадові особи такого споживача несуть відповідальність відповідно до закону.

Правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність (ст. 27 Закону).

Суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці у тому числі за: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Національна комісія регулювання електроенергетики України, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.

Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку.

Порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання передбачений відповідним положенням, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України 21 липня 1999 року № 1312 (далі Положення).

Згідно з п. 7 Положення рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами НКРЕ, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду.

Рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду.

Постанова або розпорядження про накладення штрафу складається у двох примірниках. Перший примірник постанови або розпорядження залишається в органі, який її оформив. Другий примірник у 3-денний термін після оформлення постанови або розпорядження надсилається (видається повноважному представнику) для сплати штрафу суб'єкту господарювання.

Матеріали справи свідчать про те, що приписом “Держенергонагляд у Кримському регіоні” № 43/11 від 01.04.2008 року на підставі ст. 9 Закону України “Про електроенергетику” директору Комунального підприємства Житлово-експлуатаційна контора № 3 приписано усунути порушення вимог чинного законодавства в сфері електроенергетики в строки, встановлені Державною інспекцією з експлуатації електричних станцій і мереж.

В приписі зазначено, що письмову інформацію про виконання кожного його пункту необхідно подавати не пізніше трьох робочих днів після закінчення терміну виконання. Про виконання припису в цілому інспекцію необхідно повідомити до 01.7.2008 року.

Відповідача було попереджено про відповідальність у вигляді штрафу за невиконання чи несвоєчасне виконання припису відповідно до ст. 27 Закону України “Про електроенергетику”.

15.08.2008 року посадовими особами «Держенергонагляд у Кримському регіоні» було проведено позапланову перевірку відповідача щодо виконання вимог Припису № 43/11 від 01.04.2008 року, в результаті якої було встановлено неповне виконання ним цього припису.

За результатами перевірки було складено Акт № 43/12 від 15.08.2008 року.

На підставі зазначеного акту перевірки 10.09.2008 року позивачем винесена постанова № 169кр про накладення на відповідача штрафу у розмірі 340,00 грн. за порушення ст. 27 Закону України “Про електроенергетику” в частині невиконання припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

Згідно з п. 10 Положення суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.

Відповідно до п. 11 Положення рішення про накладення на суб'єктів господарювання штрафів може бути оскаржене в установленому законом порядку.

Як вбачається з матеріалів справи Комунальне підприємство Житлово-експлуатаційна контора № 3 оскаржувало до Окружного адміністративного суду АР Крим постанову № 169кр від 10.09.08р. про накладення штрафу в розмірі 340,00 грн., але Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 08.12.2009р. у справі № 2а-7545/09/6/0170, що набрала законної сили, в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Судом також встановлено, що порушення були виявлені 15.08.2008 року, про що складено відповідний акт, а постанова про накладення штрафу винесена 10.09.2008 року, а тому посилання представника позивача пропущення шестимісячного строку передбаченого ст. 250 ГК України є безпідставними.

Отже відповідач повинен сплатити штраф в розмірі 340,00 грн.

Відповідно до п. 10 Положення у разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

В матеріалах справи відсутні докази сплати вищезазначеного штрафу.

Враховуючи викладене вище, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

У судовому засіданні, яке відбулось 28.09.2010 року оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Постанова складена у повному обсязі та підписана 04.10.2010 року.

Керуючись ст. ст. 94, 98, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Комунального підприємства житлово-експлуатаційна контора № 3 (98112, АР Крим, м. Феодосія, вул. Гарнаєва, 75: р/р 26002527239141 в УСБ м. Сімферополь, МФО 324010, ЄДРПОУ 05450825) на користь Державного бюджету України 340,00 грн. заборгованості за порушення вимог законодавства в галузі електроенергетики на р/р 31112106700024, отримувач Держбюджет м. Феодосія, код платежу 21081100, ЄДРПОУ 34740709, банк отримувача: Управління Державного казначейства в АР Крим м. Сімферополь).

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Сидоренко Д.В.