Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 496/7062/23
Провадження № 2-а/496/46/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2023 року м. Біляївка
Біляївський районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді - Пасечник М.Л.
за участю секретаря - Гончаренко І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Біляївка справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови по справі про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, закриття справи та повернення грошових коштів,
В С Т А Н О В И В:
Адвокат Пахомов І.Ю. в інтересах ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, який в подальшому уточнив, до Державної служби України з безпеки на транспорті, в якому просить суд: скасувати постанову по справі про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА № 00012411 від 24.07.2023 року, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу, а справу про адміністративно правопорушення - закрити; стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 536,80 грн. та витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 14000 грн.; в силу приписів ст. 296 КУпАП повернути ОСОБА_1 сплачені 18969 грн. за виконавчим провадженням № 72846293, а саме стягнути з Державної служби України з безпеки на транспорті 17000 грн. та з Біляївського відділу державної виконавчої служби в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 1969 грн.
В обґрунтуванняпозову зазначено,що 24.07.2023року старшийдержавний інспекторвідділу впровадженнясистем автоматичноїфіксації порушеньДепартаменту державногонагляду (контролю)за безпекоюна наземномутранспорті Державноїслужби Україниз безпекина транспортіДорошенко О.В.,розглянувши відомостіз матеріалівінформаційного файлу,створеного задопомогою технічнихзасобів,установила,що 06.07.2023року о8год.00хв.за адресоюН-11,км.76+702,у Дніпропетровськійобласті,відповідальна особа( ОСОБА_1 )допустила рухтранспортного засобуіз перевищеннямнормативних параметрівзазначених пунктом22.5ПДР України:перевищення загальноїмаси транспортногозасобу на9.575%(3.83тон),при дозволеніймаксимальній фактичніймасі 40тон,чим скоїлаправопорушення,відповідальність заяке передбаченач.2ст.132-1КУпАП,про щобуло складеноПостанову серіїАА №00012411,якою притягнуто ОСОБА_1 до адміністративноївідповідальності танакладено нанього адміністративнестягнення увигляді штрафув розмірі8500.00грн. ОСОБА_1 категорично непогоджується зпостановою серіїАА №00012411від 24.07.2023року,вважає їїне обґрунтованоюта незаконною;в своїхдіях невбачає жодногопорушення пункту22.5ПДР України,а всвою чергууповноважена посадоваособа Державноїслужби Україниз безпекина транспорті неналежним чиномвиконала вимогиІнструкції зоформлення уповноваженимипосадовими особамиДержавної службиУкраїни збезпеки натранспорті матеріалівпро адміністративніправопорушення усфері безпекина автомобільномутранспорті,зафіксовані вавтоматичному режимі(затвердженаНаказом Міністерстваінфраструктури України27.09.2021року №512),тим самимдопустила складаннянеправомірної постанови,яка підлягаєскасуванню,а всвою чергусправа проадміністративне правопорушенняпідлягає закриттю. З текстуоскаржуваної Постановита безпосередньоінформаційного файлуз метаданими,які булоотримано позивачемза посиланнямhttps://wim.dsbt.gov.ua/r/AA00012411/за допомогоюідентифікатора,який міститьсяв постанові,вбачається,що:1)нібито адміністративнеправопорушення булоскоєно позивачем06.07.2023року о08:00год.,за адресоюН-11,км.76+702,у Дніпропетровськійобласті;2)нібито позивачдопустив рухтранспортного засобуіз перевищеннямнормативних параметрівзазначених пунктом22.5ПДР України:перевищення загальноїмаси транспортногозасобу на9.575%(3.83тон),при дозволеніймаксимальній фактичніймасі 40тон. Відповідно допункту 2Порядку фіксаціїадміністративних правопорушеньу сферібезпеки наавтомобільному транспортів автоматичномурежимі,який булозатверджено постановоюКабінету МіністрівУкраїни від27.12.2019року №1174,в редакціїпостанови КабінетуМіністрів Українивід 16.06.2021року №623:метадані -структуровані дані,які містятьвідомості проподію,зафіксовану задопомогою автоматичногопункту,характеристики зафіксованоготранспортного засобу,необхідні дляйого ідентифікації,параметри функціонуваннятехнічних засобівавтоматичного пункту,а такожінші дані,необхідні дляобліку,пошуку,оцінки тауправління такимивідомостями; інформаційний файл-упорядкована сукупністьвідомостей протранспортний засіб,відповідальну особу,визначену статтею143Кодексу Українипро адміністративніправопорушення,наявність/відсутністьдокумента,який підтверджуєвнесення платиза проїзд,або дозволуна участьу дорожньомурусі транспортнихзасобів,вагові абогабаритні параметрияких перевищуютьнормативні,та метаданих,сформованих автоматичнимпунктом. Відповідно допункту 15Порядку,метадані повиннімістити даніпро,зокрема,місце фіксації(кілометр+метр,географічні координати);смугу руху,напрямок руху,категорію транспортногозасобу,тип транспортногозасобу згідноз пунктомГ.2додатка ГДСТУ 8824:2019«Автомобільні дороги.Визначення інтенсивностіруху таскладу транспортногопотоку»,повну масутранспортного засобу,ширину,висоту,довжину,фотографії транспортногозасобу -оглядова фотографіяіз зображеннямрозпізнаного державногономерного знака.Відповідно допункту 4Розділу ІІІнструкції,опрацювання матеріалівінформаційного файлуздійснюється водин абодва етапи(рівні)залежно віднаявності таповноти інформаціїпро зафіксованийтранспортний засібабо проособу,яка притягаєтьсядо відповідальності,а такожоцінки іншихматеріалів інформаційногофайлу усправі проадміністративне правопорушення.При цьому,відповідно допунктів 5-6Розділу ІІІнструкції,що першийетап,що другийетап,у випадку,зокрема,відсутності обставин,що виключаютьадміністративну відповідальністьособи (завнутрішнім переконаннямуповноваженої посадовоїособи відповідача),уповноважена посадоваособа виноситьпостанову,зміст якоїповинен відповідативимогам статті283КУпАП.Відповідно дост.283КУпАП,постанова повиннамістити,зокрема,опис обставин,установлених підчас розглядусправи.Зі змістуоскаржуваної постановивбачається,що позивачнібито скоївадміністративне правопорушення,рухаючись натранспортному засобіSCANIAR440,державний номер НОМЕР_1 ,загальна масаякого склала(зурахуванням похибкивагових тагабаритних параметрівтранспортного засобу)43830кг.,а фактичнозафіксовані параметритранспортного засобусклали 48700кг.При цьому,як свідчитьсвідоцтво прореєстрацію транспортногозасобу НОМЕР_2 ,SCANIAR440,державний номер НОМЕР_1 ,який належитьпозивачу єспеціалізованим вантажнимсідловим тягачем,має масубез навантаження8747кг.,а максимальнамаса цьоготранспортного засобускладає 26500кг.Як нацей транспортнийзасіб заописом правопорушення,що вказанов оскаржуванійпостанові,змогло розміститисядодаткові 17330кг.(якщобрати масуз постановиз урахуваннямпохибки),або 22200кг.(якщобрати масуз постанови,яка нібитовстановлена фактично)-залишається загадкоюта жоднимчином не«описується» воскаржуваній Постанові.Можливо (алеце лишеприпущення позивача),уповноважена посадоваособа відповідача,залишила позасвоєю увагою(воскаржуваній постанові)причеп,інформація проякий міститьсяв інформаційномуфайлі зметаданими,за посиланнямhttps://wim.dsbt.gov.ua/r/AA00012411/. Так,дійсно позивач,перевозив причепдержавний номер НОМЕР_3 ,про щосвідчить свідоцтвопро реєстраціютранспортного засобу НОМЕР_4 ,який єпричіпом контейнеровозом,та належить ОСОБА_2 ,який мешкаєв АДРЕСА_1 .В тойже часжодної згадкипро ньогов оскаржуванійпостанові немає.Як йне маєсвідчення,що на«оглядовій фотографії»,яка міститьсяв інформаційномуфайлі,зображений самеSCANIAR440,державний номер НОМЕР_1 та Brandys,державний номер НОМЕР_3 ,які нібиторухалися 06.07.2023року о08:00год.,за адресоюН-11,км.76+702,у Дніпропетровськійобласті.На оглядовійфотографії відсутнєзображення розпізнаногодержавного номерногознака,а ніспеціалізованого вантажногосідлового тягача,а ніпричепа контейнеровоза.Іншими словами,постанова посправі проадміністративне правопорушенняу сферібезпеки наавтомобільному транспорті,зафіксоване вавтоматичному режимі,стосовно особи,яка маєреєстрацію місцяпроживання/перебування(місцезнаходження)на територіїУкраїни серіїАА №00012411від 24.07.2023року невідповідає вимогамІнструкції таКУпАП,оскільки немістить повногоопису обставин,установлених підчас розглядусправи,так самометадані,не містятьусієї достатньоїінформації,які бдали можливістьвсебічно,повно йоб`єктивнодослідити всіобставини справив їхсукупності (немаєгеографічних координат;смуги руху,напрямку руху;категорії транспортногозасобу;типу транспортногозасобу;повної маситранспортного засобу;оглядової фотографіїіз зображеннямрозпізнаного державногономерного знака).Вказані недолікиставлять підсумнів врахуваннявказаних критеріївпри встановленняфакту перевищеннявстановлених законодавствомвагових норм. Відповідно доч.2ст.132-1КУпАП,перевищення встановленихзаконодавством габаритно-ваговихнорм підчас рухувеликогабаритними івеликоваговими транспортнимизасобами автомобільнимидорогами,вулицями абозалізничними переїздамитягне засобою накладенняштрафу врозмірі:п`ятисот неоподатковуванихмінімумів доходівгромадян -у разіперевищення встановленихзаконодавством габаритно-ваговихнорм від5%до 10%включно. При цьому,відповідно доп.22.5ПДР України,22.5.рух транспортнихзасобів таїх составівдопускається уразі,коли їхпараметри неперевищують,зокрема,щодо трьохвісногоавтомобілю (тягача)з двовіснимабо трьохвіснимнапівпричепом (контейнеровоз),що здійснюєперевезення одногоабо більшеконтейнерів абозмінних кузовівзагальною максимальноюдовжиною 13,716м.-44тони (максимальнезначення дляавтомобільних дорігдержавного значення). Як свідчитьоскаржувана постанова,уповноважена посадоваособа відповідача,розраховуючи перевищеннявстановлених законодавствомгабаритно-ваговихнорм підчас рухувеликогабаритними івеликоваговими транспортнимизасобами автомобільнимидорогами,використовувала значеннямаксимально дозволеноїфактичної масина рівні40тон,але цеє помилкою,що суттєвовплинуло нарозрахунок таподальше прийняттявідповідного рішеннящодо притягненняпозивача довідповідальності.Навіть,якщо вважати,що дійснотранспортний засібпозивача рухавсяз загальноюмасою (зурахуванням похибкивагових тагабаритних параметрівтранспортного засобу)-43830кг,зазначена масане перевищуємаксимально допустимумасу,передбачену п.22.5ПДР Українидля контейнеровозів.Вищевказане свідчитьлише проодне -уповноважена посадоваособа відповідачанеправомірно притягнулапозивача довідповідальності,поверхнево розглянуламатеріали справи,та взагаліне дотрималасьпункту 4Розділу ІІІнструкції -під часопрацювання матеріалівінформаційного файлуз використаннямсистеми уповноваженапосадова особаз`ясовує:3)наявність таповноту інформаціїпро зафіксованийтранспортний засіб;4)відповідність типу,марки тамоделі зафіксованоготранспортного засобуйого реєстраційнимданим,отриманим ізсистеми;7)наявність інформаціїпро обставини,що виключаютьадміністративну відповідальністьособи,яка притягаєтьсядо адміністративноївідповідальності. Дотримавшись Інструкції, уповноважена посадова особа відповідача зрозуміла б, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення. Позивач надає примірник оскаржуваної постанови серії АА № 00012411 від 24.07.2023 року та оглядової фотографії. Зазначені докази при їх дослідженні в судовому процесі підтвердять неповноту проведеного розгляду справи з боку уповноваженої посадової особи відповідача. Суд зможе дослідити та оцінити наявність в описовій частині оскаржуваної постанови посилання лише на один транспортний засіб позивача, який нібито мав загальну масу 43 830 кг.; наявність помилки при розрахунку перевантаження (уповноважена посадова особа відповідача використовувала значення 40 тон при допустимих 44 тон); відсутність будь-яких доказів, що на оглядовій фотографії з метаданих містяться саме транспортні засоби позивача - хоча причеп контейнеровоз не належить позивачу. Позивач надає примірники свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів. Зазначені докази при їх дослідженні в судовому процесі підтвердять позицію ОСОБА_1 щодо допущення помилки з боку уповноваженої посадової особи відповідача при здійсненні розрахунку перевантаження. Оскаржувана постанова серії АА № 00012411 від 24.07.2023 року (разом з інформаційним файлом до якого входять метадані) та дії старшого державного інспектора відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Державної служби України з безпеки на транспорті ОСОБА_3 при її складанні - не відповідають вимогам КУпАП, Інструкції та Порядку. В діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, а старший державний інспектор відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Державної служби України з безпеки на транспорті ОСОБА_3 застосувала невірні дані та інформацію при розрахунку перевантаження, крім того не врахувала, що причеп не належить позивачу. Позивач дізнався про існування оскаржуваної постанови, коли ним було сплачено в рамках виконавчого провадження грошові кошти у розмірі 18969 грн. 21.09.2023 року заступником начальника Біляївського відділу державної виконавчої служби в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Яровим В.М. відкрито виконавче провадження з виконання постанови № АА 00012411 від 24.07.2023 року (ВП № 72846293). Враховуючи той факт, що відносно ОСОБА_1 почалися активні виконавчі дії (арешт коштів, майна, розшук майна), останній був вимушений сплатити на корись виконавчої служби 18969 грн. 02.10.2023 року, з яких 17000 грн. виконання оскаржуваної постанови, 1700 грн. винагорода виконавчої служби та 269 грн. мінімальні витрати виконавчого провадження. 03.10.2023 року було закрито виконавче провадження з виконання постанови № АА 00012411 від 24.07.2023 року (ВП № 72846293) у зв`язку зі сплатою боргу. Щодо судових витрат: формування правової та процесуальної позиції щодо оскарження постанови - 1 000 грн.; складання позовної заяви - 3 000 грн.; гонорар успіху (у випадку ухвалення судового рішення на користь клієнта) - 10 000.00 грн., всього 14000 грн. У зв`язку з викладеним представник позивача звернувся до суду з вказаним позовом.
Представник Державної службиУкраїни збезпеки натранспорті -Ковальчук В.М.надала досуду відзивна позовнузаяву,в якомупросила узадоволення позовнихвимог відмовитив повномуобсязі.В обґрунтуваннявідзиву зазначила,що ч.2ст.29Закону України«Про дорожнійрух»,з метоюзбереження автомобільнихдоріг,вулиць тазалізничних переїздівучасть удорожньому русітранспортних засобів,вагові абогабаритні параметрияких перевищуютьнормативні,допускається занаявності дозволуна участьу дорожньомурусі такихтранспортних засобів.Порядок видачідозволу научасть удорожньому русітранспортних засобів,вагові абогабаритні параметрияких перевищуютьнормативні,та розмірплати зайого отриманнявстановлюються КабінетомМіністрів України.Допускається перевищеннявагових параметрівпорівняно звизначеними упункті 22.5Правил дорожньогоруху на2відсотки (величинапохибки)без оформленнявідповідного дозволута внесенняплати запроїзд. У разіперевезення вантажівз перевищеннямгабаритних абовагових обмеженьобов`язковимдокументом єдозвіл,який даєправо нарух автомобільнимидорогами України,виданий компетентнимиуповноваженими органами,або документпро внесенняплати запроїзд великовагових(великогабаритних)транспортних засобів, якщо перевищеннявагових абогабаритних обмеженьнад визначенимизаконодавством становитьменше п`ятивідсотків.За порушенняправил дорожньогоперевезення небезпечнихвантажів таправил проїздувеликогабаритних івеликовагових транспортнихзасобів автомобільнимидорогами,вулицями тазалізничними переїздами,ст.132-1КУпАП,передбачено адміністративнувідповідальність.Механізм фіксаціїадміністративних правопорушеньу сферібезпеки наавтомобільному транспортів автоматичномурежимі визначеноПорядком фіксаціїадміністративних правопорушеньу сферібезпеки наавтомобільному транспортів автоматичномурежимі,затвердженим постановоюКабінету МіністрівУкраїни від27.12.2019№ 1174.Здійснення державногонагляду (контролю)за безпекою,зокрема наавтомобільному транспортіздійснюється,за допомогоювстановлених наавтомобільних дорогахавтоматичних пунктів-комплексів технічнихзасобів,що здатнів автоматичномурежимі,вимірювати загальнумасу транспортногозасобу;визначати кількостіосей транспортногозасобу;вимірювати навантаження,що припадаютьна кожнувісь транспортногозасобу,тощо.Від іменіорганів автомобільноготранспорту таелектротранспорту розглядатисправи проадміністративні правопорушенняі накладатиадміністративні стягненнямають правона автомобільномутранспорті -посадові особицентрального органувиконавчої влади,що забезпечуєреалізацію державноїполітики зпитань безпекина наземномутранспорті (частинидруга,третя статті132-1КУпАП). Відповідно дост.14-3КУпАП,адміністративну відповідальністьза правопорушенняу сферібезпеки наавтомобільному транспорті,передбачені частиноюдругою статті122-2,частинами другоюі третьоюстатті 132-1цього Кодексу,зафіксовані задопомогою засобівфото-і кінозйомки,відеозапису,у томучислі вавтоматичному режимі(задопомогою комплексутехнічних засобівавтоматичного визначеннявагових,габаритних таінших параметрівтранспортного засобуз функціямифотозйомки та/абовідеозапису,що функціонуютьзгідно іззаконодавством прозахист інформаціїв інформаційно-телекомунікаційнихсистемах),несе відповідальнаособа -фізична особаабо керівникюридичної особи,за якоюзареєстровано транспортнийзасіб,а вразі якщодо Єдиногодержавного реєструтранспортних засобіввнесено відомостіпро належногокористувача відповідноготранспортного засобу-належний користувачтранспортного засобу,а якщов Єдиномудержавному реєстріюридичних осіб,фізичних осіб-підприємців тагромадських формуваньна моментзапиту відсутнівідомості прокерівника юридичноїособи,за якоюзареєстрований транспортнийзасіб,-особа,яка виконуєповноваження керівникатакої юридичноїособи. Відповідно дост.279-5КУпАП,у разіякщо адміністративніправопорушення усфері безпекина автомобільномутранспорті,передбачені частиноюдругою статті122-2,частинами другою,третьою статті132-1цього Кодексу,зафіксовані задопомогою засобівфото-і кінозйомки,відеозапису,у томучислі вавтоматичному режимі,або вразі вчиненняадміністративних правопорушень,передбачених статтею132-2цього Кодексу,уповноважені нате посадовіособи центральногооргану виконавчоївлади,що забезпечуєреалізацію державноїполітики зпитань безпекина наземномутранспорті,за данимиЄдиного державногореєстру транспортнихзасобів,а вразі необхідності-за данимиЄдиного державногореєстру юридичнихосіб,фізичних осіб-підприємців тагромадських формуваньвстановлюють відповідальнуособу,зазначену участині першійстатті 14-3цього Кодексу,або вантажовідправника.Інструкцією зоформлення уповноваженимипосадовими особамиДержавної службиУкраїни збезпеки натранспорті матеріалівпро адміністративніправопорушення усфері безпекина автомобільномутранспорті,зафіксовані вавтоматичному режимі,затвердженої наказомМіністерства інфраструктуриУкраїни від27.09.2021року №512(вредакції,чинній намомент виникненняспірних правовідносин)затверджено лишеформу,а невимоги дозмісту постанови.Дана формавизначає перелікінформаційних даних,які можутьміститися упостанові впостанові взалежності відобставин вчиненняправопорушення.Стосовно вимогдо зміступостанов необхіднокеруватися виключновимогами статті283КУпАП. У випадку,якщо Інструкцієюпередбачений порядокдій чидодаткові вимогидо рішеннясуб`єктавладних повноважень,не визначенізаконом таякі нимбезпосередньо невимагаються,поведінка суб`єкта,який дієна виконаннянорм Конституції тазаконів України,не можебути поставленапід сумнів,а йогорішення,зокрема,постанова,у випадкувідповідності їїКонституції Українита законамУкраїни,не можебути скасованалише зміркувань,коли нормипідзаконного актупередбачають іншийпорядок їїоформлення.На моментвиникнення спірнихправовідносин формапостанови оновлената викладенавідповідно донаказу Міністерстваінфраструктури №324від 14.05.2022року.Крім того,в постановівикладена сутьправопорушення тачітко зазначенопро рухтранспортного засобу,із перевищеннямнормативних параметрів,зазначених п.22.5ПДР.Відповідно доматеріалів справи,приладом автоматичнимдля зважуваннятранспортних засобіву русібуло зафіксованояк номернийзнак тягача,так іномерний знакнапівпричепу. В оскаржуванійпостанові зазначенодержавний номернийзнак тягачаз оглядуна те,що відповідальноюособою завчинене правопорушенняє самефізична особаабо керівникюридичної особи,за якоюзареєстровано тягач,який приводитьв рухтранспортний засіб,а вразі якщодо Єдиногодержавного реєструтранспортних засобіввнесено відомостіпро належногокористувача відповідноготранспортного засобу-належний користувачтранспортного засобу,а якщов Єдиномудержавному реєстріюридичних осіб,фізичних осіб-підприємців тагромадських формуваньна моментзапиту відсутнівідомості прокерівника юридичноїособи,за якоюзареєстрований транспортнийзасіб,-особа,яка виконуєповноваження керівникатакої юридичноїособи.Оскаржувана постановав повніймірі відповідаєвстановленим вимогамта міститьусі необхіднівідомості,зокрема,виміряні зурахуванням похибкивагові параметритранспортного засобу(кількістьвісей,відстань міжвісями,навантаження навісь,загальну масу,формулу розрахунку,відсоток перенавантажження,тонаж перенавантаженнята норматив,який застосовуєтьсядо транспортногозасобу).Відповідно дочинної редакціїПДР длятрьохвісного автомобіля(тягача)з трьохвіснимнапівпричепом допустимимнавантаженням є40т. Відповідно допункту 22.5Правил дорожньогоруху навантаженняв 44т.(прояке зазначаєпозивач)допускається длятрьохвісного автомобіля(тягача)з двовіснимабо трьохвіснимнапівпричепом (контейнеровозом),що здійснюєперевезення одногоабо більшеконтейнерів абозмінних кузовівзагальною максимальноюдовжиною 13,716метра. Тобто,визначальною обставиноює самездійснення перевезенняодного абобільше контейнерівабо зміннихкузовів загальноюмаксимальною довжиною13,716метра. Інформація,яка формуєоб`єктивнусторону порушення,міститься нелише впостанові,але йпідтверджується інформаційнимифайлами таданими фотофіксації.Так інформаціящодо зважуванняміститься вінформаційній картігабаритно-ваговогоконтролю,яка безпосередньоформується автоматичнимпунктом танадсилається уповноваженійпосадовій особі,яка здійснюєрозгляд справипро адміністративнеправопорушення,у виглядіметаданих тавикористовується неюпри встановленніподії таскладу адміністративногоправопорушення,відображає,як самевідбувається розглядсправи проадміністративне правопорушення.В інформаційнійкарті габаритно-ваговогоконтролю відображенодані прокількість осейтранспортного засобу,відстань міжосями,навантаження накожну вісь,висоту,довжину,ширину транспортногозасобу,перевищення габаритів,перевищення ваги,температуру повітря,повну масу,шинність,клас транспортногозасобу,загальну масутранспортного засобутощо.Відповідно дофото фіксаціїтранспортного засобувбачається,що напівпричіпмає тентованийверх,тобто доконструкцій контейнеравнесено зміни.Також,з фотофіксаціївбачається відсутністьбудь-якогомаркування тапломбування.У Правилахперевезень вантажівавтомобільним транспортомв Україні,затверджених НаказомМіністерства транспортуУкраїни від14.01.1997року за№ 363,наведено визначення:вантажний контейнер-одиниця транспортногообладнання багаторазовоговикористання,призначена дляперевезення такороткочасного зберіганнявантажів безпроміжних перевантажень,зручна длямеханізованого навантаженнята розвантаження,завантаження тавивантаження (внутрішнійоб`ємдорівнює 1куб.мі більше). Відповідно доп.п.17.2-17.5Наказу №363забороняється перевозитив універсальнихконтейнерах вантажі,які швидкопсуються,сипучі вантажібез тари,вибухові,займисті,їдкі таотруйні речовини,смердючі вантажіта ті,які забруднюютьстіни іпідлогу контейнера,а такожвантажі,які неможуть бутизавантажені вконтейнер абовивантажені знього беззастосування вантажно-розвантажувальнихмеханізмів.Універсальні автомобільніконтейнери,що належатьперевізникам,повинні матиєдину нумерацію,а такожнанесене фарбою,що контрастновиділяється відкольору контейнера,таке маркування:-розпізнавальний знак;-номер контейнера;-найменування власникаконтейнера;-вантажність імаса тариконтейнера,кг;внутрішній об`ємконтейнера,куб.м,місце,місяць ірік виготовленняконтейнера;час останньогокапітального ремонтуі наступногоремонту контейнера.Номер контейнерананоситься навсіх боковихстінках,даху івсередині контейнера.Універсальні автомобільніта спеціальніконтейнери,які належатьвласникам вантажу,повинні матимаркування,яке запровадженевласником майна.При цьому,обов`язковонаноситься вантажністьі масатари контейнера,а такожвнутрішній об`ємконтейнера (куб.м).Крім цього,відповідно довимог п.17.15Наказу №363після завантаженнявантажу вантажовідправникповинен зачинитиконтейнер,закріпити ручкузамка контейнерадротом діаметромне менше2мм,опломбувати контейнеру порядку,передбаченому розділом9цих Правилнавісити біркудовжиною 120-150мм ішириною 80-100мм,на якійзазначаються пунктивідправлення тапризначення вантажуі найменуваннявантажоодержувача. Також,відповідно доп.9.7Наказу №363пломбування вантажу,вкритого брезентом,можна виконуватитільки увипадках,коли з`єднанняйого зкузовом забезпечуєнеможливість доступудо вантажівбез пошкодженнябрезенту.Пломби навішуютьсяна кінцяхз`єднувальногоматеріалу вмісцях стикуванняостаннього зкузовом рухомогоскладу.Відповідно довимог законодавствазабороняється перевезеннявантажів уконтейнерах,які завантаженіз порушеннямМіжнародної конвенціїщодо безпечнихконтейнерів.Таким чином,максимально допустименавантаження длявказаного транспортногозасобу відповіднодо п.22.5Правил дорожньогоруху є40т. Відповідно допункту 15Правил перевезеньвантажів успеціальних таспеціалізованих контейнерахвідправників іодержувачів,затверджених наказомМіністерства транспортуУкраїни від21.11.2000року №644спеціалізовані великовантажніконтейнери:рефрижераторні (ізотермічні),танки-контейнери(контейнери-цистерни), хопери-контейнериповинні відповідативимогам міжнародногостандарту ІСО.На нихповинні бутинанесені такітрафарети:код власникаі номерконтейнера;код країни,код типорозміруконтейнера;маса бруттоі власнамаса контейнера;табличка продопущення контейнерадо експлуатаціїза умовамибезпеки згідноз ГОСТ-25588-83;табличка продопущення перевезеннявантажів замитними печаткамита пломбамизгідно зГОСТ-25588-83;дата черговогопланового ремонту.В справівідсутні жоднідокази,що підчас проведеннягабаритно-ваговогоконтролю транспортнимзасобом,здійснювалися безпечнівантажні перевезенняв спеціалізованихконтейнерах,згідно зїх призначенням. Також,здійснене позивачемперевезення неє перевезеннямзмінного кузову.З фотознімківдоданих дооскаржуваної постановивбачається,що вказанийу постановісідельний тягачз напівпричепом,який перевозивпредмет зознаками контейнеруз тентованимверхом немістив будь-якогомаркування. Позивачем будь-якихдоказів щодоздійснення вантажногоперевезення самезмінним кузовом,ідентифікації такогокузова,доказів щодопридбання абовикористання змінногокузову,товарно-супровіднихдокументів наперевезення вантажутощо,які бмогли свідчитина користьйого доводів,не надано.На коженКТЗ абопартію обладнання,тип якихвідповідає вимогамєдиних технічнихприписів,що підтверджуєтьсясертифікатом типутранспортного засобуабо обладнання,виробник абойого уповноваженийпредставник -резидент Українивидає сертифікатвідповідності.На коженновий КТЗабо партіюобладнання,які відповідаютьвимогам єдинихтехнічних приписів,але відповідністьтипу якихне підтвердженасертифікатом типутранспортного засобуабо обладнання,а такожна КТЗ,що булиу користуванні,сертифікат відповідностівидають уповноваженіоргани абооргани ізсертифікації,акредитовані відповіднодо законодавства,призначені Міністерствомінфраструктури України. Індивідуальному затвердженнюпідлягає коженКТЗ:а)новий,який відповідаєвимогам єдинихтехнічних приписів,але відповідністьтипу якогоне підтвердженасертифікатом типуКТЗ,підлягає першійдержавній реєстраціїв Україні;б)що буву користуванніі підлягаєпершій державнійреєстрації вУкраїні;в)конструкцію якогозмінено підчас переобладнання.Індивідуальному затвердженнюпідлягає кожнапартія обладнання,яка відповідаєвимогам єдинихтехнічних приписів,але відповідністьтипу якоїне підтвердженасертифікатом типу. Аналіз наведенихположень свідчатьпро те,що зміннікузови,які врозумінні Порядку№ 521є обладнаннямдо колісноготранспортного засобупідлягають сертифікації.При цьому,позивачем напідтвердження доводівпозовної заявидо матеріалівсправи такожне долученой сертифікатівзмінного кузову. Напідтвердження фактуфіксації рухутранспортного засобупозивача черезавтоматичний пунктз перевищеннямвстановлених законодавствомгабаритно-ваговихнорм,що сталопідставою дляпритягнення йогодо відповідальності,а такожсправності технічногозасобу тадостовірності встановленихним відомостейзазначається,що:-прилад автоматичнийдля зважуваннядорожніх транспортнихзасобів урусі WIM 78,WAGA-WIM35,зав.№ 16,автомобільна дорогаН-11,км 76+702,Дніпропетровська область,яким здійснюваласьфіксація правопорушенняв автоматичномурежимі,є справнимта придатнимдо експлуатації,що підтверджуєтьсясертифікатами відповідності№ UA.TR.113-0619/11F-22,0695/11F-22,сертифікатами перевіркитипу №UA.TR.113-0619-21,UA.TR.113-0695-21щодо технічногозасобу:«Прилад автоматичнийдля зважуваннядорожніх транспортнихзасобів урусі».Додатково,у зв`язкуз твердженнямипозивача пронедоліки фотофіксаціїтранспортного засобу,надано сертифікатина системуідентифікації транспортнихзасобів №UA.TR.113-0694-21,№ UA.TR.113-0694/11F-22,які підтверджуютькоректність роботиприладу тавідповідність способуідентифікації транспортногозасобу вимогамзаконодавства. В постановіАА №00012411зазначено фактичнізафіксовані параметриТЗ:кількість вісей-6шт.;спарені колеса-3вісь;відстань міжвісями 1-2:2750мм,2-3:1310мм,3-4:5640мм,4-5:1270мм;5-6:1320мм;навантаження навісь 1-7800кг,2-7500кг,3-10100кг,4-7750кг,5-8000кг;6-7550кг;загальна маса-48700кг.;висота -3.873м.;ширина -2.455м.;довжина -15.551м.Виміряні зурахуванням похибкивагові абогабаритні параметритранспортного засобузагальна маса-43830кг.Так,розрахунок перевищенняза постановоюАА 00012411виглядає наступнимчином:*%перевищення =((48700кг-40000кг-10%*48700кг)/40000кг)*100%=((8700кг-4870кг)/40000кг)*100%=(3830кг/40000кг)*100%=9,575%.Таким чином,вірно встановленоперенавантаження в3830кг,що становить9,575%. Позивачем утексті позовноїзаяви заявлено,зокрема,але невиключно,вимогу щодостягнення звідповідача вякості судовихвитрат,до складуяких входятьвитрати,зокрема,на правничудопомогу,які,за розрахункамипозивача,попередньо складають14000грн.Представником позивачажодним чиномне обґрунтовано,в чомусаме полягалапрофесійна правничадопомога ОСОБА_1 у ційсправі,не наведенодоказів несенняадвокатом витрату справі,необхідних длянадання правничоїдопомоги,доказів обсягунаданих послугта їхвартості,на підставіяких можнабуло бдійти висновку,що розмірвитрат направничу допомогуадвоката,визначений позивачем,є обґрунтованим,співмірним зобставинами такатегорією справита неє завищеним. Натомість, враховуючи категорію справи, яка розглядається за правилами ст. 286 КАС України, представник відповідача вважає, що складність справи, яку віднесено до термінових адміністративних справ, обсяг доказів, зібраних представником позивача та долучених до матеріалів справи, аргументація позовних вимог, яка не є обґрунтованою та некоректно відображає обставини справи, суми штрафів за оскаржуваними постановами не свідчать самі по собі про надзвичайну складність підготовки позовної заяви та матеріалів до неї для суду та жодним чином не обґрунтовують розмір судових витрат на професійну правничу допомогу, наведений позивачем у тексті позовної заяви, належні та допустимі докази на підтвердження факту надання правничої допомоги позивачу саме в тому обсязі, який обґрунтовував би вартість такої правничої допомоги, відсутні. Таким чином, позовна вимога щодо стягнення з відповідача витрат на правничу допомогу не підлягає задоволенню з підстав її необґрунтованості.
Позивач в судове засіданні не з`явився, але адвокат Пахомов І.Ю. надав до суду заяву, в якій просив провести розгляд справи за відсутності позивача та представника позивача, позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Представник Державної службиУкраїни збезпеки натранспорті -Ковальчук В.М. в судове засідання не з`явилася, але надала до суду заяву, в якій просила провести розгляд справи за її відсутності, відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до ч. 4ст. 229 КАС Україниу разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що 24.07.2023 року старшим державним інспектором відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Державної служби України з безпеки на транспорті Дорошенко О.В. винесено постанову серії АА № 00012411 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 132-1 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 8500 грн.
У постанові зазначено, що 06.07.2023 року о 08:00 год. за адресою Н-11, км 76+702, Дніпропетровська область, ОСОБА_1 допустив рух транспортного засобу Scania R440, д.н.з. НОМЕР_5 , із перевищенням нормативних параметрів, зазначених пунктом 22.5. ПДР України: перевищення загальної маси транспортного засобу на 9.575% (3.83 тон), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон.
У постанові містяться відомості про фактичні зафіксовані параметри транспортного засобу, а саме: кількість вісей - 6 шт.; спарені колеса - 3 вісь; відстань між вісями 1-2: 2750 мм, 2-3: 1310 мм, 3-4: 5640 мм, 4-5: 1270 мм; 5-6: 1320 мм; навантаження на вісь 1 - 7800 кг, 2 - 7500 кг, 3 - 10100 кг, 4 - 7750 кг, 5 - 8000 кг; 6 - 7550 кг; загальна маса - 48700 кг.; висота - 3.873 м.; ширина - 2.455 м.; довжина - 15.551 м. Виміряні з урахуванням похибки вагові або габаритні параметри транспортного засобу загальна маса - 43830 кг.
Також у постанові зазначено інформацію про технічний засіб, яким в автоматичному режимі зафіксовано правопорушення: WIM 78, WAGA-WIM35, зав. № 16; серія, номер свідоцтва про повірку технічного засобу та строк його дії: № UA.TR.113-0619/11F-22; № 0695/11F-22 до 26.12.2023 року.
Транспортний засіб Scania R440, д.н.з. НОМЕР_5 , повна маса - 26500 кг., маса без навантаження - 8747 кг., належить ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 .
Причіп-контейнеровоз Brandys, д.н.з. НОМЕР_3 , повна маса 38000 кг., належить ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_6 .
21.09.2023 року заступником начальника Біляївського відділу державної виконавчої служби в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Яровим В.М. відкрито виконавче провадження № 72846293 з виконання постанови № АА 00012411 від 24.07.2023 року про стягнення з ОСОБА_1 на користь Державної служби України з безпеки на транспорті Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті штрафу у розмірі 17000 грн.
Біляївським ВДВС Південного управління Міністерства юстиції (м. Одеса) було видано ОСОБА_1 довідку з зазначенням суми штрафу, яку необхідно сплатити в рамках виконавчого провадження № 72846293 - 18969 грн., розрахунковий рахунок, код ЄДРПОУ та код МФО.
02.10.2023 року ОСОБА_1 були сплачені на рахунок Біляївського ВДВС Південного управління Міністерства юстиції (м. Одеса) грошові кошти у розмірі 18969 грн., призначення платежу: сплата заборгованості за виконавчим провадженням № 72846293, що підтверджується відповідною квитанцією.
Представником відповідачанадано досуду детальніфотознімки,з якихвбачається,що приладом WIM78,WAGA-WIM35,зав.№ 16було чітко зафіксовано транспортний засіб Scania, д.н.з. НОМЕР_5 та причіп-контейнеровоз д.н.з. НОМЕР_3 та параметри транспортного засобу, які зазначені в оскаржуваній постанові.
В матеріалах справи міститься загальне зображення транспортного засобу Scania R440 з причіпом-контейнеровозом Brandys, з якого вбачається, що контейнер не містить жодного маркування та пломбування.
ООВ «Метрологія» ННЦ «Інститут Метрології» були видані сертифікати перевірки типу № UA.TR.113-0619-21 від 13.04.2021 року (чинний до 12.04.2031 року), № UA.TR.113-0694-21 від 20.09.2021 року (чинний до 19.09.2031 року), № UA.TR.113-0695-21 від 21.09.2021 року (чинний до 20.09.2031 року), щодо приладу автоматичного для зважування дорожніх транспортних засобів у русі, підсистеми габаритного контролю транспортних засобів, підсистеми ідентифікації транспортних засобів.
Прилад автоматичний для зважування дорожніх транспортних засобів у русі WIM 78, WAGA-WIM35, зав. № 16, підсистема габаритного контролю транспортних засобів, підсистема ідентифікації транспортних засобів є справними та придатними до експлуатації, що підтверджується сертифікатами відповідності № UA.TR.113-0619/11F-22, № UA.TR.113-0695/11F-22, № UA.TR.113-0694/11F-22, видані ООВ «Метрологія» ННЦ «Інститут Метрології» 27.12.2022 року, чинні до 26.12.2023 року.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України).
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Предметом судового дослідження за даними правовідносинами є правомірність дій суб`єкта владних повноважень щодо встановлення адміністративного правопорушення, законність та обґрунтованість постанови про накладення адміністративного стягнення.
У статті 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Тобто, притягненню до адміністративної відповідальності особи обов`язково повинна передувати належна та вчинена у відповідності до вимог чинного законодавства поведінка суб`єкта владних повноважень, а також встановлення останнім факту вчинення особою адміністративного правопорушення, відповідальність за вчинення якого передбачена чинним законодавством.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ст. 280 КУпАП).
Згідно п. 1 ст. 247 КУпАП обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Порядок дорожнього руху на території України відповідно до Закону України «Про дорожній рух» (далі - Закон) встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року № 1306 (зі змінами та доповненнями).
За пунктами 1.3., 1.9 Правил дорожнього руху України учасники дорожнього руху зобов`язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими. Особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
З метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України (ч.2 ст. 29 Закону України «Про дорожній рух»).
Відповідно до п. 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 року №30 (далі - Правила №30), рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 ПДР України на 2% (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Пунктом 3 Правил №30 передбачено, що транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у п. 22.5 ПДР України.
Відповідно до п. 22.5 ПДР України, рух транспортних засобів та їх составів допускається у разі, коли їх параметри не перевищують фактичної маси, зокрема: трьохвісний автомобіль (тягач) з двовісним або трьохвісним напівпричепом - 40 тон, трьохвісний автомобіль (тягач) з двовісним або трьохвісним напівпричепом (контейнеровоз), що здійснює перевезення одного або більше контейнерів або змінних кузовів загальною максимальною довжиною 13,716 метра - 44 тони.
Аналіз наведених вище норм свідчить про те, що участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові параметри яких перевищують параметри, зазначені у п. 22.5 ПДР України, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів, а при перевезенні вантажу без відповідного дозволу настає адміністративна відповідальність, яка залежить від відсоткового перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм.
Щодо посилання представника позивача - адвоката Пахомова І.Ю. на невідповідність постанови серії АА №00012411 від 24.07.2023 року вимогам Інструкції з оформлення уповноваженими посадовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані в автоматичному режимі, затвердженої наказом Міністерства інфраструктури України від 27.09.2021 року №512 та КУпАП, суд не погоджується з такими доводами, з огляду на наступне.
Механізм фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі визначений Порядком фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2019 року № 1174 (надалі Порядок № 1174).
Так, відповідно до п. 17 Порядку №1174 у постанові про накладення адміністративного стягнення за правопорушення, зафіксоване в автоматичному режимі, зазначаються виміряні з урахуванням похибки вагові та габаритні параметри транспортного засобу, які перевищили нормативні вагові та/або габаритні параметри транспортних засобів на ділянці автомобільної дороги, а також нормативні габаритно-вагові параметри транспортних засобів на даній ділянці автомобільної дороги.
При цьому, відповідно до пункту 3 розділу ІІ Інструкції з оформлення уповноваженими посадовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані в автоматичному режимі, затвердженої наказом Міністерства інфраструктури України від 27.09.2021 року №512, під час опрацювання матеріалів інформаційного файлу та встановлення факту вчинення адміністративного правопорушення, розгляд якого віднесено до компетенції Державної служби України з безпеки на транспорті, уповноважена посадова особа виносить сформовану системою в автоматичному режимі постанову без складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України, оформлюється відповідно до додатка 1 до цієї Інструкції.
Отже,вказане свідчить,що Інструкцієюз оформленняуповноваженими посадовимиособами Державноїслужби Україниз безпекина транспортіматеріалів проадміністративні правопорушенняу сферібезпеки наавтомобільному транспорті,зафіксовані вавтоматичному режимі,передбачено лишеформу,а невимоги дозмісту постанови.Дана формавизначає перелікінформаційних даних,які можутьміститися впостанові взалежності відобставин вчиненняпорушення. Конкретний обсяг внесених інформаційних даних залежить від індивідуальних порушень та має включати їх достатню кількість для ідентифікації суб`єктного та об`єктного складу правопорушення.
Між тим, Інструкція з оформлення уповноваженими посадовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані в автоматичному режимі, не містить імперативної вимоги щодо необхідності зазначення в постанові всього обсягу інформації.
Статтею 283 КУпАП встановлено, що постанова по справі про адміністративне правопорушення повинна містити: найменування органу (прізвище, ім`я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування; опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, або про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), крім даних, визначених частинами другою і третьою цієї статті, повинна містити відомості про адресу веб-сайту в мережі Інтернет, на якому особа може ознайомитися із зображенням чи відеозаписом транспортного засобу в момент вчинення адміністративного правопорушення, ідентифікатор для доступу до зазначеної інформації та порядок звільнення від адміністративної відповідальності.
Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні порушення на транспорті» встановлено, що зміст постанови має відповідати вимогам передбаченим статтями 283 та 284 КпАП. У ній зокрема потрібно навести докази на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався порушник чи встановлених останнім доводів.
За наслідками дослідження оскаржуваної постанови по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місце знаходження юридичної особи) на території України серії АА № 00012411 від 24.07.2023 року, судом встановлено, що даний акт індивідуальної дії містить всю необхідну інформацію, а саме: відомості про найменування органу та посадової особи, який її виніс; дату розгляду відомостей з матеріалів інформаційного файлу, створеного системою за допомогою технічного засобу; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа; опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за вчинене адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення; транспортний засіб, який зафіксовано в момент вчинення правопорушення (марка, модель, номерний знак); фактичні зафіксовані параметри транспортного засобу; розмір штрафу та порядок його сплати; правові наслідки, що настають у разі несплати штрафу, а також порядок оскарження постанови, відривну квитанцію і зазначенням реквізитів та можливих способів оплати адміністративного стягнення вигляді штрафу; адресу веб-сайту в мережі Інтернет, на якому особа може ознайомитися із зображенням чи відеозаписом (за наявності) транспортного засобу в момент вчинення адміністративного правопорушення та постановою, ідентифікатор доступу до зазначеної інформації; посилання на технічний засіб, яким в автоматичному режимі зафіксовано правопорушення, номер свідоцтва про його повірку та строк його дії, що призводить до можливості його точної ідентифікації. Вимірювальна техніка за своїми характеристиками відповідає вимогам ДСТУ, враховує гранично допустимі похибки при зважуванні.
З урахуванням наведеного, суд зазначає, що наведені у спірному рішенні суб`єкта владних повноважень відомості є цілком достатніми та вказують про обґрунтованість прийняття такого рішення.
За наслідками проведення габаритно-вагового контролю було встановлено порушення норм, які зазначені в п. 22.5 ПДР України.
Верховний Суд у постанові від 16.03.2023 року по справі № 400/4409/21 зазначив, що визнання протиправним рішення (дії, бездіяльності) суб`єкта владних повноважень, яке спрямоване на захист суспільних інтересів, внаслідок застосування судами надмірного формалізму може призвести до таких наслідків, як, зокрема нанесення суттєвої шкоди суспільним інтересам або уникнення правопорушником обов`язку виконувати або дотримуватися законодавства.
При цьому, на відміну від надмірного формалізму, застосування судами підходу до вирішення спору, що ґрунтується на засадах, визначених статтею 2 КАС України, передбачає: 1) винесення судового рішення у межах суддівського розсуду (дискреції суду), керуючись верховенством права (справедливістю); забезпечення вмотивованості судового рішення шляхом оцінки: причин, які призвели до процедурних порушень; наслідків, до яких призвели ці процедурні порушення; можливості безпосередньо у судовому процесі усунути (нейтралізувати) ці процедурні порушення; добросовісності/недобросовісності суб`єкта, який допустив процедурні порушення; 3) застосування трискладового тесту вирішення публічно правового спору (передбачає, що суд, приймаючи рішення у межах суддівського розсуду (дискреції суду), перевіряє його на відповідність (несуперечність) принципам національної безпеки, суспільного інтересу, ефективності захисту порушеного права особи).
У вказаній постанові Верховний Суд при визначенні підходів до відмежування формалізму від надмірного формалізму, зокрема, наголосив на тому, що якщо є доступ до суду, «правопорушник» доводить, у першу чергу, сам факт відсутності правопорушення, що дозволяє суду оцінити суть відповідного правопорушення.
Водночас, наявні в матеріалах справи докази не спростовують вчинення позивачем інкримінованого правопорушення.
Адміністративну відповідальність за правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, передбачене ч.2 ст. 132-1 КУпАП, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі (за допомогою комплексу технічних засобів автоматичного визначення вагових, габаритних та інших параметрів транспортного засобу з функціями фотозйомки та/або відеозапису, що функціонують згідно із законодавством про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах), несе відповідальна особа - фізична особа або керівник юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, а в разі якщо до Єдиного державного реєстру транспортних засобів внесено відомості про належного користувача відповідного транспортного засобу - належний користувач транспортного засобу, а якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань на момент запиту відсутні відомості про керівника юридичної особи, за якою зареєстрований транспортний засіб, - особа, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи (ч. 1ст. 14-3 КУпАП).
Адвокат Пахомов І.Ю. у позові зазначив, що в оскаржуваній постанові не міститься посилань на власника причіпа-контейнеровоза Brandys, яким є ОСОБА_2 .
Проте, враховуючи положення ч.1 ст. 14-3 КУпАП, суд вважає достатнім те, що у постанові зазначено дані ОСОБА_1 , як власника автомобіля Scania R440, д.н.з. НОМЕР_5 , оскільки відповідальною особою, в даному випадку, за вчинене правопорушення є саме фізична особа за якою зареєстровано тягач, який приводить в рух транспортний засіб.
В обґрунтування викладеної позиції представником позивача було зазначено, що для транспортного засобу ОСОБА_1 дозволяється перевезення вантажів автомобільними дорогами, у разі навантаження фактичною масою до 44 тон, оскільки причіп Brandys є причіпом-контейнеровозом, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу.
Суд не приймає до уваги вказані доводи та зазначає, що виокремлення в п. 22.5 Правил дорожнього руху України законодавцем такого виду перевезень, як перевезення контейнеровозом, та встановлення іншого (вищого) вагового обмеження, може бути застосовано до спірних правовідносин та аналогічних ним лише у випадку здійснення перевезення вантажу контейнеровозом з використанням безпосередньо універсального контейнера, який є одиницею транспортного обладнання багаторазового використання, призначеного для перевезення та короткочасного зберігання вантажів без проміжних перевантажень, зручного для механізованого навантаження та розвантаження, завантаження та вивантаження (внутрішній об`єм дорівнює 1 куб.м і більше).
Згідно п. 17.1. Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених Наказом Міністерства транспорту України від 14.01.1997 року за № 363 (далі-Правила), універсальні автомобільні контейнери призначені для перевезення дрібних партій вантажів без тари, у первинній або у полегшеній тарі. В цих контейнерах перевозяться продовольчі і промислові товари широкого споживання, продукція виробничо-технічного призначення, сільськогосподарські продукти і домашні речі громадян.
Відповідно доп.п.17.2-17.5Правил забороняєтьсяперевозити вуніверсальних контейнерахвантажі,які швидкопсуються,сипучі вантажібез тари,вибухові,займисті,їдкі таотруйні речовини,смердючі вантажіта ті,які забруднюютьстіни іпідлогу контейнера,а такожвантажі,які неможуть бутизавантажені вконтейнер абовивантажені знього беззастосування вантажно-розвантажувальнихмеханізмів.Окремі вантажнімісця,які подаютьсядля перевезенняв контейнері,мають бутимасою небільше 80кг.Спеціальні контейнери належать вантажовідправникам і вантажоодержувачам та призначаються для перевезення автомобільним транспортом певних видів вантажів, які потребують додержання особливих умов під час транспортування.
Універсальні автомобільні контейнери, що належать перевізникам, повинні мати єдину нумерацію, а також нанесене фарбою, що контрастно виділяється від кольору контейнера, таке маркування: - розпізнавальний знак; - номер контейнера; - найменування власника контейнера; - вантажність і маса тари контейнера, кг; внутрішній об`єм контейнера, куб.м, місце, місяць і рік виготовлення контейнера; час останнього капітального ремонту і наступного ремонту контейнера. Номер контейнера наноситься на всіх бокових стінках, даху і всередині контейнера.
Універсальні автомобільні та спеціальні контейнери, які належать власникам вантажу, повинні мати маркування, яке запроваджене власником майна. При цьому, обов`язково наноситься вантажність і маса тари контейнера, а також внутрішній об`єм контейнера (куб.м).
Після завантаження вантажу вантажовідправник повинен зачинити контейнер, закріпити ручку замка контейнера дротом діаметром не менше 2 мм, опломбувати контейнер у порядку, передбаченому розділом 9 цих Правил, навісити бирку довжиною 120-150 мм і шириною 80-100 мм, на якій зазначаються пункти відправлення та призначення вантажу і найменування вантажоодержувача. (п. 17.15. Правил).
Пломбування вантажу, вкритого брезентом, можна виконувати тільки у випадках, коли з`єднання його з кузовом забезпечує неможливість доступу до вантажів без пошкодження брезенту. Пломби навішуються на кінцях з`єднувального матеріалу в місцях стикування останнього з кузовом рухомого складу (п. 9.7. Правил).
Відповідно до вимог п. 42 Постанови КМУ № 879 забороняється перевезення вантажів у контейнерах, які завантажені з порушенням Міжнародної конвенції щодо безпечних контейнерів.
Оглянувши фотознімки,судом встановлено,що вказанийу постановітягачScaniaR440 з причепом Brandys перевозив контейнер, до конструкції якого внесено зміни - додано тентований верх. Вказаний контейнер не містив будь-якого маркування та пломбування.
При цьому, представником позивача до матеріалів справи не долучено належних доказів, що під час проведення габаритно-вагового контролю транспортного засобу, який належать позивачу, здійснювалися безпечні вантажні перевезення в контейнері згідно з їх призначенням, а також не надано доказів на підтвердження того який вантаж перевозився та у який спосіб.
Суд зазначає, що в межах спірних правовідносин, припіч не використовувався як контейнеровоз, оскільки перевезення вантажу не здійснювалось у контейнері. Саме собою зазначення у свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу «причіп-контейнеровоз» не є свідченням того, що перевезення вантажу здійснювалось у контейнері, оскільки на площадку для перевезення контейнерів установлено кузов із переобладнаного контейнеру (зрізано верхню частину) з метою збільшення ваги перевезення вантажу.
Така зміна функціонального призначення контейнеровоза не надає ОСОБА_1 можливості збільшити норматив навантаження транспортного засобу.
Тож, суд зазначає, що ОСОБА_1 здійснював вантажні перевезення транспортним засобом, який не є контейнеровозом або змінним кузовом в розумінні положень чинного законодавства та не використовувався в момент зафіксованого порушення як такий.
Таким чином, максимально допустиме навантаження для транспортного засобу ОСОБА_1 відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху є 40 тон.
Наказом Державного підприємства «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» від 10.06.2019 року № 148 «Про прийняття та скасування національних стандартів, прийняття поправки до національного стандарту» прийнято національні стандарти, гармонізовані з європейськими стандартами, методом підтвердження з наданням чинності з 01.08.2019 року, зокрема:
- ДСТУ EN 12406:2019 (EN 12406:1999, IDT) «Знімні кузови. Термообмінні кузови класу C. Розміри та загальні вимоги»;
- ДСТУ EN 12410:2019 (EN 12410:1999, IDT) «Знімні кузови. Термообмінні кузови класу A. Розміри та загальні вимоги».
Наведені ДСТУ прийняті на підставі європейських стандартів EN 12406:1999 «Swap bodies - Thermal swap bodies of Class C - Dimensions and general requirements», а такожEN 12410:1999, IDT «Swap bodies - Thermal swap bodies of Class A - Dimensions and general requirements, IDT».
Суд звертає увагу, що стандарти Європейського союзу, можуть враховуватися адміністративними судами як аргументація, міркування стосовно гармонійного тлумачення національного законодавства України згідно з усталеними стандартами правової системи Європейського союзу, однак не як правова основа (джерело права) врегулювання відносин, щодо яких виник спір.
Близька за змістом правова позиція викладена у постановах Великої Палати Верховного Суду від 12.03.2019 року по справі № 9901/636/18, від 03.08.2022 року по справі № 910/9627/20.
Зі змісту наведених Європейських стандартів вбачається, що змінний кузов - це кузов, придатний для міжнародних перевезень та перевезень автомобільним, залізничним транспортом, а також змішаних перевезень.
Змінний кузов класу «А» позначає всі змінні кузови які обладнані нижніми фітингами, розташованими у відповідності до специфікації визначеною для контейнерів типу 1А (40') відповідно до міжнародного стандарту ISO 668:1995 (див. розділ 1, EN 12410:1999, IDT).
Змінний кузов класу «С» позначає всі змінні кузови які обладнані фітингами, розташованими у відповідності до специфікації визначеною для контейнерів типу 1С (20') відповідно до міжнародного стандарту ISO 668:1995 (див. розділ 1, EN 12406:1999, IDT).
Крім того, у розділах 2 наведених Європейських стандартів EN 12406:1999 IDT, EN 12410:1999 IDT зазначено, що вказані стандарти прийняті, зокрема, у відповідності до EN 283:1991 «Swap bodies - Testing».
При цьому, з аналізу стандарту EN283:1991 «Swap bodies - Testing» вбачається, що вказаний стандарт встановлює вимоги до змінних кузовів, яким вони мають відповідати за результатами випробування, а також регламентують порядок проведення таких випробувань.
Також зазначений стандарт передбачає можливість випуску вказаних змінних кузовів за умови їх відповідності вимогам та на підставі рішення уповноваженого органу влади відповідної держави.
Окрім того, Європейським стандартом EN13044:2000 «Swap bodies - Coding, identification and marking» встановлює вимоги до маркування змінних кузовів з метою їх подальшої ідентифікації.
Так, маркування змінних кузовів для їх ідентифікації здійснюється шляхом нанесення коду, який має містити інформацію про власника, серійний номер змінного кузову, контрольну цифру та ідентифікатор категорії обладнання (див. розділу 3, EN 13044:2000).
Враховуючи викладене, суд зазначає, що вищевказані положення Європейських стандартів встановлюють чіткі вимоги для змінних контейнерів, їх випробування, необхідність отримання дозволу уповноваженого органу відповідної держави для їх подальшого випуску, а також вимоги до їх маркування з метою подальшої ідентифікації.
ОСОБА_1 будь-яких доказів щодо здійснення вантажного перевезення саме змінним кузовом, ідентифікації такого кузова, доказів щодо придбання або використання змінного кузову, товарно-супровідних документів на перевезення вантажу тощо, які б могли свідчити на користь його доводів, не надав. Вказаний у постанові сідельний тягач з напівпричепом, який перевозив предмет з ознаками контейнеру з тентованим верхом не містив жодного маркування.
Відтак, враховуючи те, що транспортний засіб, зазначений в оскаржуваній постанові, не є контейнеровозом в розумінні положень Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених Наказом Міністерства транспорту України від 14.01.1997 року за № 363, не перевозив змінний кузов, а фактична загальна маса транспортних засобів є більшою за гранично допустиму, яка визначенапунктом 22.5 ПДРУкраїни, суд дійшов висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2ст. 132-1 КУпАП.
Доказами в адміністративному судочинстві, відповідно до ст. 72 КАС України, є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами, висновками експертів та показаннями свідків.
Належними єдокази,які містятьінформацію щодопредмета доказування. Достовірнимиє докази,на підставіяких можнавстановити дійсніобставини справи.Достатніми єдокази,які усвоїй сукупностідають змогудійти висновкупро наявністьабо відсутністьобставин справи,які входятьдо предметадоказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання. (ч. 1 ст. 73, ст. 75, ст. 76 КАС України).
У відповідностідо ч.ч.1,2ст.77КАС України,кожна сторонаповинна довеститі обставини,на якихґрунтуються їївимоги тазаперечення,крім випадків,коли маютьсяпідстави длязвільнення віддоказування.В адміністративнихсправах пропротиправність рішень,дій чибездіяльності суб`єктавладних повноваженьобов`язокщодо доказуванняправомірності свогорішення,дії чибездіяльності покладаєтьсяна відповідача. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Відповідно дост.90КАС Українисуд оцінюєдокази,які єу справі,за своїмвнутрішнім переконанням,що ґрунтуєтьсяна їхбезпосередньому,всебічному,повному таоб`єктивномудослідженні.Жодні доказине маютьдля судунаперед встановленоїсили.Суд оцінюєналежність,допустимість,достовірність кожногодоказу окремо,а такождостатність івзаємний зв`язокдоказів уїх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до ч. 3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності суд як адміністративний має право, зокрема, залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення.
Отже, оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих доказів, а також достатність і взаємний зв`язок їх у сукупності, враховуючи те, що наявність обставин, вказаних в постанові серії АА № 00012411 від 24.07.2023 року, знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду, та судом встановлено, що посадова особа Державної служби України з безпеки на транспорті діяла в межах повноважень, у спосіб та на підставі, що передбачені законом, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Оскільки у задоволенні позову відмовлено, в силу ст. 139 КАС України, відсутні підстави для стягнення понесених ОСОБА_1 судових витрат.
Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72-77, 90, 139, 242-246, 250, 271, 286, 295,297КАС України, ст.ст. 7, 9, 132-1, 245, 251-252, 280 КУпАП, суд,
У Х В А Л И В:
В задоволенніадміністративного позовуОСОБА_1 до Державноїслужби Україниз безпекина транспортіпро скасуванняпостанови посправі проадміністративні правопорушенняу сферібезпеки наавтомобільному транспорті,зафіксоване вавтоматичному режимі,закриття справита поверненнягрошових коштів- відмовити.
Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
На підставі ч. 2 ст.271КАС України копію судового рішення невідкладно надіслати учасникам справи.
Повний текст судового рішення складено 30.11.2023 року.
Суддя М.Л. Пасечник