Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/14185/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 грудня 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
І. Зміст позовних вимог.
До суду звернувся ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_1 ) із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі відповідач, ГУ ПФУ в Одеській області), в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області при проведенні перерахунку пенсії (на підставі довідки Державної установи Територіальне медичне об`єднання МВС України по Одеській області від 28.06.2021 р. №33/36-1040) щодо зменшення з 01 вересня 2022 року ОСОБА_1 основного розміру пенсії з 82 % сум грошового забезпечення до 70 % та обмеження розміру його пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність,
у зв`язку з чим 01 березня 2023 року йому не виплачується індексація згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. №168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01 вересня 2022 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 82 % сум грошового забезпечення, без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням індексації нарахованої з 01 березня 2023 року згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. № 168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році, з урахуванням раніше виплачених сум;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не нарахування ОСОБА_1 з 01 вересня 2022 року щомісячної доплати до пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01 вересня 2022 року щомісячну доплату у розмірі 2000,00 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб, без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
ІІ. Позиція сторін.
На обґрунтування вказаних вимог позивач зазначає, що є пенсіонером органів МВС України, якому з листопада 2022 року призначена пенсія за вислугу років у розмірі 82 % відповідних сум грошового забезпечення відповідно до Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 р. На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2022 року по справі № 420/1692/22, у 2022 році відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 р. Крім того, маючи право на щомісячну доплату до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 відповідачем була нарахована вказана доплата у 2021 році, проте у 2022 році виплата її була припинена. Також, позивач вказує, що має право на індексацію пенсії з 01.03.2023 р. відповідно до постанови КМУ № 168, проте у березні-травні 2023 року він її не отримав. З отриманих 12 червня 2023 року копій перерахунків пенсії від 15.08.2022, здійснених на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2022 року по справі № 420/1692/22, та перерахунку пенсії з 01 березня 2023 року згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 позивачем було встановлено, що ГУ ПФУ в Одеській області при проведенні перерахунку пенсії з 01.09.2022 року протиправно зменшило відсотковий розмір його пенсії з 82 % сум грошового забезпечення до 70 %, обмежив при цьому розмір пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність, а також не нарахував та не виплати згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 гривень.
02.08.2023 р. відповідач надав відзив на позов, яким заперечує проти його задоволення, вказуючи, що постановою КМ України Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році від 16.02.2022 № 118 установлено, що з 1 березня 2022 року перерахунок пенсій проводиться із застосуванням коефіцієнта у розмірі 1,14. При цьому, статтею 2 Закону України від 08.07.2011 № 3668 Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи передбачено, що максимальний розмір пенсії, призначених (перерахованих) відповідно до Закону України № 2262-ХІІ, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.04.2022 по справі № 420/1692/22 ОСОБА_1 18.08.2022 проведено перерахунок пенсії, розмір його пенсії з 01.09.2022 становитиме 20 270,00 грн. Відповідач також вказує, що індексація не є постійною виплатою, залежить від індексу споживчих цін, а тому не включається до складу грошового забезпечення при звільнені з військової служби. Відтак, законних підстав для виплати пенсії Позивачу в розмірах більших, ніж передбачено ст. 2 Закону № 3668 у Головного управління не має, оскільки це призведе до порушення норм чинного законодавства. Постановою КМУ від 14.07.2021 року № 713 установлено з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону України від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ до розмірів пенсій, визначених відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018 щомісячну доплату 2000 грн., яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону. Оскільки проведений на виконання судового рішення перерахунок пенсії позивача відбувся не для відновлення порушеного права позивача, набутого у 2018 році, а фактично внаслідок зміни правового врегулювання спірних правовідносин після набрання законної сили рішенням суду по справі № 826/12704/18 у 2019 році, внаслідок чого змінились складові грошового забезпечення, тому підстави для визнання протиправними дії Головного управління відсутні.
31.07.2023 р. позивачем надана відповідь на відзив, в якій вказує, що доводи відповідача, викладені у відзиві на позов, спростовуються змістом позовної заяви та судовою практикою Верховного Суду зі спірних питань.
28.11.2023 р. на виконання ухвали суду від 27.07.2023 р. пенсійним органом надано копії матеріалів пенсійної справи позивача.
III. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 20.06.2023 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, якою передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. Цією ухвалою зобов`язано ГУ ПФУ в Одеській області разом з відзивом на позов надати суду належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи позивача.
Враховуючи, що від сторін не надходило клопотань про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає дану справу за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
ОСОБА_1 є пенсіонером МВС, якому з 05.02.2003 року призначено пенсію за вислугу років у розмірі 82 % від сум грошового забезпечення відповідно до Закону від 09.04.1992 № 2262, що підтверджується матеріалами пенсійної справи № N/A18861-МВС. ( а.с. 50-63)
За даними програми Діловодство спеціалізованого суду рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29.04.2022 року по справі № 420/1692/22, що набрало законної сили 31.05.2022 року, з урахуванням ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2022 року про виправлення описки в судовому у рішенні, за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, серед іншого, зобов`язано ГУ ПФУ в Одеській області провести з 01 грудня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ДУ ТМO MBC України по Одеській області Міністерства внутрішніх справ України №33/36-1040 від 22.06.2021 року, виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
15.08.2022 ГУ ПФУ в Одеській області на підставі даного судового рішення здійснено перерахунок пенсії з 01.09.2022 року, за результатами якого основний розмір пенсії позивача з урахуванням 70 % грошового забезпечення складає 21 409, 50 грн., підсумок пенсії (з надбавками) - 21 409,50 грн., з урахуванням індексації базового ОСНП 2022 ( 18780,26*0,140=2629,24 грн.) складає 21 409,50 грн., підсумок пенсії (з надбавками): 21 409,5 грн., з урахуванням максимального розміру пенсії 20 270, 00 грн., що підтверджується Перерахунком пенсії позивача за пенсійною справою № N/A18861-МВС. (а.с.26).
12.06.2023 р. ГУ ПФУ в Одеській області на підставі Закону України Про Державний бюджет України на 2022 рік ( з 01.12.2022 р) з 01.03.2023 року здійснено перерахунок пенсії, за результатами якого основний розмір пенсії з урахуванням 70 % грошового забезпечення складає 18 780,26 грн., з урахуванням індексації (індексація базового ОСНП 2022 ( 18780,26*0,140=2629,24 грн., індексація базового ОСНП 2023 (21409,5*0,197=1 500,00 грн.) складає 22909,50 грн. Підсумок пенсії (з надбавками): 22 909,5 грн., з урахуванням максимального розміру пенсії: 20 930,00 грн. що підтверджується Перерахунком пенсії позивача за пенсійною справою № N/A18861-МВС. (а.с.27).
Вважаючи, що дії відповідача щодо зменшення позивачу з 01 вересня 2022 року відсоткового показника розміру пенсії за вислугу років з 82 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення, обмеження максимального розміру пенсії після її індексації з 01.03.2023 р. та не нарахування та не виплати щомісячної доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
V. Норми права, які застосував суд.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-XII, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 2262-XII).
Статтею 10 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України (стаття)
Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. ( частина перша ст. 63 Закону № 2262-ХІІ )
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. ( частина четверта статті 63 Закону № 2262-ХІІ ).
Пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, врегульовані статтею 43 Закону № 2262-ХІІ.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 № 107-VI внесено зміни до Закону № 2262-XII, а саме доповнено статтю 43 новою частиною сьомою, згідно якої максимальний розмір пенсій, призначених відповідно до цього Закону (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцять мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
08.07.2011 прийнято Закон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VI (далі - Закон №3668-VI), який набрав чинності 01.10.2011.
За приписами абзацу першого пункту 2 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону №3668-VI обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Згідно із Законом № 3668-VI внесено зміни до Закону № 2262-XII, на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24.12.2015 № 911-VIII, а саме частину 7 ст. 43, яку викладено в наступній редакції: "Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність" та доповнено реченням такого змісту "Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень".
Згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 № 1774-VIII відповідно до Прикінцевих положень цього Закону, він набрав чинності з 1 січня 2017 року, у частині 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" слова і цифри "у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року" замінено словами і цифрами "по 31 грудня 2017 року".
Рішенням Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зі змінами, а саме: частини 7 статті 43, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740,00 грн.
Відповідно до пункту 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016 положення частини 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Згідно із ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб від 14 липня 2021 р. № 713 (далі Постанова № 713), якою установлено
- з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
- особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
- у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
- щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021 (пункт 1 Постанови № 713)
- Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 01.07.2021 виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 № 656 "Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій" для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ. (пункт 3 Постанови № 713).
24.02.2023 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році ( далі постанова КМУ № 168), якою установлено, що з 1 березня 2023 року:
- перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197. ( пункт 1 постанови КМУ № 168);
- розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. ( абзац перший пункту 2 постанови КМУ № 168)
- у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень. (пункт 10 постанови КМУ № 168).
VI. Оцінка суду.
З огляду на вищевказані приписи чинного законодавства, органи Пенсійного фонду наділені повноваженнями щодо проведення перерахунку раніше призначених пенсій, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. При цьому, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до встановлених судом обставин та враховуючи обґрунтованість вказаних позовних вимог, ключовим питанням при вирішенні даної справи є правомірність дій пенсійного органу щодо обмеження пенсії позивача, призначеної згідно Закону України від 01.01.1992 № 2262-ХІІ, максимальним розміром, який не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Вирішуючи дане спірне питання суд враховує наступне.
Відповідні закони, інші правові акти або їх окремі положення, визнані за рішеннями Конституційного Суду України неконституційними, не підлягають застосуванню як такі, що втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність ( абз. 6 п. 4 Рішення Конституційного Суду України у Справі № 1-31/2000 про порядок виконання рішень Конституційного Суду України).
Принцип обов`язковості рішень Конституційного Суду України, та їх властивість "негативної нормотворчості" проявляється у недопустимості запровадження правового регулювання з тими самими недоліками.
Зокрема, Конституційний Суд України в п. 7 Рішення від 08.06.2016 № 4-рп/2016 висловлював правову позицію, якою зауважив, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, визнані неконституційними, не можуть бути прийняті в аналогічній редакції, оскільки рішення Конституційного Суду України є "обов`язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені". Повторне запровадження правового регулювання, яке Конституційний Суд України визнав неконституційним, дає підстави стверджувати про порушення конституційних приписів, згідно з якими закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Також Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою в Конституції України виокремлюються певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави; до них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі, у тому числі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, органах, що забезпечують суверенітет і територіальну цілісність, її економічну та інформаційну безпеку (рішення від 20.03.2002 № 5-рп/2002, від 17.03.2004 № 7-рп/2004).
Конституційний Суд України зазначав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена, зокрема, тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей (абзац другий пункту 3 мотивувальної частини Рішення від 20.03.2002 № 5-рп/2002, абзац четвертий пункту 3 мотивувальної частини Рішення від 17.03.2004 № 7-рп/2004).
При цьому, Конституційний Суд України у Рішенні від 20.12.2016 №7-рп/2016 вказав, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262-ХІІ, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п`ятою статті 17 Конституції України.
Отже, правовим наслідком прийняття Конституційним Судом України Рішення від 20.12.2016 у справі № 7-рп/2016, є втрата чинності із 20.12.2016 норм частини 7 статті 43 в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Вказане у свою чергу, виключає можливість законодавчого органу України вносити зміни у норму яка визнана неконституційною, оскільки після визнання неконституційною ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-XII, така норма вважається "відсутньою" у тексті Закону.
Відтак, внесені зміни Законом України № 1774-VIII, з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016 року, свідчать про відсутність у Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" частини сьомої статті 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр є нереалізованими.
Повертаючись до одного із спірних питань, яке полягає у правомірності дій пенсійного щодо зменшення з 01.09.2022 р. основного розміру пенсії з 82 % сум грошового забезпечення до 70 % при проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки Державної установи Територіальне медичне об`єднання МВС України по Одеській області від 28.06.2021 р. №33/36-1040 та з урахуванням максимального розміру пенсії, то суд вказує про таке.
Як зазначалось вище рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29.04.2022 року по справі № 420/1692/22, що набрало законної сили 31.05.2022 року, з урахуванням ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2022 року про виправлення описки в судовому у рішенні, зобов`язано ГУ ПФУ в Одеській області провести з 01 грудня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ДУ ТМO MBC України по Одеській області Міністерства внутрішніх справ України №33/36-1040 від 22.06.2021 року, виданої станом на листопад 2019 року.
Згідно наданого відповідачем Перерахунку пенсії ОСОБА_1 за пенсійною справою № N/A18861-МВС, сформованого від 15.08.2022 року, то ГУ ПФУ в Одеській області на підставі даного судового рішення з 01.12.2019 року позивачу здійснено перерахунок пенсії, за результатами якого основний розмір пенсії позивача з 01.12.2019 року з урахуванням 70 % грошового забезпечення складає 18 780,26 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) 18 780,26 грн., з урахуванням максимального розміру пенсії 16 380,00 грн. ( а.с. 59).
Відповідно до Перерахунку пенсії позивача за пенсійною справою № N/A18861-МВС, сформованого 15.08.2022 р., ГУ ПФУ в Одеській області на підставі даного судового рішення здійснено перерахунок пенсії з 01.09.2022 року, за результатами якого основний розмір пенсії позивача з урахуванням 70 % грошового забезпечення складає 21 409, 50 грн., підсумок пенсії (з надбавками) - 21 409,50 грн., з урахуванням максимального розміру пенсії 20 270, 00 грн. (а.с.26).
Отже, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.04.2022 року по справі № 420/1692/22, відповідачем фактично з 01.12.2019 року здійснено перерахунок пенсії позивача з урахуванням 70 % відповідних сум грошового забезпечення, тобто максимального розміру пенсії за вислугу років, який передбачений статтею 13 Закону № 2262-XII зі змінами, внесеними Законом України від 27.03.2014 № 1166-VII.
У відзиві на позов відповідач не висловив свою позицію щодо вказаних оскаржуваних дій, а тому суд вирішує дане спірне питання на підставі наявних у справі документів.
Як вбачається з наявного у справі Розрахунку про призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років від 05.02.2003 року, то відповідно до ст. 13 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб позивачу була призначена пенсія у розмірі 82 % відповідних сум грошового забезпечення. ( а.с. 50)
Суд вказує, що редакція частини другої статті 13 Закону № 2262-XII неодноразово змінювалась.
Так, Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" № 1166-VII від 27 березня 2014 року, який набрав чинності з 01.04.2014 р., пунктом 23 цього Закону у частині другій статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" цифри "80" замінено цифрами "70", тобто максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Тобто, на момент здійснення відповідачем спірного перерахунку пенсії позивача положення частини 2 статі 13 Закону № 2262-XII в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, передбачали, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Разом з тим, суд відмічає, що приписами частини першої статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Зі змісту ст. 63 Закону № 2262-ХІІ слідує, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців та особам, які мають право на пенсію за цим Законом, має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Таким чином, зміна розміру пенсії, що відбулася у частині 2 статті 13 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-XII після призначення пенсії позивачу, не є підставою для зменшення розміру призначеної позивачу пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку з 01.01.2016 року.
З огляду на встановлені під час судового розгляду справи обставини, суд вважає, що при перерахунку пенсії позивача на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.04.2022 року по справі № 420/1692/22, яким зобов`язано здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Державної установи Територіальне медичне об`єднання МВС України по Одеській області від 28.06.2021 р. №33/36-1040 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії за нормами, чинними на листопад 2019 року, відсотковий розмір основної пенсії має бути розрахований із зазначеного у довідці уповноваженого органу грошового забезпечення, але не нижчим, ніж розмір раніше призначених пенсій, як це передбачено частиною 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Зазначена позиція суду узгоджується із висновками Великої палати Верховного Суду в постанові від 16.10.2019 у зразковій справі № 240/5401/18 предметом спору якої є зменшення відсоткового розміру основної пенсії, призначеної за Законом України від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ, при здійсненні перерахунку пенсії у зв`язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" відповідно до статті 63 вказаного Закону на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Оскільки позивач набув право на пенсію у розмірі 82 % від суми грошового забезпечення, то відповідно до статей 22, 58 Конституції України не допускається звуження права позивача на перерахунок розміру пенсії у меншому відсотковому відношенні. Отже, при перерахунку пенсії її розмір має бути розрахований із зазначеного у довідці уповноваженого органу грошового забезпечення, але не нижчим, ніж розмір раніше призначених пенсій, як це передбачено частиною 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ.
Як зазначалось вище, Конституційним Судом України у Рішенні від 20.12.2016 № 7-рп/2016 надано оцінку правовому регулюванню спірних правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців) та визнано таким, що не відповідає статті 17 Конституції України положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII.
А відтак, при перерахунку пенсії позивача на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.04.2022 року по справі № 420/1692/22 відповідач протиправно обмежив максимальним розміром пенсію позивача з 01.12.2019 року.
При цьому, суд враховує, оскільки підставою для здійснення оскаржуваного позивачем перерахунку пенсії з 01.09.2022 року є дане рішення суду, то даний перерахунок також включає в собі перерахунок пенсії починаючи з 01.12.2019 року.
В адміністративному судочинстві діє принцип диспозитивності, який покладає на суд обов`язок вирішувати лише ті питання, про вирішення яких його просять сторони у справі (учасники спірних правовідносин). Під час розгляду справи суд зв`язаний предметом і обсягом заявлених позивачем вимог.
Вказаний принцип знайшов своє відображення у статті 9 КАС України, в якій вказано, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Отже, законодавчо визначена процедура (механізм) звернення особи за захистом порушеного права в аспекті самостійного формування змісту та обсягу позовних вимог генерує обов`язок держави в особі органу правосуддя розглянути таку адміністративну справу не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до процесуального кодексу, в межах позовних вимог, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою їх надано.
Суд може вийти за межі позовних вимог виключно з метою більш ефективного захисту порушеного права особи, проте, як незалежний орган, у жодному випадку не може ініціювати провадження, втручатися у порядок формування вимог чи підміняти своїм владним розпорядчим актом волю особи, що звернулася до суду.
З огляду на вказані норми КАС України суд вважає за необхідне вийте за межі позовних вимог та визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення з 01.12.2019 року основного розміру пенсії з 82 % сум грошового забезпечення до 70%.
З метою належного способу відновлення порушеного права позивача, похідна позовна вимога підлягає до задоволення шляхом зобов`язання ГУ ПФУ в Одеській області здійснити з 01.12.2019 року перерахунок пенсії позивача, виходячи з 82 % від відповідних сум грошового забезпечення та здійснити виплату перерахованої пенсії з 01.12.2019 року без обмеження максимальним розміром та з урахуванням раніше виплачених сум.
Щодо іншого спірного питання, яке з позицією позивача полягає у протиправності дій відповідача щодо обмеження з 01.09.2022 року розміру пенсії позивача максимальним розміром, який не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність у зв`язку з індексацією пенсії з 01 березня 2023 року на підставі постанови КМУ № 168, то суд вказує про таке.
Як зазначалось вище, з метою індексації пенсій та заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 р. постановою КМ України від 24.02.2023 року №168 установлено провести перерахунок пенсій із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197 з 01.03.2023 року. При цьому, з 1 березня 2023 р. відповідно розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 26 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цих постанов, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Відповідно до Перерахунку пенсії позивача з 01.03.2023 року, сформованого 12.06.2023 року, на підставі Закону України Про Державний бюджет України на 2022 рік ( з 01.12.2022 р) ГУ ПФУ в Одеській області з 01.03.2023 року здійснено перерахунок пенсії, у тому числі з урахуванням індексації (індексація базового ОСНП 2022 ( 18780,26*0,140=2629,24 грн., індексація базового ОСНП 2023 (21409,5*0,197=1 500,00 грн.), підсумок пенсії (з надбавками): 22 909,5 грн., з урахуванням максимального розміру пенсії: 20 930,00 грн. (а.с.27).
Отже, з 01.03.2023 року позивачу нараховано індексацію пенсії згідно постанови КМ України № 168, однак виплата пенсії з урахуванням індексації не проводилася у зв`язку із тим, що за позицією пенсійного органу індексація пенсії установлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, тоді як пенсія позивача перевищує встановлений максимальний розмір.
Разом з тим, суд вказує, що Конституційним Судом України у рішенні №7-рп/2016 від 20.12.2016 встановлена неправомірність обмеження максимального розміру пенсії згідно Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI, а тому відповідач при виплаті індексації пенсії позивача не повинен зважати на максимальний розмір його пенсії.
Верховний Суд вже неодноразово висловлював правову позицію щодо заборони обмеження максимальним розміром пенсії особам, яким вона призначена відповідно до Закону № 2262-ХІІ, зокрема, у постановах від 09.02.2021 у справі №640/2500/18, від 16.12.2021 у справі №400/2085/19, по справі № 640/11168/20 від 17 лютого 2022 року та № 240/7087/20 від 27 січня 2022 року.
Крім того, суд враховує, що за загальним правилом вирішення колізій, передбаченим ч. 3 ст. 7 КАС України, у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
У спірних правовідносинах наведені положення пункту 2 Постанов КМУ № 168 щодо підвищення пенсій "у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом" суперечить приписам Закону № 2262-ХІІ з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, які є спеціальними (пріоритетними), а тому підлягають застосуванню відповідачем.
Разом з тим, Верховний Суд неодноразово наголошував на тому, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 у справі № 913/204/18, від 10.03.2020 у справі № 160/1088/19).
Аналогічна правова позиція була підтримана Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 09.06.2022 у справі № 520/2098/19.
При цьому, на думку суду, обмеження максимального розміру пенсії, призначеної згідно з Законом № 2262-ХІІ, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених ч. 5 ст. 17 Конституції України.
Враховуючи, відповідач здійснив нарахування пенсії позивача з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМ України за № 168, однак обмежив розмір пенсії максимальним розміром, суд керуючись статтею 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо застосування з 01.03.2023 р. до виплати пенсії позивача, проіндексованої згідно Постанови КМУ від 24 лютого 2023 року № 168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році обмеження максимальним розміром та зобов`язати ГУ ПФУ в Одеській області здійснити з 01.03.2023 виплату позивачу проіндексованої пенсії без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням виплачених сум.
З огляду на вказаний висновок суду, позовні вимоги позивача в частині визнання протиправними дії та зобов`язання ГУ ПФУ в Одеській області здійснити з 01 вересня 2022 року перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням індексації нарахованої з 01 березня 2023 року згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. № 168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році не підлягають задоволенню з огляду на їх необґрунтованість.
Щодо позовної вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача у не нарахуванні та не виплаті позивачу з 01.09.2022 року щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн., передбаченої Постановою КМУ від 14.07.2021 року № 713 Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб , то суд враховує наступне.
З огляду на вищевказані приписи чинного законодавства та внаслідок прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб від 14 липня 2021 р. № 713 (далі Постанова № 713) з 01.07.2021 р. колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2 000,00 грн., виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.
Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.
На обґрунтування правомірності вказаних спірних дій відповідач у відзиві вказує, що оскільки проведений на виконання судового рішення перерахунок пенсії позивача відбувся не для відновлення порушеного права позивача, набутого у 2018 році, а фактично внаслідок зміни правового врегулювання спірних правовідносин після набрання законної сили рішенням суду по справі № 826/12704/18 у 2019 році, внаслідок чого змінились складові грошового забезпечення, вказаний перерахунок є перерахунком пенсії у розумінні Постанови №713.
Суд вважає дану позицію відповідача помилковою, оскільки рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29.04.2022 року по справі № 420/1692/22, з урахуванням ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2022 року про виправлення описки в судовому у рішенні, зобов`язано ГУ ПФУ в Одеській області провести з 01 грудня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ДУ ТМO MBC України по Одеській області Міністерства внутрішніх справ України №33/36-1040 від 22.06.2021 року, виданої станом на листопад 2019 року
На підставі даного судового рішення, ГУ ПФУ в Одеській області з 01.09.2022 року здійснено перерахунок пенсії позивача, за результатами якого основний розмір пенсії позивача з урахуванням 70 % грошового забезпечення складає 21 409, 50 грн., підсумок пенсії (з надбавками) - 21 409,50 грн., з урахуванням індексації базового ОСНП 2022 ( 18780,26*0,140=2629,24 грн.) складає 21 409,50 грн., підсумок пенсії (з надбавками): 21 409,5 грн., з урахуванням максимального розміру пенсії 20 270, 00 грн., що підтверджується Перерахунком пенсії позивача за пенсійною справою № N/A18861-МВС, сформованого 15.08.2022 р. ( а.с. 26).
Відтак, в межах даних спірних правовідносин судом встановлено, що перерахунок пенсії позивача був проведений ГУ ПФУ в Одеській області на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, а тому даний перерахунок пенсії не пов`язаний зі зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, як це вказує відповідач.
З огляду на встановлені обставини, суд вважає, що позивач має право на щомісячну доплату до пенсії відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 02 березня 2023 року у справі №600/870/22-а, від 04 квітня 2023 року у справі № 380/25987/21, від 18 квітня 2023 року у справі № 560/6528/22, від 26 квітня 2023 року у справі №380/4510/2201 від 01 травня 2023 року у справі №300/2963/22, які в силу положень ч. 5 ст. 242 КАС України мають бути враховані при розгляді цієї справи.
Підсумовуючи вищевказане, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно не нарахована доплата до пенсії позивача відповідно до Постанови № 713 внаслідок перерахунку пенсії на підставі судового рішення, що свідчить про протиправну бездіяльність відповідача.
Суд зазначає, що протиправна бездіяльність - це зовнішня форма поведінки (діяння) цього органу, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов`язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб`єкта владних повноважень, були об`єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
За загальним правилом під протиправними діями суб`єкта владних повноважень слід розуміти активну форму поведінки, пов`язану з виконанням дій, які такий суб`єкт не мав права вчинювати відповідно до його повноважень, за відсутності обставин, з якими пов`язана необхідність вчинення певної дії або з порушенням процедури.
З огляду на встановлені обставини, суд вважає помилковою позицією представника позивача, що у даних спірних правовідносинах мали місце "протиправні дії", оскільки не нарахування позивачу спірної доплати до пенсії є протиправною бездіяльністю.
Керуючись статтею 9 КАС України суд вважає за необхідне вийте за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльністю відповідача щодо нарахування та виплати позивачу з 01.09.2022 року доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб.
З метою відновлення вказаного порушеного права похідна вимога підлягає задоволенню шляхом зобов`язання ГУ ПФУ в Одеській області нарахувати та виплатити позивачу з 01.09.2022 року доплату до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб.
Щодо позовних вимог в частині зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу спірну щомісячну доплату « без обмеження максимального розміру пенсії», то вирішуючи дане спірне питання, суд вказує, що у даному випадку ключовим правовим питанням щодо якого фактично виник спір, є наявність правових підстав для нарахування та виплату позивачу щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000, 00 грн відповідно до Постанови № 713.
Відповідно, питання щодо нарахування та виплату позивачу щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000, 00 грн відповідно до Постанови № 713, без обмеження її максимальним розміром є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про наявність такого права.
Суд зауважує, що відповідач ще не ухвалював рішення щодо нарахування та виплату позивачу щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000, 00 грн відповідно до Постанови № 713. Тому відсутні підстави вважати, що права позивача щодо обмеження пенсії максимальним розміром будуть порушені.
Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих вимог слід відмовити як передчасних.
З огляду на вищевказаний висновок суду, позовні вимоги в частині зобов`язання ГУ ПФУ в Одеській області виплатити позивачу пенсію « з урахуванням раніше виплачених сум» також не підлягають задоволенню, оскільки сформульовані таким чином вимоги, на переконання суду, свідчать про невірно обраний спосіб захисту порушеного права.
У контексті оцінки інших доводів сторін звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах "Проніна проти України" (пункт 23) та " Серявін та інші проти України" (пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
VII. Висновок суду.
Частиною 1 статті 73 КАС України встановлено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно із частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).
Згідно зі статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
VIIІ. Розподіл судових витрат.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (ч. 3 ст.139 КАС України).
Як встановлено судом, при зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у сумі 2 190,14 грн., що підтверджується квитанцією від 16.06.2023 року. (а.с.22)
Оскільки за результатами розгляду справи суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, тому з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань підлягає стягненню на користь позивача судовий збір в сумі 1 073,60 грн.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, -
вирішив:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, Одеська обл., 65012, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо зменшення з 01.12.2019 року ОСОБА_1 розміру пенсії за вислугу років з 82 % на 70 % відповідних сум грошового забезпечення та обмеження її максимальним розміром.
Зобов`язати ГУ ПФУ в Одеської області провести з 01.12.2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у розмірі 82 % відповідних сум грошового забезпечення, без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням раніше виплачених сум.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо застосування з 01.03.2023 р. до виплати пенсії ОСОБА_1 , проіндексованої згідно Постанови КМУ від 24 лютого 2023 року № 168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році, обмеження максимальним розміром.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплатити з 01.03.2023 р. ОСОБА_1 пенсію за вислугу років, проіндексовану згідно Постанови КМУ від 24 лютого 2023 року № 168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням виплачених сум.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 з 01 вересня 2022 року щомісячної доплати у розмірі 2 000 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб від 14.07.2021 № 713.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити з 01 вересня 2022 року ОСОБА_1 щомісячну доплату у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, Одеська обл., 65012, код ЄДРПОУ 20987385) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати по сплаті судового збору у сумі 1073,60 ( одна тисяча сімдесят три грн. 60 коп.) гривень.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.А. Дубровна