Рішення № 115308819, 29.11.2023, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2023
Номер справи
120/10131/23
Номер документу
115308819
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

29 листопада 2023 р. Справа № 120/10131/23

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жданкіної Наталії Володимирівни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Виконувача обов`язки керівника Хмільницької окружної прокуратури до Іванівської сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

в с т а н о в и в :

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви виконувача обов`язки керівника Хмільницької окружної прокуратури до Іванівської сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії.

В обґрунтування заявленого позову прокурор зазначає, що Іванівською сільською радою допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у невчиненні дій, спрямованих на оформлення та державну реєстрацію права власності на внутрішньогосподарську меліоративну мережу на території колишньої Пиківської сільської ради з об`єктами інженерної інфраструктури (відкрита регулююча та провідна мережа - 16 км; споруди на відкритій мережі (трубчаті переїзди, регулятори, перепади та інше) - 7 шт.; закрита осушувальна мережа - 536,94 км; закриті збирачі (колектори) -77,5 км; осушувальні (дрени) -459,44 км, споруди на закритій осушувальній мережі (колодязі, гирла та інші) - 170 шт.).

На переконання позивача відповідач, всупереч вимог закону безпідставно зволікає з оформленням правовстановлюючих документів на майно, що належить територіальній громаді. Разом з тим, взяття у комунальну власність територіальної громади внутрішньогосподарських осушувальних систем та території колишньої Пиківської сільської ради у вигляді відкритої регулюючої та провідної мережі, закритої осушувальної мережі, споруд на закритій осушувальній мережі надасть можливість ефективного вирішення питань збереження водного об`єкта для загального та спеціального водокористування, передачі в оренду шляхом укладення відповідних договорів, забезпечивши збереження та належну експлуатацію, запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, пов`язаних з водним фактором, створення сприятливого водного режиму ґрунтів для вирощування високих врожаїв сільськогосподарських культур.

Ухвалою від 14.07.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, вирішено її розгляд здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в порядку визначеному статтею 262 КАС України. Встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи.

Копія ухвали про відкриття провадження відповідачем отримано 21.07.2023, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Разом із тим, своїм правом на подання відзиву на позовну заяву відповідач не скористався.

Інших заяв по суті справи до суду не надходило.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

За інформацією наданою Басейновим управлінням водних ресурсів річки Південний Буг від 02.05.2023 № 659/011 на запит Хмільницької окружної прокуратури надано завірені копії актів приймання-передачі меліоративних систем, які були передані органам місцевого самоврядування відповідно до постанови КМУ від 13.08.2003 № 1253.

З матеріалів справи вбачається, що комісією, утвореною на підставі розпорядження Калинівської районної державної адміністрації від 24.12.2003 № 509, у грудні 2003 року проведено обстеження та передано на баланс Пиківської сільської ради внутрішньогосподарську меліоративну мережу з об`єктами інженерної інфраструктури, що підтверджується актом приймання-передачі. Згідно вищезазначеного акту на баланс сільської ради передано внутрішньогосподарську меліоративну мережу з об`єктами інженерної інфраструктури (відкрита регулююча та провідна мережа - 16 км; споруди на відкритій мережі (трубчаті переїзди, регулятори, перепади та інше) - 7 шт.; закрита осушувальна мережа - 536,94 км; закриті збирачі (колектори) -77,5 км; осушувальні (дрени) -459,44 км, споруди на закритій осушувальній мережі (колодязі, гирла та інші) - 170 шт.

Відповідно до пункту 4 акту приймання-передачі, балансова вартість переданих Пиківській сільській раді основних фондів внутрішньогосподарської меліоративної системи становить 1374,50 тис грн (відновна вартість) та 356,23 тис грн (залишкова вартість).

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 707-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Вінницької області» Пиківська сільська рада Калиновського району увійшла до складу Іванівської об`єднаної територіальної громади Хмільницького району Вінницької області.

Таким чином, Іванівська сільська рада Хмільницького району Вінницької області є правонаступником усіх прав та обов`язків Пиківської сільської ради Калиновського району Вінницької області.

Відтак, єдиним органом, уповноваженим управляти комунальним майном, яке знаходиться на території Іванівської об`єднаної територіальної громади є Іванівська сільська рада.

Враховуючи викладене, остання зобов`язана вжити заходи згідно з вимогами чинного законодавства, спрямовані на оформлення та державну реєстрацію права власності на осушувальні внутрішньогосподарські мережі на території колишньої Пиківської сільської ради.

Прокурор вважаючи неправомірною бездіяльність відповідача, яка полягає у безпідставному зволіканні в оформленні правовстановлюючих документів на майно, що належить територіальній громаді, з метою захисту інтересів держави звернувся до адміністративного суду з цим позовом.

Визначаючись стосовно заявлених позовних вимог, суд виходить із такого.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 121 Конституції України на органи прокуратури покладено функції представництва інтересів громадян і держави в судах у випадках визначених законом.

Положенням частини першої статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) встановлено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до частини 3 статті 16 Закону № 280/97-ВР матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об`єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Статтею 26 Закону № 280/97-ВР вказано, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад, до яких віднесено розпорядження комунальним майном територіальних громад та інше.

Відповідно до статті 29 Закону № 280/97-ВР, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.

Згідно з частиною 1 статті 60 Закону № 280/97-ВР територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров`я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.

Частиною другою статті 60 Закону № 280/97-ВР підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб`єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Відповідно до частини 5 статті 60 Закону № 280/97-ВР органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об`єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об`єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб`єктів. Об`єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб`єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом (ч. 8 ст. 60 Закону № 280/97-ВР).

Отже органом, уповноваженим управляти комунальним майном, яке знаходиться на території колишньої Пиківської сільської ради на час виникнення спірних правовідносин та розгляду справи в суді є Іванівська сільська рада.

Відповідно до частини 8 статті 31 Закону від 14.02.1992 № 2114-XII (далі - Закон № 2114-XII) об`єкти соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарські меліоративні системи підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників, підлягають безоплатній передачі до комунальної власності в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 2 Порядку безоплатної передачі у комунальну власність об`єктів соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарських меліоративних систем колективних сільськогосподарських підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.08.2003 № 1253 (далі - Порядок) об`єктами передачі згідно з цим Порядком, зокрема, є: внутрішньогосподарські меліоративні системи - внутрішньогосподарська меліоративна мережа з об`єктами інженерної інфраструктури, що не підлягали паюванню в процесі реформування колективних сільськогосподарських підприємств.

Пунктом 4 Порядку передбачено, що ініціаторами передачі об`єктів у комунальну власність можуть бути місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства-правонаступники, на балансі яких перебувають об`єкти.

Згідно пункту 9 Порядку орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня підписання акта приймання-передачі повідомляє про приймання-передачу об`єктів органи державної статистики, державної податкової служби, фінансові органи. У цей же строк орган місцевого самоврядування зобов`язаний закріпити своїм рішенням зазначені об`єкти за відповідним підприємством (організацією) на праві повного господарського відання (оперативного управління).

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується відповідачем, Іванівською сільською радою, як правонаступником Пиківської сільської ради право власності на внутрішньогосподарську меліоративну систему не реєструвалося.

Крім того, органом місцевого самоврядування не виконані вимоги Порядку щодо повідомлення про приймання-передачу об`єкта відповідних органів, а також його закріплення за відповідним підприємством (організацією) на праві повного господарського відання (оперативного управління).

Статтями 316, 317, 319 ЦК України передбачено, що правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Власникові належать права володіння, користування та розпорядження майном. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Згідно зі статтею 327 ЦК України у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Відповідно до частини 4 статті 334 ЦК України права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.

Статтею 182 ЦК України вказано, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, до яких належать земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення (ч. 1 ст. 181 ЦК України), обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулює Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.

Згідно з статтею 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 № 1952-IV (далі - Закон № 1952-IV) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до статті 5 Закону № 1952-IV у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.

Враховуючи, що Іванівська сільська рада є органом уповноваженим здійснювати управління комунальним майном, то саме на неї покладено обов`язок по вжиттю заходів, спрямованих на оформлення та державну реєстрацію права власності на внутрішньогосподарську меліоративну мережу на території колишньої Пиківської сільської ради (правонаступником яких є відповідач).

При цьому Іванівська сільська рада, як суб`єкт права комунальної власності, що здійснює від імені та в інтересах територіальної громади відповідні права щодо володіння та розпорядження комунальним майном, не здійснювала жодних дій щодо оформлення та державної реєстрації права власності на гідротехнічну споруду, що свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, яку слід визнати протиправною.

Аналогічної позиції дотримується Сьомий апеляційний адміністративний суд у постанові від 22.05.2023 по справі № 120/7468/22.

Суд погоджується з доводами прокурора про те, що взяття у комунальну власність територіальної громади внутрішньогосподарської меліоративної мережі з об`єктами інженерної інфраструктури на території колишньої Пиківської сільської ради надасть можливість ефективного вирішення питань збереження водного об`єкта для загального та спеціального водокористування, передачі в оренду шляхом укладення відповідних договорів, забезпечивши збереження та належну експлуатацію, запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, пов`язаних з водним фактором, створення сприятливого водного режиму ґрунтів для вирощування високих врожаїв сільськогосподарських культур.

Відтак, враховуючи з`ясовані обставини справи та беручи до уваги факт неподання відзиву на позовну заяву, суд вважає доведеним, що на дату прийняття рішення у цій справі відповідач не усунув тих порушень вимог чинного законодавства, які зумовили необхідність звернення прокурора до суду задля захисту інтересів держави.

Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За приписами частини 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Таким чином, заявлений адміністративний позов суд визнає обґрунтованим і приходить до переконання про задоволення позовних вимог.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходив з такого.

Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Отже, сплачений прокуратурою судовий збір з відповідача не стягується.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

в и р і ш и в :

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Іванівської сільської ради щодо ненабуття права власності на внутрішньогосподарську меліоративну мережу на території колишньої Пиківської сільської ради з об`єктами інженерної інфраструктури: відкрита регулююча та провідна мережа - 16 км; споруди на відкритій мережі (трубчаті переїзди, регулятори, перепади та інше) - 7 шт.; закрита осушувальна мережа - 536,94 км; закриті збирачі (колектори) -77,5 км; осушувальні (дрени) -459,44 км, споруди на закритій осушувальній мережі (колодязі, гирла та інші) - 170 шт.

Зобов`язати Іванівську сільську раду вчинити дії, спрямовані на набуття права власності на внутрішньогосподарську меліоративну мережу на території колишньої Пиківської сільської ради з об`єктами інженерної інфраструктури: відкрита регулююча та провідна мережа - 16 км; споруди на відкритій мережі (трубчаті переїзди, регулятори, перепади та інше) - 7 шт.; закрита осушувальна мережа - 536,94 км; закриті збирачі (колектори) -77,5 км; осушувальні (дрени) -459,44 км, споруди на закритій осушувальній мережі (колодязі, гирла та інші) - 170 шт.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: Виконувач обов"язків керівника Хмільницької окружної прокуратури (вул. Пушкіна, буд. 34, м. Хмільник, Вінницька область, 22000, код ЄДРПОУ 02909909)

Відповідач: Іванівська сільська рада Хмільницького району Вінницької області (вул. Свинаря, 17, с. Іванів, Хмільницький район, Вінницька область, 22432, код ЄДРПОУ 04328565)

Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна