Ухвала суду № 115276920, 29.11.2023, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2023
Номер справи
420/23438/21
Номер документу
115276920
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/23438/21

УХВАЛА

29 листопада 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Завальнюка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Роздільнянської міської ради Одеської області про виконання судового рішення від 25.01.2022 по справі № 420/23438/21,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до Одеського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом, в якому просила суд визнати протиправним та скасувати рішення Роздільнянської міської ради Одеської області № 1443-VІІІ «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Роздільнянської міської територіальної громади, Буцинівський старостинський округ (за межами населеного пункту)»; зобов`язати Роздільнянську міську раду Одеської області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 із земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства (код КВЦПЗ 01.03), яка розташована за межами населеного пункту на території Роздільнянської міської ради (Буцинівської сільської ради) Роздільнянського району Одеської області, кадастровий номер: 5123980500:01:002:0274 та передати у власність зазначену земельну ділянку ОСОБА_1 .

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25.01.2022, яке набрало законної сили 15.06.2022, адміністративний позов задоволено у повному обсязі.

Також 30 червня 2022 року судом постановлено додаткове рішення, яким стягнуто з Роздільнянської міської ради витрати на правничу допомогу у розмірі 1500,00 грн.

03.11.2023 представник позивача Фомічов І.О. звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із заявою в порядку ст. 382 КАС України, в якій просить суд встановити судовий контроль за виконання судового рішення по даній справі шляхом зобов`язання Роздільнянської міської ради Одеської області протягом одного місяця подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.01.2022 року по справі № 420/23438/21.

В обґрунтування заяви зазначено, що 09.09.2022 старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження (ВП №69818853) на підставі виконавчого листа №420/23438/21, виданого 09.08.2022 Одеським окружним адміністративним судом. В подальшому на адресу відповідача надійшла вимога державного виконавця від 26.12.2022, в якій було вказано Роздільнянській міській раді Одеської області в триденний строк з моменту отримання зазначеної вимоги надати до органу державної виконавчої служби документи на підтвердження виконання рішення суду. Відповідач не виконує рішення суду по справі № 420/23438/21, посилаючись на пп. 5 п. 27 Розділу Х Земельного кодексу України, в якому визначено, що безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється. Так, на думку Роздільнянської міської ради Одеської області, до припинення (скасування) воєнного стану в Україні діє встановлена законом заборона на безоплатну передачу у приватну власність земель державної та комунальної власності, про що вона повідомила державного виконавця, надавши відповідь на його вимогу про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.01.2022 по справі №420/23438/21. Позивач вважає, що встановлена зазначеними нормами Закону заборона не є перешкодою для виконання відповідачем ухваленого судом рішення в зобов`язальній частині щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 із земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства (код КВЦПЗ 01.03), яка розташована за межами населеного пункту на території Роздільнянської міської ради (Буцинівської сільської ради) Роздільнянського району Одеської області, кадастровий номер: 5123980500:01:002:0274 та передання у власність зазначену земельну ділянку ОСОБА_1 . Так, Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 27.0.2023 по справі № 392/856/22 зазначено, що тлумачення підпункту 5 пункту 27 Перехідних положень Земельного кодексу України, з урахуванням принципу розумності, свідчить, що така заборона не поширюється на випадки виконання рішення суду, яке набрало законної сили. Враховуючи ситуацію, в якій позивачем вжиті заходи примусового виконання не сприяють виконанню судового рішення через наявність норм закону, які через невірне їх тлумачення боржником сприяють такому невиконанню, вважаємо за необхідне звернутися з заявою про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.

Ухвалою суду від 07.11.2023 зобов`язано Роздільнянську міську раду Одеської області подати протягом одного місяця з дати отримання копії даної ухвали подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.01.2022 по справі № 420/23438/21.

24.11.2023 до суду від Роздільнянської міської ради Одеської області надійшов звіт про виконання судового рішення від 25.01.2022 по справі № 420/23438/21.

Розглянувши наданий до суду звіт суб`єкта владних повноважень про стан виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду, суд вважає наступне.

Щодо виконання фінансових зобов`язань відповідно до рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 січня 2022 року по справі № 420/23438/21 та додаткового рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 червня 2022 року по справі № 420/23438/21 відповідачем надано платіжні доручення, які свідчать про виконання міською радою фінансових зобов`язань.

Щодо прийняття відповідачем позитивного рішення по заяві ОСОБА_1 до завершення (скасування) воєнного стану на території України, або скасування пп. 5 п. 27 розд. Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України, суд враховує наступне.

У зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05 години 30 хвилини 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», та його послідуюче продовження, спонукало Верховну Раду України прийняти Закон України від 24 березня 2022 року № 2145-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану», відповідно до якого «Під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: … безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється…» (пп. 5 п. 27 розд. Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України).

19 жовтня 2022 року Верховна Рада України Законом України № 2698-ІХ послабила дану норми (пп. 5 п. 27 розд. Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України), і станом на 21 листопада 2023 року вона викладена в наступній редакції

«безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється. Положення цього підпункту не поширюються на безоплатну передачу земельних ділянок у приватну власність власникам розташованих на таких земельних ділянках об`єктів нерухомого майна (будівель, споруд), а також на безоплатну передачу у приватну власність громадянам України земельних ділянок, переданих у користування до набрання чинності цим Кодексом».

Відповідно до ст. 19 Конституції України: «Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України».

Закон встановлює беззаперечну заборону під час дії воєнного стану на вчинення дій стосовно безоплатної передачі земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою безоплатної передачі та формування земельної ділянки. Законодавцем не було встановлено, у якій формі зазначена заборона повинна бути виражена під час розгляду спірного питання, тому при відсутності законних підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність та передачі у власність, міська рада не позбавлена можливості самостійно відтермінувати прийняття позитивного рішення до закінчення (скасування) воєнного стану.

Відповідно до ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції».

У зв`язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 34, 38, 39, 41 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану".

Тому, з огляду на зазначене, Роздільнянська міська рада немає законних підстав до завершення (скасування) воєнного стану на території України затверджувати проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 з кадастровим номером: 5123980500:01:002:0274.

Відтак, за викладених вище обставин, суб`єкт владних повноважень наразі діє з урахуванням чинного законодавства, а саме пп. 5 п. 27 розд. Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України, який прямо забороняє безоплатну передачу земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації під час дії воєнного стану, а тому суд не може тлумачити слідування такій забороняючій нормі, як протиправну бездіяльність щодо невиконання судового рішення.

Таким чином, суд приймає звіт Роздільнянської міської ради Одеської області про виконання судового рішення від 25.01.2022 по справі № 420/23438/21, оскільки суб`єкт владних повноважень уповноважений діяти виключно в межах законодавства, в т.ч., яке зазнало змін під час дії правового режиму воєнного стану.

При цьому суд роз`яснює позивачу, що після завершення воєнного стану або зміни правового регулювання спірних правовідносин, він не позбавлений можливості ініціювати здійснення судового контролю за виконанням судового рішення у повному обсязі відповідачем.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 243, 248, 382 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Роздільнянської міської ради Одеської області про виконання судового рішення від 25.01.2022 по справі № 420/23438/21.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складання.

Суддя І.В. Завальнюк