Рішення № 115378160, 04.12.2023, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.12.2023
Номер справи
160/6995/23
Номер документу
115378160
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2023 рокуСправа №160/6995/23

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Рянська В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в місті Дніпрі у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , подана її представником адвокатом Савком Віталієм Вікторовичем, до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, у якій позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання № 12031500047488 від 15.09.2022, затверджене начальником Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області Богданом Чегілем, яким вирішено на підставі підпункту 4 пункту 63 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 322 від 25.04.2018, скасувати посвідку на тимчасове проживання № НОМЕР_1 , яка належить ОСОБА_1 .

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач ОСОБА_1 є громадянкою російської федерації, з 2019 року перебуває у зареєстрованому шлюбі з громадянином України ОСОБА_2 , на підставі посвідки про тимчасове проживання з 2020 року проживала на території України, де має зареєстроване місце проживання. Востаннє термін дії посвідки було продовжено до 19.09.2022. ОСОБА_1 засуджує військове вторгнення російської федерації на територію України та активно доносить свою позицію. Вважає, що така позиція може загрожувати її свободі і життю на території країни походження. 15.09.2022 відповідачем було прийнято рішення № 12031500047488 про скасування виданої ОСОБА_1 посвідки на тимчасове проживання. Позивач вважає оскаржуване рішення необґрунтованим, таким, що прийнято за відсутності передбачених законодавством підстав, без урахування її права на сім`ю. Відповідачем не доведено створення ОСОБА_1 загрози національній безпеці України, громадському порядку, здоров`ю, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні. За період перебування позивача на території України вона не притягувалася до відповідальності, після скасування посвідки їй не було повідомлено про підозру та не пред`явлено обвинувачення. Про прийняття відповідачем оскаржуваного рішення позивачу стало відомо у грудні 2022 року після отримання повідомлення на електронну пошту. Зі змістом рішення відповідача вона ознайомилася лише у березні 2023 року в судовому засіданні під час розгляду іншої судової справи № 201/8778/22.

Ухвалою суду від 11.04.2023 позовну заяву було залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

18.04.2023 в порядку усунення недоліків до суду надійшла подана у встановлений строк заява представника позивача з доданими до неї документами.

Ухвалою від 21.04.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні); встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи.

08.05.2023 до суду надійшов відзив Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, в якому відповідач просив відмовити у задоволенні позову. Обґрунтовуючи заперечення проти позовних вимог, зазначив, що 14.09.2022 на адресу Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області надійшло клопотання Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області від 13.09.2022 № 55/2-2086 про прийняття рішення про скасування тимчасової посвідки на проживання в Україні громадянці російської федерації ОСОБА_1 на підставі вимог підпунктів 4, 7 пункту 63 постанови Кабінету Міністрів України № 322 від 25.04.2018 у зв`язку з тим, що її дії становлять загрозу національній безпеці України та громадському порядку в Україні, оскільки під час спілкування з близькими їй особами ОСОБА_1 виправдовує та заперечує збройну агресію російської федерації проти України, представляє її як внутрішній громадський конфлікт. Ознак кримінального правопорушення дії ОСОБА_1 не містять, проте становлять потенційну загрозу національній безпеці України та громадському порядку в Україні. На підставі вказаного клопотання відповідачем було прийнято рішення про скасування тимчасової посвідки на проживання в Україні ОСОБА_1 , що відповідає вимогам чинного законодавства України. Копію рішення було надіслано позивачу засобами поштового зв`язку за її зареєстрованим місцем поживання із супровідним листом № 1201.3.1-12938/000393-22 від 20.09.2022. Приймаючи рішення про скасування тимчасової посвідки на проживання в Україні громадянці російської федерації ОСОБА_1 , відповідач не позбавив позивача права на сім`ю, не накладав заборону на перетин кордону членами сім`ї позивача та не приймав інших рішень, які би позбавили позивача можливості бути зі своєю сім`єю або здійснювати поїздки та перетин кордону разом із своєю сім`єю.

Ухвалою від 12.05.2023 було відмовлено у задоволенні клопотань відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження та про залучення третьої особи до участі у справі.

У відповіді на відзив позивач підтримала позовні вимоги з підстав, наведених у позовній заяві. Зазначила, зокрема, що клопотання Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області від 13.09.2022 № 55/2-2086 не може бути підставою для прийняття рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання, оскільки доказів на підтвердження вказаних у клопотанні обставин не надано та відповідачем не доведено, що дії позивача становлять загрозу національній безпеці України та громадському порядку в Україні.

Станом на час розгляду справи заперечення від відповідача не надійшли.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з`ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов таких висновків.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до паспорту № НОМЕР_2 , виданого 26.11.2018 органом МВС 77605, є громадянкою російської федерації, народилася в РПО Аланія, росія.

11.10.2019 позивач уклала шлюб з громадянином України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 , виданого 11.10.2019 Центральним районним у місті Дніпрі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, актовий запис № 668.

13.11.2020 позивачу на підставі возз`єднання сім`ї з громадянином України (на підставі шлюбу) було видано посвідку на тимчасове проживання в Україні № НОМЕР_4 , зі строком дії до 02.11.2021.

Відповідно до довідки від 27.10.2021 вих. № 02.3-24/8247 про реєстрацію місця проживання особи, виданої за відомостями відділу формування та ведення реєстру територіальної громади департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради Новокодацького району, місце проживання ОСОБА_1 з 02.01.2020 зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 .

07.10.2021 ОСОБА_1 було видано посвідку на тимчасове проживання в Україні № НОМЕР_1 , зі строком дії до 19.09.2022.

Управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області на адресу Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області було надіслано лист від 13.09.2022 № 55/2-2086 «Щодо скасування тимчасової посвідки», в якому зазначено, що в ході оперативно-службової діяльності у встановленому законом порядку отримано інформацію стосовно громадянки російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка може вчиняти дії, направлені на дестабілізацію обстановки в Україні. Також вказано, що громадянка російської федерації ОСОБА_1 перебуває на території України на підставі посвідки на тимчасове проживання в Україні № НОМЕР_1 , яка дійсна до 19.09.2022. При цьому, під час спілкування з близькими їй особами ОСОБА_1 виправдовує та заперечує збройну агресію російської федерації проти України, представляє її як внутрішній громадянський конфлікт. У зв`язку з тим, що ознак кримінального правопорушення дії ОСОБА_1 не містять, проте становлять потенційну загрозу громадському порядку та національній безпеці України, Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області просило відповідача прийняти рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання в Україні громадянці російської федерації ОСОБА_1

15.09.2022 Управлінням у справах іноземців та осіб без громадянства Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області прийнято рішення № 12031500047488 про скасування виданої громадянці російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , посвідки на тимчасове проживання № НОМЕР_1 на підставі підпункту 4 пункту 63 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 року № 322.

У рішенні міститься запис про ознайомлення з ним ОСОБА_1 13.04.2023, а також міститься відмітка про направлення копії рішення поштою.

До відзиву додано копію листа Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області від 20.09.2022 № 1201.3.1-12938/000393-22, адресованого позивачу за її зареєстрованим місцем проживання, про направлення їй копії зазначеного рішення.

До позовної заяви додано копію адресованого ОСОБА_1 листа відповідача від 21.12.2022 № 1201.3.1-20957/12.3-22, яким за результатами розгляду її звернення від 21.11.2022 № М-2834/6/1201-22 повідомлено про прийняття 15.09.2022 рішення № 12031500047488 про скасування виданої їй посвідки на тимчасове проживання № НОМЕР_1 та про те, що копію зазначеного рішення було надіслано їй рекомендованим листом за місцем проживання.

Вважаючи протиправним рішення відповідача про скасування посвідки на тимчасове проживання, позивач звернулася до суду з цією позовною заявою.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 360 (далі також Положення № 360), Державна міграційна служба України (ДМС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів. ДМС у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства. Основними завданнями ДМС є: 1) реалізація державної політики у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів; 2) внесення на розгляд Міністра внутрішніх справ пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.

Відповідно до підпункту 9 пункту 4 Положення № 360 ДМС відповідно до покладених на неї завдань приймає рішення про продовження (скорочення) строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, про добровільне повернення або примусове повернення іноземців та осіб без громадянства до країн їх громадянської належності або країн походження, звертається до судів з позовами про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства, здійснює заходи, пов`язані з примусовим видворенням іноземців та осіб без громадянства з України.

Згідно з частиною першою статті 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

Статтею 26 Конституції України визначено, що іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов`язки, як і громадяни України, - за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.

Закон України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 № 3773-VI (далі також Закон № 3773-VI) визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та встановлює порядок їх в`їзду в Україну та виїзду з України.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 1 Закону № 3773-VI возз`єднання сім`ї - в`їзд та тимчасове або постійне проживання в Україні членів сім`ї іноземця або особи без громадянства, які проживають в Україні на законних підставах та можуть підтвердити відповідними документами наявність достатнього фінансового забезпечення для утримання членів сім`ї в Україні, з метою спільного проживання сім`ї незалежно від того, коли виникли сімейні відносини - до чи після прибуття іноземця або особи без громадянства до України.

Пунктом 7 частини першої статті 1 Закону № 3773-VI встановлено, що іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, - іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в`їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні.

Частиною третьою статті 3 Закону № 3773-VI встановлено, що іноземці та особи без громадянства зобов`язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.

Відповідно до частин першої та третьої статті 9 Закону № 3773-VI іноземці та особи без громадянства в`їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України. Це правило не поширюється на іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон України з метою визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового або тимчасового захисту чи отримання притулку. Строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.

Згідно з частиною першою статті 15 Закону № 3773-VI в`їзд в Україну та виїзд з України здійснюється іноземців та осіб без громадянства, які перебувають у шлюбі з громадянами України, - за паспортним документом та посвідкою на тимчасове проживання.

Посвідка на тимчасове проживання - документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні (пункт 18 частини першої статті 1 Закону № 3773-VI).

Відповідно до частини чотирнадцятої статті 4 Закону № 3773-VI іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну з метою возз`єднання сім`ї з особами, які є громадянами України, або під час перебування на законних підставах на території України у випадках, зазначених у частинах третій - тринадцятій цієї статті, уклали шлюб з громадянами України та отримали посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України на період до отримання посвідки на постійне проживання чи набуття громадянства України.

Згідно з частиною чотирнадцятою статті 5 Закону № 3773-VI підставою для видачі посвідки на тимчасове проживання у випадку, передбаченому частиною чотирнадцятою статті 4 цього Закону, є заява іноземця або особи без громадянства і документ, що підтверджує факт перебування у шлюбі з громадянином України, дійсний поліс медичного страхування.

За змістом статті 5-1 цього Закону строк дії посвідки на тимчасове проживання для відповідних категорій іноземців та осіб без громадянства у випадку, визначеному частиною чотирнадцятою статті 4 Закону № 3773-VI, становить один рік. Строк дії посвідки на тимчасове проживання може бути продовжено необмежену кількість разів, за наявності підстав, передбачених законом.

Отже, наведені норми Закону №3773-VI передбачають право для перебування іноземців та осіб без громадянства на території України з метою возз`єднання сім`ї за наявності укладеного шлюбу з громадянином України та посвідки на тимчасове проживання.

Як вже зазначено, 11.10.2019 ОСОБА_1 уклала шлюб з громадянином України ОСОБА_2 13.11.2020 позивачу на підставі возз`єднання сім`ї з громадянином України (на підставі шлюбу) було видано посвідку на тимчасове проживання в Україні № НОМЕР_4 зі строком дії до 02.11.2021. 07.10.2021 ОСОБА_1 було видано посвідку на тимчасове проживання в Україні № НОМЕР_1 зі строком дії до 19.09.2022.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 322 затверджено Порядок оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання (далі також Порядок № 322), відповідно до пункту 1 якого посвідка на тимчасове проживання є документом, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні.

Відповідно до пункту 7 Порядку № 322 обмін посвідки здійснюється у разі: 1) зміни інформації, внесеної до посвідки; 2) виявлення помилки в інформації, внесеній до посвідки; 3) закінчення строку дії посвідки; 4) непридатності посвідки для подальшого використання.

Згідно з підпунктом 4 пункту 63 Порядку № 322 посвідка скасовується територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, який її видав, у разі коли дії іноземця або особи без громадянства загрожують національній безпеці, громадському порядку, здоров`ю, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні.

Пунктами 64-66 Порядку № 322 (у редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що рішення про скасування посвідки приймається керівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС чи його заступником протягом п`яти робочих днів з дня надходження відомостей, які є підставою для її скасування. Копія рішення про скасування посвідки видається територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, який прийняв таке рішення, іноземцеві або особі без громадянства під розписку або надсилається такій особі і приймаючій стороні рекомендованим листом не пізніше ніж через п`ять робочих днів з дня його прийняття. Територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС протягом п`яти робочих днів з дня прийняття рішення про скасування посвідки інформує про це ДМС та Адміністрацію Держприкордонслужби.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який у подальшому продовжувався та діє станом на час розгляду справи.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про національну безпеку України» від 21.06.2018 № 2469-VІІІ (далі Закон № 2469-VIII) громадська безпека і порядок - захищеність життєво важливих для суспільства та особи інтересів, прав і свобод людини і громадянина, забезпечення яких є пріоритетним завданням діяльності сил безпеки, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб та громадськості, які здійснюють узгоджені заходи щодо реалізації і захисту національних інтересів від впливу загроз; загрози національній безпеці України - явища, тенденції і чинники, що унеможливлюють чи ускладнюють або можуть унеможливити чи ускладнити реалізацію національних інтересів та збереження національних цінностей України; національна безпека України - захищеність державного суверенітету, територіальної цілісності, демократичного конституційного ладу та інших національних інтересів України від реальних та потенційних загроз; національні інтереси України - життєво важливі інтереси людини, суспільства і держави, реалізація яких забезпечує державний суверенітет України, її прогресивний демократичний розвиток, а також безпечні умови життєдіяльності і добробут її громадян.

Як встановлено з матеріалів справи, оскаржуване рішення Управління у справах іноземців та осіб без громадянства Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області № 12031500047488 від 15.09.2022 про скасування виданої громадянці російської федерації ОСОБА_1 посвідки на тимчасове проживання № НОМЕР_1 прийнято на підставі підпункту 4 пункту 63 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, а саме на підставі листа Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області від 13.09.2022 № 55/2-2086 «Щодо скасування тимчасової посвідки», який надійшов на адресу відповідача.

У листі необхідність прийняття рішення про скасування виданої позивачу посвідки на тимчасове проживання обґрунтовано тим, що під час оперативно-службової діяльності Управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області у встановленому законом порядку отримано інформацію стосовно громадянки російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка може вчиняти дії, направлені на дестабілізацію обстановки в Україні. Зокрема, встановлено, що під час спілкування з близькими їй особами ОСОБА_1 виправдовує та заперечує збройну агресію російської федерації проти України, представляє її як внутрішній громадянський конфлікт. Дії ОСОБА_1 становлять потенційну загрозу громадському порядку та національній безпеці України.

Суд враховує, що інформація стосовно позивача отримана Управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області в межах його компетенції, визначеної Законом України «Про Службу безпеки України» та під час оперативно-службової діяльності.

Пунктами 2, 13 статті 24 Закону України «Про Службу безпеки України» від 25.03.1992 № 2229-XII передбачено, що Служба безпеки України відповідно до своїх основних завдань зобов`язана, у тому числі: здійснювати заходи контррозвідувального забезпечення дипломатичних представництв, консульських та інших державних установ, а також заходи, пов`язані з охороною державних інтересів у сфері зовнішньополітичної та зовнішньоекономічної діяльності, безпекою громадян України за кордоном; брати участь у розробці заходів і вирішенні питань, що стосуються в`їзду в Україну та виїзду за кордон, перебування на її території іноземців та осіб без громадянства, прикордонного режиму і митних правил, приймати рішення про заборону в`їзду в Україну іноземцю або особі без громадянства, про скорочення строку тимчасового перебування іноземця та особи без громадянства на території України, про примусове повернення іноземця або особи без громадянства в країну походження або третю країну.

Судом встановлено, що Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області в умовах дії на території України воєнного стану, отримавши від Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області лист від 13.09.2022 № 55/2-2086, в якому відповідно до пунктів 2, 13 статті 24 Закону України «Про Службу безпеки України» міститься клопотання про прийняття рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання в Україні громадянці російської федерації ОСОБА_1 на підставі підпунктів 4, 7 пункту 63 Порядку № 322, прийняло оскаржуване рішення № 12031500047488 від 15.09.2022 про скасування виданої громадянці російської федерації ОСОБА_1 посвідки на тимчасове проживання № НОМЕР_1 .

Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області не наділено повноваженнями щодо роз`яснення або тлумачення висновків чи тверджень Служби безпеки України, а також не наділено повноваженнями вчиняти будь-які дії, що входять до компетенції органів Служби безпеки України, Національної поліції тощо.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, доведено правомірність прийняття рішення № 12031500047488 від 15.09.2022 про скасування виданої громадянці російської федерації ОСОБА_1 посвідки на тимчасове проживання № НОМЕР_1 від 07.10.2021.

Суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення прийняте відповідачем на підставі, у межах повноважень, та у спосіб, що визначені законодавством України, та з урахуванням усіх обставин, необхідних для прийняття відповідного рішення.

Щодо посилання позивача на висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 08.09.2020 у справі № 480/296/19, суд зазначає, що вказана постанова була прийнята до введення воєнного стану в Україні у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, та предметом розгляду вказаної справи була правомірність прийняття 10.01.2019 територіальним органом ДМС рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання в України іноземцю на підставі подання територіального органу Національної поліції, яке було обґрунтовано іншими обставинами, відмінними від наведених у листі Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області від 13.09.2022 № 55/2-2086.

Наведені у відповіді на відзив висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 18.04.2018 у справі № 820/2262/17, від 30.07.2020 у справі № 824/875/19-а та постанові від 02.12.2021 у справі № 120/1859/19-а, не підлягають врахуванню під час розгляду даної справи, оскільки предметом судового розгляду у вказаних справах була правомірність рішень про скасування дозволу на імміграцію в Україну, та наведено висновки щодо застосування пложень Закону України «Про імміграцію» та Порядку провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.12.2002 № 1983.

З урахуванням зазначеного, суд на підставі наданих доказів у їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.

Як встановлено з матеріалів справи, за подання до суду позовної заяви було сплачено судовий збір у сумі 858,88 грн, що підтверджується квитанцією № 0.0.2946507708.1 від 13.04.2023.

Відповідно до ст. 139 КАС України у разі відмови у задоволенні позовних вимог питання про розподіл понесених позивачем судових витрат не вирішується.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 90, 243-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_5 .

Відповідач: Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, місцезнаходження: 49000, м. Дніпро, вул. В. Липинського, буд. 7, код ЄДРПОУ 37806243.

Повний текст рішення складено 04.12.2023.

Суддя В.В. Рянська