Рішення № 115428071, 05.12.2023, Авдіївський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
05.12.2023
Номер справи
217/296/23
Номер документу
115428071
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 217/296/23

Провадження № 2/217/88/2023

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 грудня 2023 року Авдіївський міський суд Донецької області в складі:

головуючий суддя Пронін С.Г.

за участю секретаря Гордієнко І.В.

представника позивачів ОСОБА_1

представника відповідача Бикової М.А.

представника третьої особи -

Кабінету Міністрів України Горб О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції цивільну справу за позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до Донецької обласної державної адміністрації, треті особи: Кабінет Міністрів України, Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, про стягнення компенсації за руйнування квартири внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації,

В С Т А Н О В И В :

Позивачі звернулися до суду з вказаним позовом, в обґрунтування якого зазначили, що їм на праві спільної частковою приватної власності по 1/3 частки кожному, належала квартира, що знаходилась за адресою: АДРЕСА_1 АБ. В липні 2015 року, внаслідок артилерійського обстрілу міста Авдіївка Донецької області, вищевказану квартиру було зруйновано. Вони були визнані постраждалими, внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації та 03 лютого 2022 року комісією відповідача їм було призначено грошову компенсацію за зруйноване житло в розмірі 100000 грн., кожному. З метою отримання компенсації, у зв`язку із фактичним знищенням нерухомого майна, позивачі припинили своє право власності на зруйновану квартиру, про що надали комісії відповідні нотаріальні заяви. Разом з тим вказують, що до теперішнього часу їм не була виплачена компенсація за зруйноване житло у зазначеному розмірі. Тому просили суд стягнути з Донецької обласної державної адміністрації на свою користь компенсацію за зруйновану, внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації, квартиру за адресою: АДРЕСА_1 АБ, у розмірі 100000 грн., кожному.

Позивачі у судове засідання не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином через свого представника.

Представник позивачів адвокат Ященко І.О. у судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, надала пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві.

Представник відповідача ОСОБА_5 у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити у їх задоволенні в повному обсязі. Крім того, надала суду відзив на позов, в якому зазначила, що розпорядженням голови Донецької обласної державної адміністрації № 1095/5-20 від 02.10.2020, утворено комісію з розгляду питань, пов`язаних з наданням грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири), яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру. Згідно з цим розпорядженням Комісія у своїй роботі керується Порядком надання та визначення розміру грошової допомоги постраждалим від надзвичайних ситуацій та розміру грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2013 року № 947 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2020 р. № 767). 03.02.2022 на засіданні Комісії вирішено надати ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 компенсацію за зруйновану квартиру за адресою: АДРЕСА_1 АБ, у розмірі 100000 грн. кожному. На виконання пункту 4 Порядку Департаментом соціального захисту населення облдержадміністрації листом № 01-21/1016/0/201-22 від 10.02.2022 направлено до Мінреінтеграції форму подання узагальненого списку постраждалих, житло яких зруйноване внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації, від 03 лютого 2022 року № 1, у якому міститься інформація про постраждалих осіб, у тому числі про позивачів. Вказаний лист прийнято та зареєстровано Мінреінтеграції за № 1769/22 від 10.02.2022. Таким чином, Донецька обласна державна адміністрація відповідно до вимог пункту 3 Порядку утворила Комісію, на засіданні якої розглянуто заяви про виплату грошової компенсації та додані до неї документи позивачів, але Мінреінтеграцією не виконані дії передбачені пунктом 28 Порядку. Тому вважають, що Донецька обласна державна адміністрація виконала всі правові дії відносно прав позивачів на грошову компенсацію в межах, передбачених Порядком, що відповідає вимогам статті 19 Конституції України. Отже, за таких обставин позивачами у позові не доведено порушення їх прав саме Донецькою обласною державною адміністрацією.

Представник третьої особи - Кабінету Міністрів України Горб О.С. у судовому засіданні просив ухвалити рішення на розсуд суду. Крім того, надав письмові пояснення в яких вказав, що позивачі були визнані постраждалими внаслідок надзвичайної ситуації, що підтверджується відповідними довідками від 15.09.2021. 03 лютого 2022 року Комісією відповідача вирішено надати ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 грошову компенсацію за зруйноване житло в наслідок надзвичайної ситуації, у сумі 100000 гривень кожному. Позивачі припинили право власності на свої рівні частки в квартирі, у зв`язку з її знищенням шляхом подання нотаріальної заяви та надали витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про припинення власності на житло у зв`язку з його знищенням. Зазначену грошову компенсацію позивачі не отримали. Відповідачем направлено до Мінреінтеграції форму подання узагальненого списку постраждалих, житло яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації, у якому міститься інформація про позивачів, як постраждалих. Але до теперішнього часу до відповідача не надходили бюджетні кошти, призначені для виплати грошової компенсації постраждалим, які зазначені в узагальненому списку 1. Тому, виплата позивачам грошової компенсації буде можлива після надходження на рахунок департаменту, відкритий в органах Казначейства, від Мінреінтеграції відповідних бюджетних коштів. Крім того вказав, що фінансування заходів з надання грошової компенсації постраждалим здійснюється за рахунок коштів державного бюджету (пункт 38 Порядку). Наразі Порядок надання та визначення розміру грошової допомоги постраждалим від надзвичайних ситуацій та розміру грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2013 року № 947 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 2 вересня 2020 року № 767) є чинним, а його положення не визнавались в установленому порядку незаконними.

Представник третьої особи - Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України у судове засідання не з`явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав суду письмові пояснення, в яких вказав що Мінреінтеграції є головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми з фінансування грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації. Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є структурні підрозділи з питань соціального захисту населення Донецької та Луганської облдержадміністрацій. Бюджетні кошти розподіляються головним розпорядником бюджетних коштів на підставі поданої регіональними органами соціального захисту населення інформації про кількість постраждалих, складеної на підставі рішень комісій з розгляду питань, пов`язаних з наданням грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації, за формою та строками, встановленими Мінреінтеграції. Бюджетні кошти спрямовуються регіональним органам соціального захисту населення, які протягом п`яти робочих днів після надходження коштів на їх рахунки, відкриті в органах Казначейства, готують відповідні виплатні документи (відомості) та здійснюють перерахування на банківську картку (картковий рахунок у банку) постраждалих або їх представників. Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» та Правил складання паспортів бюджетних програм та звітів про їх виконання, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 29.12.2002 № 1098, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 21.01.2003 за № 47/7368 (зі змінами), наказом Мінреінтеграції від 01.02.2022 № 29 «Про затвердження паспорта бюджетної програми на 2022 рік» затверджено паспорт бюджетної програми на 2022 рік за КПКВК 3901070 «Грошова компенсація постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації», погоджений Міністерством фінансів України 27.01.2022. Відповідно до Паспорту бюджетної програми на 2022 рік обсяг бюджетних призначень/бюджетних асигнувань по за КПКВК 3901070 «Грошова компенсація постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації затверджено у сумі 80853 тис. гривень, у тому числі загального фонду - 80853 тис. гривень. 24 лютого 2022 року розпочалося повномасштабне вторгнення військ російської федерації в Україну, масований обстріл мирних міст і населення України, окупація частини України. Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан. У зв`язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 - 34, 38, 39, 41 - 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану». Постановою Кабінету Міністрів України від 01 квітня 2022 р. № 401 «Про спрямування коштів до резервного фонду державного бюджету» відповідно до абзацу другого підпункту 2 пункту 22 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України скорочено видатки загального фонду Державного бюджету України на 2022 рік, передбачені головним розпорядникам коштів державного бюджету за програмами згідно з додатком, та збільшено обсяг видатків за програмою 3511030 «Резервний фонд» на суму 73324506,8 тис. гривень. Додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 01 квітня 2022 р. № 401 визначено скорочення видатків загального фонду Державного бюджету України на 2022 рік, передбачених головним розпорядникам коштів державного бюджету, в тому числі і за кодом програмної класифікації видатків 3901070 «Грошова компенсація постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації у розмірі «80853 тис. гривень». Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» та проєкту Закону України «Про Державний бюджет на 2024 рік» коштів на фінансування програми «Грошова компенсація постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації» за КПКВК 3901070 не передбачено. Просив розглянути справу без його участі.

Суд, заслухавши пояснення представників, дослідивши матеріали справи, приходить до переконання, що позов ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачам ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 на праві спільної часткової приватної власності по 1/3 частки кожному належала квартира, що знаходилась за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 6263886 від 13.07.2013, № 6262043 від 16.07.2013, № 6265638 від 16.07.2013.

Згідно розпорядження голови Донецької обласної державної адміністрації № 1095/5/-20 від 02 жовтня 2020 року, утворено Комісію з розгляду питань, пов`язаних з наданням грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири), яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації.

Відповідно до актів, складених комісією Авдіївської міської військово-цивільної адміністрації Покровського району Донецької області № 122, 123, 124 від 15 вересня 2021 року, внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації, у липні 2015 року була зруйнована квартира позивачів, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 ,б внаслідок артилерійського обстрілу.

Згідно довідок № 122, 123, 124 від 15 вересня 2021 року, виданих Авдіївською міською військово-цивільною адміністрацією Покровського району Донецької області, позивачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 через зруйнування їх квартири визнані особами, постраждалими внаслідок надзвичайної ситуації.

Позивачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 згідно нотаріально посвідчених заяв від 08.11.2021, припинили свої права власності на належну їм квартиру, що знаходилась за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно витягу з протоколу № 1 від 03.02.2022 засідання комісії з розгляду питань, пов`язаних з наданням грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири), яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації, ОСОБА_2 вирішено надати грошову компенсацію за зруйноване внаслідок надзвичайної ситуації житло, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , , у сумі 100 000 грн.

Згідно витягу з протоколу № 1 від 03.02.2022 засідання комісії з розгляду питань, пов`язаних з наданням грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири), яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації, ОСОБА_3 вирішено надати грошову компенсацію за зруйноване внаслідок надзвичайної ситуації житло, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , , у сумі 100 000 грн.

Згідно витягу з протоколу № 1 від 03.02.2022 засідання комісії з розгляду питань, пов`язаних з наданням грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири), яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації, ОСОБА_4 вирішено надати грошову компенсацію за зруйноване внаслідок надзвичайної ситуації житло, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , , у сумі 100 000 грн.

Як вбачається з листів № 01-21/3134/0/201-23, № 01-21/3133/0/201-23, № 01-21/3132/0/201-23 від 10.07.2023, Донецька обласна державна адміністрація, у відповідь на адвокатські запити представника позивачів, повідомила останніх, що до Департаменту соціального захисту населення Донецької ОДА не надходили бюджетні кошти, призначені для виплати грошової компенсації постраждалим, які зазначені в узагальненому списку № 1, у якому міститься інформація про позивачів, як постраждалих, у зв`язку із чим виплата позивачам грошової компенсації буде можлива після надходження на рахунок Департаменту, відкритий в органах Казначейства, від Мінреінтеграції відповідних бюджетних коштів.

Згідно листів № 22/4.3-7020-23 від 20.07.2023, № 22/4.3-7033-23 від 21.07.2023, Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, у відповідь на адвокатські запити представника позивачів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , повідомило останніх, що до Мінреінтеграції на виконання порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2020 р. № 767, узагальнений список постраждалих, серед яких є ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , з Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації не надходив. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 квітня 2022 р. № 401 «Про спрямування коштів до резервного фонду державного бюджету», кошти за бюджетною програмою КПКВК 3901120 «Грошова компенсація постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації» спрямовано до резервного фонду державного бюджету.

Відповідно до листа № 22/6-4203-23 від 27.04.2023 Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, у відповідь на адвокатський запит представника позивача ОСОБА_4 , повідомило останню, що відповідно до пункту 6 Порядку, надання та визначення розміру грошової допомоги постраждалим від надзвичайних ситуацій та розміру грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації, затвердженого постанови Кабінету Міністрів України № 947 від 18 грудня 2013 року (далі - Порядок) комісія утворюється в Донецькій та Луганській областях Донецькою та Луганською облдержадміністраціями. Зазначений Порядок розповсюджується на території Луганської та Донецької областей. У 2022 році засідань Комісії не проводилось у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України та введенням воєнного стану. Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» за бюджетною програмою КПКВК 3901070 «Грошова компенсація постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої, збройною агресією російської федерації» Мінреінтеграції передбачені видатки в розмірі 80 853,0 млн. грн. Однак, постановою Кабінету Міністрів України від 01 квітня 2022 року №401 «Про спрямування коштів до резервного фонду державного бюджету», видатки за бюджетною програмою КПКВК 3901070 «Грошова компенсація постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації» в розмірі 80 853,0 млн. грн. перенаправлено до резервного фонду державного бюджету.

Як вбачається з листа № 01-21/1016/0/201-22 від 10.02.2022 та додатків до нього, Департамент соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації надіслав до Мінреінтеграції форму подання узагальнених списків постраждалих, житло яких зруйноване внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації від 03.02.2022 № 1, у якій містить інформацію щодо постраждалих осіб, у тому числі щодо позивачів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 .

Згідно листа № 7080/03.10-10 від 22.11.2023 ДП «ДІЯ», пакет документів від Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації до Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України успішно доставлений 10.02.2022.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Кодекс цивільного захисту України регулює відносини, пов`язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов`язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності (ст. 1 Кодексу цивільного захисту України).

Залежно від характеру походження подій, що можуть зумовити виникнення надзвичайних ситуацій на території України, визначаються такі види надзвичайних ситуацій: 1) техногенного характеру; 2) природного характеру; 3) соціальні; 4) воєнні.

Статтею 21 Кодексу цивільного захисту України передбачені права та обов`язки громадян у сфері цивільного захисту, серед яких, є право громадян України на соціальний захист та відшкодування відповідно до законодавства шкоди, заподіяної їхньому життю, здоров`ю та майну внаслідок надзвичайних ситуацій або проведення робіт із запобігання та ліквідації наслідків.

Згідно ч. 1 ст. 84 Кодексу цивільного захисту України, постраждалий внаслідок надзвичайної ситуації - це особа, якій заподіяно моральну, фізичну або матеріальну шкоду внаслідок надзвичайної ситуації або проведення робіт з ліквідації її наслідків.

Відповідно до ч. 2 ст. 84 Кодексу цивільного захисту України, заходи соціального захисту та відшкодування матеріальних збитків постраждалим внаслідок надзвичайної ситуації включають зокрема, надання (виплату) матеріальної допомоги (компенсації).

Відповідно до ч. 1 ст. 86 Кодексу цивільного захисту України забезпечення житлом постраждалих, житло яких стало непридатним для проживання внаслідок надзвичайної ситуації, здійснюється місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування та суб`єктами господарювання шляхом: 1) надання житлових приміщень з фонду житла для тимчасового проживання; 2) позачергового надання житла, збудованого за замовленням місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування та суб`єктів господарювання; 3) будівництва житлових будинків для постраждалих; 4) закупівлі квартир або житлових будинків.

Постраждалі, яким виплачено грошову компенсацію за зруйновану або пошкоджену квартиру (житловий будинок), житлом за рахунок держави не забезпечуються (ч. 8 ст. 86 Кодексу цивільного захисту України).

Згідно ч. 9 ст. 86 Кодексу цивільного захисту України, забезпечення житлом постраждалого або виплата грошової компенсації за рахунок держави здійснюється за умови добровільної передачі постраждалим зруйнованого або пошкодженого внаслідок надзвичайної ситуації житла місцевим державним адміністраціям або органам місцевого самоврядування, суб`єктам господарювання.

Відповідно до ч. 8 ст. 86 та ч. 3 ст. 89 Кодексу цивільного захисту України, Кабінет Міністрів України затвердив Порядок надання та визначення розміру грошової допомоги постраждалим від надзвичайних ситуацій та розміру грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації № 947 від 18.12.2013 (зі змінами в редакції постанови КМУ № 767 від 02.09.2020, яка діяла на час діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі Порядок № 947).

Пунктами 2-4 Порядку № 947 передбачено, що постраждалими визнаються громадяни України, іноземці та особи без громадянства, житлові будинки (квартири) (далі - житло) яких пошкоджено/зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації (далі - постраждалі). Грошова компенсація надається постраждалим, які є власниками житла, яке перебуває на контрольованих Україною територіях та було зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації, після дати набрання чинності Указом Президента України від 14 квітня 2014 р. № 405 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України». Органи місцевого самоврядування, а в разі їх відсутності - військово-цивільні адміністрації населених пунктів проводять обстеження пошкодженого або зруйнованого житла, обліковують його, складають і затверджують списки постраждалих на відповідній території та видають довідки про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації.

Згідно з пунктом 5 цього Порядку № 947 рішення про надання грошової компенсації приймають комісії з розгляду питань, пов`язаних з наданням грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації (далі - комісія), на підставі поданих органами місцевого самоврядування, а у разі їх відсутності - військово-цивільними адміністраціями населених пунктів сформованих та затверджених списків постраждалих на виплату грошової компенсації.

Відповідно до п. 6 Порядку № 947, комісія утворюється в Донецькій та Луганській областях Донецькою та Луганською облдержадміністраціями. Рішення про утворення комісії погоджується з Мінреінтеграції.

Згідно п. 8 Порядку № 947, до повноважень комісії належить: 1) розгляд заяв та доданих до них документів; 2) встановлення підстав та прийняття рішення щодо надання або відмови в наданні грошової компенсації постраждалим, які є власниками житла, яке зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації; 3) визначення розміру грошової компенсації постраждалим, які є власниками житла, яке зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації; 4) розгляд інших питань, що стосуються рішень, які можуть бути прийняті відповідно до цього Порядку.

Відповідно до п.п. 21-23 Порядку № 947, органи місцевого самоврядування, а у разі їх відсутності - військово-цивільні адміністрації населених пунктів формують та затверджують щомісяця до 5 числа списки постраждалих, житло яких зруйноване внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації, та надсилають їх разом з наданими постраждалими документами структурним підрозділам з питань соціального захисту населення Донецької та Луганської облдержадміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення) за встановленою формою подання, що затверджується Мінреінтеграції, для подальшого їх внесення на розгляд комісій. Комісія протягом десяти робочих днів з моменту отримання списку постраждалих, житло яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації, приймає рішення щодо надання або відмови в наданні грошової компенсації. Постраждалі, щодо заяв яких було прийнято рішення про надання грошової компенсації, включаються до узагальненого списку постраждалих, що оформляється відповідним протоколом. Комісія може своїм вмотивованим рішенням одноразово продовжити строк для прийняття рішення, передбаченого цим пунктом, але не більш як на 30 календарних днів. Протягом трьох робочих днів з дати прийняття комісією рішення про надання грошової компенсації та включення постраждалого в узагальнений список постраждалих регіональні органи соціального захисту населення надсилають постраждалим, а також органам місцевого самоврядування, а у разі їх відсутності - військово-цивільним адміністраціям населених пунктів копію рішення комісії із зазначенням розміру грошової компенсації.

Згідно п.п. 27-28 Порядку № 947, за результатами прийнятих комісією рішень регіональні органи соціального захисту населення затверджують не пізніше ніж через п`ять робочих днів з моменту отримання узагальненого списку постраждалих від комісії подання за формою, встановленою Мінреінтеграції, у якому зазначається узагальнений список постраждалих, обсяг необхідних коштів, інша інформація, на підставі якої прийнято рішення, яке надсилається на погодження до Мінреінтеграції для затвердження у двох примірниках, один з яких залишається у Мінреінтеграції. Мінреінтеграції відповідно до обсягу бюджетних коштів на відповідний рік на підставі отриманого та погодженого подання від регіональних органів соціального захисту населення здійснює розподіл бюджетних коштів пропорційно кількості постраждалих за областями, яким у порядку черговості відповідно до дати подання заяв, передбачених пунктом 19 цього Порядку, виплачується грошова компенсація. У разі наявності заяв, поданих в один день, пріоритетність надається постраждалим, житло яких було зруйновано раніше.

Відповідно до п. 38 Порядку № 947, фінансування заходів з надання грошової компенсації постраждалим здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.

Постановою Кабінету Міністрів України № 767 від 02 вересня 2020 року, затверджено Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації (далі Порядок № 767).

Згідно п. 2 Порядку № 767, головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінреінтеграції. Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є структурні підрозділи з питань соціального захисту населення Донецької та Луганської облдержадміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення).

Бюджетні кошти розподіляються головним розпорядником бюджетних коштів на підставі поданої регіональними органами соціального захисту населення інформації про кількість постраждалих, складеної на підставі рішень комісій з розгляду питань, пов`язаних з наданням грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації, за формою та строками, встановленими Мінреінтеграції.

Під час розподілу бюджетних коштів Мінреінтеграції враховується порядок черговості, встановлений пунктом 28 Порядку надання та визначення розміру грошової допомоги постраждалим від надзвичайних ситуацій та розміру грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2013 р. № 947 (п. 4 Порядку № 767).

Згідно п. 5 Порядку № 767, бюджетні кошти спрямовуються регіональним органам соціального захисту населення, які протягом п`яти робочих днів після надходження коштів на їх рахунки, відкриті в органах Казначейства, готують відповідні виплатні документи (відомості) та здійснюють перерахування на банківську картку (картковий рахунок у банку) постраждалих або їх представників.

За змістом статей 12, 13, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Суд розглядає цивільні справи в межах заявлених фізичними або юридичними особами вимог і на підставі наданих ними доказів. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень.

Так, в ході судового розгляду судом встановлено, що позивачі мають право на отримання компенсації за зруйновану квартиру, внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації у зазначеному ними розмірі, втім до теперішнього часу грошову компенсацію вони не отримали внаслідок відсутності фінансування її виплати з боку Кабінету Міністрів України та Мінреінтеграції.

Втім, позов про стягнення грошової компенсації за зруйновану квартиру пред`явлений позивачами до Донецької обласної державної адміністрації, як до державного органу, до повноважень якого було віднесено зобов`язання з утворення відповідної комісії для вирішення питання щодо встановлення наявності у особи права на отримання відповідної грошової компенсації за зруйноване житло та визначення її розміру, але який не мав відповідних повноважень щодо самостійного фінансування виплат цих грошових компенсацій.

Так, фінансування заходів з надання грошової компенсації постраждалим здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Головним розпорядником вказаних коштів, згідно Порядку № 947 та Порядку № 767 є Мінреінтеграції.

Таким чином, відповідачем в межах своїх повноважень було здійснено всі передбачені Законом заходи для виплати позивачам грошової компенсації, а саме утворено відповідну комісію, призначено позивачам грошову компенсацію за зруйноване житло та надіслано до Мінреінтеграції необхідний пакет документів для здійснення фінансування виплати цієї грошової компенсації. Розмір призначеної компенсації позивачами не оспорюється.

За приписами ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При таких обставинах, суд приходить до висновку, що Донецька обласна державна адміністрація не є належним відповідачем у даній справі, оскільки в повному обсязі виконала свої обов`язки з приводу призначення позивачам грошової компенсації.

Разом з тим, як встановлено судом з пояснень третіх осіб, виплату позивачам грошової компенсації до теперішнього часу не було здійснено через спрямування Кабінетом Міністрів України коштів для виплат за відповідною бюджетною програмою у 2022 році до резервного фонду державного бюджету та відсутністю фінансування цієї бюджетної програми у 2023 році.

Статтею 16 ЦК України визначено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до ч. 2 ст. 48 ЦПК України, позивачем і відповідачем можуть бути, зокрема, фізичні і юридичні особи, а також держава.

Позивачі звернулися до суду з даним позовом, мотивувавши його, зокрема тим, що вони не отримали відшкодування за знищення їх майна, на які вони мають право згідно з чинним законодавством України та статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка гарантує кожному право мирно володіти своїм майном.

Статтею 41 Конституції України гарантовано, що ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Згідно з ч. 1 ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вимагати усунення перешкод його права, хоч вони і не поєднані з позбавленням володіння.

Відповідно до ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

У статті 3 Конституції України проголошено, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.

Відповідно до практики ЄСПЛ принцип верховенства права зобов`язує державу поважати і застосовувати запроваджені нею закони, створюючи правові й практичні умови для втілення їх в життя (пункт 184 рішення від 22 червня 2004 року у справі «Броньовські проти Польщі», заява № 31443/96).

Зобов`язання держави щодо поваги та захисту прав людини не зникають і в умовах збройних конфліктів.

Положення преамбули Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод вказують на те, що Високі Договірні Сторони зобов`язалися забезпечити повагу до прав людини шляхом гарантії цих прав. Гарантування прав людини з боку держави може здійснюватися як активними діями, так і утриманням від вчинення будь-яких дій. Така діяльність держави по гарантуванню прав людини пов`язана з видами зобов`язань з боку держав-учасниць Конвенції, якими є негативні та позитивні зобов`язання.

Негативні зобов`язання - це зобов`язання держави утримуватися від втручання в права та свободи, а позитивні зобов`язання - навпаки, тобто держава повинна щось зробити, вчинити певні дії, щоб особа могла скористатися своїми правами за Конвенцією. Це, наприклад, може включати в себе прийняття законодавства, що допоможе забезпечити користування гарантованими Конвенцією правами, або забезпечення реальних умов для реалізації прав.

Так, за певних обставин захистом статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод може користуватися легітимне очікування (legitimate expectation) успішної реалізації майнових прав (право вимоги). Для того, щоб «очікування» було «легітимним», воно має бути заснованим на нормі закону або іншому правовому акті, такому як судове рішення, пов`язаному із майновим інтересом (mutatis mutandis рішення ЄСПЛ від 28.09.2004 року у справі «Копецький проти Словаччини» (Kopecky v. Slovakia), заява № 44912/98, § 49-50).

Тобто, особа, яка має майновий інтерес, може розглядатись як така, що має «легітимне очікування» успішної реалізації її права вимоги (зокрема, відшкодування державою шкоди) у сенсі статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, коли для цього інтересу є достатні підстави у національному законодавстві.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 25 березня 2020 (справа № 229/3693/16).

З огляду на вищевказану прецеденту практику ЄСПЛ, а також враховуючи незабезпечення з боку держави виконання взятих на себе зобов`язань, передбачених Порядком № 947 від 18.12.2013 щодо виплати позивачам грошової компенсації за зруйноване житло внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації через фактичне зупинення фінансування відповідної бюджетної програми, тобто невиконання державою позитивного обов`язку, суд зазначає, що позивачі мають право вимагати від держави компенсації за це невиконання на підставі статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача. Натомість, встановлення належності відповідачів й обґрунтованості позову - обов`язком суду, який виконується під час розгляду справи (аналогічний висновок, викладено Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 17 квітня 2018 року у справі № 523/9076/16-ц).

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити через пред`явлення позову до неналежного відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 4, 16, 319, 321 ЦК України, ст.ст. 21, 86, 89 Кодексу цивільного захисту України, постановою Кабінету Міністрів № 767 від 02.09.2020, ст. ст. 12, 13, 81, 259, 263-268, 273 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до Донецької обласної державної адміністрації, треті особи: Кабінет Міністрів України, Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, про стягнення компенсації за руйнування квартири внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації відмовити.

Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 06 грудня 2023 року.

Суддя Авдіївського міського

суду Донецької області С.Г.Пронін