Рішення № 115308793, 30.11.2023, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.11.2023
Номер справи
120/15076/23
Номер документу
115308793
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

30 листопада 2023 р. Справа № 120/15076/23

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Свентуха Віталія Михайловича, розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ямпільської міської ради Могилів-Подільського району Вінницької області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов`язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

до Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Ямпільської міської ради Могилів-Подільського району Вінницької області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов`язання вчинити дії.

Позовні вимоги мотивовані протиправною бездіяльністю відповідача щодо ненадання запитуваної інформації на запит №55-запит/02-08 від 27.08.2023 року.

Ухвалою суду від 03.10.2023 року позовну заяву залишено без руху та надано п`ятиденний строк, з дня отримання копії ухвали, для усунення недоліків позовної заяви, шляхом додання до позовної заяви документу про сплату судового збору чи/або належних та допустимих доказів на підтвердження, що майновий стан перешкоджає сплаті судового збору.

17.10.2023 року до суду надійшло клопотання позивача про усунення недоліків позовної заяви до якої, окрім іншого, долучено відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору за 1 квартал 2022 року по 4 квартал 2022 року.

Ухвалою від 20.10.2023 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Даною ухвалою також звільнено позивача від сплати судового збору.

16.11.2023 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, оскільки на запит ОСОБА_1 від 27.08.2023 року за №55-запит/02-08 Ямпільською міською радою було надано мотивовану відповідь за №02-08/43-запит від 01.09.2023 року в межах строку, визначеного статтею 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Також вказали, що запитувані договори на постачання електричної енергії у Ямпільської міської ради відсутні.

20.11.2023 року позивачем подано заяву у якій, окрім іншого, вказано, що відповідач не надав суду жодних належних та допустимих доказів щодо надання повної, коректної, об`єктивно вичерпної інформації по кожному зазначеному у запиті питанні.

Відповідно до частини 2 статті 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Водночас, дата ухвалення судового рішення у цій справі обумовлена перебуванням головуючого судді у щорічній відпустці з 20.11.2023 року по 27.11.2023 року.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.

27.08.2023 року ОСОБА_1 звернувся до Ямпільської міської ради Могилів-Подільського району Вінницької області, як розпорядника інформації, в порядку Закону України "Про доступ до публічної інформації", із інформаційним запитом, що зареєстрований 28.08.2023 року за №55-запит/02-08, у якому просив:

"1) Надати відомості, а саме, з якою електро-постачальною компанією (державною або приватною) юридична особа приватного права з назвою "ЯМПІЛЬСЬКА МІСЬКА РАДА" МОГИЛІВ-ПОДІЛЬСЬКОГО РАЙОНУ ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ" ЄДРПОУ 03772660 уклала договір (договори) щодо постачання жителям територіальної громади (населенню) села Клембівка Ямпільського (Могилів-Подільського) району Вінницької області життєво необхідного ресурсу - електричної енергії?

2) Надати завірену належним чином копію договору (договорів), складеного між юридичною особою приватного права з назвою "ЯМПІЛЬСЬКА МІСЬКА РАДА" МОГИЛІВ-ПОДІЛЬСЬКОГО РАЙОНУ ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ" ЄДРПОУ 03772660 з тією чи іншою електро-постачальною компанією (державною або приватною) з метою постачання і забезпечення електроенергією жителів територіальної громади (населенню) села Клембівка Ямпільського (Могилів-Подільського) району Вінницької області, яка є життєво необхідним ресурсом.

3) Надати завірені належним чином додатки до договору (договорів), складеного між юридичною особою приватного права з назвою "ЯМІЛЬСЬКА МІСЬКА РАДА" МОГИЛІВ-ПОДІЛЬСЬКОГО РАЙОНУ ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ" ЄДРПОУ 03772660 з тією чи іншою електро-постачальною компанією (державною або приватною) з метою постачання і забезпечення електроенергією жителів територіальної громади (населенню) села Клембівка Ямпільського (Могилів-Подільського) району Вінницької області, яка є життєво необхідним ресурсом.

4) Надати завірену належним чином копію рішення юридичної особи приватного права з назвою "ЯМПІЛЬСЬКА МІСЬКА РАДА" МОГИЛІВ-ПОДІЛЬСЬКОГО РАЙОНУ ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ" ЄДРПОУ 03772660 щодо надання у власність, в оренду або в користування ліній електропередачі, електроустановок, електро-пристроїв тій чи іншій електро-постачальній компанії. У разі якщо лінії електро-передач, електроустановки, електро-пристрої не передавались у власність, в оренду або в користування тій чи іншій електро-постачальній компанії - прямо вказати на цей факт."

Додатково зазначено, що відповіді на конкретно поставлені питання мають бути конкретними, однозначними і надаватися у повній відповідності та у хронологічній послідовності щодо поставлених питань.

У відповідь на запит позивача, відповідач листом від 01.09.2023 року №02-08/43-запит повідомив, що згідно зі статтею 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" всі споживачі електричної енергії Ямпільської міської територіальної громади є індивідуальними споживачами, мають статус - фізичної або юридичної особи, які є власниками (співвласниками) нерухомого майна, або за згодою власника користуються об`єктом нерухомого майна і отримують житлово-комунальні послуги для власних потреб та з якими або від імені яких укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги. Статтями 12, 13 вказаного Закону передбачено надання житлово-комунальних послуг виключно на договірних засадах. Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України для різних категорій споживачів.

Договір про надання комунальної послуги укладається між виконавцем та споживачем.

Разом із тим, на думку позивача, відповідачем не надано запитуваної інформації на запит від 27.08.2023 року, що і стало підставою для звернення до суду з даним адміністративним позовом.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить із наступного.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначає Закон України від 13.01.2011 року №2939-VI "Про доступ до публічної інформації" (далі - Закон №2939-VI).

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону №2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

За змістом пункту 2 частини 1 статті 5 Закону №2939-VI доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.

Частиною 1 статті 19 Закону №2939-VI запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Частиною 5 статті 19 Закону №2939-VI передбачено, що запит на інформацію має містити: 1) ім`я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв`язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.

Відповідно до частини 1 статті 20 Закону №2939-VI розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.

Положенням статті 22 Закону №2939-VI передбачено, що розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках:

1) розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит;

2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону;

3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов`язані з копіюванням або друком;

4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п`ятою статті 19 цього Закону.

У відмові в задоволенні запиту на інформацію має бути зазначено: 1) прізвище, ім`я, по батькові та посаду особи, відповідальної за розгляд запиту розпорядником інформації; 2) дату відмови; 3) мотивовану підставу відмови; 4) порядок оскарження відмови; 5) підпис.

Таким чином, відповідач в межах своїх повноважень повинен розглянути запит позивача та надати обґрунтовану відповідь. Така відповідь має містити запитувану особою інформацію або відмову у наданні такої інформації із повідомленням причин цієї відмови.

Як уже встановлено судом, позивач звернувся до Ямпільської міської ради Могилів-Подільського району Вінницької області, як розпорядника інформації, в порядку Закону України "Про доступ до публічної інформації", із інформаційним запитом, у якому просив:

"1) Надати відомості, а саме, з якою електро-постачальною компанією (державною або приватною) юридична особа приватного права з назвою "ЯМПІЛЬСЬКА МІСЬКА РАДА" МОГИЛІВ-ПОДІЛЬСЬКОГО РАЙОНУ ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ" ЄДРПОУ 03772660 уклала договір (договори) щодо постачання жителям територіальної громади (населенню) села Клембівка Ямпільського (Могилів-Подільського) району Вінницької області життєво необхідного ресурсу - електричної енергії?

2) Надати завірену належним чином копію договору (договорів), складеного між юридичною особою приватного права з назвою "ЯМПІЛЬСЬКА МІСЬКА РАДА" МОГИЛІВ-ПОДІЛЬСЬКОГО РАЙОНУ ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ" ЄДРПОУ 03772660 з тією чи іншою електро-постачальною компанією (державною або приватною) з метою постачання і забезпечення електроенергією жителів територіальної громади (населенню) села Клембівка Ямпільського (Могилів-Подільського) району Вінницької області, яка є життєво необхідним ресурсом.

3) Надати завірені належним чином додатки до договору (договорів), складеного між юридичною особою приватного права з назвою "ЯМІЛЬСЬКА МІСЬКА РАДА" МОГИЛІВ-ПОДІЛЬСЬКОГО РАЙОНУ ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ" ЄДРПОУ 03772660 з тією чи іншою електро-постачальною компанією (державною або приватною) з метою постачання і забезпечення електроенергією жителів територіальної громади (населенню) села Клембівка Ямпільського (Могилів-Подільського) району Вінницької області, яка є життєво необхідним ресурсом.

4) Надати завірену належним чином копію рішення юридичної особи приватного права з назвою "ЯМПІЛЬСЬКА МІСЬКА РАДА" МОГИЛІВ-ПОДІЛЬСЬКОГО РАЙОНУ ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ" ЄДРПОУ 03772660 щодо надання у власність, в оренду або в користування ліній електропередачі, електроустановок, електро-пристроїв тій чи іншій електро-постачальній компанії. У разі якщо лінії електро-передач, електроустановки, електро-пристрої не передавались у власність, в оренду або в користування тій чи іншій електро-постачальній компанії - прямо вказати на цей факт."

Листом від 01.09.2023 року №02-08/43-запит відповідач повідомив позивача, що згідно зі статтею 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" всі споживачі електричної енергії Ямпільської міської територіальної громади є індивідуальними споживачами, мають статус - фізичної або юридичної особи, які є власниками (співвласниками) нерухомого майна, або за згодою власника користуються об`єктом нерухомого майна і отримують житлово-комунальні послуги для власних потреб та з якими або від імені яких укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги. Статтями 12, 13 вказаного Закону передбачено надання житлово-комунальних послуг виключно на договірних засадах. Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України для різних категорій споживачів.

Договір про надання комунальної послуги укладається між виконавцем та споживачем.

Суд зазначає, що Ямпільська міська рада Могилів-Подільського району Вінницької області у відповідь на запит позивача обмежилась відправленням листа, який не містить запитуваної інформації, а відображає лише посилання на норми законодавства.

При цьому, відповідач не зазначив мотивовану підставу відмови у наданні позивачу запитуваної інформації та порядок оскарження такої відмови.

У відзиві на позовну заяву відповідач, окрім іншого вказав, що Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Закон України "Про ринок електричної енергії" не встановлює обов`язку Ямпільській міській раді укладати договір з електро-постачальною компанією щодо постачання жителям територіальної громади села Клембівка Могилів-Подільського району Вінницької області електричної енергії, а тому запитувані договори на постачання електричної енергії у Ямпільської міської ради відсутні.

Однак, наданий позивачу лист від 01.09.2023 року №02-08/43-запит у відповідь на його інформаційний запит таких посилань не містить.

Крім того, відповідачем залишено поза увагою та не надано відповідь або мотивовану відмову у наданні відповіді на пункт 4 запиту від 27.08.2023 року, у якому позивач просив надати завірену належним чином копію рішення юридичної особи приватного права з назвою "ЯМПІЛЬСЬКА МІСЬКА РАДА" МОГИЛІВ-ПОДІЛЬСЬКОГО РАЙОНУ ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ" ЄДРПОУ 03772660 щодо надання у власність, в оренду або в користування ліній електропередачі, електроустановок, електро-пристроїв тій чи іншій електро-постачальній компанії. У разі якщо лінії електро-передач, електроустановки, електро-пристрої не передавались у власність, в оренду або в користування тій чи іншій електро-постачальній компанії - прямо вказати на цей факт.

Зазначені обставини вказують на те, що відповідач не розглянув належним чином запит від 27.08.2023 року (зареєстрований 28.08.2023 року за №55-запит/02-08) та не надав запитувану позивачем інформацію або мотивовану відмову у наданні такої інформації, із повідомленням причин цієї відмови.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо не надання запитуваної інформації або мотивованої відмови у наданні такої на запит ОСОБА_1 від 27.08.2023 року (зареєстрований 28.08.2023 року за №55-запит/02-08) є протиправними.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідача надати (надіслати поштовим відправленням з повідомленням про вручення) позивачу запитувану інформацію по суті та в повному обсязі відповідно до поставлених питань у запиті №55-запит/02-08, слід зазначити наступне.

Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Згідно з частиною 4 статті 245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини 2 цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом в рішенні.

Отже, належним та ефективним способом захисту є зобов`язання відповідача повторно розглянути запит ОСОБА_1 від 27.08.2023 року (зареєстрований 28.08.2023 року за №55-запит/02-08), із урахуванням правової оцінки наданої судом у рішенні.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення даного адміністративного позову.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору та ним не понесено витрат, пов`язаних з розглядом справи, тому судові витрати у даній справі не розподіляються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд-

в и р і ш и в :

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Ямпільської міської ради Могилів-Подільського району Вінницької області щодо не надання запитуваної інформації або мотивованої відмови у наданні такої на запит ОСОБА_1 від 27.08.2023 року (зареєстрований 28.08.2023 року за №55-запит/02-08).

Зобов`язати Ямпільську міську раду Могилів-Подільського району Вінницької області повторно розглянути запит ОСОБА_1 від 27.08.2023 року (зареєстрований 28.08.2023 року за №55-запит/02-08), із урахуванням правової оцінки наданої судом у рішенні.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

Відповідач: Ямпільська міська рада Могилів-Подільського району Вінницької області (вул. Свободи, 132, м. Ямпіль, Вінницька область, 24500, ЄДРПОУ 03772660).

Суддя Свентух Віталій Михайлович